Диета за деца?

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
До возраст од 2-3 години не треба да размислувате за диета со помалку масти. Децата не се дебели затоа што јадат многу масна храна , нивниот проблем е што јадат премногу или пречесто. Најчесто ова е резултат на грешки во исхраната кои ги прават амбициозните родители/баби и дедовци, кои постојано ги нудат своите деца со јадење.
Кај дебели деца постари од 3 години, може да се примени исхрана со намален внес на масти. Како водич, користете ја пирамидата на исхрана (види „Здрава исхрана во детство“). Покрај тоа, важна е физичката активност. Децата треба секојдневно да си играат надвор, а времето поминато пред телевизија да се ограничи. Диета со помалку масти не треба да се спроведува без претходно да се консултирате со педијатар или нутриционист.
Понудете му на вашето дете 6-11 оброци/ден од цереалии, житарици , леб, ориз , јуфки и сл. Додајте 3-4 оброци од зеленчук , 2-4 пати овошје и 2-3 пати месо или пилешко/ден. Бидете внимателни со масти и слатки, и во секоја група на намирници обезбедете обезмастен избор ( на пример обезмастено млеко, обезмастен јоугрт и сл).
Сепак, мастите се важни за организмот, и не треба комплетно да се изоставуваат од исхраната. Бидејќи децата се природно поактивни веројатно е дека тие брзо ќе ги согорат.
 

PuMbA

BUCENCE
Член од
22 февруари 2006
Мислења
1.064
Поени од реакции
2
све е точно дека не треба да внесуваме премногу маснотии и дека треба да внесуваме повќе овошје и зеленчук.и јас мислам дека според тоа како ќе го храниш детето такво и ќе биде мислам на тоа ако му се научи желудникот на мала храна да го заситува дека ќе биде така слабичко а све додека јаде со голема колучина додека не се најаде убаво ке биде дебелко и не сум за тоа дека детето треба уште на мали години да биде на диете зашто тогаш се развива и може да му наштети
 

JeCILaDy

Move Away
Член од
18 април 2006
Мислења
2.350
Поени од реакции
22
Би требало да му се дава храна почесто, но во помала количина.
 

Буковец

www.KETERING.com.mk
Член од
3 јули 2005
Мислења
996
Поени од реакции
15
Според мене многу треба да се внимава при исхраната на едно дете, уште одма по завршувањето на периодот на доење. Во глобала, здрави деца, знаат сами точно кога и што сакаат.
Мојот личен пример е ќерка ми. Јаде премногу овошје и зеленчук, сака да касне и благо и солено, ама никогаш не претерува. Доколку приметиме со жена ми дека еден период повќе конзумира благо, тогаш повеќе ја носиме да пешачи, да трчка, да пие цедени сокови. Не сакаме уште од мала да ја здебелиме и како повозрасна да има проблеми со здравјето.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
не им купувајте junk food, навикнете ги на некој спорт од мали (баскет би препорачал), не им давајте чипсови, давајте им здрава храна, готвена дома по можност (да ако постои саглам мајка која ќе готви;), шетајте се за викенди, научете го детето да вози точак и нема да си имаат малите проблеми.
 

love

The one and only
Член од
2 мај 2006
Мислења
716
Поени од реакции
1
Mislam deka e krajno neodgovorno i glupo so nekoi roditeli im davaat na decata da jadat se i sesto.Jas moite deca nikogas nema da gi teram da jadat koga ne im se jadi i nema da im kupuvam najrazlicni sekerni gluposti,ne velam deka ne treba da kasnat cokolado,ama da bide ograniceno i poveke da jadat ovosje i zelencuk i zdrava hrana,a ne ako vidat nekoe dete da jadi nekoja glupost i niv mora da im se kupi.Vazno e uste od mali da steknat pravilni naviki i da se nasocat kon nekoj sport,vo sprotivno ke im bide potesko koga ke porasnat.
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
love напиша:
Mislam deka e krajno neodgovorno i glupo so nekoi roditeli im davaat na decata da jadat se i sesto.Jas moite deca nikogas nema da gi teram da jadat koga ne im se jadi i nema da im kupuvam najrazlicni sekerni gluposti,ne velam deka ne treba da kasnat cokolado,ama da bide ograniceno i poveke da jadat ovosje i zelencuk i zdrava hrana,a ne ako vidat nekoe dete da jadi nekoja glupost i niv mora da im se kupi.Vazno e uste od mali da steknat pravilni naviki i da se nasocat kon nekoj sport,vo sprotivno ke im bide potesko koga ke porasnat.
taka e oti posle ko ke porasnat ke pocnat iljada i petsto dieti od koj nema "Odgovor" pa ke pocnat posle sekoe jadenje da povrakaat pa ke se razbolat a koj ke e kriv na krajot roditelite
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Спорт: пливање, карате, гимнастика, атлетика.
зависи колкаво е детето.
Никако диета, контролирана здрава храна базирана на свежо овошје, звеж зеленчук, никако масти, пржено, само варено и печено.
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
Pomalce seker , pomalce mrsno , raznovidna hrana , domasno zgotvena i mnogu ovos i zelencuk. Komp mnogu retko , tocak i igri na vozduh i naravno mnogu ljubof i harmonija .Nikako zabrani i ne cokoladi i bomboni sekoj den . Eden den vo nedelata mozi da jadat blago i togas kolku sto sakat i mozat , ke imame neso kako cozy den , ke mu citam skazni a tie neka delkat gumeni bomboni ..
 

JB

Член од
11 март 2006
Мислења
31
Поени од реакции
0
Понудете му на вашето дете 6-11 оброци/ден од цереалии, житарици , леб, ориз , јуфки и сл. Додајте 3-4 оброци од зеленчук , 2-4 пати овошје и 2-3 пати месо или пилешко/ден. Бидете внимателни со масти и слатки, и во секоја група на намирници обезбедете обезмастен избор ( на пример обезмастено млеко, обезмастен јоугрт и сл).Na ova neznam so komentar da dadam ,potpolno greska informacija ,ke ve molam ne primenuvajte ja,moze loso da deluva
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
незнам зошто баш диета мора, ај малце оф топик ама диетата во комбинација со спортот многу помага, а се разбира под диета не подразбирам баш поимот "диета" туку правилна исхрана(јади колку сакаш, ама без претерување)
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
а бе, каква диета!!! Активности само.


А што да правиме со деца што „немаат време“ за да јадат од играње?
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
67
Поени од реакции
2
Vaka nemame problem so tezinata i debelinata na deteto no cestopati koga ke go zemam od gradinka vospitackata mi veli"denes desetka trebase da mu napiseme na raka ne petka"-mnogu jadese .I toa cestopati se povtoruva i mene veke pocna da me zagrizuva iako toa nema nekoj vizuelen efekt, deteto se razviva normalno i nema problemi ne e pogolemo ili "podebelko ''od decata sto go okruzuvaat.Se dvizi dovolno (po cel den trca ,ne znam od kade mu e taa energija) i stvarno ne znam kako da go kontroliram tamu da ne jade tolku zatoa sto doma si jade normalno i ne mu dozvoluvam da jade vo golemi kolicini.Jade se umereno i slatki-blagi i se ama bas se ama nikogas vo golemi kolicini.Mozebi pak drugite deca sto se tamu ne jadat bas dobro pa zatoa toj vazi za tamu kako dete sto jade mnogu.POZDRAV
 

Kajgana Shop

На врв Bottom