Дизајн во Фотошоп (критики и предлози)

Дискусија во форумот 'Веб дизајн, графички дизајн и развој' започната од Cyb3rr005, 4 декември 2017.

 1. Cyb3rr005

  Cyb3rr005

  Член од:
  12 ноември 2014
  Мислења:
  50
  Допаѓања:
  4
  Почнав од скоро време да вежбам со Фотошоп, па сакам да видам предлози што треба да се додаде/уклони.

  СС: https://prnt.sc/hj43du
  Од оваа на сликата планирам да искодирам па да видам, само што ке треба уште една да дизајнирам ѕа админ панелот а инаку е поврзано за Портфолио.
   
 2. GreenRoot

  GreenRoot ^Зелен^

  Член од:
  20 јули 2011
  Мислења:
  1.982
  Допаѓања:
  1.094
  Реално, све треба да се уклони
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 3. kicodarker

  kicodarker

  Член од:
  29 јуни 2006
  Мислења:
  381
  Допаѓања:
  237
  Ко ќе се потпишат cyber, hack3r или нешто слично од електронски аспект со тројка наместо “Е“ нема простор за грешка.
  Супер ти е страната, кодирањето одлично го владееш, малку ќе внимаваш повеќе во фотошопот да не клаваш толку зелена боја, оти појќе горат екраните од тие бои. Топ е.
   
 4. Macedonian97

  Macedonian97

  Член од:
  25 септември 2016
  Мислења:
  131
  Допаѓања:
  68
  Види вака Ристе, не е лошо ама можело и подобро знаеш како оди тоа...
   
  На #YOUTUBER# му/ѝ се допаѓа ова.
 5. smihajlo

  smihajlo Superposition, Relentless

  Член од:
  11 август 2010
  Мислења:
  2.909
  Допаѓања:
  3.123
  Јас лошо гледам или буквално ти е празна страната?
   
 6. Cyb3rr005

  Cyb3rr005

  Член од:
  12 ноември 2014
  Мислења:
  50
  Допаѓања:
  4
  Страната на Фотошоп што ја гледате е празна т.е има само еден проект на неа, не сакав да пренатрпувам ама кога ке ја искодирам почетната страница ке биде подобра од сликата и ке ги има сите мои проекти.

  Таа ми служи како скица, а позадината што ја гледате каде проектот ќе биде исто така изменета кога ке ја искодирам почетната страница.
   
 7. Идиот на Социјализмот

  Идиот на Социјализмот fekalija

  Член од:
  28 декември 2011
  Мислења:
  4.253
  Допаѓања:
  5.946
  Outdated изгледа. Денес сајт дизајни се скоро увек flat/minimalist. Вакви glossy/gradient ствари ко што имаш во header и footer ретко кога функционираат денес. Побарај на нет кои бои да ги користиш, flat UI colors е добар почеток. Фонтот на навигацијата во header-от ти е ситен, неупадлив и без тежина. Истото важи и за фонтот за постовите. Секој пост треба да има heading наслов, па параграфите да се со поситен фонт. Треба да го средиш тоа. Прогуглај web friendly fonts. Друго, вакви ствари со pattern од доле исто така се застарени, и повторно, кога се користи pattern тоа е скоро секогаш направено со многу усул во flat дизајн.
  Не можам вака да проценам колку ти е responsive, али ако планираш вака да ти изгледа сајтот на мобилен, никако. Стави drop-down navigation копче., види како ќе ти се понашаат постовите на различни екрани итн.
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Cyb3rr005

  Cyb3rr005

  Член од:
  12 ноември 2014
  Мислења:
  50
  Допаѓања:
  4

  Па види, се зависи од категоријата на сајтот. Мене лично само Флат боја неможе да го направи изгледот на сајтот добар без градиент и слично.

  Како што кажа, користат флат бои скоро секој сајт, ама затоа не си Уникатен.

  Секако, сеуште вежбам со фотошоп ама ке гледам овие денови да направам нешто подобро :).

  Кога ќе едит ке пратам нова слика од изгледот.
   
 9. Идиот на Социјализмот

  Идиот на Социјализмот fekalija

  Член од:
  28 декември 2011
  Мислења:
  4.253
  Допаѓања:
  5.946
  Разгледај ги четирите volumes од "The Web Designer's Idea Book". Во нив ти се излистани сајтови, категоризирани и анализирано што е добро и зошто е добро кај еден сајт. Има категорија баш за non-flat сајтови, разгледај шо како има. Супер се за инспирација. Прашањето е дали можеш ова што ќе го напраиш на фотошоп да го префрлиш во html/css?
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 10. artweb

  artweb

  Член од:
  21 февруари 2012
  Мислења:
  1.510
  Допаѓања:
  780
  И без да употребуваш гредиенти може да имаш уникатен дизајн.
  Не е само бојата во прашање туку и фонт, layout итн, си има трендови кои треба да се следат.
  Каква ти е таа скица без ништо на неа?
  Со вакво размислување ништо не правиш, научи да прифаќаш позитивна критика. ;)
   
  На Ilumious му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: