Дечки помагајте. Царина на аеродром за камера од 600 долари

Член од
28 ноември 2012
Мислења
13
Поени од реакции
21
Здраво,
Доаѓам на одмор да се видам со роднини али ќе шетам по планини и ќе сликам природа. Со фотографија се занимавам дваесет години али сеуште не го разбирам законот за внесување на опрема и како се даночи опремата.

Носам камера од 600 долари. како ја пријавам и кај да го барам формуларот за пријавување за да не ми наплатат данок? Претподтавувам ако ми наплатат данок никогашнема да ги видам парите назад кога ќе се вратам во странствокај што живеам.

некој добар совет?
благодарам
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.253
Поени од реакции
3.935
Здраво,
Доаѓам на одмор да се видам со роднини али ќе шетам по планини и ќе сликам природа. Со фотографија се занимавам дваесет години али сеуште не го разбирам законот за внесување на опрема и како се даночи опремата.

Носам камера од 600 долари. како ја пријавам и кај да го барам формуларот за пријавување за да не ми наплатат данок? Претподтавувам ако ми наплатат данок никогашнема да ги видам парите назад кога ќе се вратам во странствокај што живеам.

некој добар совет?
благодарам
Ваљда не се плаќа царина ако е отпакована?
 

Govinda

Божански Магарац
Член од
20 април 2014
Мислења
3.618
Поени од реакции
3.970
Ке доаѓаш од странство со камерата и па ке си одеш назад со камерата?
Па мислам дека само треба да ја пријавеш на самата граница камерата да ја заведат, и коа ке се враќаш па ке им ја покажеш. Барем така беше од време.
 
Член од
28 ноември 2012
Мислења
13
Поени од реакции
21
Пред година ипол
Ке доаѓаш од странство со камерата и па ке си одеш назад со камерата?
Па мислам дека само треба да ја пријавеш на самата граница камерата да ја заведат, и коа ке се враќаш па ке им ја покажеш. Барем така беше од време.
ми кажаа дека морам да платам дека сум можел да продадам така камерата. Им кажав јасно дека само ќе дојдам и ќе си одам со неа

не знам како е сега се надевам нема пак да ми изнудуваат пари
 

Govinda

Божански Магарац
Член од
20 април 2014
Мислења
3.618
Поени од реакции
3.970
Не бре. Па затоа те прашуваат дали имаш да ја пријавеш нешто! Ќе ја пријавеш камерата ке ти ја запишат шо модел и тоа, на враќање пак ке ти ја проверат. Така треба да биде.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.200
Поени од реакции
997
Ne se plaka danok za toa. Ako te prasaat prijavi ja i ke ti dadat potvrda, nazad na izlevanje ke ti pobarat da ja vidat kamerata pak. Ni danok ni nisto. Inace ja idam so kola ednas godisno i nosam kamera i drugi raboti ali ko me prasuvaat dali imam nesto da prijavam fino lepo im vikam ne, srekja niednas ne ja pretresile kolata nasive. :D
 
Член од
28 ноември 2012
Мислења
13
Поени од реакции
21
Не знам дали е различно на аеродром али последен пат не ми даваа потврда ми рекоа сум морал да платам. И платив доста :(
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.200
Поени од реакции
997
Najubavo prasaj si na carina ali preku mejl i ke si imas crno na belo. Koa ke ti recat na aerodrom da platis pokazi im sto ti kazale od carina. Ako ja nosis 5 godini po red, sekoja godina danok ke ti baraat danok da platis? Toa nekoj izglea ne si ja znae rabotata pa zatoa ti baraat pari.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
5.001
Поени од реакции
5.952
prijavuvas raboti za carinenje ne za licna upotreba. ako nosis EDNA kamera togas samo ke si kazes deka e za licna upotreba i ako sakaat moze da ja zaverat pa da mora da ja pokazes na izlez.

ako nosis 3-4 isti kameri, togad e problem lol

ako imas poveke od edna kamera so tebe i si fotograf ke treba da im objasnis... ova moze da bide zaebano, zavisi kakva budala ke nacekas na aerodrom
 
Член од
12 март 2009
Мислења
15.827
Поени од реакции
10.696
треба да се носи камера ама НЕ поскапа од 300 -400 евра :cool:
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.252
Поени од реакции
2.540
персонализирај ја камерата, залепи лепенки, потпиши ја со маркер итн. така по ќе поверуваат дека е твоја за лична употреба
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
3.294
Поени од реакции
3.475
Здраво,
Доаѓам на одмор да се видам со роднини али ќе шетам по планини и ќе сликам природа. Со фотографија се занимавам дваесет години али сеуште не го разбирам законот за внесување на опрема и како се даночи опремата.

Носам камера од 600 долари. како ја пријавам и кај да го барам формуларот за пријавување за да не ми наплатат данок? Претподтавувам ако ми наплатат данок никогашнема да ги видам парите назад кога ќе се вратам во странствокај што живеам.

некој добар совет?
благодарам
не паничи бе, тоа ти е за лична употреба, не барај ни формулар ни пријавување, за кур можат да ти се фатат.Јас пред две и кусур години носев со мене 2 лајптопи + 2 таблети и 5 телефони (ова све фамилијарно) ниту некој ме праша ниту ги пријавив. Кога личниот багаж го пушташ на скенирање ја пушташ и камерата без криење да се гледа, ако ти спомнат нешто ќе кажиш дека е за твоја лична употреба и можат да се сликаат.
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.717
Поени од реакции
1.103
персонализирај ја камерата, залепи лепенки, потпиши ја со маркер итн. така по ќе поверуваат дека е твоја за лична употреба
И како хипстер да се облече...
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.776
Поени од реакции
7.566
Пред година ипол

ми кажаа дека морам да платам дека сум можел да продадам така камерата. Им кажав јасно дека само ќе дојдам и ќе си одам со неа

не знам како е сега се надевам нема пак да ми изнудуваат пари
Ако ти наплатиле царина дали ти дадоа некаква писмена потврда за тоа или си ги ставија парите во џеб?
Бидејќи ако веќе наплатиле царина, требало да ти наплатат и ДДВ истовремено, ако внесувањето на камерата го сметаат за увоз (иако апсолутно НЕ е увоз) бидејќи увозот освен царина подлежи и на оданочување.
Чисто да си знаеш, во член 194 став 1 и 2 од Законот за царина стои:
Од плаќање увозни давачки се ослободуваат:
1) патници кои доаѓаат од странство, за предмети наменети за нивни лични потреби за време на патувањето во странство (личен багаж), а кои не подлежат на какви било важечки ограничувања или забрани, без оглед на тоа дали ги носат со себе или истите ги дале на превоз на превозник;

2) домашни патници, за други предмети со мала вредност покрај предметите од личниот багаж, кои ги внесуваат од странство, а кои не се од комерцијална природа. Ослободувањето од оваа точка не се применува за домашни патници кои влегуваат повеќе од еднаш во тековното деноноќие во царинското подрачје. Како домашни патници не се сметаат екипажот и лицата кои управуваат со јавните транспортни средства.

Или во превод - те одрале џабе. Во која категорија и да спаѓаш, иако апаратот не е со мала вредност, ако не е спакуван во кутија и се гледа дека е користен и е за лична употреба не треба воопшто да те закачаат за царина.
Во најлош случај треба да ти издадат документ дека е за лична употреба и на излез ќе им го покажеш дека го изнесуваш.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.070
Поени од реакции
2.240
Не верувам дека и за ваква ситница би се нафатиле, ај уште и телефонот нека ми го царинат :eek:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom