Димче Ацков со своето Еко село

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.355
Поени од реакции
25.041
На многу луѓе од моето опкружување отсекогаш им се допаѓала идејата за сплотеност со природата и бегство од се ова денес, но сум забележал дека истите тие луѓе никогаш всушност не размислиле подлабоко и го кажуваат тоа во афект, најчесто кога се изнервирани од нешто или некој. Еднаш ги побарав да исцепиме дрва кај баба ми, да ја исчистиме гаражата и да пресадиме леа јагоди. Сите ми откажаа, дел ги мрзеше, дел имаа работа (пиење кафе, шо е сосема океј работа). Да практикуваш аскетизам ми е сосема апсурдно па и поразително на еден начин.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Значи после толку векови градење цивилизација стремежот бил да се сплотиме со природата? Не знам зошто воопшто се мачевме, требаше да си останеме на гранките, или уште порано, во морињата.

Мене градовите не ми се логори, напротив го чувствувам како дом, некои повеќе, некои помалку. Не би ги менувал за штала направена од кал во некоја недојдија.

Јасно е дека има друг начин, ама што е поентата на овој начин? Која инспирација ја остава? Дека можеме да ја напуштиме цивилзацијата и да живееме во кал? Што е поентата да копаш бунар за вода кога можеш да заработиш 10-15 евра месечно и да си платиш за вода во неограничени количини?
Ако воопшто и ти се чита, манифестот на Унабомберот, Тед Казински :D


Верувам дека си запознаен со случајов, Харвард генијалец со IQ170 што стана примитивец и испраќаше бомби на луѓе кои влијаеа на технолошкиот напредок. Веруваше дека сите луѓе се робови на системот.

Не дека се согласувам, и јас сум за наука и технологија во секое време иако се пентарам на планини секој викенд, само да ти одговорам дека има доста луѓе кои сакаат да се „примитивци“ намерно.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.291
Ако воопшто и ти се чита, манифестот на Унабомберот, Тед Казински :D


Верувам дека си запознаен со случајов, Харвард генијалец со IQ170 што стана примитивец и испраќаше бомби на луѓе кои влијаеа на технолошкиот напредок. Веруваше дека сите луѓе се робови на системот.

Не дека се согласувам, и јас сум за наука и технологија во секое време иако се пентарам на планини секој викенд, само да ти одговорам дека има доста луѓе кои сакаат да се „примитивци“ намерно.
Остај те го Тед надвор од муабетов! Човекот бил жртва на општеството, жртва на нехумани психолошки експерименти...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Остај те го Тед надвор од муабетов! Човекот бил жртва на општеството, жртва на нехумани психолошки експерименти...
И кога му се вршеле експериментите си чувал до своето = истото, склоност кон примитивизам. Сакав да кажам дека не е само човеков со еко селото, има куп други, тоа е се.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom