Дизел гасне ненадејно во лер или во возење во брзина.

Дискусија во форумот 'Автомобилизам и мотоциклизам' започната од NonameMacedonia, 19 август 2018.

 1. NonameMacedonia

  NonameMacedonia

  Член од:
  22 август 2012
  Мислења:
  145
  Допаѓања:
  57
  Здраво,

  Конкренто имаме автомобил голф 4 (74кw 101hp) 2003 година. Последниот месец дена неколку пати почна да ми гасне во возење и во лер, откако ке изгасне несака да запале од неколку пати дури после некое време запале. Да напоменам дека ова ми се има случен и со ладна машина и со загреана. Исто така претхоно имав проблеми и со клемите на акомулаторот но сега го средив тоа. Значи откако ке ми изгасне во возење после има струја и вергла но не пале од неколку пати. Исто така да напоменам ујле и филтер за ујче сменив пред 10.000 км а филтер за воздух пред 20,000 км, Секој коментар е добро дојде.

  Благодарам
   
 2. Bojan Van Buuren

  Bojan Van Buuren Колектор

  Член од:
  11 април 2008
  Мислења:
  7.334
  Допаѓања:
  10.627
  Ја со голф 3ка имав сличен проблем. Мене у возење така ми гасеше или на тргнување на семафор и нејќеше да запали, а вергла.
  На крајот ко шо памтам испадна дека разводникот бил проблем.
  Не знам дали е истото решение и за твојот проблем.
   
  На NonameMacedonia му/ѝ се допаѓа ова.
 3. NonameMacedonia

  NonameMacedonia

  Член од:
  22 август 2012
  Мислења:
  145
  Допаѓања:
  57
  Благодарам на коментарорт утре ја носам на мајстор, случајно да не знаеш од прилика што се цена е тој дел?
   
 4. kicodarker

  kicodarker

  Член од:
  29 јуни 2006
  Мислења:
  636
  Допаѓања:
  834
  Maсло и филтер ако си сменил пред 10.000, а воздушен пред 20.000, моментално ти се за менување и двете.
   
  На NonameMacedonia му/ѝ се допаѓа ова.
 5. NonameMacedonia

  NonameMacedonia

  Член од:
  22 август 2012
  Мислења:
  145
  Допаѓања:
  57
  да тие се за менување, но дали може од тоа да гасне автомобилот?
   
 6. Bojan Van Buuren

  Bojan Van Buuren Колектор

  Член од:
  11 април 2008
  Мислења:
  7.334
  Допаѓања:
  10.627
  Појма неам :/
   
  На NonameMacedonia му/ѝ се допаѓа ова.
 7. kicodarker

  kicodarker

  Член од:
  29 јуни 2006
  Мислења:
  636
  Допаѓања:
  834
  Не, има еден куп фактори и механичар најдобро ќе ги открие.Вака по форум е мижи асан да ти баам.
   
  На Ron0n и NonameMacedonia им се допаѓа ова.
 8. historynameless

  historynameless

  Член од:
  2 септември 2013
  Мислења:
  144
  Допаѓања:
  97
  до алансерот би можело да биде ...
   
  На NonameMacedonia му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Кеплер

  Кеплер

  Член од:
  14 јануари 2015
  Мислења:
  4.944
  Допаѓања:
  6.406
  Ако си менувал или ако е за менување филтер за гориво дури знае да те заебава, а може и регулаторот за притисок на бошот да е отиден, на форд и рено од такво нешто ни гасеше како што ти си опишал. Најдобро на дијагностика да ја поминат и ќе ти кажат што е маката.
   
  На NonameMacedonia му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Torte Mobile

  Torte Mobile Модератор

  Член од:
  29 ноември 2007
  Мислења:
  6.632
  Допаѓања:
  1.623
  Мене на опелот бивши ми испадна сензор на радилица
   
 11. gjoko-mkd

  gjoko-mkd

  Член од:
  8 јануари 2012
  Мислења:
  4.964
  Допаѓања:
  3.512
  Kaj mene isto na Punto Jtd...istiot senzor bese vo prasanje
   
  На NonameMacedonia му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Stefan87

  Stefan87

  Член од:
  25 октомври 2013
  Мислења:
  38
  Допаѓања:
  20
  ми личи проблем со струја..
   
  На NonameMacedonia му/ѝ се допаѓа ова.
 13. xope

  xope

  Член од:
  10 април 2018
  Мислења:
  918
  Допаѓања:
  875
  И што испадна дека и е? Ја однесе на мајстор нели?
   
  На NonameMacedonia му/ѝ се допаѓа ова.
 14. IGOR_MK.

  IGOR_MK.

  Член од:
  14 јануари 2014
  Мислења:
  37
  Допаѓања:
  18
  Види таму тоа филтерот за воздух да не е полн запушен да неможе воздух да земе.
  Ја уље у филтри мењам на 5000км максимум и тоа Total Quartz 9000 full sintetic, освен тој за нафта пошо е HDI па има поголем опсег на менување.
  Ако пишува на уљето дека се менува на 10.000км немора да чекаш до последниот километар да го менуваш.
  Кога правиш редовен сервис на машинчето, менуваш квалитетен потрошен материјал препорачан од производителот на возилото, проблеми скоро и ќе немаш, ко ја на пример. :P
   
 15. NonameMacedonia

  NonameMacedonia

  Член од:
  22 август 2012
  Мислења:
  145
  Допаѓања:
  57
  бев до мајстор но многу гужва.
   

Сподели преку: