Дилема за кокошката и јајцето?

Limbo

maybe an alien
Член од
26 декември 2007
Мислења
831
Поени од реакции
1.457
Не постои разлика помеѓу минатото и иднината во 4-димензионалниот просторо-временски свет. Сегашноста е илузија, а каузалноста е начин на кој ги организираме настаните :cool: Тоа што е минато за еден обсервер може да биде иднина за друг. Ergo, зависи со која брзина релативно на што и каде во вселената се случило истото :rolleyes: А можеби е времето повратно сврзано со момент во минатото односно иднината кога ќе ќе пропаднеме во црна дупка и се што ќе остане е едно јајце од кокошка од кое се започнало. Циклично поврзани настани ко у 12 Monkeys со Брус Вилис. Можеби кокошката јајцето отсекогаш постоеле и ќе постојат :unsure: Можеби се е илузија... заебани се овие егзистенцијалистичкококошкини прашања :P
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Дека јас, ако намеравам да матам јајца за торта, матам, ич да не ми чуе дали има универзум или не.
Србијанка била жена му на Ајнштајн. Милева се викаше чинам.
Ama trikot e da znaesh kakvi jajca da matish, ima gi razni.
--- надополнето: 25 септември 2013 во 02:13 ---
Не постои разлика помеѓу минатото и иднината во 4-димензионалниот просторо-временски свет. Сегашноста е илузија, а каузалноста е начин на кој ги организираме настаните :cool: Тоа што е минато за еден обсервер може да биде иднина за друг. Ergo, зависи со која брзина релативно на што и каде во вселената се случило истото :rolleyes: А можеби е времето повратно сврзано со момент во минатото односно иднината кога ќе ќе пропаднеме во црна дупка и се што ќе остане е едно јајце од кокошка од кое се започнало. Циклично поврзани настани ко у 12 Monkeys со Брус Вилис. Можеби кокошката јајцето отсекогаш постоеле и ќе постојат :unsure: Можеби се е илузија... заебани се овие егзистенцијалистичкококошкини прашања :P

Poleka navleguvash vo trorijata za Hologram Universe. Na primer se shto mene mi se sluchuva e proizvod na umot, svesta ili my mind i sl.
Ova shto sega go pravam e moja proekcija na realnosta i nishto materijalno ne postoi, forumot i site vie ovde ste del od mojata realnost koja e kreirana od mojata svest, mozokot taka mi go prikazhuva kodot shto e eden vid hologram, Vremeto i prostorot se proizvod na mojata svest odnosno kako toa go dekodira mojot mozok.

Edno vreme mnogu se interesirav za ovie raboti,,,Od ovie teorii potoa izlegoa mnogu snaodlivi lugje pa prodavaa pamet za toa kako da dojdesh do srekja i blazhestvo The Secret e edna od tie...Veli dovolno e neshto da go zamisluvash, da sozdadesh slika vo tvojata svest i ke go dobiesh..Manipuliraat so nekoj "Zakom za Privlechnost (Law of Atraction) Ako mislish pozitivno ke ti se slucuvaat pozitivni raboti. i bla bla bla
I taka po malku izgubiv interes osobeno koga go slushav ona za "Infinite I" Odite na google ima veb sajt za ova...Samo ovoj ne prodava nishto, ja dava svojata teorija free.

eve link http://butterfliesfree.com/?page_id=35 ako nekoj go interesira za spiritual life
 

Limbo

maybe an alien
Член од
26 декември 2007
Мислења
831
Поени од реакции
1.457
Ama trikot e da znaesh kakvi jajca da matish, ima gi razni.
--- надополнето: 25 септември 2013 во 02:13 ---
Poleka navleguvash vo trorijata za Hologram Universe. Na primer se shto mene mi se sluchuva e proizvod na umot, svesta ili my mind i sl.
Ova shto sega go pravam e moja proekcija na realnosta i nishto materijalno ne postoi, forumot i site vie ovde ste del od mojata realnost koja e kreirana od mojata svest, mozokot taka mi go prikazhuva kodot shto e eden vid hologram, Vremeto i prostorot se proizvod na mojata svest odnosno kako toa go dekodira mojot mozok.
Подвлеченото де факто и е така. Е сега тоа другото, од кога е креирана таа проекција или инпут кодот што го нарече или дека твојата реалност е само твоја проекција и дека ништо друго не „постои“ (што подразбираш под постоење?) е премногу и ми личи на тежок солипсизам иако логички не може да се побие, излишно е да се дисутира за тоа пошто и така би биле само дел само од твојата креација :P Исто како прашањето „што ако сме во матрикс“ или во некакво Труман шоу. Мислам дека си читал нешто ама премногу здраво за готово си го сфатил. Таков впечаток добив.
Вака можеме до бесконечност да нагаѓаме... што ако ние сме сите проекција на реалноста на една кокошка/јајце и смислата на живеењето е да го одгатнеме одговорот на прашањето за кокошката? :unsure:
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Да претпоставиме дека сегашноста е илузија. Прашањето е ЧИЈА илузија?
 

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
14.113
Поени од реакции
20.955
Слично на дилемата 'што е постаро, јајцето или кокошката', поставувам едно слично прашање, дали постара е ноќта или денот.
Значи, Што претходи, денот или ноќта?
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Слично на дилемата 'што е постаро, јајцето или кокошката', поставувам едно слично прашање, дали постара е ноќта или денот.
Значи, Што претходи, денот или ноќта?
Не постои ден и ноќ, тоа се само начини на броење на времето така да прашањето апсурдно.
Ако веќе мора да добиеш одговор, со оглед на фактот дека сонцето е постаро од земјата - денот е прв.
 
Член од
9 септември 2013
Мислења
159
Поени од реакции
73
Ако станува збор за тоа кој е постар јајцето или кокошката,јајцето и тоа повеќе од 60 милиони години,Првите животни кои настанале во водата се претпоставува дека се размнозувале преку јајца-микројајца,потоа дел од диносаурсите и птиците се размножувале преку јајца.Јајцето не мора само да е од кокошка,речиси сите птици се размножуваат преку јајца денес,инсектите,влечугите и др.
 

GreeN_3p

One does not simply pause an online game!
Член од
29 март 2012
Мислења
49
Поени од реакции
15
кокошката е прва бидејки таа еволуирала од други постари видови на денес изумрени диносауруси а потоа почнала да несе јајца како и тие нејзини предци.
Според ова кокошката е прва според мене :D
:DealWithIT:
 

Теодор006

Научник
Член од
25 август 2013
Мислења
270
Поени од реакции
111
Еве, ако не ми верувате мене, видете овде, скоро истото што ви го кажував, само малце поразјаснето...
http://www.iflscience.com/plants-and-animals/what-came-first-chicken-or-egg[DOUBLEPOST=1402303480][/DOUBLEPOST]
Не постои ден и ноќ, тоа се само начини на броење на времето така да прашањето апсурдно.
Ако веќе мора да добиеш одговор, со оглед на фактот дека сонцето е постаро од земјата - денот е прв.
А за ова, мислам дека треба да отворам нова тема. Но одговорот е прост, никој од наведените. Зошто? Затоа што кога се формирала земјата, еден дел бил осветлен од сонцето другиот не. Не е возможно само едното или само другото...
 
Член од
27 март 2011
Мислења
347
Поени од реакции
150
Не постои ден и ноќ, тоа се само начини на броење на времето така да прашањето апсурдно.
Ако веќе мора да добиеш одговор, со оглед на фактот дека сонцето е постаро од земјата - денот е прв.
neznam bas isak.. zasto sonceto e nebesko telo koe se raga sveti i na kraj gasne;sakam da kazam pred sonceto da pocne da sveti, da postoi, nemalo nikakva svetlina pred golemoit bing beng tuku samo beskraen mrak, sto znaci nokta e prva spored mene[DOUBLEPOST=1404234867][/DOUBLEPOST]jas sum ateist ama ke kazam gospod e prv a toj ja sozdal kokoskata koja go rodila jajceto
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Мојот одговор на слична тема на оваа...
Јас мислам дека кокошката е постара.
Исто како што и човекот е прво создаден од страна на Господ, така е и кокошката, а и другите животни.
Кокошката била создадена, па подоцна снесувала јајца, па од јајцата се создавале пилиња.
Доколку јајцето би било прво создадено би немало кој да се грижи за него, а со самото тоа и надворешните влијанија и неповолните услови не би дозволиле од него да се создаде пиле.

:)
 

Теодор006

Научник
Член од
25 август 2013
Мислења
270
Поени од реакции
111
Не дека јас не верувам во Бог, туку им верувам на фактите, кои кажуваат дека јајцето било прво, а и дека постоеле диносауруси...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom