Димитар Талев - кражба и фалсификат

Оправдувате ли кражбата и фалсификатот на Димитар Талев?


  • Вкупно гласачи
    28
Статус
Затворена за нови мислења.

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
1.420
Поени од реакции
572
Неодамна повторно се отвори темата за украдените уметнички дела на Димитар Талев - во кршење на законот за авторски права и за фалсификатот на неговите дела во "преводот" на македонски.



Денес имаше интересна дискусија со наследникот на Димитар Талев - Климент Талев, кој детално објасни проблемот. Видеото од 26:00.

Интересно е дека прашањето било подигнато и во евро-парламентот од пратеникот Андреј Ковачев, а подоцна и од Ангел Джамбазки.

Андреј Ковачев спомена за овој случај уште на 10 март оваа година за подготвување на годишниот извештај за 2015 година за Македонија.

Денес стана јасно дека:
Министерството за култура на Бугарија се активира веднаш и уште денес испратило барање кон министерството во Македонија за разјаснување на начинот и постапката на кој во западните ни соседи имаат објавено романите на Димитар Талев - "Железни отсветилник", "Преспанските камбани" и "Илинден ".

Интересно ми е што мислат за тоа колегите од форумот. Оправдуваат ли кражбата и фалсификатот?
 
Член од
19 мај 2014
Мислења
140
Поени од реакции
59
Неодамна повторно се отвори темата за украдените уметнички дела на Димитар Талев - во кршење на законот за авторски права и за фалсификатот на неговите дела во "преводот" на македонски.



Денес имаше интересна дискусија со наследникот на Димитар Талев - Климент Талев, кој детално објасни проблемот. Видеото од 26:00.

Интересно е дека прашањето било подигнато и во евро-парламентот од пратеникот Андреј Ковачев, а подоцна и од Ангел Джамбазки.

Андреј Ковачев спомена за овој случај уште на 10 март оваа година за подготвување на годишниот извештај за 2015 година за Македонија.

Денес стана јасно дека:



Интересно ми е што мислат за тоа колегите од форумот. Оправдуваат ли кражбата и фалсификатот?
од македонец само срамота, надуеност и кражби сигурно очекувај... и ич да не ви е чудно... тврдиме дека сме нешто што не сме, знаеме дека не е така и пак се правиме на „Тошо.“
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.970
Кој ги украл делава?
 
Член од
9 мај 2013
Мислења
25
Поени од реакции
18
Не ги отворив линковите, но кражба најверојатно е тоа што нема поминато 70 години од смртта на авторов, и со тоа за печатење потребна е согласност од неговите легални наследници, или кој и да е сопственик на авторските права. Ама, со оглед кои се "засегнативе" страни можно да е и нешто десетто. :D
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Кој ги украл делава?
Некакво издателство "Арлекин"[DOUBLEPOST=1459337912][/DOUBLEPOST]
Не ги отворив линковите, но кражба најверојатно е тоа што нема поминато 70 години од смртта на авторов, и со тоа за печатење потребна е согласност од неговите легални наследници, или кој и да е сопственик на авторските права. Ама, со оглед кои се "засегнативе" страни можно да е и нешто десетто. :D
Тоа е само дел от проблемот. Изменети са самите текстови,а около 100 страни фалат. :)
Интерву со наследникот
http://vbox7.com/play:686abda72b
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
Некакво издателство "Арлекин"[DOUBLEPOST=1459337912][/DOUBLEPOST]
Тоа е само дел от проблемот. Изменети са самите текстови,а около 100 страни фалат. :)
http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2016/03/29/2732214_izdateli_v_makedoniia_osakatiavat_talev_obiavi_vnukut/
А зошто пак тогаш ја мешате Македонија? Си има суд, си има закон било кај нас било кај вас преку граница. Тужба и решен проблем... не е ова печатено од министерство за култура па државата да го крадела. Кој што издавал тој нека си одговара. Ако јас дојдам во Бугарија и му врзам шамар на некој бугарин на плоштад јас сум тепач или Македонија е тепачот. Приватна тужба и терајте си работа.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
А зошто пак тогаш ја мешате Македонија? Си има суд, си има закон било кај нас било кај вас преку граница. Тужба и решен проблем... не е ова печатено од министерство за култура па државата да го крадела. Кој што издавал тој нека си одговара. Ако јас дојдам во Бугарија и му врзам шамар на некој бугарин на плоштад јас сум тепач или Македонија е тепачот. Приватна тужба и терајте си работа.
Ако е вистина, наследникот тврди,дека Арлекин е под капата на министерството за култура на РМ.
Дури и да не е (ако информациите са грешни) во ноември 2015 година вашето министерство за култура подпиша програма за сотрудничество со бугарското. Тамо jaсно седи, дека министерствата за културата ке чуват авторските права. Македонското министерство за култура има обврзка да чува авторските права во случаjот.
Во единиот случаj вашето министерство за култура е преко инволвирано,а во другиот не си е завршило обврзките по програмата.
И во двата случаja министерството на културата на РМ има обврски.
 
Последно уредено:

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
1.420
Поени од реакции
572
А зошто пак тогаш ја мешате Македонија? Си има суд, си има закон било кај нас било кај вас преку граница. Тужба и решен проблем... не е ова печатено од министерство за култура па државата да го крадела. Кој што издавал тој нека си одговара. Ако јас дојдам во Бугарија и му врзам шамар на некој бугарин на плоштад јас сум тепач или Македонија е тепачот. Приватна тужба и терајте си работа.
Министерството за култура на Република Македонија дало пари за издавање на книга, без да провери дали издаваштвото има авторски права. Дури не провериле дали воопшто е направен преводот, бидејќи очигледно се однесува не за превод, а за преработка на оригиналната дело од кое се отстранети одредени делови, а други се изменети.

Министерството за култура ја претставува Македонија, во однос на културата.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
Ај да не ве цитирам. Во која држава министерството има сопствена издавачка куќа? Кај пишува тоа дека министерството дало пари?

Издавачката куќа „Арлекин“ од Прилеп ја издаде втората книга од четирилогијата „Преспански камбани“ на бугарскиот писател со прилепско потекло Димитар Талев. Преводот е на писателот Трајче Крстески.
Трговско друштво за културно уметнички дејности, производство, промет и услуги ИК АРЛЕКИН-07 увоз-извоз ДООЕЛ Прилеп !!! СУБЈЕКТОТ ГИ ИСПОЛНИЛ УСЛОВИТЕ ЗА БРИШЕЊЕ ПО ЧЛЕН 552 б ОД ЗТД НА 30.01.2016 г. БРИШЕЊЕТО Е ВО ТЕК.!!!

или

Трговско друштво за културно уметнички дејности производство, промет, трговија на големо и мало и услуги на Крстеска Сузана АРЛЕКИН-ГФ увоз-извоз ДООЕЛ Прилеп
Тужете го издавачот или потпишаниот прведувач друго да ви кажам и не не интересира нас овде.

За вас од странство ако не знаете ДООЕЛ значи друштво основано од едно лице. Значи ЕДНО ЛИЦЕ = ЕДЕН ЧОВЕК = ЕДЕН ВИНОВЕН! Не ми јадете трици Македонија била виновна. Тужете и ако дибиете сте во право ако падните значи некој лаже...

Ставете прст на чело. Ако вие на некого му направите нешто вашата држава е крива?
 
Последно уредено:
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Оваа внука му ја посипале со пари татарите за да се одроди и стане дел од вештачка нација.

Поимот бугар во минатото се користел за припадник на бугарската црква, а не како национална припадност, според записите од тоа време пола Белград бил бугарски исто како и Ниш што си нема врска.
Македонците заради тоа што биле окупирани од Турција немале своја црква и држава, па затоа ги користеле бугарските цркви. Секако според шизофрената и изопачена бугарска логика тоа е доказ дека сите Македонци се вулгари.

Иначе ако одиме уште поназад низ историјата ќе заклучиме дека зборот бугар порано се користел како синоним за селанец. Дури потоа се формирала вештачката бугарска нација и користејќи се со вакви ниски удари се обидува да ја фалсификува целата историја на Македонскиот народ, пошто тие самите како новоформирана вештачка нација немаат своја историја.

Името Македонија и македонската нација се прастари и имаат свој континуитет милениуми наназад и никој тоа не може да го спори, а посебно не некоја си вештачка творба како бугарите.
 

red baron

sad but true
Член од
3 ноември 2012
Мислења
960
Поени од реакции
825
според записите од тоа време пола Белград бил бугарски исто како и Ниш што си нема врска.
Како да нема врска? Унгарците нарекуваат Белград Nándorfehérvár (Bolgárfehérvár), а османлиските архиви многу добро претстават етничкиот состав на источна Србија.

Инаку по темата, наследникот на Талев тврди дека е променета оригиналната содржина, некои удели не присуствуваат и секаде каде во оригиналот пишува Бугари е заменето со Македонци.
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
По стоти пат темата Булгарија до Токија ! Ова нема крај ! Кај да се завртиш , од сегде сме опкружени од први братучеди на Дедо Адама !
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Министерството за култура на Република Македонија дало пари за издавање на книга, без да провери дали издаваштвото има авторски права. Дури не провериле дали воопшто е направен преводот, бидејќи очигледно се однесува не за превод, а за преработка на оригиналната дело од кое се отстранети одредени делови, а други се изменети.

Министерството за култура ја претставува Македонија, во однос на културата.
Место да се радувате шо во македонија со државни пари се печатат дела на бугарски афтори вие се буните.
 
Член од
20 декември 2015
Мислења
226
Поени од реакции
84
Место да се радувате шо во македонија со државни пари се печатат дела на бугарски афтори вие се буните.
Бугарски автор,ама од Прилеп.Сигурно догодина ќе го претставите како македонски автор:D
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom