Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.881
Кеплер,

напни го то‘ Ај КЈУ-то и постави саглам прашање, за да добиеш саглам одговор.

Патем кажано, на погрешно прашање, се дава погрешен одговор.[DOUBLEPOST=1500928186][/DOUBLEPOST]

Кеплер,

намали од фантазирањето. Јасно ми е дека не си живеел пред 500г. и дека абер немаш како изгледал Светот и животот во тие минати времиња.[DOUBLEPOST=1500928288][/DOUBLEPOST]

И шо рече, веруваш дека Земјата се „врти„ околу Сонцето, иако за твоето око е видливо дека Сонцето се „врти„ околу Земјата?

Шо?...Толку од твоето верување во очигледните нешта? Шо е работа‘а, брзо мењаш мислења?...[DOUBLEPOST=1500928348][/DOUBLEPOST]

.[DOUBLEPOST=1500928412][/DOUBLEPOST]

Наведи кои световни закони ги крши Црквата. Не знаеш, нели?...[DOUBLEPOST=1500928665][/DOUBLEPOST]

Кеплер,

алал да ти е: само ти верувај во нештата кои ги гледаш, а на верните подавај им м**а за бубрези дека верувале во нештата кои не ги гледаат и за кои (нешта) немале докази, иако доказите веќе се познати и објавени.

Се чини дека Светот поминува крај тебе а ти ништо не заприметуваш, а што е надвор од твоето верување во видливите нешта...мислим.

За секој случај, види што значи „вер(б)а„:

https://sr.wikipedia.org/wiki/Вера
Друже, ти две чисти ако имаш јас најголем верник ќе станам :pos:, или си Иван Исцелител или пак си со исто ниво на свест како него.
Каде ви пиша Исус да земате по 1000 евра плати од Црквата и Црквата да си наплаќа пари по ценовник за услугите? Каде ви пиша да возите џипови од 100 000 евра?
Нели требаше да помагате на оние што немаат, вие колку што гледам не прашувате дали има човек да ви плати за да венчавате или да пеете умрен, туку викате ДАЈ!
Нели се ова што сега користиш е измислено од „сивата еминенција“ и вие го осудувате, шо бараш да седиш на компјутер и на интернет, земи таму библијата и кандилото, пешки или максимум магаре и правец впланина.
Ете за некоја година ќе имаме и нов бог што гледа се и што се знае, во моментов го викаат Google, еве го знае каде си бил во секоја секунда додека си имал телефон во тебе, знае кога си седел тука, ти ги знае сите сметки ако си платил било што, телефонски броеви, адреса на живење, адреса на работа, кога си пуштил порничи, шо музика слушаш, какво хоби имаш, кога си легнал да спиеш, кога си станал, дали си доцнел на работа, со кого си се сретнал, каде си пречекорил дозволена брзина....нели тоа само Исус можеше да го дознае и без ти да го раскажеш? Шу прајме, еве ти уште еден бог, ете во моментов интернет користат речиси половина планета, според гугл 3.2 милијарди, со мал филм може да кажеме дека госпо го има креирано Гугл и дека од таму доаѓа знаењето, после тој миг со една статија може да ги уништи останатите религии, најлесно е да манипулираш со човековата свест, нели тоа го прави и религијата сега, знаеш ли колкав процент за секунда ќе почнат да веруваат во богот што се крие позади гугл?

Јас ти кажав, верувам во нешто што нуди докази, доказите се гледаат или со голо око, или со уреди кои истата таа наука ги конструира врз темелите на одредени законитости, за тие баналности што ти ме прашуваш има соодветни докази со пишани и видео материјали. Тоа што одредена багра со мозок како врапче си прави бајрам со умот и уште веруваат во рамна земја и слични прикаски е проблем на институциите што се бават со прибирање на будалите.

Мики, искрено се надевам дека ќе го доживеам денот кога ќе се освести светот и ќе ве отера во три лепе, кога нема да ви ги полнат џебовите и нема да се глупираат и да веруваат во глупости и кога ќе плаќате даноци, доста е сива економија.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
@Кеплер значи пи....тит...му. Како не разбирате што е опомена и лични навреди да не користите?
Ни @MIKI1 не заостанува.

Аман критикувајте став а не меѓусебно да се навредувате.
И користете попристоен речник.

Додека не одмерам кој колкава казна ќе добие и да се позачисти од вашиот простаклук, темава ќе биде затворена.

П.С. Двајцата по 2 поена, како предупредување. Не се опаметите ли, бан од тема не ви гине.

П.С.С. Темата е повторно отворена.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
@MIKI1
Зошто му е на дедо петре потребнс толкава плата?
BilboBaggins,

како би био самиот да го прашаш, а одговорот од Владиката да го споделиш со нас на форумов?
Ако и ти сакаш јака плата, кој клинец те спречуе да станеш добро платен владика?
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
BilboBaggins,

како би био самиот да го прашаш, а одговорот од Владиката да го споделиш со нас на форумов?
Ако и ти сакаш јака плата, кој клинец те спречуе да станеш добро платен владика?
Претпоставувам ти имаш многу повеќе прилики за контакт со него. Не ми е за платата, него за лицемерието и огромната разлика меѓу вашето проповедање и вашите дела како црква.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.881
BilboBaggins,

како би био самиот да го прашаш, а одговорот од Владиката да го споделиш со нас на форумов?
Ако и ти сакаш јака плата, кој клинец те спречуе да станеш добро платен владика?
Мики, дај бе мене прајме владика? 1 бон плата, уште 4 бона под рака од тоа што остава и дава народот охооо, со кеиф ќе проповедам и ќе лажам народ.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Претпоставувам ти имаш многу повеќе прилики за контакт со него.
Претпоставката е мајка на сите (само)заебанции...Просто кажано, претпоставката ти е утната 100%.
и огромната разлика меѓу вашето проповедање и вашите дела како црква.
...кои апсолутно не ги познаваш.

Трај си.[DOUBLEPOST=1501105712][/DOUBLEPOST]
Мики, дај бе мене прајме владика? 1 бон плата, уште 4 бона под рака од тоа што остава и дава народот охооо, со кеиф ќе проповедам и ќе лажам народ.
Кеплер,

што рече, што е тоа „ментална свест„? Никако не можам да најдам објасување и толкување на овој нов псевдо-сциентистички поим, така да дај биди љубезен и подобјасни го, оти сигурен сум дека никој у целава Вселена никад не чул и видел таков феномен...

Ќе можеш?...
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.881
Претпоставката е мајка на сите (само)заебанции...Просто кажано, претпоставката ти е утната 100%.[DOUBLEPOST=1501105526][/DOUBLEPOST]

„...Лажи, лажи Верееее....„[DOUBLEPOST=1501105560][/DOUBLEPOST]

...кое го имаш во изобилство...[DOUBLEPOST=1501105592][/DOUBLEPOST]

...кои апсолутно не ги познаваш.

Трај си.[DOUBLEPOST=1501105712][/DOUBLEPOST]

Кеплер,

што рече, што е тоа „ментална свест„? Никако не можам да најдам објасување и толкување на овој нов псевдо-сциентистички поим, така да дај биди љубезен и подобјасни го, оти сигурен сум дека никој у целава Вселена никад не чул и видел таков феномен...

Ќе можеш?...
Мики, не ме врти како киша око Крагуевца, дај кажи си ти зошто му требаат 1000 евра плата на дедото владика?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Мики, не ме врти како киша око Крагуевца, дај кажи си ти зошто му требаат 1000 евра плата на дедото владика?
И што велиш, кое е значењето на „менталната свест„, како никому до сега познат израз и непознат Вселенски феномен?..,

Тешко ти иде, а?...
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.667
Романтизмот не може да ја спаси религијата како што ја разбира мнозинството денес, кое што научи што е религија општејќи со старо-еонски религии како ислам и христијанство со сите нивни јавни и тајни форми.

Сите старо-еонски религии зборуваат за љубов... ширејќи омраза кон другоста... да не наведуваме повторно и повторно примери. Ми здосади да вадам цитати, паметни сте - мислам дека знаете што зборувам.

Лицемерието е болеста на стариот еон, а не љубовта како круна над се, и тоа мора да се заборави.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Романтизмот не може да ја спаси религијата како што ја разбира мнозинството денес, кое што научи што е религија општејќи со старо-еонски религии како ислам и христијанство со сите нивни јавни и тајни форми.

Сите старо-еонски религии зборуваат за љубов... ширејќи омраза кон другоста... да не наведуваме повторно и повторно примери. Ми здосади да вадам цитати, паметни сте - мислам дека знаете што зборувам.

Лицемерието е болеста на стариот еон, а не љубовта како круна над се, и тоа мора да се заборави.
Хепта (пак, аман више....),

пош‘о видовме дека не знаеш што е слободата, дај сега прејди и подобјасни ни за уште еден модерен мит, а тоа е љубовта.

Ќе можеш да го елаборисаш, нели?...

И дај намали од лицемерието свое, кое со леснотија им го припишуваш на другите.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.667
Ех, кога ќе се промени тема, не ми се ниту твори повеќе... :(
Ова е премногу општа тема... а не сум расположен за бесцелни и простачки расправии „на чиј бог му е поголем фалусот“ во однос на верувањето :)

Секако на Асар му недостасува фалусот, па според сказните од Египет, Изида морала со својата вештина да направи вештачки и да го прикачи на останатите делови кои ги пронашла расфрлани по Нил од страна на Сет.

Не е фер „да се мери“ со Исус, Аллах или Шива, големиот уништувач на светови!
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.667

„Митот е откривање на смисла во навидум бесмисленото: кон самоволието на судбината, кон изненадувањата со кои обилува климата,
кон непредвидливоста во однесувањето на ближниот, митот ја противставува својата стабилност, својата непроменливост, својата цврста и непореклива структура.
Она што се одигрува во митската приказна е парадигматично и лежи во основата на настаните што се одигруваат во актуелниот миг,
потврдувајќи ги, на тој начин, секогаш одново законите што биле инаугурирани низ првобитниот настан.
Сè што се случува во сегашниот миг наоколу, за дамнешниот човек е повторување на еднаш веќе слученото:
суштествата и нештата се однесуваат така зашто така некогаш, во времето на митските почетоци, се однесувале кога се појавиле за првпат.
.................
................
Можеме да ги откриваме скриените митологеми во книжевните дела, да ги објаснуваме, колку што можеме,
митските симболи; на крајот, сепак, ќе остане вртоглавата бездна на последното прашање што останува без одговор
или чии одговори страотно се умножуваат, не дозволувајќи ни да ги стигнеме и ние сфаќаме дека она што не привлекува и
не вовлекува во таа игра е всушност недостасливоста на конечната разврска на значењата.

А еден од најмногу толкуваните и најмногу анализираните митови митот за Едип покажува јасно како поминуваат оние што сметаат дека
имаат одговор за сите прашања.“

- Влада Урошевиќ
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
Претпоставката е мајка на сите (само)заебанции...Просто кажано, претпоставката ти е утната 100%.


...кои апсолутно не ги познаваш.

Трај си.[
Кај пишува Мики во книгите ваши дека владиката треба да зема плата околу европско илјадарче и да се занимава со имот како средновековен деспот?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Кај пишува Мики во книгите ваши дека владиката треба да зема плата околу европско илјадарче и да се занимава со имот како средновековен деспот?
BilboBaggins,

во која црковна книга е запишан рецепт за сарма од „свинско„, завиткана во лозов лист?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom