Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Ги заборави: АББА, Роксет, Бјорн Борг, СААБ, САБА и томе слично...
Да ти дозволеше црквата да прочиташ, ќе видеше дека старите религии се повеќе и повеќе се враќаат посебо на северот на Европа, немаше да тресеш вакви глупости.
Со тебе да расправам за вистината?...:confused:
Ти со никого не можеш да зборуваш за вистината бидејќи ни си видел ни си чул. Или накратко, појма немаш од вистината.
Да, за вистината, не за укусите.
И јас велам да не збориш за укусите. Твоја “ствар укуса“ е која религија ќе одбереш и во што ќе веруваш.

Види сеа...Не дека Црквата нешто посебно размишља токму за тебе, туку Црквата си има квалификации за сите поединци и заедници, зависно од нивното идолоклонство.

Како и обично, ништо не знаеш за Црквата. Да знаеше, ќе кажеше.
Многу што знам за таа ваша такозвана црква. Срамота е што ти се декларираш како член, а појма немаш.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Да ти дозволеше црквата да прочиташ, ќе видеше дека старите религии се повеќе и повеќе се враќаат посебо на северот на Европа, немаше да тресеш вакви глупости.
.
Ај (конечно!) напиши една паметна работа: зашто се враќаат „старите„ (кои ли се тие....) религии, што е причината?[DOUBLEPOST=1484233951][/DOUBLEPOST]
Ти со никого не можеш да зборуваш за вистината бидејќи ни си видел ни си чул. Или накратко, појма немаш од вистината.
Збори за себе. Не збори за нешта од кои абер немаш.[DOUBLEPOST=1484233981][/DOUBLEPOST]
И јас велам да не збориш за укусите. Твоја “ствар укуса“ е која религија ќе одбереш и во што ќе веруваш.
.
Шо везе има укусот со религијата?[DOUBLEPOST=1484234023][/DOUBLEPOST]
Д
Многу што знам за таа ваша такозвана црква. Срамота е што ти се декларираш како член, а појма немаш.
Еве, појма немам.
Дај напиши 3 нешта за Црквата.

Тешко, а?...
 
Член од
21 јули 2014
Мислења
62
Поени од реакции
28
По се' изгледа атеист нема овде.
Да ти дозволеше црквата да прочиташ, ќе видеше дека старите религии се повеќе и повеќе се враќаат посебо на северот на Европа, немаше да тресеш вакви глупости.

Ти со никого не можеш да зборуваш за вистината бидејќи ни си видел ни си чул. Или накратко, појма немаш од вистината.

И јас велам да не збориш за укусите. Твоја “ствар укуса“ е која религија ќе одбереш и во што ќе веруваш.


Многу што знам за таа ваша такозвана црква. Срамота е што ти се декларираш како член, а појма немаш.
Црквата никому не забранила да прочита било што. Јас се сложувам дека повеќе и повеќе се враќаат кон паганските религии и создаваат неопаганизми придружени со политички видувања и тоа е показател дека светов ојде.
Ова твоево веќе преминува во класичен инает, тука веќе е евидентна маската и дволичноста позади заложбите за ,,смирение" што предходно ги посочи како услов за духовност. Вашето ,,смирение" се сведува на демонизирање на се што не е православие, на заплашување на лекоумните и на клеветење. Не е ни чудо што си имате епитет - бедни по дух.
Јас не се инаетам, види сам дека и пред да се приклучам на форумов инаетот е присутен меѓу вас. Бедни по дух уствари значи смирени. Нормално дека се' што не е православие е кривославие и ние не го демонизираме туку неговата волја го демонизира со покорување на поднебесните духови на злобата. Амин.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Ај (конечно!) напиши една паметна работа: зашто се враќаат „старите„ (кои ли се тие....) религии, што е причината?
To e од разочарување во покојниот Исус и неговите неисполнети ветувања.
Знаеме дека исус, бог да го прости, им кажа на луѓето дека оние кои поверувале во него ќе можат да лекуваат со полагање на раце на болниот, ќе зборуваат на туѓи јазици без да ги учат, ќе можат да испијат отров и ништо нема да им се случи и ќе ги прават сите дела како и самиот покоен исус па дури и поголеми од неговите.
Али то се покажа како лага пошто до сега не излеза маж верник кој може било што од тоа да го направи (освен можеби до некаде Худини кој одеше по вода и како Исус можеше да се ослободи од лисици на раце и да излезе од заклучена соба
Исто така Исус, бог да го прости, му ветуваше на луѓето уште пред 2000 години дека во нивно време ќе се врател а тие тоа ќе го виделе како слегва од облаци и со себе носи и некакво си царство небеско.
И тоа ветување се покажа како лажно и Исус никогаш после тоа не е виден, како в земја да пропадна.
Она шо од христијанството денес го имама се пребогати цркви полни со сексуални и финансиски скандали и криминали, и верници кои се соочуваат со истите поблеми како и неверниците, сиромаштија, болести, војни, глад....
Се виде дека госпот е неспособен да ги реши тие проблеми, дека не се појавува и враќа и дека не го исполнува ветеното.
Зато и луѓето веќе се вртат кон старите вери кои се барем повесели и поопуштени од ова на покојниот Исус.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Јас не се инаетам, види сам дека и пред да се приклучам на форумов инаетот е присутен меѓу вас. Бедни по дух уствари значи смирени. Нормално дека се' што не е православие е кривославие и ние не го демонизираме туку неговата волја го демонизира со покорување на поднебесните духови на злобата. Амин.
Ако не се работи за инает, тогаш во прашање е тешка форма на индоктринација и заблуда. Со цел памет да прогласуваш за лага нешто кое ниту го познаваш ниту го разбираш, ниту имаш увид во истото може да биде само заблуда, ништо повеќе.
Незнам дали и колку си свесен колку дебилно звучи твоето ноншалантно тврдење дека за нешто да биде вистина или лага потребно е само твоето верување....
Ако тоа е начин на кој вие доаѓате до ,,смирение", тогаш да ви се мочам во смирението.....
 
Член од
21 јули 2014
Мислења
62
Поени од реакции
28
To e од разочарување во покојниот Исус и неговите неисполнети ветувања.
Знаеме дека исус, бог да го прости, им кажа на луѓето дека оние кои поверувале во него ќе можат да лекуваат со полагање на раце на болниот, ќе зборуваат на туѓи јазици без да ги учат, ќе можат да испијат отров и ништо нема да им се случи и ќе ги прават сите дела како и самиот покоен исус па дури и поголеми од неговите.
Али то се покажа како лага пошто до сега не излеза маж верник кој може било што од тоа да го направи (освен можеби до некаде Худини кој одеше по вода и како Исус можеше да се ослободи од лисици на раце и да излезе од заклучена соба
Исто така Исус, бог да го прости, му ветуваше на луѓето уште пред 2000 години дека во нивно време ќе се врател а тие тоа ќе го виделе како слегва од облаци и со себе носи и некакво си царство небеско.
И тоа ветување се покажа како лажно и Исус никогаш после тоа не е виден, како в земја да пропадна.
Она шо од христијанството денес го имама се пребогати цркви полни со сексуални и финансиски скандали и криминали, и верници кои се соочуваат со истите поблеми како и неверниците, сиромаштија, болести, војни, глад....
Се виде дека госпот е неспособен да ги реши тие проблеми, дека не се појавува и враќа и дека не го исполнува ветеното.
Зато и луѓето веќе се вртат кон старите вери кои се барем повесели и поопуштени од ова на покојниот Исус.
Да беше член на Црквата ќе знаеше што значат зборовите Христови и дали се исполниле на нас или некои од нас. Господ кога ни даде ветување за доаѓање не ни кажа датум, па уште и адреса кога и каде ќе дојде. Ветувањето уште си стои и чека да се исполни, и добро е што е така, фала Богу. А ти кога читаш, читај и цитирај се',a не само нешто што го користиш како храна за мислењето шо го имаш.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Да беше член на Црквата ќе знаеше што значат зборовите Христови и дали се исполниле на нас или некои од нас. Господ кога ни даде ветување за доаѓање не ни кажа датум, па уште и адреса кога и каде ќе дојде. Ветувањето уште си стои и чека да се исполни, и добро е што е така, фала Богу. А ти кога читаш, читај и цитирај се',a не само нешто што го користиш како храна за мислењето шо го имаш.
се гледа дека библијата не ги допре твоите невии очи и дека појма немаш за шо зборуваш.
Покојниот исус јасно и децидно кажа во кое време ќе се поврати и како. Исто ко шо и јасно и прецизно кажа и зошто е дојден и кои се знаците на тие шо поверувале.
Али не се секирај, твоето непознавање на евангелијата и писмата е заедничка особина напреку 90% “верници“
 
Член од
21 јули 2014
Мислења
62
Поени од реакции
28
Ако не се работи за инает, тогаш во прашање е тешка форма на индоктринација и заблуда. Со цел памет да прогласуваш за лага нешто кое ниту го познаваш ниту го разбираш, ниту имаш увид во истото може да биде само заблуда, ништо повеќе.
Незнам дали и колку си свесен колку дебилно звучи твоето ноншалантно тврдење дека за нешто да биде вистина или лага потребно е само твоето верување....
Ако тоа е начин на кој вие доаѓате до ,,смирение", тогаш да ви се мочам во смирението.....
Абе ти стварно пет пари немаш? Јас ти викам дека по ништо не ми сте мене лично убедливи ради што би биле вистински, па затоа по ништо не сте ми различни од се' што е лажно. Гледај во сите одговори мои ова го велам. Болдираново исто ти го велам и тебе, многу точно испаѓа.[DOUBLEPOST=1484237254][/DOUBLEPOST]
се гледа дека библијата не ги допре твоите невии очи и дека појма немаш за шо зборуваш.
Покојниот исус јасно и децидно кажа во кое време ќе се поврати и како. Исто ко шо и јасно и прецизно кажа и зошто е дојден и кои се знаците на тие шо поверувале.
Али не се секирај, твоето непознавање на евангелијата и писмата е заедничка особина напреку 90% “верници“
Епа шо да ти речам, единствена шанса ти се Јеховините брат. Жал ми е шо не можеш кај нас така, ама кај нив можеш пошо таму дојден е Исус седумдесет и некоја.
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Епа шо да ти речам, единствена шанса ти се Јеховините брат. Жал ми е шо не можеш кај нас така, ама кај нив можеш пошо таму дојден е Исус седумтесет и некоја.
He си вистински верник ако барем еднаш дневно не споделиш слика или линк кои го величаат госпот и покојниот Исус.


15094418_1020849641353871_8803205671253121400_n.jpg
 
Член од
21 јули 2014
Мислења
62
Поени од реакции
28
He си вистински верник ако барем еднаш дневно не споделиш слика или линк кои го величаат госпот и покојниот Исус.


Прегледај го приврзокот 163345
ја споделив и ми коментираа: Амин +++. - понатаму шо?! Да стам друга некоја дај и да напишам дека носи среќа, можи?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Абе ти стварно пет пари немаш? Јас ти викам дека по ништо не ми сте мене лично убедливи ради што би биле вистински, па затоа по ништо не сте ми различни од се' што е лажно. Гледај во сите одговори мои ова го велам. Болдираново исто ти го велам и тебе, многу точно испаѓа.
Во никој случај болдираното неможе да се однесува на мене, јас не судам дали е нешто лажно или вистинито врз основа на тоа дали ми е по ќејф или дали верувам во истото. Ниту пак дискутирам за нешто што не ми е познато и не сум го проучил. Ти од друга страна изнакажа еден куп навреди, невистини и клевети и капак на се трупна и остана жив дека смирението ви било услов за духовност...:tapp:
Ебате смирението што се темели на заплашувања и на клевети.....
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
ја споделив и ми коментираа: Амин +++. - понатаму шо?! Да стам друга некоја дај и да напишам дека носи среќа, можи?
сега треба да однесиш гаќите точно на полноќ на извор каде има стара пењушка, после тоа мижечки одалечи се 12 чекори (број на апостолите на покојниот Исус) се вртиш 3 пати и одиш дома и на никој ништо не му зборш 3 дена (колку шо му требаше на Исус, бог да го прости, да восккресне) и после ќе ти се јави госпот на сон во ваков облик

gandalf_4.jpg

и ќе ти издиктира седум бројчиња за да пополниш лото (25% од добивката треба да му ги дадеш на црквата)
 

mister blue

Infinity, Eternity, Immortality, Everything...
Член од
4 февруари 2013
Мислења
249
Поени од реакции
96
За болдов се сложувам. И кога е така не сте му потребни на светот. Со сите нишани сте секта по секоја социолошка дефиниција и не треба тоа да го сфатиш како навреда. Од моја гледна точка нормално дека се што е надвор од Вистината која нам ни се открила е лага, а татко на лагата е ѓаволот, без разлика брате мој најмил колку и да ти е тебе банално и навредливо тоа. И пак ти не ме разбра, а вревиш дека јас не сум те разбрал. Не велам дека е потребна вера во телемата, туку дека треба да ви верувам на муабетите дека е така, а ако не ви верувам значи дека сметам дека лажете.

инаку МПЦ е верска организација која што не е призната од ниту една друга православна црква, вселенската патријашија, така да и МПЦ е секта. без разлика што во македонија држи монопол за православните и се рекламира како црква, таа е секта.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Да беше член на Црквата ќе знаеше што значат зборовите Христови и дали се исполниле на нас или некои од нас. Господ кога ни даде ветување за доаѓање не ни кажа датум, па уште и адреса кога и каде ќе дојде. Ветувањето уште си стои и чека да се исполни, и добро е што е така, фала Богу. А ти кога читаш, читај и цитирај се',a не само нешто што го користиш како храна за мислењето шо го имаш.
Матеј 16:
27. Кога Јас, Синот Човечки, ќе дојдам во сета слава на Мојот небесен Татко, во придружба на светите ангели, тогаш ќе му платам на секого според неговите дела.
28. Ве уверувам дека меѓу вас има некои кои нема да умрат додека не Ме видат Мене, Синот Човечки, како доаѓам во Своето царство!“

Познаваш некој што има 2000 години и што не умрел?
 
Член од
21 јули 2014
Мислења
62
Поени од реакции
28
Абе ти стварно пет пари немаш? Јас ти викам дека по ништо не ми сте мене лично убедливи ради што би биле вистински, па затоа по ништо не сте ми различни од се' што е лажно. Гледај во сите одговори мои ова го велам. Болдираново исто ти го велам и тебе, многу точно испаѓа.[DOUBLEPOST=1484237254][/DOUBLEPOST]
Епа шо да ти речам, единствена шанса ти се Јеховините брат. Жал ми е шо не можеш кај нас така, ама кај нив можеш пошо таму дојден е Исус седумдесет и некоја.
Во никој случај болдираното неможе да се однесува на мене, јас не судам дали е нешто лажно или вистинито врз основа на тоа дали ми е по ќејф или дали верувам во истото. Ниту пак дискутирам за нешто што не ми е познато и не сум го проучил. Ти од друга страна изнакажа еден куп навреди, невистини и клевети и капак на се трупна и остана жив дека смирението ви било услов за духовност...:tapp:
Ебате смирението што се темели на заплашувања и на клевети.....
Ти ако си проучил православна теологија или духовност, па тогаш ја не знам шо би изучил. Не се срамам ако не знам нешто за телемитите пошо не е ни интересно, теософисти повеќе внимание би ми привлекле, ама ти не знам шо се фалиш дека знајш од христијанство ко абер немаш.
сега треба да однесиш гаќите точно на полноќ на извор каде има стара пењушка, после тоа мижечки одалечи се 12 чекори (број на апостолите на покојниот Исус) се вртиш 3 пати и одиш дома и на никој ништо не му зборш 3 дена (колку шо му требаше на Исус, бог да го прости, да восккресне) и после ќе ти се јави госпот на сон во ваков облик

Прегледај го приврзокот 163346

и ќе ти издиктира седум бројчиња за да пополниш лото (25% од добивката треба да му ги дадеш на црквата)
Баба ми рече дека ако го видиш вака- ју ша но пас- ќе ти речел.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom