Дигитален архив: Значајни историски фотографии

Дискусија во форумот 'Историја' започната од Мезнаеш, 11 декември 2012.

 1. Felan

  Felan

  Член од:
  12 март 2017
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  Ти стаив лајк има и на јутјуб канал Велики мислам дека беше објавува видеа од антиката па се до сеа на Македонија.
   
 2. Angel05101996

  Angel05101996

  Член од:
  8 септември 2012
  Мислења:
  63
  Допаѓања:
  31
  Интересно ми е, се трудам, за понатака ќе видиме (y)
   
 3. Смрт за зони и пајак воз.

  Смрт за зони и пајак воз.

  Член од:
  20 септември 2011
  Мислења:
  8.143
  Допаѓања:
  8.509
  4 јули 1917 година, Париз, генерал Першинг зборува над гробот на Лафајет

  [​IMG]
  Тогаш полковник Чарлс Стантон ги изговори легендарните зборови
  La Fayette, nous voila! - ( Лафајет, ние сме тука! )
  http://www.defense.gouv.fr/marine/a-la-une/france-usa-la-fayette-nous-voila-!
   
  Последно уредено: 15 март 2017
  На Ilumious и Ne_sum_ja им се допаѓа ова.
 4. SinisteR.

  SinisteR. осми патник

  Член од:
  10 јуни 2011
  Мислења:
  2.518
  Допаѓања:
  5.750
  Германски офицер Курт Валдхајм фотографиран на Камен Мост во Битола, 1943та. И покрај тоа во 70тите стана генерален секретар на ОН а после и канцелар на Австрија

  IMG_20170518_182041.png
   
  На Џонтра Волта, Ilumious, Ne_sum_ja и уште 7 други им се допаѓа ова.
 5. Ne_sum_ja

  Ne_sum_ja

  Член од:
  8 мај 2013
  Мислења:
  5.140
  Допаѓања:
  10.923
  Бил Клинтон се слика со една стажантка во Белата Куќа. Нејзиното име е Моника Левински.

  FB_IMG_1474893402721.jpg

  Строго забранетата фотографија од Ленин, фотографиран кратко после неговиот трет мозочен удар. Оваа фотографија излегла во јавност дури после неколку децении.

  FB_IMG_1499079240919.jpg  Пронајдени бурми во концентрациониот логор Аушвиц.

  FB_IMG_1485559835627.jpg


  Табла поставена пред концентрациониот логор Белсен.

  FB_IMG_1499114308318.jpg
   
  На Џонтра Волта, Црноризец Храбар, Кариес и уште 3 други им се допаѓа ова.
 6. Vori

  Vori ВАШ ЛИК И ДЕЛО

  Член од:
  23 март 2009
  Мислења:
  4.459
  Допаѓања:
  2.567
  Поранешниот диктатор на Југославија,Јосип Броз Тито, фотографија на која е гол, во 1961 година била објавена во Зборникот на шпанските борци, кој по излегувањето бил повлечен од пазарот..Тито бил припадник на меѓународните сили во Шпанија

  [​IMG]
   
  На Црноризец Храбар, Classic Rock Fan и Кариес им се допаѓа ова.
 7. LordDragonII

  LordDragonII Dr.Strangelove

  Член од:
  15 август 2008
  Мислења:
  8.013
  Допаѓања:
  3.079
  [​IMG]

  B-24 Liberator bombers of the 451st Bomb Group flying from Italy over Ploesti oil fields, Romania, 1944.  [​IMG]

  German prisoners being taken away atop a cliff at Pointe du Hoc, Normandy, France, 8 June 1944. Note American flag draped on cliff wall to prevent friendly fire.


  [​IMG]

  Harry Truman as a US Army officer in France during WW1, 1918.
   
  Последно уредено: 9 јули 2017
  Scirea, Кариес, Ne_sum_ja и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. viktora

  viktora

  Член од:
  20 август 2010
  Мислења:
  2.784
  Допаѓања:
  1.415
  Кралот Александар,неколку секунди подоцна одкако е смртно погоден.
  20838991_1402631933177546_5090816863273746432_n.jpg


  Заробениот американски пилот Robert L. Hite учесник на познатиот Doolitte напад врз Јапонија.Заробен и придружуван од двајца јапонски војници.Шангај,Кина Април 1942г.
  20686870_1948755482066304_1694430680638816256_n.jpg

  Последниот Евреин во Vinnitsa,Ukraine 1942.
  19533675_250305848787752_5296936793394905088_n.jpg

  Исти места,различни периоди.
  1503000405985.jpg
  --- Споено дупло мислење, 19 август 2017 ---
  48 years later, the couple on the cover of the Woodstock album are still together. Wow!

  1503133198642.jpg
   
  Последно уредено: 19 август 2017
  На Scirea, Црноризец Храбар, LordDragonII и уште 6 други им се допаѓа ова.
 9. Ne_sum_ja

  Ne_sum_ja

  Член од:
  8 мај 2013
  Мислења:
  5.140
  Допаѓања:
  10.923
  Најверојатно последната слика од тасманиски тигар.

  -Benjamin-.jpg

  Тасманискиот тигар е истребен на почетокот на 20ти век.

  Единствена фотографија на жив примерок од видот Куага во зоолошката градина во Лондон 1870.

  Quagga_photo.jpg

  Официјално овој вид е истребен во 1883 година.
   
  Последно уредено: 16 септември 2017 во 00:19
  На Казаки, Ska Maniac, george_jov и уште 4 други им се допаѓа ова.
 10. Scirea

  Scirea Старата Дама

  Член од:
  4 август 2010
  Мислења:
  14.965
  Допаѓања:
  27.988
  Карикатура која го покажува животот на Европејците во 1816 година, попозната како "Годината без лето" Заради масивна ерупција на вулкан кој се наоѓа во денешна Индонезија, дошло до голема криза во Европа, каде температурите преку лето се движеле околу нулата, често веело снег, а посевите биле целосно уништени ради студот, со што таа година се забележани 200.000 починати лица од глад.

  [​IMG]
   
  На Црноризец Храбар, Ska Maniac, Spiegel и уште 3 други им се допаѓа ова.

Сподели преку: