Дигитален архив: Македонија и Maкедонците на мапи

Член од
7 мај 2005
Мислења
1.231
Поени од реакции
307
Поморска карта изработена во 1570 година од од Фенан Дорадо -- Португалец и еден од најдобрите картографи во 16 век. На карттата се претставени Блискиот Исток и Средоземното Море. Во делот за Балканот, стои името Македонија.

Map of Near East – Fernão Vaz Dourado 1570. Nautical chart of Portuguese cartographer Fernão Vaz Dourado (c. 1520 – c. 1580), part of a nautical atlas drawn in 1570 and now kept in the Huntington Library.http://sunsite3.berkeley.edu/hehweb/HM41.html
.
 

Misirkov

Модератор
Член од
17 март 2005
Мислења
11.495
Поени од реакции
1.577
Во почетокот на дванаесеттиот век, Францускиот бенедиктински монах, хроничар и игумен Ламберт, познат како Канон на Сен ОмерЛамберт (1061-1250), Канонот на Сен- Омер (сега во француска Фландрија), врз основа на собраните знаења на неговите претходници составил енциклопедија.

Во оваа книга од 1120 година, позната под наслов „Книга на цвеќињата“ (Liber Floridus) тој го опишува светот и космосот, како и животот на човекот во рамките на таа голема целина.

Liber Floridus е познат светски манискрипт, кој фламанската заедница го смета за ремек дело. Во картата на Европа, тој ја издвојува Македонија како посебна целина од Грција што е уште еден средновековен доказ за континуитетот на македонското име и посебноста на македонскиот народ.

Ламберт го создал ова ремек дело во периодот од 1090 до 1120 година. Во него, тој ги компилира синопсисите од различни автори кои опфаќаат теми од библијата, теологијата, филозофијата, природните науки, астрономијата и географијата.

Ламберт својата енциклопедија ја пишува на латински, а подоцна била преведена на француски (lе livre fleurissant en fleurs). Тој ги илустрира своите откритија со шарени минијатури кои придонесоа оваа средновековна енциклопедија да постане навистина врвно дело на неговата работа. Копии од неговата работа се појавуваа до XVI век.

Придонесот на Ламберт е главно во областа на космографијата, географијата и картографијата. Тој црташе карти на светот четири века пред картографијата да се воведе како дисциплина, како и пред да постане во научните кругови земјата ... тркалезна!

Оваа енциклопедија беше букет цевеќе од небесната ливада, каде вредните пчели можеа да летаат и да пијат од небесната напивка. Меѓу нив се наоѓаат и вредните Македонци, претсавени како посебен народ, издвоен од Грците.

Во картата на Европа (Liber Floridus - Europa Mundi Pars Quarta) Ламберт ја преставува местоположбата на македонското море или Mare Macedonicum (IV) и Маcedoniа (17), кој ја поставува на полуостров и е издвоена од полуостровите на кои се наоѓаат Ахаја (18), како и Грција (11).


Покрај Македонија, под Дунав се дадени земјата Дарданија (12), Далмација (14), Панонија (15) и др. Ова е уште еден доказ кој го покажува континуитетот на името Македонија и македонскиот народ.

Од картата на Европа издадена во XII век, видливо е дека таа не е прецизна и дека податоците кои се користат датираат уназад и неколку векови. Меѓутоа, сепак може да се согледа дека тогашните црковни научни кругови, чии претставници често патувале за Ерусалим, добро ја познаваат Македонија и македонскиот народ.

Оттука, бидејќи добро им се познати различностите меѓу Македонците и Грците, како и териториите на кои живеат, тие на картата стојат издвоено. Србитe ги сместуваат високо на север, над Дунав.
 

Misirkov

Модератор
Член од
17 март 2005
Мислења
11.495
Поени од реакции
1.577
The Sawley Map or Henry of Mainz world map from Imago mundi by Honorius Augustodunensis (Corpus Christi College, Cambridge, MS 66, pt. 1).

Made by: Henry of Mainz/Honorius Augustodunensis Year: 1120 
Член од
1 ноември 2010
Мислења
595
Поени од реакции
241
Поморска карта изработена во 1570 година од од Фенан Дорадо -- Португалец и еден од најдобрите картографи во 16 век.
super e...
само има многу небулози на неа..
пример..
the Armenians are Armenien (one of the peoples who are considered the most ancient!) only in 1575:eek: ад...
--- надополнето: 8 ноември 2013 во 09:42 ---
Во почетокот на дванаесеттиот век,
на мапата има барем 10на имиња кои не можеле да постојат во почетокот на дванаесеттиот век...
само еден пример...норвешка е поим од 1575 г....галициа..шкотите...саксонците 1525 г...
p.s.ona za srbite..tie se od the form Serve - 1441 (in the 16th century - Servien, now - Serbe).
..p.s...i ne e jasno, ako patuvale vo Erusalim, zosto ne spomnale imam, dzamija, muslim, minare, mosque..?...
p.s..i toa za spanija...vo toa vreme taa se vikala Al-Andalus..
In 711 CE, the now Islamic Moors conquered Visigothic Christian Hispania.
According to Ronald Segal, by 1000, some 5 million of Iberia's 7 million inhabitants, most of them descended from indigenous converts, were Muslim...ne e mozno francuzot da ne znael za toa...
--- надополнето: 8 ноември 2013 во 10:08 ---
p.s.
mislam deka ovakvi raboti treba da se postiraat vo izmislici od 18 vek...i slicno...
 

Misirkov

Модератор
Член од
17 март 2005
Мислења
11.495
Поени од реакции
1.577
Geographical, Statistical, and Historical Map of Turkey. Turkey in Europe, Date - 1820

 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.977
Поени од реакции
5.723
Абрахам Ортелиус,
Romaniae, (quae olim Thracia Dicta) Vicinorumq Regionum, uti Bulgariae, Walachiae, Syrfiae, etc. Descriptio, (Theatrum Orbis Terrarum, 1584)

http://www.vintage-maps.com/zoomify/template.php?zoomifyimage=11353_0.jpg

Hartmann Schedel (*1440 - †1514),
De Macedonia
http://www.vintage-maps.com/zoomify/template.php?zoomifyimage=10395_0.jpg

Alain Manesson Mallet
Die Insel Tassos und Monte Sante / Il de Tasso et Monte Santo, circa 1686
http://www.vintage-maps.com/zoomify/template.php?zoomifyimage=10921_0.jpg

Абрахам Ортелиус,
Graeciae Universae Secundum Hodiernum Situm Neoterica Descriptio, 1595
http://www.vintage-maps.com/zoomify/template.php?zoomifyimage=11310_0.jpg

Абрахам Ортелиус,
Candia Insula / Archipelagi Insularum Aliquot Descrip. 1584
http://www.vintage-maps.com/zoomify/template.php?zoomifyimage=11339_0.jpg

Sebastian Münster
Neuw Griechenlandt, mit andern anstossenden Landern, wie es zu unsern zeiten beschriben ist, 1574
http://www.vintage-maps.com/zoomify/template.php?zoomifyimage=11329_0.jpg

Edward Wells,
A New Map of Turky in Europe and parts adjoyning shewing their principal divisions and chiefe cities, towns, rivers, mountains &c. Dedicated to His Highness William Duke of Glocester, Oxford, 1700
http://www.vintage-maps.com/zoomify/template.php?zoomifyimage=10159_0.jpg

William Faden,
Greece. Archipelago and Part of Anadoli. By L.S. de la Rochette. MDCCXC. London, Published for Willm. Faden, Geographer to the King. January 1st. 1791, London, 1791
http://www.vintage-maps.com/zoomify/template.php?zoomifyimage=10425_0.jpg

Edward Wells,
A New Map of the So. & Mid. Parts of Antient Greece viz. Epirus, Hellas, or Graecia Propria, and Peloponnesus, together with the Adjoyning Islands. Dedicated to His Highness William Duke of Glocester, circa 1700
http://www.vintage-maps.com/zoomify/template.php?zoomifyimage=10423_0.jpg

Bowles and Carver,
Bowles's New one-sheet Map of Hungary and Turkey in Europe divided into their respective Provinces and comprehending Ancient Greece, the Archipelago and Eastern Part of Turkey in Asia.
London, Bowles and Carver, 1800
http://www.vintage-maps.com/zoomify/template.php?zoomifyimage=10426_0.jpg[DOUBLEPOST=1417681202][/DOUBLEPOST]Nicolas Visscher,
Exactissima Totius Archipelagi nec non Graeciae Tabula in qua Omnes Subjacentes Regiones et Insulae distincte ostenduntur par Nicolaum Visscher, Amsterdam, circa 1680
http://www.vintage-maps.com/zoomify/template.php?zoomifyimage=10551_0.jpg

Абрахам Ортелиус,
Graecia, Sophiani, circa 1590
http://www.vintage-maps.com/zoomify/template.php?zoomifyimage=10552_0.jpg

Edward Wells,
A new map of antient Greece, Thrace, Mœsia, Illyricum and the isles adjoyning, circa 1738
http://www.vintage-maps.com/zoomify/template.php?zoomifyimage=10818_0.jpg

Laurent Fries,
Tabula X Europae, 1525
http://www.vintage-maps.com/zoomify/template.php?zoomifyimage=10852_0.jpg

Benedetto Bordone,
[Aegean Sea. Greece & Turkey] untitled,
http://www.vintage-maps.com/zoomify/template.php?zoomifyimage=11068_0.jpg
 
Последно уредено:

Ч Е Н Т О

Методија Андонов
Член од
3 јули 2008
Мислења
1.698
Поени од реакции
1.612
Детска мапа со Македонија налути родители на Родос

среда, 3 декември 2014Атина, 3 декември 2014 (МИА)

Учениците во едно интернационално училиште на Родос нацртале мапа на Европа на која нашата земја ја напишале Македонија, што предизвика негодување кај родителите од кои еден им се обрати на надлежните институции и медиумите.

Како што јави дописникот на МИА од Атина, таткото на еден од учениците, инаку жител на Родос, ја фотографирал мапата и ја објави на интернет истакнувајќи дека училиштето, меѓу другото, е финансирано и од средства на локалната власт.

Целиот случај е објаснет во текст под наслов „Родос: погледнете што ги учат нашите деца нашите пријатели Финци“. Според текстот, во финскиот оддел на интернационалното училиште, деновиве била објавена мапа на светот која ја нацртале ученици, чии татковци се Грци. Родителот објаснува дека отишол кај одговорната професорка и прашал зошто на мапата е напишано името на земјата кое Грција не го признава.

„Нејзиниот одговор, во многу интензивен сил, беше дека децата во Финска и Европа учат таква историја и географија“, пишува родителот и потсетува дека децата кои учат во тоа училиште се „и Грци“. професорката потоа, наводно, му свртела грб и му треснала врата.

Родителот напишал приговор до регионалната власт во кое го осудува објавувањето на мапата со Македонија „во одделот кој е под одговорност на Финска во интернационалното училиште“ и бара тоа веднаш да се смени и да се напише „меѓународното име на земјата, а не како таа се нарекува себеси или како можеби ја нарекуваат некои други земји“. Тој исто така бара овој негов приговор да биде проследен и до повеќе регионални и локални власти, но и до Министерството за образование, Министерството за надворешни работи и финската амбасада.

Интернационального училиште на Родос работи од 1999 година и има осум јазични оддели: англиски, француски, германски, италијански, норвешки, холандски, шведски и фински. Училиштето било отворено по иницијатива на родители кои се во мешани бракови и создале семејства во Грција со цел за нивните деца да создадат двојазична и мултикултурна средина. Предавањата се одржуваат попладне секој ден, а наставата ја спроведуваат квалификувани професори.

ИЗВОР

.
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
1.040
Поени од реакции
978
179064_10150095075798670_249214_n.jpg
Ако не и е место овде на сликата, нека се премести
 
Член од
26 март 2005
Мислења
237
Поени од реакции
94


Карта на народите во Европа во бугарски атлас од 1959 година. Македонците во Бугарија фино се избришани ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom