Диети и слабеење

Член од
21 мај 2011
Мислења
165
Поени од реакции
77
Диетава кога ќе заврши предизвикува ЈО-ЈО ефект,значи ти се враќаат килограмите + некое килце ќе додадеш.Ова од лично искуство.
Едноствано сватете дека не можете цел живот да живеете под режим на исхрана кој не е типичен за нашево поднебје.
Се слабее сигурно ако внесувате помалку калории одошто трошите.Значи СПОРТСКА/ФИЗИЧКА АКТИВНОСТ и намалено количество храна од вообичаено(намалено за малку,а не да се гладува.Ова 100% успева.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
e pa sea mislete mu ja

Mozak na dijeti ''jede sam sebe''


Svako ko je ikada bio na dijeti zna da postoje trenuci kada ste toliko gladni da biste mogli da pojedete svoju ruku. Izgleda da i naš mozak funkcioniše na isti način. Kada nedostaje hrane, moždane ćelije zapravo počinju da jedu jedna druge.


http://www.vijesti.ba/zdravlje/48061-Mozak-dijeti-jede-sam-sebe.html
 

Sapphire

Persona non grata
Член од
30 јануари 2011
Мислења
935
Поени од реакции
1.559
јадам
Ја држел некој оваа диета?:

20-ДНЕВНА ДИЕТА

  • Ден 1 - Макарони со сирење
  • Ден 2 – Ориз и јогурт (кисело млеко)
  • Ден 3, 4, 5 – Пилешко со салата
  • Ден 6, 7, 8 – Телешко со салата
  • Ден 9, 10, 11 - Риба со салата
  • Ден 12, 13 – Компири
  • Ден 14, 15 – Овошје
  • Ден 16, 17 – Грав, грашок, боранија (манџа)
  • Ден 18 – Ориз и јогурт (кисело млеко)
  • Ден 19 – Макарони со сирење
  • Ден 20 - Благо
Дозволени пијалоци: Кафе (без шеќер и млеко), природни сокови и вода (газирана/негазирана).

Може да јадете колку сакате, кога сакате, но само тоа што е на менито горе!

Ако ја има некој држено оваа диета нека пиши колку килограми се ослабува и дали килограмите се враќаат брзо. :)

--- надополнето: Aug 13, 2011 9:51 AM ---
И дали е дозволено да се јаде леб? :)
Не сум држела диета до сега, и немало потреба затоа што ако држам диета ќе станам анорексична :D
Инаку тоа што го имаш напишано како диета всушност е моето секојдневно мени, и покрај тоа не се ограничувам на благо и леб, но јадам умерено. Значи умереноста е најважна, ако сакаш да имаш добри резултати мораш да ги поделиш оброците така да утрото да го започниш со пообилен оброк и потоа како што следат оброците понатаму да се намалуваат. Покрај тоа јас конзумирам и витамини и енергетски пилули кои би биле одлични доколку вежбаш, а вежбањето е клучно доколку сакаш успешна диета, значи помалку храна повеќе вежбање.
 
Член од
2 август 2011
Мислења
139
Поени од реакции
44
jas imam prasanje do vas? visoka sum 162 a teska 54 - pa me interesira psored vas dali sum debela. ova go prsauvam zatoasto sum na vozras od 41 god a imam stomak kako da sum bremana a nemozam da pravam vezbi poradi problemi so kicmata imam diskos hernija.prasanjteo e kako da go namalam stomakot bez mnogu da ja napregam kicmata. sakma da vi napomenam i toa deka imam problemi iso redovno odnsono sekoj den praznenje na crevata imam zapek pa ako moze nakoj soetv i okolu toa!!!!!! POZDRAV I CAO!!!!!!1
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
9
Поени од реакции
0

сакам да ве замолам ако некој случајно има дипломски труд на тема здрава исхрана или нешто слично да ми го прати што е можно побрзо, фала однапред :)
 
Член од
2 август 2011
Мислења
139
Поени од реакции
44
replika; koja dieta i da ja drzis posle toa kilogramite se vrakaat a toa znaci deka se e vo glavata . ako resis da slabees ne ti treba dieta samo silna volja i pazenje na hranata. da jades ako se moze sekoj den vo isto vreme po malku a pocesto i da se namali ili isfrli lebot i blagoto. ako mozes da pies voda sto poveke i caj bez seker i supa. jas imam koleska od 75 sega e na 59 kila.
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Samo trcanje i anerobicni vezbi i dobro regulirana dieta od 5-6 obroka so 40/40/20 soodnos jaglehidrati,proteini i masti
 
Член од
13 декември 2009
Мислења
1.307
Поени од реакции
647
Вежбање 6 пати неделно по 30 минути кардио + кревање тегови + јога. Нејадење на : леб, благо, путер, маргарин, сирење и кашкавал. Нејадење после 20 часот, отсабајле за доручек обавезно овопје, сезонско по можност. Пробајте го ова неколку месеци па јавете ми се ако има поплаки. Се друго е јојо ефект.
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Најдобро е вежбање и контролирана исхрана. И избегнувајте да јадете навечер, наместо тоа каснете овошје :).
 
Член од
2 август 2011
Мислења
139
Поени од реакции
44
replika; navecer jadam samo ako sum nervozna, znaci jas imam problemi so redovno odenje vo vece zatoa sto letno vreme se pie poveke voda ne se jade mnogu leb i so leb a poveke ovosje osobeno mnogu jadam lubenica i zatoa nemam problemi so kilogramite odnosno slabeam i do 5-6 kila odnosno imam 49, 50 kila.dodeka esen i zima e poladno ne pijam mnogu voda vrti zavrti samo jadam ne se izleguva da se prosetam malku mi studi sedam doma i imam problemi so odenjevo vece sto izedam ostanuva vo organizmot ne se isfrla i se debelejam. da me vidite ke si recete ma sto zboruva ovaa bila debela nema vrska. znaci se sto ke izedam ne se isfrla redovno i se faka odnosno se redat kilogramite. a ova sto rekovte za vezbanjeto mozebi imate pravo no jas nemozam da vezbam od pricina sto kicmata mie ednas povredena i ne se leci imam disko patija-hernija, kako prvo a da ne pravime mubet deka treba da odam vo teretana a za tamu trebaat pari a jas ne sum sama tuku familijarna i nemozam da si go dozvolam toa. kako sakate recete za se treba pari a pari nikogas da stignat.
:place:
 
Член од
9 јули 2011
Мислења
58
Поени од реакции
21
dieta e pravilen nacin na ishrana.znaci jadete poveke pati po malku i izbegnuvajte mrsni jadenja,gazirano i blago ednosatvno i lesno;)
 
Член од
11 ноември 2011
Мислења
202
Поени од реакции
235
Еден период малце се поправив и баш се замарав со некакви си диети,правилна исхрана и ред други работи .. Баш во таа фаза не забележав никаква си промена ...
За разлика од сега кога се што јадам,јадам умерено ,и баш кога ми е најслатко станувам,за да не се прејадам,а прејадувањето е она поради кое после тоа страдаме ..
Нема некоја посебна филозофија ... Јадеш од СЕ ... АЛИ УМРЕНО !
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
15
Поени од реакции
3
Сум држела доста диети...дури какви немам користено искрено досега:) И апчиња сум пиела. Го пиев зелена кафа и рембрако кафето но во нив видов оти има сибутрамин а тоа е штетна состојка. Прекинав и со нив, па продолжив со Вита Голд, бидејќи читав доста за него насекаде во светот. Го препорачуваат и доктори а според состојките гледам дека се е на природна база и навистина ми го намали многу апетитот:)))
--- надополнето: 22 декември 2011 во 10:50 ---
Сум држела доста диети...дури какви немам користено искрено досега:) И апчиња сум пиела. Го пиев зелена кафа и рембрако кафето но во нив видов оти има сибутрамин а тоа е штетна состојка. Прекинав и со нив, па продолжив со Вита Голд, бидејќи читав доста за него насекаде во светот. Го препорачуваат и доктори а според состојките гледам дека се е на природна база и навистина ми го намали многу апетитот:)))
--- надополнето: 22 декември 2011 во 10:50 ---
Сум држела доста диети...дури какви немам користено искрено досега:) И апчиња сум пиела. Го пиев зелена кафа и рембрако кафето но во нив видов оти има сибутрамин а тоа е штетна состојка. Прекинав и со нив, па продолжив со Вита Голд, бидејќи читав доста за него насекаде во светот. Го препорачуваат и доктори а според состојките гледам дека се е на природна база и навистина ми го намали многу апетитот:)))
 

LaChupacabraLoca

jedi master
Член од
13 октомври 2011
Мислења
3.531
Поени од реакции
5.063
Сум држела доста диети...дури какви немам користено искрено досега:) И апчиња сум пиела. Го пиев зелена кафа и рембрако кафето но во нив видов оти има сибутрамин а тоа е штетна состојка. Прекинав и со нив, па продолжив со Вита Голд, бидејќи читав доста за него насекаде во светот. Го препорачуваат и доктори а според состојките гледам дека се е на природна база и навистина ми го намали многу апетитот:)))
Може еден совет ? Батали тие диети и кафиња и апчиња и остало .. тежина се намалува ако се активираш физички, не се кинат 10 кг со лежење и пиење зелено кафе ..

Земи прави кардио вежби , 30 минути на ден е доволно. прави ги секој втор ден.
Ќе видеш дека има резултат.

Ако не ти се трча , купи си степ машина , вози точак ( мада не го препорачувам овоа оти нема некој посебен ефект освен ако не праеш по 2 саата возење ).

Серизоно ли мислете дека тежина сенамалу со јадење лисја и пиење апчиња од ананас ?
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
15
Поени од реакции
3
Пишав и претходно во друга категорија, па не би било фер доколку не пофалам нешто со што сум била задоволна. А тоа е дека ослабев цели 8кг за неколку месеци со помош на кафе Вита Голд. Стварно го бивало не за џабе сите манекенки го пијат, почнувајќи со Надица Георгиева:)))
 

Kajgana Shop

На врв Bottom