Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.667
Кога ќе бидеш инициран - ќе зборуваме за тоа што значи Иницијација. Вака, ќе треба да зборувам за работи кои за тебе се фантазија.

Ако не ве „хранам“ малку по малку како иницијант во О.Т.О. (иако многу малку зборувам за Редот, повеќе за Телема) - не знам што правам со тебе тогаш сега... можеби не си ги научил симболите со кои ти ги кажувам работите, па разбираш погрешно и се ти изгледа како помија за свињи! :)

Тоа што вие сте лакоми и сакате на брзина, по скратени патеки да постигнете нешто, што сте го читале можеби во некоја книга или фантазирате за совршен живот со демони, ангели, богови околу вас, а вие во бесценета палата да живеете - не е моја кривица ниту на некој друг. Ваша кривица е целиот живот како го живеете!

Преиспитајте си го животот и кои сте и што реално можете во животот. Преиспитајте се дали Законот на Телема Е Закон кој што ќе ви помогне или помили ви се старо-еонските религии и учења!
Бидејќи стариот еон е виден низ историјата и видено е што и каде заглави човештвото. Пак сакате таму бидејќи сте изградиле омраза?

Ќе ви биде подобро. Што и да одлучите, самото право на избор дојде со новиот еон. Биди роб на стариот еон или биди слободен човек во новиот Еон каде што се е истражување, искуство, надминување...
Телема малку.

Реков вашите фантазии ако ги преставувате како реалност за работи во кои сте немале искуство, туку сте читале по книги или сте си замислувале како би било дека е, а со цел да некој ве поправа на форуми за да научите нешто повеќе без да прашате реално што не знаете - не бидува.

Какви треба пак да бидат аспирантите или пак адептите - ти си последниот кој што треба да кажува кој каков „би требало да биде“ ако е инициран во О.Т.О. или масонерија или Реики или било каде....

Доста со тој старо-еонски дух на местење калап за сите какви треба да бидат.
Ти калап смисли и за иницијантите какви треба да бидат? :)
Wow...

Толку не разбирате колку сте задоени со стариот еон, та секоја ваша мисла е чекор наназад во калта и ропството?
Како тоа „иницијантите“ треба да бидат вакви или онакви? Што е Иницијацијата? Калап?
Сосема спротивното е.

И ако некој спрема тебе се поставил како што на тебе не ти чини, треба да се запрашаш што ти си направил за да такви бидат работите, не другиот да го прашуваш! Секогаш нанадвор прашувате, наместо навнатре! ;)

И тука вреска стариот еон.... Не бидете робови, само тоа не бидувајте...

P.S. Види во „Мали есеи за вистината“ од Кроули за да ти се разбистри маглата околу овие ствари. Има и други книги, но оваа е најмала - барем од некаде да почнеш. Да не биде премногу „храна“ па да ми повратиш - до сега 100 пати ми имаш повратено глупости пишувајќи во обид да ми кажеш како Телема не е ништо ново заради незнаење.
 
Последно уредено:

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Хепта,

согласно мојата вероисповест, можам да бидам:
- роб на гревот,
- роб на послушноста.

Од кое робство е (о)слободен еден Телемит?
Нели е појќе од очигледно дека робовладетелството не е историски надминато, туку е продлабочено? Нели е појќе од очигледно дека начините на кои поединецот може да биде следен (и е следен!) токму денес се најбројни? Нели е појќе од очигледно дека наспроти декларативната слобода, луѓето се‘ повеќе стануваат зависни, во облик од модерни робови?

И дај конечно пиши, за каква и за чија слобода збориш, откако си станал не-роб, т.е слободен?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.667
Но не знам зошто мене ми кажуваш дека си роб. Знам.
Тоа го знам за стариот еон и сите тие ропски муабети кои ги преставувате како доблест, како понизност, како нешто потребно за боговите.

Јас лично сум слободен од ваквите старо-еонски ропства и калапи.

Новиот еон не нуди слобода без работа. Како што беше стариот еон - седи си, верувај си, зборувај си и азното само ќе си дојде!
НЕ!

Мноштвото ќе биде робовски расположено се додека не почне поединецот да се истражува себе си и да се надминува. Но тоа оди полека, без насилство - но сигурно.
Не може никој да присилуваме во овој Еон да биде она што не е!

Телема не носи „меч и раздор помеѓу брат и брат, татко и син, ќерка и мајка“ како стариот еон.
Каде што со мечови и политика се ширеше закон кој што уште во старт се виде дека не оди - нудејќи еден ист калап за сите.
Зошто така испадна може да бараме само во наследниците на тој голем иницијант кој што го донесе Законот на Стариот Еон.
Никаде на друго место!

За Законот на Новиот Еон, може да ги разгледате книгите од Класа А!
Ете сосема мал извадок!

Во Liber XC се вели:

„I am not come to rebuke you, or to enslave you.
I bid you not turn from your voluptuous ways, from your idleness, from your follies.
But I bring you joy to your pleasure, peace to your languor, wisdom to your folly.
All that ye do is right, if so be that ye enjoy it.
I am come against sorrow, against weariness, against them that seek to enslave you.“

А во „Liber AL vel Legis“ е запишано:

„Тој што е праведен и ќе остане праведен; тој што е гнасен и ќе остане гнасен.
Да! не верувајте во промена: ќе бидете тоа што сте, а не друго. Затоа кралевите на земјата ќе бидат Кралеви засекогаш: робовите ќе служат.
Нема никој што ќе биде понижен или воздигнат: сѐ е како што било секогаш.“
- II:57-58

@alf - гледаш, ќе има робови, засекогаш. И ние тука ништо не можеме. Можеби можеме, но тоа не е природата на овој Еон!
Секој мора сам да одлучи според својата историја и природа - кај е и што е.
 

Ne-misli

Жив ѓавол
Член од
2 август 2016
Мислења
351
Поени од реакции
639
Deca....uka ne fakate ejjjj...Se prskate so termini na forumot i so raboti sto ne gi razbirate....
Ovie novovercive(teletabisite) mislat deka dovolno e da izmoslis novi termini i gotovo...si izmislil nesto novo.
Abe sve e izmisleno i kazano pred 2 000 g. nema sto poveke da se izmisluva, dovolno e da se sfati sto e kazano vo tie god.
Kakov "nov eon" ,kakov "star eon", seto toa se gluposti i izmislici za privlekuvanje na musterii.
"Noviot eon" =prava na gejovite, prava na zenite, sloboda na lugjeto iii.....gluposti na kvadrat....
"Star eon" = robstvo, palenje na vesterki, zenite nemaat pravo na glas....kakvi se ne gluposti.
Abe ova nema vrska so religija......moze da ima so pravna drzava, ama so religija i problematikata sto istata ja resava , nema blage veze.
Ovie novovercive mislat deka vo 20 vek izmislile nesto novo, a ne znaat deka prepisale od Buda, 500g pred n.e. i sakaat da se pretstavat kako religija na vekov....abe smea....
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.488
Поени од реакции
1.061

Хепта, постојано се повторуваш со тие робови и вие слободните, оние од стариот еон вие перјаниците на новиот еон.До кога бре?
Кога ќе научиш дека законот на џунглата каде посилните ги јадат послабите не е основа во духовноста.Зарем не приметуваш колку фашистички е таа помисла, оние од кои си произлегол и ти и оние кои биле пред тебе да ги ставаш во позиција на робови само за да се почуствуваш посупериорен со некаква духовна мудроста.Си ја сечеш гранката на која седиш!Нема фалење во духовното, нема супериорност ниту се гази по робови за да се издигнеш, во тоа нема никаква мудрост.

Кога ќе научиш дека симболите и знаците не се употребуваат како оружје да се омаловажуваат оние кои не ги познаваат, ако ги познаваш - ги познаваш за себе,а фалењето со нив е само показател дека сокриеното дошло во погрешни раце. :(

И каде брзаш толку многу? Кој те брка што настојуваш по секоја цена да ни го донесеш новиот еон?

P.S. Види во „Мали есеи за вистината“ од Кроули за да ти се разбистри маглата околу овие ствари. Има и други книги, но оваа е најмала - барем од некаде да почнеш. Да не биде премногу „храна“ па да ми повратиш - до сега 100 пати ми имаш повратено глупости пишувајќи во обид да ми кажеш како Телема не е ништо ново заради незнаење.
Најди ја совеста , разложи ги емоциите, егото стави го на страна, во својата темнина погледни во голата душа, ако го видиш нејзиниот облик(тоа е лага) значи нешто погрешно правиш ,повторувај го истото додека се изгуби обликот и тогаш "читај" , вака нудејќи литература од тоа што некој друг видел во својата душа, се губи смислата од постоењето на твојата душа.

Во ниту една книга нема да го најдеш тоа што ќе го научиш "читајќи" од својата гола душа!


@alf - гледаш, ќе има робови, засекогаш. И ние тука ништо не можеме. Можеби можеме, но тоа не е природата на овој Еон!
Секој мора сам да одлучи според својата историја и природа - кај е и што е.
Робови постојат затоа што некој друг мисли така, јас не гледам робови!
Секој што ќе види во другиот си го гледа својот одраз, кажав дека обликот е лага, но ако истата таа лага за некого е вистина, тогаш самиот се прогласува за она што во другите го гледа.

Ако викаш дека ќе има робови за секогаш, тогаш нека ти биде според зборот!
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Deca....uka ne fakate ejjjj...Se prskate so termini na forumot i so raboti sto ne gi razbirate....
Ovie novovercive(teletabisite) mislat deka dovolno e da izmoslis novi termini i gotovo...si izmislil nesto novo.
Abe sve e izmisleno i kazano pred 2 000 g. nema sto poveke da se izmisluva, dovolno e da se sfati sto e kazano vo tie god.
Kakov "nov eon" ,kakov "star eon", seto toa se gluposti i izmislici za privlekuvanje na musterii.
"Noviot eon" =prava na gejovite, prava na zenite, sloboda na lugjeto iii.....gluposti na kvadrat....
"Star eon" = robstvo, palenje na vesterki, zenite nemaat pravo na glas....kakvi se ne gluposti.
Abe ova nema vrska so religija......moze da ima so pravna drzava, ama so religija i problematikata sto istata ja resava , nema blage veze.
Ovie novovercive mislat deka vo 20 vek izmislile nesto novo, a ne znaat deka prepisale od Buda, 500g pred n.e. i sakaat da se pretstavat kako religija na vekov....abe smea....
Stariot dobar Gjurgo....ispomesani misli,nepovrzani postovi,opsta anksioznost i bladanje u prazno...i uste ne priznava so pecurki jade?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Но не знам зошто мене ми кажуваш дека си роб. Знам.
Тоа го знам за стариот еон и сите тие ропски муабети кои ги преставувате како доблест, како понизност, како нешто потребно за боговите.

Јас лично сум слободен од ваквите старо-еонски ропства и калапи.

Новиот еон не нуди слобода без работа. Како што беше стариот еон - седи си, верувај си, зборувај си и азното само ќе си дојде!
НЕ!

Мноштвото ќе биде робовски расположено се додека не почне поединецот да се истражува себе си и да се надминува. Но тоа оди полека, без насилство - но сигурно.
Не може никој да присилуваме во овој Еон да биде она што не е!

Телема не носи „меч и раздор помеѓу брат и брат, татко и син, ќерка и мајка“ како стариот еон.
Каде што со мечови и политика се ширеше закон кој што уште во старт се виде дека не оди - нудејќи еден ист калап за сите.
Зошто така испадна може да бараме само во наследниците на тој голем иницијант кој што го донесе Законот на Стариот Еон.
Никаде на друго место!

За Законот на Новиот Еон, може да ги разгледате книгите од Класа А!
Ете сосема мал извадок!

Во Liber XC се вели:

„I am not come to rebuke you, or to enslave you.
I bid you not turn from your voluptuous ways, from your idleness, from your follies.
But I bring you joy to your pleasure, peace to your languor, wisdom to your folly.
All that ye do is right, if so be that ye enjoy it.
I am come against sorrow, against weariness, against them that seek to enslave you.“

А во „Liber AL vel Legis“ е запишано:

„Тој што е праведен и ќе остане праведен; тој што е гнасен и ќе остане гнасен.
Да! не верувајте во промена: ќе бидете тоа што сте, а не друго. Затоа кралевите на земјата ќе бидат Кралеви засекогаш: робовите ќе служат.
Нема никој што ќе биде понижен или воздигнат: сѐ е како што било секогаш.“
- II:57-58

@alf - гледаш, ќе има робови, засекогаш. И ние тука ништо не можеме. Можеби можеме, но тоа не е природата на овој Еон!
Секој мора сам да одлучи според својата историја и природа - кај е и што е.
Хепта,

од сето ова, за мене очекувано празнословие, исполнето со небулозни поетски мисли, кои освен што го критикуваат „старото„ а не кажуваат како се остварува „новото„, пак кидна и пак не ми кажа; како се станува „не-роб„ или „слободен„ во Телема?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.667
Не носам јас нов еон. Јас живеам во истиот.
И да, само зборувам за тој Нов Еон, Еонот на Освојувачкото и Крунисано Дете, за кој многумина немаа поима ниту тука ниту во Македонија... а сега сите експерти за духовноста на старото и новото време и ми зборуваат глупости само за да ми покажат како ептен по цели денови тие само за духовноста размислуваат и ете дојдени се на форумов да ме поправат :)


Ти може и Законот на Телема да не го гледаш, не значи дека го нема.
Не знам зошто мислиш дека мене ми е грижа што ти гледаш, како живееш, зошто живееш итн итн ;)


Јас само зборувам на форумов дека стариот еон со се сите тие религии и ритуали - заврши.
Сите забрани, морал и етика - завршија со тој еон. Светот не се води по тие забрани повеќе. Погледни наоколу. Сигурно имаш шефица над тебе кај што работиш! И сигурно одличен работник е. И одозгора и посветена мајка, сопруга...
Како да ви објаснувам за општо познати ствари, кога вие ми раскажувате за тоа што е за вас „духовност“, „иницијација“ итн итн со купишта романтизам?


Секој што ќе види во другиот не е одраз, туку меѓусебно искуство при спојување на два универзума. Не е толку едноставно таа наша интеракција низ простор-времето, на материјален план или Нефеш што велат евреите.

За тоа јас какви искуства имам - никој нема потреба да знае. Посебно не ти. Затоа јас зборувам како сум разбрал од тоа што сум прочитал и ви давам линкови вие да прочитате и пробате да усогласите со вашите искуства. Бидејќи вашите голи души - по се изгледа се навистина голи и без искуства читајќи тука романтизам како да сакате да фатите девојчиња од форумов за мување!

Пред да се правите мудреци, послушајте малку - не галамете залудно.


И бидејќи ми е целта да споделувам инфо за Телема и Новиот Еон :

The initiate is well aware that his instruction will be misinterpreted by malice, dishonesty and stupidity: and not being omnipotent, he has to acquiesce in the perversion of his precepts. It is apart of the game.
Liber I vel Magi tells the Magus (here defined as the initiate charged with the duty of communicating a new truth to mankind) of what he may expect.

... Aiwass, uttering the word Thelema (with all its implications), destroys completely the formula of the Dying God.

Thelema implies not merely a new religion, but a new cosmology, a new philosophy, a new ethics. It co-ordinates the disconnected discoveries of science, from physics to psychology, into a coherent and consistent system. Its scope is so vast that it is impossible even to hint at the universality of its application.

But the whole of my work, from the moment of its utterance, illustrates some phase of its potentiality, and the story of my life itself from this time on is no more than a record of my reactions to it.“

--- The Confessions of Aleister Crowley: An Autohagiography

Некој можеби на форумов ќе му пукне филмот па ќе прочита нешто повеќе. :)
Како на пример „Законот е за Сите“ - коментари на Книгата на Законот како и самиот систем на новиот Еон.


Тебе не ти кажувам како се станува „не-роб“ бидејќи или не ме читаш или тотално не разбираш што зборувам.
Оди „робувај на послушноста и гревот“ и си завршил работа. Бидејќи едно без друго не оди според учењата на стариот еон. Ќе се распадне целата структура ако едноставно престанете да зборувате за тоа дека сите се „огревовени“ (кои зборови античко-македонски). :)
 
Последно уредено:

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Тебе не ти кажувам како се станува „не-роб“ бидејќи или не ме читаш или тотално не разбираш што зборувам.
Оди „робувај на послушноста и гревот“ и си завршил работа. Бидејќи едно без друго не оди според учењата на стариот еон. Ќе се распадне целата структура ако едноставно престанете да зборувате за тоа дека сите се „огревовени“ (кои зборови античко-македонски). :)

Хепта,

чисто да те потстетам дека ми ги извртуеш зборовите, кои во мојот допис гласат вака:

„...Хепта,

согласно мојата вероисповест, можам да бидам:
- роб на гревот,
- роб на послушноста....„.

Тоа се две одвоени можности, кои не „идат„ паралелно, а изборот е личен.

И пак не ми кажа како се станува „не-роб„ или „слободен„ според Телемското испразно философирање, кое не кажува нешто (читај: ништо) конкретно...
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.667
Пак не ме разбра или сакаш да се расправаш со мене?

Реков:

Тебе не ти кажувам како се станува „не-роб“ бидејќи или не ме читаш или тотално не разбираш што зборувам. Можеби е заради ланците кои ти тропаат на нозете?
Се си бидува...

Оди
„робувај на послушноста и гревот“ и си завршил работа.
Бидејќи едно без друго не оди според учењата на стариот еон.
Ќе се распадне целата структура ако едноставно престанете да зборувате за тоа дека сите се „огревовени“
(кои зборови античко-македонски). :)

КОМУ МУ ТРЕБА СПАСИТЕЛ АКО НЕ ГО УБЕДИТЕ ЧОВЕКОТ ДЕКА Е „ОГРЕВОВЕН“ И МУ ТРЕБА СПАСУВАЊЕ ОДНАДВОР ВО СИТУАЦИЈАТА ВО КОЈА СЕ НАОЃА?

Бедно, многу бедно... роб може само да создаде роб. Ништо повеќе ништо помалку.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Пак не ме разбра или сакаш да се расправаш со мене?

Реков:

Тебе не ти кажувам како се станува „не-роб“ бидејќи или не ме читаш или тотално не разбираш што зборувам. Можеби е заради ланците кои ти тропаат на нозете?
Се си бидува...

Оди
„робувај на послушноста и гревот“ и си завршил работа.
Бидејќи едно без друго не оди според учењата на стариот еон.
Ќе се распадне целата структура ако едноставно престанете да зборувате за тоа дека сите се „огревовени“
(кои зборови античко-македонски). :)

КОМУ МУ ТРЕБА СПАСИТЕЛ АКО НЕ ГО УБЕДИТЕ ЧОВЕКОТ ДЕКА Е „ОГРЕВОВЕН“ И МУ ТРЕБА СПАСУВАЊЕ ОДНАДВОР ВО СИТУАЦИЈАТА ВО КОЈА СЕ НАОЃА?

Бедно, многу бедно... роб може само да создаде роб. Ништо повеќе ништо помалку.
Хепта,

да резимисаме:
- ти и твоите од клубот не знаете што е вистината,
- ти и твоите од клубот не знаете што е слободната волја,
- ти и твоите од клубот не знаете што е не-робувањето, т.е. слободата.

Доволно, како за почеток...
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.667
да резимисаме:
Ах, ти и твоите „резимирања“ робовски во полза на црквата и со надеж за спасување на душата ти.
Значи сепак си дојден да се расправаш, а не како што велиш да побараш некој да ти каже како да се откачиш од прангите на стариот еон со сите тие идеи за „бедност по дух“, „наследување кралство“, „огревовеност“, „верувањето е доволно“, „жената во сенката на мажот“ итн итн

Знаев јас, само чекав самиот да ми покажеш. Секако ти и црквата секогаш резимирате така да само вие сте во право, а сите други патишта - за ништо не ги бидува.
Проклество на стариот еон: преку незнаење, ами верување донесуваа суд за сенешто! Штета.

 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ах, ти и твоите „резимирања“ робовски во полза на црквата и со надеж за спасување на душата ти.
Значи сепак си дојден да се расправаш, а не како што велиш да побараш некој да ти каже како да се откачиш од прангите на стариот еон со сите тие идеи за „бедност по дух“, „наследување кралство“, „огревовеност“, „верувањето е доволно“, „жената во сенката на мажот“ итн итн

Знаев јас, само чекав самиот да ми покажеш. Секако ти и црквата секогаш резимирате така да само вие сте во право, а сите други патишта - за ништо не ги бидува.
Проклество на стариот еон: преку незнаење, ами верување донесуваа суд за сенешто! Штета.
Хепта,

од твоево преголемо знаење (читај: празнословење), ниту јас, а ниту другите од форумов, никако да прочитаме еден саглам одговор (даден од Телемит) на едно саглам прашање.

Толку од твоето „знаење„...
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.667
Гледаш, си знаеш ти: недостасува саглам прашање од саглам луѓе.

Празнословење - wow. Разнебитување, огревовеност - ах, ах... наместо да измислувате нови зборови за да ги оцрните другите за да ја задржите догмата - пробајте да се промените и вие и вашата догма.
Да ве упатам на ПРЕМИН порталот со сите тие есеи „полни со знаење“ за другите кои ги нуди твојата банда свештеници? Хм? Како шират љубов и разбирање?

Значи сепак си дојден да се расправаш, а не како што велиш да побараш некој да ти каже како да се откачиш од прангите на стариот еон со сите тие идеи за „бедност по дух“, „наследување кралство“, „огревовеност“, „верувањето е доволно“, „жената во сенката на мажот“ итн итн

Знаев јас, само чекав самиот да ми покажеш. Секако ти и црквата секогаш резимирате така да само вие сте во право, а сите други патишта - за ништо не ги бидува.
Проклество на стариот еон: преку незнаење, ами верување донесуваа суд за сенешто! Штета.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Гледаш, си знаеш ти: недостасува саглам прашање од саглам луѓе.

Празнословење - wow. Разнебитување, огревовеност - ах, ах... наместо да измислувате нови зборови за да ги оцрните другите за да ја задржите догмата - пробајте да се промените и вие и вашата догма.
Да ве упатам на ПРЕМИН порталот со сите тие есеи „полни со знаење“ за другите кои ги нуди твојата банда свештеници? Хм? Како шират љубов и разбирање?

Значи сепак си дојден да се расправаш, а не како што велиш да побараш некој да ти каже како да се откачиш од прангите на стариот еон со сите тие идеи за „бедност по дух“, „наследување кралство“, „огревовеност“, „верувањето е доволно“, „жената во сенката на мажот“ итн итн

Знаев јас, само чекав самиот да ми покажеш. Секако ти и црквата секогаш резимирате така да само вие сте во право, а сите други патишта - за ништо не ги бидува.
Проклество на стариот еон: преку незнаење, ами верување донесуваа суд за сенешто! Штета.
Хепта,

последна животна желба ми е да се надмудрувам со некого, понајмалку со типоси кои патат од високоумие, а кои паѓаат ниско, со немање одговор на поставено прашање од секојдневно-практична природа. За прашања од повозвишена природа, јасно е дека не сте дораснати, иако глумите писменост, сведена на испразно философирање, кое не засега ништо конкретно.

Лично и персонално, кога имам потреба, прашувам и се обраќам кај ликови од кои очекувам одговор соодветен на поставеното прашање, небитно дали интересот ми е верски или овосветовен.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom