Дигитален архив: Значајни историски фотографии

Дискусија во форумот 'Историја' започната од Мезнаеш, 11 декември 2012.

 1. Ѓорче 1932

  Ѓорче 1932 тој сум...

  Член од:
  17 февруари 2009
  Мислења:
  13.300
  Допаѓања:
  11.158
  околу оваа слика има многу полемики и тоа најверојатно не е Даме Груев

  Sent from my HUAWEI GRA-L09 using Tapatalk
   
 2. Ернесто ЧЕ Гевара

  Ернесто ЧЕ Гевара Hasta La Victoria Siempre

  Член од:
  21 јуни 2010
  Мислења:
  10.017
  Допаѓања:
  12.560
  Од каде па ова? Кои се тие полемики?
   
 3. Смрт за зони и пајак воз.

  Смрт за зони и пајак воз.

  Член од:
  20 септември 2011
  Мислења:
  8.143
  Допаѓања:
  8.506
  Истава фотографија ја има и на Википедија
  Навистина не ми е јасно од кои причини се сомневате дека е тоа фотографија на телото на Даме Груев
  https://mk.wikipedia.org/wiki/Даме_Груев
   
 4. Ne_sum_ja

  Ne_sum_ja

  Член од:
  8 мај 2013
  Мислења:
  4.995
  Допаѓања:
  10.499
  Американските војници носат германски цивили од локално градче на присилна тура низ концентрациониот логор Бушенвалд, да ги соочат со нацистичките злосторства.

  Buchenwald01.jpg
   
  На Џонтра Волта, Beric Dondarrion, Ilumious и уште 4 други им се допаѓа ова.
 5. gjoko-mkd

  gjoko-mkd

  Член од:
  8 јануари 2012
  Мислења:
  3.524
  Допаѓања:
  2.220
  Страшни фотографии од Русија на Ленин: На пазар продавале човечко месо, јаделе мртви за да преживеат
  [​IMG]
  31.12.2016 | 14:07
  Извор: Точка
  Прочитано: 8269 пати
  [​IMG]Испрати на пријател
  [​IMG]Зголеми го фонтот
  [​IMG]Намали го фонтот


  Вознемирувачките фотографии прикажуваат луѓе кои продаваат делови од човечко тело, вклучувајќи и глави и тела од деца, бидејќи, за да ја преживеат гладта која владеела во Русија во текот на 20-тите години од 20. век, станале канибали.


  Повеќе од 5 милиони луѓе умреле во периодот од 1921. до 1922. година од глад и беда кои владееле во тоа катастрофално време.

  Економските проблеми по Првата светска војна, 5-годишната граѓанска војна, сушата во 1921. година, но и наредбите на Ленин за преземање на храна од сиромашните, довеле до тоа дури 30 милиони Руси да останат без животните намирници.

  View image on Twitter
  [​IMG]

  Follow
  [​IMG]The New Viewer @TNewViewer

  Photos show how 1920s Russian famine turned peasants into cannibals http://viid.me/qyj5ni

  3:35 PM - 30 Dec 2016

  Ленин тогаш изјавил "Нека гладуваат селаните", поради што многумина за да преживеат почнале да тргуваат со човечко месо на црниот пазар. Руските академици истражувале примери на канибализам и јадење на лешови, а во еден случај откриле и како една жена одбила да го предаде мртвото тело на својот сопруг бидејќи сакала да користи неговото месо за исхрана.

  Изгледнетите селани дури и откопувале неодамна погребани покојници само за да дојдат до нивните тела. Некои јаделе трева и своите домашни миленици.  "Семејства убивале и јаделе татковци, дедовци и деца. Грозните приказни за колбаси од човечко месо можеби делуваат неверојатно, но тоа била секојдневната страшна реалност", рекол еден научник.

  Ужасните слики како од концентрациони логори прикажуваат деца сериозно заболени од неухранетост и со надувани стомаци, додека на нивните тела се гледа речиси секоја коска.  Еден од најлошо погодените градови бил Самара, кој се наоѓа во југоисточниот дел на Европска Русија, каде што реката Самара се влева во Волга.

  И додека Ленин одбивал да прими помош надвор од Русија, поларниот истражувач Фридтјоф Нансен бил ужаснат од тоа што го видел кога дошол во градот во кој речиси сите жители умирале од глад.

  [​IMG]
  Нансен започнал голема акција и собрал 40 милиони швајцарски франци, а потоа воспоставил 900 места на кои на луѓето им се делела храна.

  Потоа, Ленин наводно бил убеден да одобри достава на меѓународна помош, а Нансен поради своите простапки заработил Нобелова награда за мир.

  [​IMG]

  http://tocka.com.mk/1/218147/strasn...ale-covecko-meso-jadele-mrtvi-za-da-preziveat
   
  На Ilumious и Patience им се допаѓа ова.
 6. Смрт за зони и пајак воз.

  Смрт за зони и пајак воз.

  Член од:
  20 септември 2011
  Мислења:
  8.143
  Допаѓања:
  8.506
  Божиќ -25. 12. 1776 - Џорџ Вашингтон ја преминува реката Делавер
   

  Прикачени податотеки:

  На Ilumious, Scirea, Ne_sum_ja и уште 2 други им се допаѓа ова.
 7. Brutus

  Brutus

  Член од:
  31 јануари 2014
  Мислења:
  5.170
  Допаѓања:
  2.258
  1965, Јемен. Британски војник и јеменски бунтовник. И покрај тоа што го задушиле бунтот во Јемен, британските сили се повлекле од тој дел на арапскиот полуостров.
  [​IMG]
   
  На Ilumious, Scirea и Смрт за зони и пајак воз. им се допаѓа ова.
 8. Ne_sum_ja

  Ne_sum_ja

  Член од:
  8 мај 2013
  Мислења:
  4.995
  Допаѓања:
  10.499
  Дневникот на Теодор Рузвелт на Valentines Day, денот кога во период од 11 часа починаа неговата мајка и неговата сопруга.

  Roosevelts-diary-02.jpg

  Roosevelts-diary-e1313520942269.jpg
   
  Последно уредено: 13 јануари 2017
  На Џонтра Волта, Ilumious, Scirea и уште 4 други им се допаѓа ова.
 9. Ne_sum_ja

  Ne_sum_ja

  Член од:
  8 мај 2013
  Мислења:
  4.995
  Допаѓања:
  10.499
  Членовите на бендот Rage against the machine го палат американското знаме додека ја изведуваат песната "Killing in the name", за време на Вудсток 1999 година.

  Rage_Against_The_Machine_burns_the_American_flag_onstage_(1999).jpg
   
  На Ilumious, Scirea и Смрт за зони и пајак воз. им се допаѓа ова.
 10. Смрт за зони и пајак воз.

  Смрт за зони и пајак воз.

  Член од:
  20 септември 2011
  Мислења:
  8.143
  Допаѓања:
  8.506
  Фестивалот Вудсток се одржа од 15 до 17 август 1969 година
  https://en.wikipedia.org/wiki/Woodstock
   
  На Ne_sum_ja му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Ne_sum_ja

  Ne_sum_ja

  Член од:
  8 мај 2013
  Мислења:
  4.995
  Допаѓања:
  10.499
  Да, заборавив да наведам римејк на оригиналниот Вудсток.
   
  На Смрт за зони и пајак воз. му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Смрт за зони и пајак воз.

  Смрт за зони и пајак воз.

  Член од:
  20 септември 2011
  Мислења:
  8.143
  Допаѓања:
  8.506
  Џонтра Волта, Ilumious, Scirea и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. Смрт за зони и пајак воз.

  Смрт за зони и пајак воз.

  Член од:
  20 септември 2011
  Мислења:
  8.143
  Допаѓања:
  8.506
  21. 09. 2014 - Њујорк
  [​IMG]

  People's Climate March
  До сега најголем одржан протест против климатските промени - 310 илјади демонстранти
   
  Ilumious, Ne_sum_ja, Patience и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 14. Смрт за зони и пајак воз.

  Смрт за зони и пајак воз.

  Член од:
  20 септември 2011
  Мислења:
  8.143
  Допаѓања:
  8.506
  [​IMG]

  [​IMG]

  11, 12, 13 март 1943
  Еверите од Македонија влегуваат во возови кои ќе ги одвезат во логорите на смрта
   
  На Џонтра Волта, Ilumious, Ne_sum_ja и уште 4 други им се допаѓа ова.
 15. Angel05101996

  Angel05101996

  Член од:
  8 септември 2012
  Мислења:
  62
  Допаѓања:
  31

Сподели преку: