Дипломи на приватните факултети се купуваат со пари

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Не е баш така.
Во фирмиве сега, бараат млади со диплома од државен факултет. Вистина е дека нема многу вработувања, но ако имаш диплома од државен факултет со сигурност ќе најдеш работа.
во фирмите ПОРАНО барале млади момци/девојки со диплома.. пази САМО СО ДИПЛОМА затоа што немало приватни универзитети.

во денешно време сите фирми ти бараат ЗНАЕЊЕ! кажи ми ти како соопственик на фирма кој имаш потреба од работници. ке има ја гледаш дипломата или ке им го гледаш знаењето?

и не се купуваат дипломи само на приватните. не се правете акнати сите знаете како се купуваат дипломи и на државниот кирил и методиј.. за полагање на одредени испити да не правиме муабет.

и темава не е ништо ново апла старо и познато е вакво нешто кај нас у македонија.
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Абе имајте диплома и од вселенски универзитет ако идете за работа негде без познавање на струката посебно за технички науки џабе е. Паѓаат во вода сите овие муабети има универзитети и приватни и државни кај што имаш и луѓе што можат да покажта знаење и луѓе што и со 10 дипломи нема да бидат спремни.
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
Така е, затоа и не се осмелуваат да отворат технички факултети, освен некои смерови по информатика колку што знам. Не им се исплати, за технички факултети требаат лаборатории, практична настава и квалитетен и спремен кадар. Вака полесно пари фаќаат, право, економија, бизнис, дизајн, ќе опремат еден кабинет со компјутери и толку.
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.281
Имам завршено на приватен факс,не е како што беше порано либерте сега е постегнато откако е воведена листата на рангирање на универзитетите. Треба да се помачиш малку ,квалитетот не го добиваш со диплома и 10ки треба да се покажеш во пракса во областа која си завршил и со надградување на знаењата,работам во добра приватна компанија каде за влез во неа има 3 вида на тестови кој ги поминуваш па на тој начин на пазарот на трудот се покажува кој од каде е ,не е точно тоа дека ако завршиш на државен ќе имаш приоритет во однос на вработување .А тоа дека се купуваат оцени и дипломи го имало и ќе го има.
 
Член од
23 октомври 2009
Мислења
22
Поени од реакции
2
Хм... многу ми е смешно кога читам вакви изјави. Па добро бре луѓе, дали некој од сиве овие што зборуваат дека се купувале дипломи на приватен, студирал некогаш на приватен? Јас студирам во ФОН Универзитет. Јас гарантирам дека ако некој помине само со 2000те евра, јавно ќе ја скинам мојата диплома и ќе одам на нафтени полиња да работам. Значи почнавме 45 студенти во 1ва година, веќе во 3та сме 15.. и тоа на правен факултет... Што мислите? Зошто? Зашто на другите им се потрошија парите за купување на дипломи???
Проверетеги прво информациите па потоа зборувајте за вакви работи
 
Член од
10 мај 2010
Мислења
2.727
Поени од реакции
1.970
вов држани приватни опасни сте како ги делите .
Сите спуштаме капа на ФИНКИ,ФЕИТ И МЕДИЦИНА во кирил и методи .
Има факултети како земјоделски конкретно дива лига е ,пријател ми кажува дека цело жиотинско царство го има таму .
Факултетите во Битола се на многу пониско ниво во однос на Скопје .
Универзитетот во Охрид не треба да зборувам ,сите знаеме за скандалот .
Сите приватни не се ставаат во ист кош исто како што и сите државни не се ставаат во ист кош .
Намерно ги оставив последни прчварниците т.е диспрезираните студии низ државата каде што се запишуваат најголемите ''таленти'' .Таму не ги знаат кој му се професори,полагаат колоквиум дента а професори нема .Знаеме дека еден прфесор во матичниот факултет не го дава ни приближно во прчваниците .
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
вов држани приватни опасни сте како ги делите .
Сите спуштаме капа на ФИНКИ,ФЕИТ И МЕДИЦИНА во кирил и методи .
Има факултети како земјоделски конкретно дива лига е ,пријател ми кажува дека цело жиотинско царство го има таму .
Факултетите во Битола се на многу пониско ниво во однос на Скопје .
Универзитетот во Охрид не треба да зборувам ,сите знаеме за скандалот .
Сите приватни не се ставаат во ист кош исто како што и сите државни не се ставаат во ист кош .
Намерно ги оставив последни прчварниците т.е диспрезираните студии низ државата каде што се запишуваат најголемите ''таленти'' .Таму не ги знаат кој му се професори,полагаат колоквиум дента а професори нема .Знаеме дека еден прфесор во матичниот факултет не го дава ни приближно во прчваниците .
Нешто имаш грешка.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Знаење се гледа денес, а не дали имаш диплома од приватен или од државен факултет.
 

Nonteizam

Полихистор
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.117
Поени од реакции
775
во фирмите ПОРАНО барале млади момци/девојки со диплома.. пази САМО СО ДИПЛОМА затоа што немало приватни универзитети.

во денешно време сите фирми ти бараат ЗНАЕЊЕ! кажи ми ти како соопственик на фирма кој имаш потреба од работници. ке има ја гледаш дипломата или ке им го гледаш знаењето?

и не се купуваат дипломи само на приватните. не се правете акнати сите знаете како се купуваат дипломи и на државниот кирил и методиј.. за полагање на одредени испити да не правиме муабет.

и темава не е ништо ново апла старо и познато е вакво нешто кај нас у македонија.
А како ќе го потврдиш знаењето кај газдата?
Тоа е тоа... Јас ќе одам на интервју со 7,8 просек, али некој ќе ме прошиша со 9,8 просек... После газдата ќе зажали кога ќе го види другиот каков ќутук е, ама јас ќе си останам со таквото во рака.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
А како ќе го потврдиш знаењето кај газдата?
Тоа е тоа... Јас ќе одам на интервју со 7,8 просек, али некој ќе ме прошиша со 9,8 просек... После газдата ќе зажали кога ќе го види другиот каков ќутук е, ама јас ќе си останам со таквото во рака.
не е баш така. еве гледај реално на работите како што се. ако јас конкурирам со диплома од приватен со просек 10ка и ти конкурираш со диплома од државен со просек 10ка и двајцата ке не стави на тестрање. оној кој ке даде подобри резултати секогаш ке има предност. еве појди ти сам од себе. ако имаш фирма ке им ги гледаш дипломите или знаењето? на приватен може да платиш и да си ја земеш на дипломата ама затоа на државните има студенти кои скоро 90% од факултетите ги завршиле со бубица. и сеа ке ми кажеш дека државната диплома повеќе вреди? те молам мислам апсурдно е. не дека ги бранам приватните факултети но гледам реално на работите
 

Nonteizam

Полихистор
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.117
Поени од реакции
775
не е баш така. еве гледај реално на работите како што се. ако јас конкурирам со диплома од приватен со просек 10ка и ти конкурираш со диплома од државен со просек 10ка и двајцата ке не стави на тестрање. оној кој ке даде подобри резултати секогаш ке има предност. еве појди ти сам од себе. ако имаш фирма ке им ги гледаш дипломите или знаењето? на приватен може да платиш и да си ја земеш на дипломата ама затоа на државните има студенти кои скоро 90% од факултетите ги завршиле со бубица. и сеа ке ми кажеш дека државната диплома повеќе вреди? те молам мислам апсурдно е. не дека ги бранам приватните факултети но гледам реално на работите
Не ми одговори на мојот пример - Јас со 7 ипол просек и со знаење, а некој со 9+ просек со протекции... како газдата ќе утврди кој реално знае а кој не?
Не е битно од кој факултет, од истиот нека бидат луѓето. Не велам дека едните се лоши другите супер.
Газдата брзо ќе увиди дека овој со појјак просек е дудук, ама јас сепак нема да ја добијам работата, а времето ќе си поминува.

Факултетскиот успех е прв филтер... фитер на кој многу солидни професионалци ќе паднат на сметка на неписмени идиоти кои ќе си се провлечат низ животот со помош на парите, роднините, снаодливоста и влијанието.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Не ми одговори на мојот пример - Јас со 7 ипол просек и со знаење, а некој со 9+ просек со протекции... како газдата ќе утврди кој реално знае а кој не?
Не е битно од кој факултет, од истиот нека бидат луѓето. Не велам дека едните се лоши другите супер.
Газдата брзо ќе увиди дека овој со појјак просек е дудук, ама јас сепак нема да ја добијам работата, а времето ќе си поминува.

Факултетскиот успех е прв филтер... фитер на кој многу солидни професионалци ќе паднат на сметка на неписмени идиоти кои ќе си се провлечат низ животот со помош на парите, роднините, снаодливоста и влијанието.
одговорот сам си го даде бе пријател. ако види дека не го бива не е будала да го држи на работно место. ке го шутне и ке прими друг само разликата е што на следно испитување ке ги отвори очите и ке гледа кој вреди а неко је со протекции
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
1.424
Поени од реакции
789
Секаде е така во основно, средно па сеа и на факлутет, па после ќе има неписмени е ќе има :tapp:
 

Nonteizam

Полихистор
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.117
Поени од реакции
775
одговорот сам си го даде бе пријател. ако види дека не го бива не е будала да го држи на работно место. ке го шутне и ке прими друг само разликата е што на следно испитување ке ги отвори очите и ке гледа кој вреди а неко је со протекции
Така е, ама токму тоа ми е поентата - неможеш да го докажеш квалитетот без да поработиш.
Дипломата ама баш ништо не гарантира.
Сепак оние со „купени“ дипломи секогаш можат да очекуваат да пројдат подобро. Ќе си потпишат едно договорче на 6 месеци, ќе си се влечка низ фирмата и ќе си добива некој денар. Оној кој не бил примен ќе продолжи да си скока од интервју на интервју, од конкурс на конкурс, додека квалитетот во него ќе стане неискористен и ќе стагнира.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom