Диего Армандо Марадона (1960-2020)

Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.493
Поени од реакции
6.119
Секогаш паѓа тешко кога умира спортист со ваква "тежина". Диего не е за жалење, има проживеено тој колку што просечен човек нема да проживее за 10 животи. Иако престана да дише денес, и тој како и Коби ќе живее вечно. Барем нивните имиња.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Документарецот на Кустурица за Марадона е одличен. Кој не го гледал обавезно да го ѕирне. (не знам дали тој оди на Арена, не сум на Т-Home)
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
9.998
Поени од реакции
6.023

---------------------------------------------------------------------------
Затоа и ќе го сањаат football is coming home.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.859
Поени од реакции
54.386
Ама ми е жал за Марадона. Да ти ебам годината.
Бог на фудбалот, култна појава, божество во Аргентина. Име и презиме што се однесува на фудбалот таму. Он и никој друг.
Пред некоја недела кога го носеа во болница на операција хаос имаше низ улиците во Аргентина, можам да замислам што ќе се случува на погребот.

Не ме интересира што праел у приватен живот, негова работа, никого не повредил со тие негови постапки. Од друга страна направил фудбалот да го засакаат милиони луѓе ширум светот пошто сеел магија на терените.

Една од најмаркантните појави во светот на спортот.

Статус на божество во Аргентина, стадионот на Аргентинос јуниорс одамна го носи неговото име, Сан Паоло во Неапол од вечерва се нарекува Диего Армандо Марадона. Икона на Наполи и Бока Јуниорс.

Да сум облечен во бело одело на сопствената свадба, и ако видам каллива топка без размислување ќе ја примам на гради. Почивај во мир Дете на ветрот.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Леле сега дознав, солзи ми течат....колкава инспирација ми бил. :( Милион видеа имам постирано....едно у кое Зидан кажува каков бил на тренинг. Не е само официјални утакмици, секој што тренирал знае
Монтираа после видеа у кои Роналдињо погаѓа 5 пати по ред пречка, ама не...еден е, односно беше Марадона. На прашање кој му е омилен број има кажано некој број од автобус...18 ако не се лажам со кој одел на тренинг, ако не е лага приказнава која ја имам чуено пред повеќе од 20 год. Тренираше и по кал и се бачкаше по тиња, не како овие липицанери сега. Шмркал кока, нормално ќе шмрка...кој жив човек можел да го издржи тој пад у физичка форма.....
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.620
Поени од реакции
14.357
Леле сега дознав, солзи ми течат....колкава инспирација ми бил. :( Милион видеа имам постирано....едно у кое Зидан кажува каков бил на тренинг. Не е само официјални утакмици, секој што тренирал знае
Монтираа после видеа у кои Роналдињо погаѓа 5 пати по ред пречка, ама не...еден е, односно беше Марадона. На прашање кој му е омилен број има кажано некој број од автобус...18 ако не се лажам со кој одел на тренинг, ако не е лага приказнава која ја имам чуено пред повеќе од 20 год. Тренираше и по кал и се бачкаше по тиња, не како овие липицанери сега. Шмркал кока, нормално ќе шмрка...кој жив човек можел да го издржи тој пад у физичка форма.....
Видеото со Роналдињо на Ноу Камп беше РЕКЛАМА за Најк.
Ако не, да снимаат реклами во една секвенца, за да не монтираат.

Монтирале видеа ццццц
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.492
Поени од реакции
80.551
Реков јас поназад, англискиве инцести сеуште неможат да ги залечат раните од четвртфиналето 1986, затоа сега се ситат со ваквите наслови. Го бараат ВАР во 1986 :icon_lol: , дај бе нека се лечат...

Инаку баталете го филмот на Костурица, гледајте го документарецот што излезе прошлата година наречен едноставно Марадона. Нема мислења од аналитичари, фудбалски sвезди, нема анализи и други срања, туку чисти снимки како од дете успеал преку Аргентина да заигра за Барса и потоа во Наполи се до 1990 г... овој филм поблиску ќе ви ја долови атмосферата што се дешавало кога играл во Италија, за разлика од оној на Костурица.

Ова видео го имав на ЦД уште пред јутјуб, го поставив пред некоја година во Серија А темата... мал дел од магијата на Марадона

 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom