Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Срклџркање на социјални мрежи има, не е дека нема, али коа модератор ќе се вклучи во него, се дешава ова - На подфорумов денес сте само тројцата, што благонадежно си срклџркате (и Мики). На тоа се сведе целиот подфорум религија, откоа дојде Атеист за модератор.
Абе имаш право како и другар ти Мики. За се ви се атисти криви па и јас. Јас не сум ви крив што збеснувате со уличарско однесување, после Цацко (Атеист во случајов) ви е крив.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.277
Поени од реакции
78.927
Мики имаше перманентен бан, тој е единствениот кој му е дозволено да се врати ,,за да било интересно" на форумов. Епа тоа ,,интересно" ги мотивираше сите квалитетни членови на овие теми да си заминат.
Никој нема овде, освен вас тројца, затоа што модераторот е убер-двојноаршински. Еве, на пример имаш твој пост неколку наназад кај што му викаш некому дека е глуп. Пази, ја неам ништо против такво изразување, али иам против ако, за истото, некому се прогледува низ прсти, а другому не. Мене Атеист би ми лупнал сто пеесет казнени за таква нареда, тебе те остава.
Мики коа ќе си отиде, ќе можете вие двајца со Атеист на раат да беседите. Чак ни АлКаеда ги нема више.

Атеисти баш и не ми се криви за ништо, али ако вас толку ви фаќа, па Атеист никот го мешате со поимот атеисти, тоа баш и не би ме изненадило.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Никој нема овде, освен вас тројца, затоа што модераторот е убер-двојноаршински. Еве, на пример имаш твој пост неколку наназад кај што му викаш некому дека е глуп. Пази, ја неам ништо против такво изразување, али иам против ако, за истото, некому се прогледува низ прсти, а другому не. Мене Атеист би ми лупнал сто пеесет казнени за таква нареда, тебе те остава.
Мики коа ќе си отиде, ќе можете вие двајца со Атеист на раат да беседите. Чак ни АлКаеда ги нема више.

Атеисти баш и не ми се криви за ништо, али ако вас толку ви фаќа, па Атеист никот го мешате со поимот атеисти, тоа баш и не би ме изненадило.
Како на пример ова мислиш:
Атеист,
како може еден атеист да биде корисен за општеството, кога сите општествени зла ги чинат атеисти?
И помина неказнето. Примери колку сакаш да ти наведам.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.277
Поени од реакции
78.927
И помина неказнето. Примери колку сакаш да ти наведам.
Поминал неказнето за тоа што го рекол?
:lolzz: :lolzz: :lolzz:



i rest my case
Автоматски споено мислење:

Видете, нити имам намера да ја оправам состојбата, нити ништо. Само ве потсетувам за Нова Година, колку сте срање.
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Има посебен подфорум каде постовите треба да бидат за сеир, подфорумот се вика Сеир и игри. На почетокот, за сеир на тема што не е на тој подфорум се добиваа казнени. Ти велиш дека требало да биде интересно..... Замисли на подфорум за информатички теми да дискутираме за секс, на подфорум за здраство да дискутираме за плетење.....
Мики имаше перманентен бан, тој е единствениот кој му е дозволено да се врати ,,за да било интересно" на форумов. Епа тоа ,,интересно" ги мотивираше сите квалитетни членови на овие теми да си заминат.
Ама ако до таму стигнала работата, зошто модераторов не го банирал на Мики?
Тоа што јас еднаш му опростив и пружив рака не трае вечно... беше што беше и заврши. Пак ќе повторам, ако модераторов мисли дека треба да се банира, слободно може да ја примени таа опција.
Никола еднаш простил и тоа е тоа.. завршена приказна.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Ама ако до таму стигнала работата, зошто модераторов не го банирал на Мики?
Тоа што јас еднаш му опростив и пружив рака не трае вечно... беше што беше и заврши. Пак ќе повторам, ако модераторов мисли дека треба да се банира, слободно може да ја примени таа опција.
Никола еднаш простил и тоа е тоа.. завршена приказна.
Модератотов нема право на перманентни банови, галиба го знаеш тоа. А банови кој си заслужил со збирање поени, и си добил.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Никој нема овде, освен вас тројца, затоа што модераторот е убер-двојноаршински. Еве, на пример имаш твој пост неколку наназад кај што му викаш некому дека е глуп. Пази, ја неам ништо против такво изразување, али иам против ако, за истото, некому се прогледува низ прсти, а другому не. Мене Атеист би ми лупнал сто пеесет казнени за таква нареда, тебе те остава.
Мики коа ќе си отиде, ќе можете вие двајца со Атеист на раат да беседите. Чак ни АлКаеда ги нема више.

Атеисти баш и не ми се криви за ништо, али ако вас толку ви фаќа, па Атеист никот го мешате со поимот атеисти, тоа баш и не би ме изненадило.
Да да, сигурно и атеистите ги нема заради нас или заради модетаторот. Се е завера против вас, вие сте прогонети и обесправени. Кутрите вие.
Автоматски споено мислење:

Ама ако до таму стигнала работата, зошто модераторов не го банирал на Мики?
Тоа што јас еднаш му опростив и пружив рака не трае вечно... беше што беше и заврши. Пак ќе повторам, ако модераторов мисли дека треба да се банира, слободно може да ја примени таа опција.
Никола еднаш простил и тоа е тоа.. завршена приказна.
Тоа е завршена приказна, но штетата е направена, форумот е замрен. Џабе што мисли сегашниот модератор.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Видете, нити имам намера да ја оправам состојбата, нити ништо. Само ве потсетувам за Нова Година, колку сте срање.
Ок, ние сме срање, претпоставувам поради ставови како оној кон членот за кој ми посочи како сум му се обратил.
Сакам да ми кажеш дали ти оправдуваш казнување на деца за нешто кое не го сториле тие туку нивни предци? Дали за тебе е праведно дете да страда, да се мачи или да умре, затоа што некој негов предок од 4то колено наназад нешто згрешил?
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Модератотов нема право на перманентни банови, галиба го знаеш тоа. А банови кој си заслужил со збирање поени, и си добил.
Ако има потреба од перманентен, слободно пиши ми.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.277
Поени од реакции
78.927
Сакам да ми кажеш дали ти оправдуваш казнување на деца за нешто кое не го сториле тие туку нивни предци? Дали за тебе е праведно дете да страда, да се мачи или да умре, затоа што некој негов предок од 4то колено наназад нешто згрешил?
Зависи од која перспектива гледаш. Има луѓе кои веруваат во реинкарнација. Има луѓе кои веруваат во прародителски грев. Има атеисти и секакви други со различна перспектива.
Јас лично, не знам. Но, гледам дека тоа се случува. Ако веруваш дека све има своја мистична заднина, која можеби и не можеме, во овие услови, да ја сфатиме, тогаш веројатно за секоја појава ќе веруваш дека има такво објаснување, таква заднина.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Зависи од која перспектива гледаш. Има луѓе кои веруваат во реинкарнација. Има луѓе кои веруваат во прародителски грев. Има атеисти и секакви други со различна перспектива.
Јас лично, не знам. Но, гледам дека тоа се случува. Ако веруваш дека све има своја мистична заднина, која можеби и не можеме, во овие услови, да ја сфатиме, тогаш веројатно за секоја појава ќе веруваш дека има такво објаснување, таква заднина.
Од оваа перспектива: Се раѓа дете, ни криво ни должно добива рак, се мачи, страда и умира во тешки маки. Фаст форвард, одиш на тој свет и дознаваш дека тоа било казна за прадедо му Петре затоа што маструбирал украл две кокошки и ја клецкал комшиката.
Праведно е или не?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.277
Поени од реакции
78.927
Од оваа перспектива: Се раѓа дете, ни криво ни должно добива рак, се мачи, страда и умира во тешки маки. Фаст форвард, одиш на тој свет и дознаваш дека тоа било казна за прадедо му Петре затоа што маструбирал украл две кокошки и ја клецкал комшиката.
Праведно е или не?
Прво, ти инсинуираш дека тоа така иде, како што си го опишал (а си се потрудил да го опишеш тој претпоставен механизам како натприродно плиток и глуп) и се обидуваш таа твоја претпоставена логика да ја наметнеш како став на Христијанството. Не е ова баш начин на дискусија која можеш да ја водиш со мене.

На страна тоа што примеров со невино дете ти е несреќен избор.

"For the highest spiritual working one must accordingly choose that victim which contains the greatest and purest force. A male child of perfect innocence and high intelligence is the most satisfactory and suitable victim."
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Прво, ти инсинуираш дека тоа така иде, како што си го опишал (а си се потрудил да го опишеш тој претпоставен механизам како натприродно плиток и глуп) и се обидуваш таа твоја претпоставена логика да ја наметнеш како став на Христијанството. Не е ова баш начин на дискусија која можеш да ја водиш со мене.

На страна тоа што примеров со невино дете ти е несреќен избор.

"For the highest spiritual working one must accordingly choose that victim which contains the greatest and purest force. A male child of perfect innocence and high intelligence is the most satisfactory and suitable victim."
Не инсинуирам ништо, јасно си стои во библијата - Јас сум љубоморен бог кој за грешките на татковците ги казнува децата до 4то колено. И има и конкретен настан опишан во библијата кога тоа е спроведено на дело - убивањето на сите првородени деца во египет поради тоа што Фараонот не го послушал Мојсеј.

Што се однесува до несреќни избори, цитатот со жртвување на машко дете можеш да му го продаваш на некој лаик во врска со Телемата, мене не можеш. Во своите мемоари Кроули зборува за ова и објаснува зошто користел таква терминологија. Во викторијанска Англија, не можело да издадеш книга доколку употребиш секс или сексуални фрази, но без проблем можело да употребиш жртвување, крв и слично. Кроули зборува за маструбирање, ,,детето" е семето или спермата што ја ,,жртвува"
Во истиот текст, Кроули вели дека годишно изведувал и над 100 такви ,,жртвувања" невозможно е некој да убие толку деца и никој да не го обвини, уапси или осомничи. Сето ова е многу пати кажано и објаснето, но тоа за вас не е пречка да си ги верглате истите лаги.
Што се однесува до тебе, ќе ти дадам уште една шанса, да кажеш дали се оградуваш или пак оправдуваш страдање, смрт и казни за деца, доколку не се оградиш, те сметам за гомно а не за човек, па макар и добил казна за несоодветен однос.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Фино така, што Библијата ја сфаќаш плитко и буквално за разлика од текстовите на Кроули.
Кроули дава појаснување што значи кажаното, има ли во библијата фуснота дека не се работи за деца? Дека не биле убиени првородените деца на египќаните?
Автоматски споено мислење:

Фино така, што Библијата ја сфаќаш плитко и буквално за разлика од текстовите на Кроули.
Да не остане само на збор, тоа што го зборам, го поткрепувам со факти:
20191230_235228.jpg

Link
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom