Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Пошо има многу религии, вери де, а на сите да им пасуе вака ќе биде, секоја вера за својте верници си има башка рај, пример јеховините сведоци ќе идат у нивен рај на некоја планета, муслиманите башка, шиитите башка, бекташиите алевитите и сите друзи секти пример мормони а и тие од време на Зевс, Один, Перун, све башка рај и така да нема да се мешаат е сеа ептен ако биле пријатељи ќе си ида на гости на каве.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.707
Поени од реакции
7.840
Кога сум спомнал џанаизам?! Бладаш. Што има да биде нејасно?! Каде ви е порачано и дозволено да толкувате како што ви одговара? Како ќе докажеш дека нечие друго толкување е погрешно а твоето точно? Јас не толкувам ништо! Читам тоа што ви е порачано, вие толкувате! А немате одговор која е потребата да се толкува и каде ви е порачано да толкувате!
Како немаме?

Ев. Јован 24:25
А има многу други работи што ги изврши Исус, и кои, ако би се напишале по ред, ми се чини, не би можеле да се сместат во целиот свет напишаните книги. Амин!

1. ΠΡΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΕΙΣ Α΄
Διὰ τοῦτο καὶ ἡμεῖς εὐχαριστοῦμεν τῷ Θεῷ ἀδιαλείπτως, ὅτι παραλαβόντες λόγον ἀκοῆς παρ’ ἡμῶν τοῦ Θεοῦ ἐδέξασθε οὐ λόγον ἀνθρώπων, ἀλλὰ καθώς ἐστιν ἀληθῶς, λόγον Θεοῦ, ὃς καὶ ἐνεργεῖται ἐν ὑμῖν τοῖς πιστεύουσιν

For this cause also thank we God without ceasing, because, when ye received the word of God which ye heard of us, ye received it not as the word of men, but as it is in truth, the word of God, which effectually worketh also in you that believe.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Аман бе @SpaceTraveler Од тебе не можам да ја дочистам темава. Раправај по однос на став, не со ad-hominem. Забегуваш веќе.

@Donald Sikert и @Хептаграм XI Не реагирајте бетер од него. Жалам што понекој ваш пост отиде со неговите, но беше во контекстот, покрај сувото и суровото гори.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Како немаме?

Ев. Јован 24:25
А има многу други работи што ги изврши Исус, и кои, ако би се напишале по ред, ми се чини, не би можеле да се сместат во целиот свет напишаните книги. Амин!

1. ΠΡΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΕΙΣ Α΄
Διὰ τοῦτο καὶ ἡμεῖς εὐχαριστοῦμεν τῷ Θεῷ ἀδιαλείπτως, ὅτι παραλαβόντες λόγον ἀκοῆς παρ’ ἡμῶν τοῦ Θεοῦ ἐδέξασθε οὐ λόγον ἀνθρώπων, ἀλλὰ καθώς ἐστιν ἀληθῶς, λόγον Θεοῦ, ὃς καὶ ἐνεργεῖται ἐν ὑμῖν τοῖς πιστεύουσιν

For this cause also thank we God without ceasing, because, when ye received the word of God which ye heard of us, ye received it not as the word of men, but as it is in truth, the word of God, which effectually worketh also in you that believe.
И каде виде овде порака да се толкува?! Пишува само дека Исус направил многу работи, и ако сите се напишат по ред, не би можеле да се сместат во целиот свет! Ни трага ни глас од порака да се толкува или како да се толкува!
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.666
:eek:
Браво.
Не сме слушнале ништо од нив... бидејќи сето тоа се кованици од IV век, најрано.
И доста преведуваш, не уби. Има македонска библија, дај споделувајте од нејзе.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
И доста преведуваш, не уби.
Тоа му е за да докаже колку е експерт, колку знае. Сакаш грчки, сакаш еврејски, сакаш староруски...сакаш сверни тригонометрии...нема што нема. За кога ќе го читаш да си речеш: "Брееј овој начитан еј! Мора да е у право"
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.707
Поени од реакции
7.840
:eek:
Браво.
Не сме слушнале ништо од нив... бидејќи сето тоа се кованици од IV век, најрано.
И доста преведуваш, не уби. Има македонска библија, дај споделувајте од нејзе.
Нема проблем.

Галатјаните 1:14
и дека во јудејството напредував многу повеќе од мнозина мои врсници, бидејќи бев голем ревнител за татковските преданија.

2. Солунјаните 2:15
И така, браќа, стојте и држете ги преданијата, што ги научивте било преку нашето слово, било преку нашето послание.[DOUBLEPOST=1460650721][/DOUBLEPOST]
Тоа му е за да докаже колку е експерт, колку знае. Сакаш грчки, сакаш еврејски, сакаш староруски...сакаш сверни тригонометрии...нема што нема. За кога ќе го читаш да си речеш: "Брееј овој начитан еј! Мора да е у право"
Што имаш толку против сферна тригонометрија? Да не сакаш хиперболична?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.666
Нема проблем.

Галатјаните 1:14
и дека во јудејството напредував многу повеќе од мнозина мои врсници, бидејќи бев голем ревнител за татковските преданија.

2. Солунјаните 2:15
И така, браќа, стојте и држете ги преданијата, што ги научивте било преку нашето слово, било преку нашето послание.
Ама пак книга која што велиме дека е кованица од IV век, ти од неа вадиш цитати и сакаш да ме побиеш или да ми покажеш како првите рисјани биле топтан просветлени луѓе? :)
И што правиме?
Вртење во круг...

Значи грчките преведувачи биле неуки за да можат да ја доловат хебрејската мисла. Дали ви е тоа јасно...?
Или да се повторуваме постојано...?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Што имаш толку против сферна тригонометрија? Да не сакаш хиперболична?
Немам јас ништо против ниедна тригонометрија, поентата е дека си провиден со обидот да оставиш впечаток на валидност преку обид да се прикажеш како експерт.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.707
Поени од реакции
7.840
Ама пак книга која што велиме дека е кованица од IV век, ти од неа вадиш цитати и сакаш да ме побиеш или да ми покажеш како првите рисјани биле топтан просветлени луѓе? :)
И што правиме?
Вртење во круг...

Значи грчките преведувачи биле неуки за да можат да ја доловат хебрејската мисла. Дали ви е тоа јасно...?
Или да се повторуваме постојано...?
Постои и усмено предание и кај Евреите - Мишна или Усмена Тора

http://www.emishnah.com/

Дали според тебе тоа значи дека Евреите биле неуки да ја прочитаат Тората, па им требало и усмено предание и толкување?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.666
Христијаните го уништиа тоа предание и не оди во нивните книги како што треба.
Така да што мешаш станици?

Преку евреите ќе бараш оправдување за христијанството?
Подло.
 
Последно уредено:
S

SpaceTraveler

Гостин
За тебе зборуваа на улица... јас пак се чудам кое е ова чудо - дете...
Абе бегај таму ајде, детиште :)
Сите силни бре ова младиве, многу свети книги лудница ви прави низ мозокот...

Христијаните го уништиа тоа предание и не оди во нивните книги како што треба.
Така да што мешаш станици?

Преку евреите ќе бараш оправдување за христијанството?
Подло.
Многу храбар бе ти. Си се родил порано 20 години па на тоа ќе ми се вадиш, јна борците не ти се рамни ,,ех во наше време вака беше" јас нема што да бегам, ти си тој што треба да бега, ти ми стоиш на патот. Никој со сила не те тераше да ме цитираш, сега кога сфаќаш дека тоа беше лоша идеја, ,,бегај детиште". Ту анасана, ти друг беше порано бе, стварно си изгубил нерви! :)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.666
Тебе не може првата азбука од хебрејската азбука човек да ти покаже како се пишува, не пак нешто друго.
Се знаете вие младите денес...
Бегај таму ајде :D

Само ти и членот Гурџиев... @Атеист и @Donald Sikert ќе потврдат :D

Ц ц ц... ми го изеде сапунот бре дете :)
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Тебе не може првата азбука од хебрејската азбука човек да ти покаже како се пишува, не пак нешто друго.
Се знаете вие младите денес...
Бегај таму ајде :D
За твоја информација ја научив еврејската азбука и секој нејзин знак! Освен тие финалните... ме мрзи тие![DOUBLEPOST=1460654619][/DOUBLEPOST]Хахаха ова за сапунот ти беше јако! Ме расположи... се гледа дека сакаш со мене во Кежовица хахаха!
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.707
Поени од реакции
7.840
Христијаните го уништиа тоа предание и не оди во нивните книги како што треба.
Така да што мешаш станици?

Преку евреите ќе бараш оправдување за христијанството?
Подло.
Кога ти посочувам христијанско предание велиш дека не сакаш да слушнеш за предание кое датира од IV век, а кога ти го посочувам еврејското предание, велиш дека сум подлец?

Да не сакаш христијанско предание кое датира од пред Новата Ера?:sneaky:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom