Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
А за возвишени поими како Бог, не можам да кажам ниту потврдно ниту да одречам.Тоа е неспознајно,неодредено дури и невистинско.Јас ја чуствувам Силата ама не можам да го одредам Изворот.

Што се однесува до Бог, за тоа се пишувани томови и томови од книги, како и сведоштва од Боговидците.
 
D

dARK_ElementaL

Гостин
Кои се двете „други„ личности, освен Отецот, односно Алах, за кои муслиманите не сметаат дека се богови?[DOUBLEPOST=1508258194][/DOUBLEPOST]

По твојава логика, тогаш кон рисјанската вера и нејзиниот Троедин Бог, можеме да ги припоиме и оние мал миљон хиднустички божества и сите ќе бидат „исто„.

„Логично„, нели?...:icon_lol:[DOUBLEPOST=1508258334][/DOUBLEPOST]

Еве ти два очигледни и објективно постоечки феномени, кои го докажуваат Божјото постоење;

- материјалниот и живиот Свет, .т.е. Вселената и,
- ти, како субјект во објективно постоечкиот Свет.

Почни со истражување.
Другите две личности се Синот и Светиот Дух. Тие двајца муслиманите не ги гледаат како боженствени ниту рамни т.е. еднакви на Отецот, туку само Отецот кој они си го викаат Аллах. Според нив само Отецот е тој што создал се, додека кај христијаните сите тројца и Отецот и Синот и Духот дејствувале како едно суштество и создале се.

-И тоа со Херкулес ти го кажав за да ти споредам дека ако станува збор за различна религија не мора да значи дека нема исти личности туку само можат да бидат различно претставувани од луѓето. Како што Херкулес може да биде претставен во една религија на еден начин, а во друга на друг начин. Така и со Исус едните ќе го гледаат како Божји Син, другите не. Затоа ти го реков тоа, а не за да ми збориш тука за хиндуистички богови и нивно прифаќање во христијанството.



Sent from my SM-G318H using Tapatalk
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
Другите две личности се Синот и Светиот Дух. Тие двајца муслиманите не ги гледаат како боженствени ниту рамни т.е. еднакви на Отецот, туку само Отецот кој они си го викаат Аллах. Според нив само Отецот е тој што создал се, додека кај христијаните сите тројца и Отецот и Синот и Духот дејствувале како едно суштество и создале се.

-И тоа со Херкулес ти го кажав за да ти споредам дека ако станува збор за различна религија не мора да значи дека нема исти личности туку само можат да бидат различно претставувани од луѓето. Како што Херкулес може да биде претставен во една религија на еден начин, а во друга на друг начин. Така и со Исус едните ќе го гледаат како Божји Син, другите не. Затоа ти го реков тоа, а не за да ми збориш тука за хиндуистички богови и нивно прифаќање во христијанството.



Sent from my SM-G318H using Tapatalk
Tocno.Sekoj si ima svoe gledishte.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.920
Што се однесува до Бог, за тоа се пишувани томови и томови од книги, како и сведоштва од Боговидците.
Мики џабе пишувањето, уште немате никаков реален доказ каде што може да го покажеме присуството на госпо со било која технологија, дај барем поможете под која фрекфенција да го бараме и ние. Направивме телескопи, сателити, радари, ауроплани, бродови, подморници, дронови, роботи и што ти не, али тој твојо госпо никаде го нема, ни во облаци, ни под вода, ни во пештера, ни во сончевиов систем, ни трага ни глас.
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Мики џабе пишувањето, уште немате никаков реален доказ каде што може да го покажеме присуството на госпо со било која технологија, дај барем поможете под која фрекфенција да го бараме и ние. Направивме телескопи, сателити, радари, ауроплани, бродови, подморници, дронови, роботи и што ти не, али тој твојо госпо никаде го нема, ни во облаци, ни под вода, ни во пештера, ни во сончевиов систем, ни трага ни глас.
Ти кажува тој,го има во книгите.Мнозина разговарале со Господ пред илјадници години и напишале книги за ние да ги читаме,и да дознаеме за Него.Во сегашноста никој нема таква моќ да разговара со Бог,дури ни @MIKI1.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
D

dARK_ElementaL

Гостин
Мики џабе пишувањето, уште немате никаков реален доказ каде што може да го покажеме присуството на госпо со било која технологија, дај барем поможете под која фрекфенција да го бараме и ние. Направивме телескопи, сателити, радари, ауроплани, бродови, подморници, дронови, роботи и што ти не, али тој твојо госпо никаде го нема, ни во облаци, ни под вода, ни во пештера, ни во сончевиов систем, ни трага ни глас.
Моли се, ќе ти даде памет преку светиот дух, тогаш ќе имаш глас од него. Он држи фреквенција преку светиот дух.

Sent from my SM-G318H using Tapatalk
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Моли се, ќе ти даде памет преку светиот дух, тогаш ќе имаш глас од него. Он држи фреквенција преку светиот дух.

Sent from my SM-G318H using Tapatalk
И што кажа сега,атеисту расеан.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Мики џабе пишувањето, уште немате никаков реален доказ каде што може да го покажеме присуството на госпо со било која технологија, дај барем поможете под која фрекфенција да го бараме и ние. Направивме телескопи, сателити, радари, ауроплани, бродови, подморници, дронови, роботи и што ти не, али тој твојо госпо никаде го нема, ни во облаци, ни под вода, ни во пештера, ни во сончевиов систем, ни трага ни глас.
Кеплер,

еве наградно прашање за тебе; дали си видел електрична енергија и дали знаеш да го опишеш нејзиниот изглед?

Значи, имаш прашање, одговори на истото и не ми „врти одоколу„ со „доскочици„, туку одговори јасно и директно.

П.С:

Знам дека не знаеш, само сакам твоето незнаење да стане јавно, на форумов.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Моли се, ќе ти даде памет преку светиот дух, тогаш ќе имаш глас од него. Он држи фреквенција преку светиот дух.
Mala ispravka (bez zamerka) miki ne drzi... on vibrira na taa frekfrencija!
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.920
Кеплер,

еве наградно прашање за тебе; дали си видел електрична енергија и дали знаеш да го опишеш нејзиниот изглед?

Значи, имаш прашање, одговори на истото и не ми „врти одоколу„ со „доскочици„, туку одговори јасно и директно.

П.С:

Знам дека не знаеш, само сакам твоето незнаење да стане јавно, на форумов.[DOUBLEPOST=1508348975][/DOUBLEPOST]

Суб,

вакууму мој омилен, еве ти еден „лајк„ од мене...
На електричната енергија може да и ги измерам сите компоненти, плус може да и диктирам јас под кој напон, јачина, фрекфенција да течи, а твоево ни се мери ни се гледа ни се осеќа.[DOUBLEPOST=1508351297][/DOUBLEPOST]
Ти кажува тој,го има во книгите.Мнозина разговарале со Господ пред илјадници години и напишале книги за ние да ги читаме,и да дознаеме за Него.Во сегашноста никој нема таква моќ да разговара со Бог,дури ни @MIKI1.
Многу намќор пензионер е станат госпо.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
На електричната енергија може да и ги измерам сите компоненти, плус може да и диктирам јас под кој напон, јачина, фрекфенција да течи, а твоево ни се мери ни се гледа ни се осеќа.
Кеплер,

како што веќе ти напишав; без „доскочици„.

Но, ако е проблем диоптријата, еве го моето прашање уште еднаш, овој пат со зголемен и нагласен фонт, ради полесна видливост:

„...Кеплер,

еве наградно прашање за тебе; дали си видел електрична енергија и дали знаеш да го опишеш нејзиниот изглед?

Значи, имаш прашање, одговори на истото и не ми „врти одоколу„ со „доскочици„, туку одговори јасно и директно...„.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.920
Кеплер,

како што веќе ти напишав; без „доскочици„.

Но, ако е проблем диоптријата, еве го моето прашање уште еднаш, овој пат со зголемен и нагласен фонт, ради полесна видливост:

„...Кеплер,

еве наградно прашање за тебе; дали си видел електрична енергија и дали знаеш да го опишеш нејзиниот изглед?

Значи, имаш прашање, одговори на истото и не ми „врти одоколу„ со „доскочици„, туку одговори јасно и директно...„.
[DOUBLEPOST=1508353430][/DOUBLEPOST]

Суб,

вакууму мој омилен, еве ти уште еден „лајк„....
Да бе мики, ти одговорив, оди смени ти диоптерот, струја можам да измерам, значи човекот има направено уред со кој ја гледа струјата, кажи ми ти со кој уред го гледате госпо во црквата?
Бујрум, ќе ти се најде за по дома
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.920
Да бе Мики и тоа сум видел, па дури и сум осетил, а може и самиот ти да ја видиш ако имаш желба, најбезбедно и најефтино ти е да скршиш една запалка и пецкај дур имаш желба, ем ќе гледаш искра ем ќе те дрма.
А еве ти троа похардкор

Или во природата
 

Kajgana Shop

На врв Bottom