Дете од 1г.2г.3г.4г.5г.-развиток

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
На 1 година возраст детето треба да...
почне ова-она и т.н.
На 2 години возраст детето треба да ...
---------
да вади забче,да прооди,да гуга,да користи туте,да ваќа со рака,да збори ит.н.
но мене ме интересира еве за се по ред 1,2,3,4,5, ....
---------
зошто прашувам и зошто ја отварам темава
имам неколу внуци и внуки и да речам немало потреба од вакви прашања и барање совети со нив неколку ама...?
Имам внука и кај да е сега ќе полни-полни 5 години.
Еве некој по мое проблеми со нејзиниот развиток (како да го кажам другачие незнам,односно со слабиот развиток во нешто)
Се уште користи памперс-изгледа не знае да каже или не ја научиле на тоа родителите,па затоа сега купив помодерно туте како столче па ќе видиме.
Не сум ја чул да збори-да праша нешто кога ќе отидам таму,ќе ја земам за рака и влегувам во продавница но ништо не вели ни покажува.
Сега тек почнува да си игра со кукли-колички и сл. иако многу играчки и до сега сум и носел и разни за редење или бојци и блокчиња.
Се уште сака да ја држат во раце,посебно кај таткото,доцна прооде (2-3г).
Има и мала мислам висина и килажа за таа возраст.Не можеше и на време да прими некој вакцини поради тоа.
( инаку живееше првите2-3 години во лоши домашни услови,како новороденче немаа дома приклучок на вода и струја)
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
На 1 година возраст детето треба да...
почне ова-она и т.н.
На 2 години возраст детето треба да ...
---------
да вади забче,да прооди,да гуга,да користи туте,да ваќа со рака,да збори ит.н.
но мене ме интересира еве за се по ред 1,2,3,4,5, ....
---------
зошто прашувам и зошто ја отварам темава
имам неколу внуци и внуки и да речам немало потреба од вакви прашања и барање совети со нив неколку ама...?
Имам внука и кај да е сега ќе полни-полни 5 години.
Еве некој по мое проблеми со нејзиниот развиток (како да го кажам другачие незнам,односно со слабиот развиток во нешто)
Се уште користи памперс-изгледа не знае да каже или не ја научиле на тоа родителите,па затоа сега купив помодерно туте како столче па ќе видиме.
Не сум ја чул да збори-да праша нешто кога ќе отидам таму,ќе ја земам за рака и влегувам во продавница но ништо не вели ни покажува.
Сега тек почнува да си игра со кукли-колички и сл. иако многу играчки и до сега сум и носел и разни за редење или бојци и блокчиња.
Се уште сака да ја држат во раце,посебно кај таткото,доцна прооде (2-3г).
Има и мала мислам висина и килажа за таа возраст.Не можеше и на време да прими некој вакцини поради тоа.
( инаку живееше првите2-3 години во лоши домашни услови,како новороденче немаа дома приклучок на вода и струја)
Еден предлог или совет, како сакаш сфати го, нели е подобро на форум Фемина да се регистрираш и за оваа тема да побараш мислења...гарант ќе добиеш многу, додека од овде нема никој да ти одговори:)
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.084
Поени од реакции
15.917
Не треба т.е. во детскиот раст и развој не постои стриктно "треба", зашто секое дете си е различно. Немој да бидеш ко тие од село чии деца прооделе на 6 месеци а на 8 праеле стој на раце.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
На 6 годишна возраст да почне да оди на училиште.
А на 7 веќе да има избрано политичка партија.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
На 1 година возраст детето треба да...
почне ова-она и т.н.
На 2 години возраст детето треба да ...
---------
да вади забче,да прооди,да гуга,да користи туте,да ваќа со рака,да збори ит.н.
но мене ме интересира еве за се по ред 1,2,3,4,5, ....
---------
зошто прашувам и зошто ја отварам темава
имам неколу внуци и внуки и да речам немало потреба од вакви прашања и барање совети со нив неколку ама...?
Имам внука и кај да е сега ќе полни-полни 5 години.
Еве некој по мое проблеми со нејзиниот развиток (како да го кажам другачие незнам,односно со слабиот развиток во нешто)
Се уште користи памперс-изгледа не знае да каже или не ја научиле на тоа родителите,па затоа сега купив помодерно туте како столче па ќе видиме.
Не сум ја чул да збори-да праша нешто кога ќе отидам таму,ќе ја земам за рака и влегувам во продавница но ништо не вели ни покажува.
Сега тек почнува да си игра со кукли-колички и сл. иако многу играчки и до сега сум и носел и разни за редење или бојци и блокчиња.
Се уште сака да ја држат во раце,посебно кај таткото,доцна прооде (2-3г).
Има и мала мислам висина и килажа за таа возраст.Не можеше и на време да прими некој вакцини поради тоа.
( инаку живееше првите2-3 години во лоши домашни услови,како новороденче немаа дома приклучок на вода и струја)
зборувај со доктори, барем онакви кои си ја знаат работата... и се спремни да помогнат.
тука на форум освен што ќе прават мајтап не знам дали и колку би ти помогнале
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Најбитната работа, е да не го ќлукате со антибиотиоци АКО НЕ МОРА, ако ти е страв од суплементи, да јаде што повеќе цитрусни овошја и пиперки (блендани или како било)

Ако има добар дигестивен систем, шансите да има проблеми во развојот се мали.
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
56
Поени од реакции
42
Да, и не го вакцинирај, пастеризирано млеко никако, лекарите се олош...и роди си ново.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.212
Поени од реакции
78.776
На 1 година возраст детето треба да...
почне ова-она и т.н.
На 2 години возраст детето треба да ...
---------
да вади забче,да прооди,да гуга,да користи туте,да ваќа со рака,да збори ит.н.
но мене ме интересира еве за се по ред 1,2,3,4,5, ....
---------
зошто прашувам и зошто ја отварам темава
имам неколу внуци и внуки и да речам немало потреба од вакви прашања и барање совети со нив неколку ама...?
Имам внука и кај да е сега ќе полни-полни 5 години.
Еве некој по мое проблеми со нејзиниот развиток (како да го кажам другачие незнам,односно со слабиот развиток во нешто)
Се уште користи памперс-изгледа не знае да каже или не ја научиле на тоа родителите,па затоа сега купив помодерно туте како столче па ќе видиме.
Не сум ја чул да збори-да праша нешто кога ќе отидам таму,ќе ја земам за рака и влегувам во продавница но ништо не вели ни покажува.
Сега тек почнува да си игра со кукли-колички и сл. иако многу играчки и до сега сум и носел и разни за редење или бојци и блокчиња.
Се уште сака да ја држат во раце,посебно кај таткото,доцна прооде (2-3г).
Има и мала мислам висина и килажа за таа возраст.Не можеше и на време да прими некој вакцини поради тоа.
( инаку живееше првите2-3 години во лоши домашни услови,како новороденче немаа дома приклучок на вода и струја)
Не знам, ова не ми се свиѓа, али ја не сум стручњак.
Денес на 5-6 почињат со школо. Сите деца што ги знам, чиј развој сум го следел овие карактеристики (што ти ги опиша) ги имаат на две години. Ова не мора да значи дека детето е со некакви пречки во развојот (да го употребам официјалниот израз), можда самото покасно ќе ги достигне вредностите во развојот (секаков - физички, ментален, социјален...) кои неговите врсници ги имаат сега. Али има разни други параметри кои покажуваат дали има пречки во развојот или си е нормално дете кое само подоцна ќе ги стигне другите.
Склон сум да верувам дека условите кои ги спомена влијаеле на ваквата состојба, затоа што за жал, неброено многу пати сум налетал на примери од реалноста или научни истражувања, кои потврдуваат дека во детскиот развој, па и во понатамошниот живот на човекот, огромна улога имаат условите (од било кој аспект) во кои се развивала трудноќата, раните бебешки месеци и сл.
Ја да сум на твое место би разговарал со стручњаци и тоа е тоа, ако треба да се преземе нешто, ќе преземете, друго нема што да направите.


(јасно ми е дека сте копиљаци сите и дека немате уште деца и поима немате што е тоа, али и да сум на ваше место не би тролал на оваа тема)
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.960
Поени од реакции
3.665
Не сум стручњак но од искуство можам да кажам дека на 5 години сеуште да користи пелени не е на нивото на развојот на врсниците. Ако пелените се користат само ноќе за мокрење а за какање и преку ден си кажува тогаш и не е некој проблем бидејќи знам многу деца кои мокреа ноќе во кревет дури и кога веке одеа на училиште, но ако има потреба да ги користи постојано тогаш дефинитивно има некој проблем за кој треба да се побара стручна помош, може да не е ништо страшно, некој страв или слично, но сепак треба стручна помош. Имам син 5 г, пелени користевме до 2г, и веке поодамна е сосема самостоен во хигиенските работи, вц, капење, миење заби, облекување..... Се надевам дека не е некој голем проблем но сепак сметам дека е неопходно што побргу да по побарате помош од стручни лица за побргу да се реши проблемот.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Не знам, ова не ми се свиѓа, али ја не сум стручњак.
Денес на 5-6 почињат со школо. Сите деца што ги знам, чиј развој сум го следел овие карактеристики (што ти ги опиша) ги имаат на две години. Ова не мора да значи дека детето е со некакви пречки во развојот (да го употребам официјалниот израз), можда самото покасно ќе ги достигне вредностите во развојот (секаков - физички, ментален, социјален...) кои неговите врсници ги имаат сега. Али има разни други параметри кои покажуваат дали има пречки во развојот или си е нормално дете кое само подоцна ќе ги стигне другите.
Склон сум да верувам дека условите кои ги спомена влијаеле на ваквата состојба, затоа што за жал, неброено многу пати сум налетал на примери од реалноста или научни истражувања, кои потврдуваат дека во детскиот развој, па и во понатамошниот живот на човекот, огромна улога имаат условите (од било кој аспект) во кои се развивала трудноќата, раните бебешки месеци и сл.
Ја да сум на твое место би разговарал со стручњаци и тоа е тоа, ако треба да се преземе нешто, ќе преземете, друго нема што да направите.

(јасно ми е дека сте копиљаци сите и дека немате уште деца и поима немате што е тоа, али и да сум на ваше место не би тролал на оваа тема)
фала...
имаш право за условите влојаат на развојот секако
ако детето има клавир-пијано дома секако дека можеби ќе научи на тоа да свири а не на тапан или на апарат за варење и слично..
Ама детето има мајка и татко и јас не треба премногу да се мешам освен во тоа што се што му е купено до сега е само од мене.
Ова немаше никакви услови и во Мариово пред 100 години биле подобри бар Црна им била до Г... (ова немаше вода и струја)
Не сум стручњак но од искуство можам да кажам дека на 5 години сеуште да користи пелени не е на нивото на развојот на врсниците. Ако пелените се користат само ноќе за мокрење а за какање и преку ден си кажува тогаш и не е некој проблем бидејќи знам многу деца кои мокреа ноќе во кревет дури и кога веке одеа на училиште, но ако има потреба да ги користи постојано тогаш дефинитивно има некој проблем за кој треба да се побара стручна помош, може да не е ништо страшно, некој страв или слично, но сепак треба стручна помош. Имам син 5 г, пелени користевме до 2г, и веке поодамна е сосема самостоен во хигиенските работи, вц, капење, миење заби, облекување..... Се надевам дека не е некој голем проблем но сепак сметам дека е неопходно што побргу да по побарате помош од стручни лица за побргу да се реши проблемот.
Фала..
цел ден е со пелена,не е научено да седне во туте-не знае.
Точно се однесува како да е сега 1-2 год. еве не сака ни во лифт.
(кажав дека многу доцна и прооде поради слабост-маленкост)
знам дека треба стручна помош,ама пак да кажам има родители.
 
Член од
21 мај 2011
Мислења
165
Поени од реакции
77
Јас не сум компетентна,но мислам дека на развојот на детето влијае поттикот од родителите.Ако детето е запоставено,ако не му зборуваат,не го играат,не го шетаат,може да е во ред,а да немало можности да се развие.За ова сепак треба консултација со стручни лица,бидејќи според она што го прочитав очигледно е дека постои проблем.Треба да се открие генезата на проблемот и да не се губи време.Ова е мое мислење како мајка на 2 веќе израснати деца.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Сега само што си отидова, ни беа на гости.
Се разигра детето2-3 часа, игравме и топка,па се бркавме,криевме и друго но
не му чув ни еден збор за цело време....само ааа....а...аа...аааа и толку.
 
Член од
9 август 2014
Мислења
420
Поени од реакции
980
Мој совет лично @Anco, што побрзо да им укажеш на родителите на детето дека тоа има сериозен проблем и дека мора уште веднаш да се делува. Но, пробај направи го посуптилно, не директно да не се навредат родителите. Очигледно е дека луѓето се срамат од проблемот, затоа до сега не побарале стручна помош. Во вакви ситуации игнорирање на проблемите е најлошото што можат да го направат. Мора уште веднаш да се однесе на педијатри, дефектолози, да проценат дали се работи само за ментална заостанатост или пак се работи за некој вид на синдром. На 5 години детето веќе треба да поседува способност за конкретно размислување, а не пак да не зборува. Уште еднаш, ќе повторам мора да се делува што побрзо. Самото тоа што се чекало до 5 години е доста лошо, морало да се почне со рехабилитација многу, многу порано. Ова од искуство го кажувам. Во пошироката фамилија имам сличен случај, во кој родителите се решија да не продолжат со рехабилитацијата на синот, поради некојаси гордост. Па сега врсници на тоа дете со ист проблем се до тој степен рехабилитирани, што размислуваат апстрактно, како возрасни, да зборуваш со нив, по размислувањето тешко дека ќе забележиш дека имале проблеми, додека роднината на возраст од 22 години има психа како на 7-годишно дете.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom