Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.078
Поени од реакции
4.252
...а кај православните поглаварите се...што?! Немој само да ми кажеш дека живеат аскетски и со безпрекорен морал?!
- Поглаварите на помесните православни Цркви се само “први меѓу еднаквите„ со раководствата на Црквите. Никој (па ни јас) не велат дека се морално совршени, затоа што таа морално-етичка совршеност се стекнува со личен подвиг, за кој е потребно време, а не „од прва„.
Автоматски споено мислење:

Што на големо се практикувуа во Македонија.

Ракот на христијанството се адетите
(мешањето на христијанско учење со духот на нацијата и учења кои биле затекнати тука како пракса кога дошло христијанството), самото се јаде од внатре и луѓето немаат време да се заморуваат со догми секојдневно. Само за големи празници кога сите трубат колку Македонецот е христијанин, полни цркви - а потоа полни кафани и кафичи со месишта и алкохол!
Така се разводенува и се избегнува догмата, со дела, со волја за живот :)

Така и треба - човекот кога ќе намириса слобода, нема назад во прангите на догмата и тажните проповеди на свештениците. :coffee:
Хеппа море,

не е тоа никаква „волја за живот„, туку неконтролирана похота, во намерата не да му се служи на живиот Бог, туку да му се служи на својот стомак.

Немој да проектираш телемитски начела врз црковниот живот.
 
Последно уредено:

Лаик

Калдераш
Член од
4 август 2018
Мислења
1.468
Поени од реакции
3.200
Оцет што му дадоа на Исус да проба, јер - така треба!
Инфо за што бараш?

Не сум толку религиски ,,поткован" да го знам секој детал што е како е..Ја комуницирам преку срцето и мислите со Исус Христос и тука нема лаги и превари зашто Тој ти го чита срцето а маскенбали и маскаради не трпи..
п.с.Заборави за инфото,се пишманив..
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.806
Поени од реакции
11.840
Не сум толку религиски ,,поткован" да го знам секој детал што е како е..Ја комуницирам преку срцето и мислите со Исус Христос и тука нема лаги и превари зашто Тој ти го чита срцето а маскенбали и маскаради не трпи..
п.с.Заборави за инфото,се пишманив..
Со срцето комуницирај со боговите, но со луѓето добро е да е со умот и срцето заедно :)
Ахам, значи Исус ти го чита срцето бидејќи ти така веруваш и „чувствуваш“?
Одамна ми е интересно ова „чувствувањето“ на нештата како некој апсолутен апарат за валидност на било која ствар...
Автоматски споено мислење:

Немој да проектираш телемитски начела врз црковниот живот.
За православниот живот се што е дел од телото е похот и омраза кон истото и повторно проповедање „отаде смртта“, тука си залуден. Телото е храм и треба да се почитува и искористува правилно! Не се затворајте и не одете во празни храмови од злато и камен бидејќи имаш бесценет храм во кој ти лежи најскриениот бог во него! :love:

Оди го тој пат твој христијански, реков никој не може да ти забрани кој ќе обожуваш и со кој љубов водиш во креветот твој, но оставете ги другите да живеат, не им го сатанизирајте нивниот идеал колку и да не се сложуваш со истиот.
Нивни проблем. Не си повикан како мирјанин да проповедаш омраза и индиректно да осудуваш нечиј пат... тоа што за тебе е похот за друг е живот, како што тоа за тебе е живот, за друг е смрт и догматско касапење на потенцијалот што ти е даден на Земјата да го искористиш максинално.

П.С. Мора малку телемитски начела врз црквата бидејќи нејзинитие мирјани упорно сакаат да распнуваат и насилно други да носат крст на своите плеќи, против нивна волја. Мора да ве учиме дека не може светот да е христијанство, ислам или било што што не нуди слобода за сите.
Ти реков, намириса човекот слобода - сега доаѓа хаос бидејќи создавањето на нешто ново е секогаш хаотично но потоа се средуваат нештата, полека... :coffee:
 
Последно уредено:

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.744
Поени од реакции
12.060
Променио је, окренуо је, сад није тако досадна...
Screenshot_20240710_121617_Chrome.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom