Дете генијалец

Статус
Затворена за нови мислења.

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Незнам дали е темава за тука, али поради тоа што се работи за деветгодишно дете кое знае 6 програмски јазици и кое програмира програми за iPhone се одличив да ја постирам тука.

Нека поседи неколку дена тука, па потоа може да се префрли во чек дис аут или пак во канта, како и да е модераторот го има последниот збор, оставам на него да одлучи што ќе прави со темава...
_________________________________________________________________


Лиу Динг Вен од Сингапур се занимава со една невообичаена работа за деветгодишно дете - пишува програми за iPhone. Момчево знае шест програмски јазици, а компјутер користи од својата втора година.

Лим, кој посетува четврто одделение во основно училиште, напиша компјутерски програм за цртање наречен "Doodle Kids" кој само во последните две недели е симнат од интернет страниците за iPhone програми 4.000 пати.
Програмот им овозможува на корисниците да цртаат со прсти по екранот кој е чувствителен на допир, а за да се избрише цртежот доволно е само да се протресе телефонот.

"Ја напишав програмата за моите помлади сестри кои многу сакаат да цртаат", рече Лим. Сестричките кои го инспирирале имаат 5 односно 3 години. Нашиот компјутерџија започнал со користење на компјутер на 2-годишна возраст, а во меѓувреме научил 6 програмски јазици.

Моментално работи на новата апликација за iPhone која ја нарече "Invader Wars"
_______________________________________________________________

Извор... од порталот на Кајгана

Едит: Прогуглав малце и успеав да ја најдам официјалната страна и програмата која ја има направено Лиу Динг Вен.

Doodle Kids - iPhone Art App for Kids By a Kid
 

Mr.HyPNoTiC

UnTraceable Guest!
Член од
13 ноември 2007
Мислења
1.450
Поени од реакции
239
:nesvest::nesvest::nesvest::nesvest::nesvest::nesvest::icon_eek::icon_eek::icon_eek::icon_eek::icon_eek::icon_eek: Уште што ли нема да прочитам
 
Член од
8 август 2005
Мислења
456
Поени од реакции
78
абе..не верувам во ова..
сигурно му помогнале...двете сестрички..или барем една од нив.. гарант :D
 

Mr.HyPNoTiC

UnTraceable Guest!
Член од
13 ноември 2007
Мислења
1.450
Поени од реакции
239
хаха ... Абе еј ... како може да знае 6 програмски јазици немие јасно ? Како може дете од 9 години да знае 6 програмски јазици ... Па тогаш тој треба да е Декан во факултетите :S Програмските јазици ги изучуваат во факултети. Некој на 20 години едвај сваќа 2-3 програмски јазика а непа он на 9 години .:tapp::tapp::tapp:.. Тоа дете или има некој мозок ставено искомбинирано од Ајнштајн,Никола тесла и уште некои ...
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Абе нема врска тоа, ти ако занеш еден програмски јазик многу полесно ќе се снајдеш со другите јазици :)
 

Oblivion

Matt Akisson
Член од
12 септември 2007
Мислења
3.526
Поени од реакции
128
хаха ... Абе еј ... како може да знае 6 програмски јазици немие јасно ? Како може дете од 9 години да знае 6 програмски јазици ... Па тогаш тој треба да е Декан во факултетите :S Програмските јазици ги изучуваат во факултети. Некој на 20 години едвај сваќа 2-3 програмски јазика а непа он на 9 години .:tapp::tapp::tapp:.. Тоа дете или има некој мозок ставено искомбинирано од Ајнштајн,Никола тесла и уште некои ...
Бидејќи за разлика од тебе, кога мајка ти ти давала да си играш во песокот, да се какаш во пелените, родителите на детето "инвестирале" во неговата иднина. Многумина можеби нема да се сложат со ова, но мислам дека е многу паметна работа дете да започне сериозно со образованието на најмали години. Тоа ќе му остане за цел живот исто како што научило да зборува, за разлика од какањето во пелените, помочувањето, сеќавања кои се губат засекогаш. :smir:
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.348
Поени од реакции
24.998
Бидејќи за разлика од тебе, кога мајка ти ти давала да си играш во песокот, да се какаш во пелените, родителите на детето "инвестирале" во неговата иднина. Многумина можеби нема да се сложат со ова, но мислам дека е многу паметна работа дете да започне сериозно со образованието на најмали години. Тоа ќе му остане за цел живот исто како што научило да зборува, за разлика од какањето во пелените, помочувањето, сеќавања кои се губат засекогаш. :smir:
Е браво. Значи ако и други родители инвестираат во нивното дете, тоа ќе знае многу работи уште на својата 9та година?
Нема врска ова.
Јас од 4 годишна возраст играм Фифа, инвестираа во нови компјутери моите, и еве ме...сега уште сум труп.
 

Mr.HyPNoTiC

UnTraceable Guest!
Член од
13 ноември 2007
Мислења
1.450
Поени од реакции
239
Да бе ... инвестираат во детето ... тоа дете уште незнае питагорова теорема а не 6 програмски јазика ... треба да имаш мозок за да ги научиш ... Ајде нека зема и Автоматика да уче ... да му дадам јас лекција да ја научи пошто јас не можам да ја сватам ... и професорите викат дека не се учи така програмски јазик а не па тоа дете :tapp::tapp::tapp: Ем и јас имам компјутер веќе од 4 години ...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Бидејќи за разлика од тебе, кога мајка ти ти давала да си играш во песокот, да се какаш во пелените, родителите на детето "инвестирале" во неговата иднина. Многумина можеби нема да се сложат со ова, но мислам дека е многу паметна работа дете да започне сериозно со образованието на најмали години. Тоа ќе му остане за цел живот исто како што научило да зборува, за разлика од какањето во пелените, помочувањето, сеќавања кои се губат засекогаш. :smir:
Нема врска ова со никакво инвестирање. Затоа што за вакви работи треба да се има посебен талент, дарба од Бога, нешто натприродно, што знам што.. Можеби е паметно ова што детево уште мало се нафатило да работи, но така ќе си го изгуби детството. Нема да помине низ најубавите години, безгрижноста. Кој не ги памети своите детски лудории, за ниедни пари на светот не би ги дала. Ама ако не сака да има детство, или па на овој начин сака да го помине, тоа е негово право. :)
 
А

Ајсшутер

Гостин
Е браво. Значи ако и други родители инвестираат во нивното дете, тоа ќе знае многу работи уште на својата 9та година?
Нема врска ова.
Јас од 4 годишна возраст играм Фифа, инвестираа во нови компјутери моите, и еве ме...сега уште сум труп.
Па труп ќе бидеш со FIFA не се станува програмер треба да го користиш за нешто по едукативно ама па ако било така на сите уште од мали ќе инвестирале во нив ќе им купувале најдобри компјутери,логички игри и слични работи ама ако не му оди на детето не е како некои што се ретки ништо небива барем не генијалец инаку просечен да.
А како што видов уште нема тема за Чаласан ете и од е дете гениј :)
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.348
Поени од реакции
24.998
Се зафркавав за постот погоре.:toe:
Како прво - најјак сум Фифа.
А за програмер не ни сум сакал да бидам, не ме влечело, така да...:toe:
 
Член од
12 јануари 2008
Мислења
356
Поени од реакции
18
Како може дете од 9 години да знае 6 програмски јазици ... Програмските јазици ги изучуваат во факултети. Некој на 20 години едвај сваќа 2-3 програмски јазика а непа он на 9 години
Каква врска пак имаат факултетите со програмирањето? Ако не знаеше прогрмирање се учи уште од средно. Колку само програмери има во светов што немаат факултетско образование. Кој си го бива, си го бива уште од мали години, а кој не си го бива и по завршување на информатички факултет нама ни паскал да знае.

мислам дека е многу паметна работа дете да започне сериозно со образованието на најмали години.
Какво сериозно образование, што подразбираш под тоа? Според мене од мали години вреди да се инвестира во некоја спортска активност, странски јазик и некој музички инструмент....

треба да имаш мозок за да ги научиш ... Ајде нека зема и Автоматика да уче ... да му дадам јас лекција да ја научи пошто јас не можам да ја сватам ... и професорите викат дека не се учи така програмски јазик а не па тоа дете
Интелигенцијата што ке ја имаш цел живот се стекнува до 16 години, после останува рамна се до старост кога ке почнеш да отупуваш, така да на факултет нема мозокот да ти порасне. :pos2:

Ако сторијава за детево е вистина и стварно знае 6 програмски јазици, тогаш стварно е гениј.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom