Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Имаше мистчни тајни учења обреди и вражбини и кај Исуса
Тие тајни учења Исусови се:

1. Напиши сам.
2, Напиши сам.
3. Напиши сам.

Само не ги вади од дебелото црево, туку повикај се на точни стихови од Писмото.
Знам дека не знаеш, туку дај обиди се, да имам причина за смеење...[DOUBLEPOST=1497300544][/DOUBLEPOST]
вражбини тајни обреди магии...

27. и откога ќе ја напои со водата, ако е таа нечиста и ако направила престап спрема својот маж, измешаната вода што носи проклетство, ќе влезе во неа, и стомакот ќе и се надуе, и утробата нејзина ќе се исуши, и таа жена ќе биде проклета меѓу својот народ.
Да те потсетам:

https://forum.kajgana.com/threads/Дискусија-за-Атеистите-Исламот-Христијанството-и-останати-убедувања.71895/page-859#post-8085707
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Тие тајни учења Исусови се:

1. Напиши сам.
2, Напиши сам.
3. Напиши сам.

Само не ги вади од дебелото црево, туку повикај се на точни стихови од Писмото.
Знам дека не знаеш, туку дај обиди се, да имам причина за смеење...[DOUBLEPOST=1497300544][/DOUBLEPOST]

Да те потсетам:

https://forum.kajgana.com/threads/Дискусија-за-Атеистите-Исламот-Христијанството-и-останати-убедувања.71895/page-859#post-8085707
бајања талисмани и обреди против лоши работи

8. И му рече Господ на Мојсеј: “Направи бакарна змија и закачи ја на знамето како знак, и ако касне некого змија, каснатиот, штом ќе ја погледне, ќе остане жив.”
9. И направи Мојсеј бакарна змија и ја закачи на знамето како знак, и кога некоја змија ќе каснеше некој човек, тој штом ќе ја погледнеше бакарната змија, остануваше жив.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
бајања талисмани и обреди против лоши работи

8. И му рече Господ на Мојсеј: “Направи бакарна змија и закачи ја на знамето како знак, и ако касне некого змија, каснатиот, штом ќе ја погледне, ќе остане жив.”
9. И направи Мојсеј бакарна змија и ја закачи на знамето како знак, и кога некоја змија ќе каснеше некој човек, тој штом ќе ја погледнеше бакарната змија, остануваше жив.
Пошто кратко паметиш, а уште помалку разбираш што те прашале, морам да те потсетам:

https://forum.kajgana.com/threads/Дискусија-за-Атеистите-Исламот-Христијанството-и-останати-убедувања.71895/page-860#post-8085709
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854

Никој не е задолжен за ништо, ако не сака да го прави тоа... Законот е да се даде, да се сподели со луѓе - но не да се присилуваат луѓето да прифатат нешто што... не е дел од нив, што им е страно... мене ми е интересно ова овде, на форумов - да зборувам за работи кои ги живеам, да споделам што знам, некој што бара а не знае каде да најде, да побара...
И дека нема ништо страшно да не си христијанин или муслиман... нивните зборувања во стилот грешници, неверници и останато е досадно, минато време кое не прави ништо добро за човештвото.
Поделбата мора да се лечи меѓу луѓето...

Не се таинствени ритуалите. Оди на мојот блог и ќе најдеш ритуали. Таинствена или непостоечка е вашата потреба да истражувате и да учите нови ствари...
Библијата премногу ја толкуваат буквално - дури и еврејскиот закон го толкуваат како сакаат христијаните, како да е тоа нивни канон!
Воопшто ништо не е транспарентно, само е догматски скоцкано за да не истражува верникот, задоволен само со едно верување и надеж за некое убаво неделно утро кога нема да мора да станува за во црква ами спасителот дома ќе му седи на трпеза...
Ништо страшно би рекол некој со овие догматски работи... но, има опасност во тоа...

Научете нешто за магика, потоа ќе зборуваме за тоа што го зборуваш како сексуална магика која се мислам дека немаш ниту најмала идеја што е тоа.
Читате сешто од нетов, ниту автори ве интересираат, ниту книги - битно е да е интересно или пак текстовите да ја поддржуваат вашата идеја дека нештото е баш како што вие мислите...
Обиди се еднаш како МИКИ да одговориш на прашање без да ме праќаш на твојот блог.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.584
Поени од реакции
11.597
Блогот е за да не се повторувам на форумов за Телема, магика, иницијации, ритуали.. а и да пронајдеш многу корисни линкови за она што навидум те интересира...

Јас вака одговорам на прашања, извини што не ти е по мерак... барај си друг човек што ќе одговори во друг стил.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Пошто кратко паметиш, а уште помалку разбираш што те прашале, морам да те потсетам:

https://forum.kajgana.com/threads/Дискусија-за-Атеистите-Исламот-Христијанството-и-останати-убедувања.71895/page-860#post-8085709
17. Кој има уво, нека чуе што им зборува Духот на црквите: на оној, што победува, ќе му дадам да јаде од сокриената мана, и ќе му дадам бело камче, и на камчето напишано ново име, што никој не го знае, освен оној, што го добива!

магии, илузии, трикови со записи на карти, камчиња, излегување од потпоен ковчег врзан со синџири....
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
17. Кој има уво, нека чуе што им зборува Духот на црквите: на оној, што победува, ќе му дадам да јаде од сокриената мана, и ќе му дадам бело камче, и на камчето напишано ново име, што никој не го знае, освен оној, што го добива!

магии, илузии, трикови со записи на карти, камчиња, излегување од потпоен ковчег врзан со синџири....
Што рече, што е тоа „мана„?...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Што рече, што е тоа „мана„?...
гледаш дека не знаеш и дека има тајни називи, имиња, обреди, знаци во христијанството кои се забранети за други

30. А во наградникот судиски стави ги Урим и Тумим; и тие ќе бидат на градите Аронови, кога влегува пред Госдпода; а Арон секогаш ќе го носи над градите свои судот на синовите Израилеви пред Господа.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
гледаш дека не знаеш и дека има тајни називи, имиња, обреди, знаци во христијанството кои се забранети за други

30. А во наградникот судиски стави ги Урим и Тумим; и тие ќе бидат на градите Аронови, кога влегува пред Госдпода; а Арон секогаш ќе го носи над градите свои судот на синовите Израилеви пред Господа.
А велиш, „мана„ е?...

Колку денови ти требаат за да дознаеш одговор на едноставно прашање?

Туку, дај продужи со „копи/пејст„ оти се чини дека то‘ е твојот врвен мисловен домет.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
А велиш, „мана„ е?...

Колку денови ти требаат за да дознаеш одговор на едноставно прашање?

Туку, дај продужи со „копи/пејст„ оти се чини дека то‘ е твојот врвен мисловен домет.
То е ваљда некоја супстанца за релаксација, нешо као марихуана, али то камчето бело со мистични записи кои со магија ќе му се покаже само на некој е главнио спектакл во мистериите и илузиите на христијанството
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
То е ваљда некоја супстанца за релаксација, нешо као марихуана, али то камчето бело со мистични записи кои со магија ќе му се покаже само на некој е главнио спектакл во мистериите и илузиите на христијанството
"Ctrl+C"=„Отсечи„.
"Ctrl+V"=„Залепи„.

Терај даље...
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
@Хептаграм XI ,

нели ти реков дека брат ти по неверие, Ипси, ме мрази, а ти мене ми припушеш омраза...:sneaky:[DOUBLEPOST=1497288674][/DOUBLEPOST]


Вашите постови се полни со „ништо„, така навистина немам што да девалвирам.[DOUBLEPOST=1497288750][/DOUBLEPOST]

Ти си лик кој абер нема за вистината, а пишува за вистината.
Лебати, а од кај ги вадиш тие премудри мисли за нештото кое не го познаваш?...
Ти си тој што си кажа дека не го познава она за кое суди, не јас. Тоа те прави лик што е олицетворение на подлост, мизерија, кукавичлук и глупост, а сите овие нешта органски не ги поднесувам.
Тебе не те интересира никаква вистина, ти имаш само една цел, да верглаш и тролаш до бесконечност, додека не се откаже и последниот, и тоа да го прогласиш за ,,немање одговор". Суета на две нозе што трагикомично се декларира за верник на религија каде гордоста е грев....

Кога некој ќе те притисне во ќош како Лет3 погоре, тогаш не разбираш што пишува, ниси одавде, а кога детално ќе ти даде некој одговор, тогаш не си читал километарски постови. И после нашите постови биле полни со ништо.... Било кој друг со грам памет ќе се сокриеше некаде после такво бламирање, ама не и ти! Ти си трол со тапија.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ти си тој што си кажа дека не го познава она за кое суди, не јас..
Напишав повеќе пати дека не ја позванам Телема и исто толку пати напишав дека со леснотија ја препознавам Телема како праисториско-староеонска лага.

Оти пропушти да напишеш дека ја препознавам?...[DOUBLEPOST=1497373904][/DOUBLEPOST]
Тоа те прави лик што е олицетворение на подлост, мизерија, кукавичлук и глупост, а сите овие нешта органски не ги поднесувам.
Пропушти да напишеш дека поставувам и незгодни прашања, на кои напросто, не знаеш да ги одговориш, а ако знаеш, не смееш (да ги одговориш).[DOUBLEPOST=1497374003][/DOUBLEPOST]
Тебе не те интересира никаква вистина, ти имаш само една цел, да верглаш и тролаш до бесконечност, додека не се откаже и последниот, и тоа да го прогласиш за ,,немање одговор". .
Мене и тоа како ме интересира вистината па трагајќи по неа, ја најдов, што не може да се каже и за тебе-дека си ја нашол. Да ја имаш најдено, до сега ќе напишеше што е вистината, без да „вртиш одоколу„.[DOUBLEPOST=1497374047][/DOUBLEPOST]
Суета на две нозе што трагикомично се декларира за верник на религија каде гордоста е грев....
.
Нема поголема суета од глумење експерт, кој не може да одговори на просто прашање.[DOUBLEPOST=1497374129][/DOUBLEPOST]
Кога некој ќе те притисне во ќош како Лет3 погоре
....:pos:...

Наведениот трагикомичен лик ми служи само за засмејување и за референца за експертски неписменлак.[DOUBLEPOST=1497374162][/DOUBLEPOST]
Ти си трол со тапија.
А што си ти?...
 
Последно уредено:

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Напишав повеќе пати дека не ја позванам Телема и исто толку пати напишав дека со леснотија ја препознавам Телема како праисториско-староеонска лага.
Koj biser si ti miki cudo edno! Sam po sebe si konflikten....ti sam so sebe ako ne se karash i ljutis eve na!
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Напишав повеќе пати дека не ја позванам Телема и исто толку пати напишав дека со леснотија ја препознавам Телема како праисториско-староеонска лага.

Оти пропушти да напишеш дека ја препознавам?...[DOUBLEPOST=1497373904][/DOUBLEPOST]

Пропушти да напишеш дека поставувам и незгодни прашања, на кои напросто, не знаеш да ги одговориш, а ако знаеш, не смееш (да ги одговориш).[DOUBLEPOST=1497374003][/DOUBLEPOST]

Мене и тоа како ме интересира вистината па трагајќи по неа, ја најдов, што не може да се каже и за тебе-дека си ја нашол. Да ја имаш најдено, до сега ќе напишеше што е вистината, без да „вртиш одоколу„.[DOUBLEPOST=1497374047][/DOUBLEPOST]

Нема поголема суета од глумење експерт, кој не може да одговори на просто прашање.[DOUBLEPOST=1497374129][/DOUBLEPOST]

....:pos:...

Наведениот трагикомичен лик ми служи само за засмејување и за референца за експертски неписменлак.[DOUBLEPOST=1497374162][/DOUBLEPOST]

А што си ти?...
Ти си човек што се гледа низ призмата на своите заблуди, единствено низ неа ги ,,препознаваш" нештата. Кога ќе се соочиш со факт, тогаш не разбираш, не си одавде.
Не поставуваш незгодни прашања, туку глупи прашања. На пример: Ако почнам да ја проучувам Телема, на кој степен ќе дознаам дека е лага. Тоа е исто како да те прашам, ако зборам со твоите, кога ќе ми кажат дали си педер.
За глупоста околу тоа дека вистината имала име и се наоѓала преку истото, нема зборови што можат да опишат колку треба да е некој забеган за да тврди такво нешто....
И конечно, одговорите не исчезнуваат само затоа што тебе не ти се по ќејф, исто како и твојата суета. А и едното и другото се сведоци за тоа што прави стравот, очајот, догмата и слепата верба од човекот и неговот разум.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom