Деца во двојазични средини

Schmetterling ʚїɞ

Ein Leben ohne dich ist wie eine Reise ohne Ziel.
Член од
14 февруари 2024
Мислења
73
Поени од реакции
160
Знае да брои на сите 4 јазици, боите на сите 4 јазици, некои зборови и реченици ми кажува и на германски англиски и македонски и тој другиот јазик, азбука знае кирилица и латиница абецедата, ама сеуште не ми се обраќа дај ми ова или она,туку на пример ме носи до предметот и ми вика Чоколадо или Гитара, има 3 години, не знам се мислев на логопед да го носам ама ич не е мирен за да учи.
Автоматски споено мислење:

Исто и формите и животните ги знае на сите 4 јазици.
Претпоставувам дека оди во градинка, ако има потреба од логопед, ќе ви кажат таму. Деца растени во билингвални средини најчесто доцнат со говорот во однос на другите дечиња или прават микс од сите јазици во говорот, сосема нормално.
Иначе, среќно со упат за логопед во Германија, нас ни требаше за изговор на една буква, цела година на глава и се качив на матичната за да ни даде, ама пробај :unsure:
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.407
Поени од реакции
2.384
Турски е гарант чим едниот е германски а овој не го кажува :icon_lol:
Не е:)
Автоматски споено мислење:

Претпоставувам дека оди во градинка, ако има потреба од логопед, ќе ви кажат таму. Деца растени во билингвални средини најчесто доцнат со говорот во однос на другите дечиња или прават микс од сите јазици во говорот, сосема нормално.
Иначе, среќно со упат за логопед во Германија, нас ни требаше за изговор на една буква, цела година на глава и се качив на матичната за да ни даде, ама пробај :unsure:
Не оди:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom