Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Она што јас го знам е она за што сум способен, а тоа е ништо од она што е останато и чека да биде осознаено и од она што не може да биде осознаено. Јас никому не делам памет туку се мешам во веќе започнати дискусии каде се напаѓаат одредени предмети на мојата конфесија.
Не сум во тек...која конфесија е таа?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Абе кој спомна дека имате догми? Јас за да станам телемит треба да поверувам на муабетиве ваши, осознавање ова-она, мора да поверувам. Да речеме кога е во прашање телемата јас сум скептик дека тоа нешто би можело да ми помогне било како или не знам ти шо. Кој бе ти ја навредил светињата? Ако нешто сум рекол од незнаење не значи дека плукам. Ако некој плука тоа сте вие. Не велам само за тебе лично. Види погоре ќе ти стане јасно за што говорам. Изменето од модератор............ и јас имам религиски чувства кои се навредени непристојно од кога се вклучив на форумов.
Овој пост е уште еден пример за тоа како ги извртувате работите! Значи и покрај тоа што јасно ти укажувам дека за да биде некој Телемит не треба да следи никого ниту да верува во нешто, ти повторно изјавуваш дека за да бил некој Телемит требало да верува во ,,нашите муабети"?! Дали ти разбираш дека ние не ловиме души! Не ни е битна бројноста! Нема апсолутно никаква потреба да убедуваме никого! Светот веќе си живее според вредности и принципи што се телемитски! Муабет што веќе е досаден да го повторувам пак по којзнае кој пат!
И зошто со сила се правиш наудрен? Не си знаел со што си навредил? Демек од незнаење не нарече секта? Од незнаење го асоцираше вашиот ѓавол со Телемата?
 
Член од
21 јули 2014
Мислења
62
Поени од реакции
28
Овој пост е уште еден пример за тоа како ги извртувате работите! Значи и покрај тоа што јасно ти укажувам дека за да биде некој Телемит не треба да следи никого ниту да верува во нешто, ти повторно изјавуваш дека за да бил некој Телемит требало да верува во ,,нашите муабети"?! Дали ти разбираш дека ние не ловиме души! Не ни е битна бројноста! Нема апсолутно никаква потреба да убедуваме никого! Светот веќе си живее според вредности и принципи што се телемитски! Муабет што веќе е досаден да го повторувам пак по којзнае кој пат!
И зошто со сила се правиш наудрен? Не си знаел со што си навредил? Демек од незнаење не нарече секта? Од незнаење го асоцираше вашиот ѓавол со Телемата?
За болдов се сложувам. И кога е така не сте му потребни на светот. Со сите нишани сте секта по секоја социолошка дефиниција и не треба тоа да го сфатиш како навреда. Од моја гледна точка нормално дека се што е надвор од Вистината која нам ни се открила е лага, а татко на лагата е ѓаволот, без разлика брате мој најмил колку и да ти е тебе банално и навредливо тоа. И пак ти не ме разбра, а вревиш дека јас не сум те разбрал. Не велам дека е потребна вера во телемата, туку дека треба да ви верувам на муабетите дека е така, а ако не ви верувам значи дека сметам дека лажете.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
За болдов се сложувам. И кога е така не сте му потребни на светот. Со сите нишани сте секта по секоја социолошка дефиниција и не треба тоа да го сфатиш како навреда. Од моја гледна точка нормално дека се што е надвор од Вистината која нам ни се открила е лага, а татко на лагата е ѓаволот, без разлика брате мој најмил колку и да ти е тебе банално и навредливо тоа. И пак ти не ме разбра, а вревиш дека јас не сум те разбрал. Не велам дека е потребна вера во телемата, туку дека треба да ви верувам на муабетите дека е така, а ако не ви верувам значи дека сметам дека лажете.
Никогаш попотребни не сме му биле на светов! И допрва светот ќе не запознава!
Што се однесува до квалификациите со кои се расфрлаш, имаш прифатени и познати дефиниции за секта, ете да не биде од мене, сам побарај ги па да видиме кој е поблиску до тој термин. Секта во нејзиното оргинално значење е помала религиозна заедница што се одвоила од веќе постоечка религија. Од тука, Телемата во никој случај неможеш да ја вклопиш во оваа дефиниција! Бидејќи не е одвоена од ниедна предходна верска или религиска група. За разлика од Телемата, христијанството почнува како секта на јудеизмот! Што значи, далеку поблиску до тој термин сте вие одколку ние.

Крајно бесмислен ти е и последниот болдиран дел. Лага е исказ за кој е докажано дека не соодејствува со фактите и реалноста а не исказ во кој си одбил да веруваш! На пример ако ти кажеш дека во дојран замрзнало езерото, крајно глупо е да тврдам дека лажеш доколку не сум проверил и те обвинувам за лага затоа што сум одбил да верувам во тоа.
 
Член од
21 јули 2014
Мислења
62
Поени од реакции
28
Никогаш попотребни не сме му биле на светов! И допрва светот ќе не запознава!
Што се однесува до квалификациите со кои се расфрлаш, имаш прифатени и познати дефиниции за секта, ете да не биде од мене, сам побарај ги па да видиме кој е поблиску до тој термин. Секта во нејзиното оргинално значење е помала религиозна заедница што се одвоила од веќе постоечка религија. Од тука, Телемата во никој случај неможеш да ја вклопиш во оваа дефиниција! Бидејќи не е одвоена од ниедна предходна верска или религиска група. За разлика од Телемата, христијанството почнува како секта на јудеизмот! Што значи, далеку поблиску до тој термин сте вие одколку ние.

Крајно бесмислен ти е и последниот болдиран дел. Лага е исказ за кој е докажано дека не соодејствува со фактите и реалноста а не исказ во кој си одбил да веруваш! На пример ако ти кажеш дека во дојран замрзнало езерото, крајно глупо е да тврдам дека лажеш доколку не сум проверил и те обвинувам за лага затоа што сум одбил да верувам во тоа.
Во самово ти шо го кажа пак се гледа кој е поблиску до терминот. Секта и не мора да биде одвоена од веќе постоечка религија, а и така не сте оригинал па шо сакате велете. Паганско-научна секта мене ми иде да кажам како најописливо. Ама се' ова сега оф топик е овде.
Во однос на мене лага останува сето она што сум одбил да поверувам, макар и да е тоа вистина, а јас говорам во однос на мене. Примеров е промашен.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Каде е доказот дека бог е безпочетен? Бог е израз за објаснување на непознатото, човекот немајќи можност да си објасни како настануваат одредени работи најлесно му било да си се теши дека тоа е божја волја и дека е направено од бог, без разлика кој од тие 4000 или колку и да се измислени откако постои човекот. Така било и со грмотевици, сонце, дожд и да не набројувам, и сеуште се голем дел од таквите изрази останати меѓу народот (Ако дај госпо ќе заврнни, грмна се налути госпо и бла бла).
Арно ама, голем дел од таквите глупости се докажани научно како настануваат и причните за нивното настанување.
Очевидец нема, природната постапка има траено милиони години, па симулација на таков процес ќе треба да поживееме бааги за да видиме.
Која религија е дадена од бог и од кој бог, многу религии има, па која е вистинската?
Црквата е институција што прави добри пари ширејќи приказна во која ни самата не си верува, па јавна тајна е дека мора да ја продава приказната исто како секоја политичка партија што ја продава својата приказна.
It's All About Money.
Кеплер,

постов имаТ содржина која не е саодветна на твојата возраст, а може да ти биде и навреда за IQ-то...

Значи, како што чо‘ек може сам да се зафркне, никој друг тоа не може да му го стори.[DOUBLEPOST=1484211568][/DOUBLEPOST]
Нема таму ништо корисно, современата наука и медицина се потпира на научни истражувања а не на тимотејеви прикаски
Занемарувањето на дадениот одговор не го прави одговорот бескорисен. Јасно е дека во посочените стихови стојат нешта кои те побиваат „у појам„.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Занемарувањето на дадениот одговор не го прави одговорот бескорисен. Јасно е дека во посочените стихови стојат нешта кои те побиваат „у појам„.
Ај посочи ги стиховие кои дадоа одговор на прашањата околу комуникации, транспорт медицина наука....
Ти Мики секој ден ги користиш благодетите на современиот свет базиран на науката а кои ги нема воопшто кај тимотејци павлевци и остали
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ај посочи ги стиховие кои дадоа одговор на прашањата околу комуникации, транспорт медицина наука....
Шефе, си знаеш....Какво прашање, таков и одговор.[DOUBLEPOST=1484212237][/DOUBLEPOST]
Ти Мики секој ден ги користиш благодетите на современиот свет базиран на науката а кои ги нема воопшто кај тимотејци павлевци и остали
Напротив; „благодетите„ од науката ми се насилно наметнати, и на мене како и на тебе, само што тебе тоа не ти е јасно, а мене веќе ми е јасно.

Во моето секојдневие ни оддалеку не ги користам „благодетите„ од науките, оти тија „благодети“ стануваат бројчано се‘ поголеми и се‘ поскапи, а мојата плата и мојот ден остануваат исти по количина и по обем...
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Во самово ти шо го кажа пак се гледа кој е поблиску до терминот. Секта и не мора да биде одвоена од веќе постоечка религија, а и така не сте оригинал па шо сакате велете. Паганско-научна секта мене ми иде да кажам како најописливо. Ама се' ова сега оф топик е овде.
Во однос на мене лага останува сето она што сум одбил да поверувам, макар и да е тоа вистина, а јас говорам во однос на мене. Примеров е промашен.
Ова твоево веќе преминува во класичен инает, тука веќе е евидентна маската и дволичноста позади заложбите за ,,смирение" што предходно ги посочи како услов за духовност. Вашето ,,смирение" се сведува на демонизирање на се што не е православие, на заплашување на лекоумните и на клеветење. Не е ни чудо што си имате епитет - бедни по дух.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Напротив; „благодетите„ од науката ми се насилно наметнати, и на мене како и на тебе, само што тебе тоа не ти е јасно, а мене веќе ми е јасно.
Мики во секој момент мојш да ги напуштишнасилно наметнатите благодети и заминеш да живееш како пустињак во молитви и каење и госпот ќе се грижи за тебе да бидеш здрав да имаш шо да јадеш пиеш, а не како сега шо живееш под окрилата на нечастивиот и со наметнати материјални вредности на сатаната.
Изборот е до тебе и твојата верба
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Мики во секој момент мојш да ги напуштишнасилно наметнатите благодети и заминеш да живееш како пустињак во молитви и каење и госпот ќе се грижи за тебе да бидеш здрав да имаш шо да јадеш пиеш, а не како сега шо живееш под окрилата на нечастивиот и со наметнати материјални вредности на сатаната.
Изборот е до тебе и твојата верба
Let3,

кога ќе ми треба мудар совет, ќе се обратам кај мудар лик. Ти не си ми убедлив...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Let3,

кога ќе ми треба мудар совет, ќе се обратам кај мудар лик. Ти не си ми убедлив...
Мики не мојш да се одвоиш од монитори смартфони поцесори струја водовод предпојачала мотори со внатрешно согорување кабловски интернет.....
Не ти треба тебе совет
верба ти треба
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Мики не мојш да се одвоиш од монитори смартфони поцесори струја водовод предпојачала мотори со внатрешно согорување кабловски интернет.....
Не ти треба тебе совет
верба ти треба
Види посто погоре...

А сето наведено, немаше да постои ако благиот Бог не го створеше материјалниот Свет и Адама, давајќи му ум и разум и давајќи му го Светот на дар и располагање.

Ти, секако, можеш да живееш со заблудата дека науката и нејзините производи имаат строго атеистичко потекло.

Вера ти треба токму тебе, за да (по)веруваш во своите заблуди, а вера веќе имам, во живиот Бог.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Мики во секој момент мојш да ги напуштишнасилно наметнатите благодети и заминеш да живееш како пустињак во молитви и каење и госпот ќе се грижи за тебе да бидеш здрав да имаш шо да јадеш пиеш, а не како сега шо живееш под окрилата на нечастивиот и со наметнати материјални вредности на сатаната.
Изборот е до тебе и твојата верба
Е така да се откажувало, остај го ти, не само техниката, него наметнат му е и вкусот.

Имам HI-FI систем, составен од делови од повеќе фирми: SONY, TECHNICS, HTE, OECHLBACH, MARANTZ, NAD, JAMO, PSB, JVC, ADVANCE AUDIO.

Се одлучив за нив:
1. Од мерак кон одредена компнонента и
2. Од можноста за набавка и плаќање на конкретен модел.
Скромно секако, скромноста е врлина на православните.
Аудиофилството го сметам за (моја) вродена маана.........
Вродена маана од бога дадена.... :cool:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Скромно секако, скромноста е врлина на православните.
Скромно и тоа како...А замисли да имам HI-FI од “Мекинтош“ или „Класе‘„..Е тоа веќе не е скромно(ст). :lolzz:[DOUBLEPOST=1484214938][/DOUBLEPOST]
Вродена маана од бога дадена.... :cool:
Се‘ е од Бога...Па и мааната.

Туку, дај напни ја својата телесна премудрост и посочи ми, како ти лично ја замислуваш рисјанската скомност и нематеријалност и зашто твоето мнение е различно од Црковното?...
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom