Детерминизам

Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Има неколку слични теми, но не и со ваков директен наслов.

Детерминизам претставува филозофско учење кое верува дека сите нешта се каузално повразни меѓусебно без ралика од каква природа се. Тоа грубо (како максимална крајност) би значело дека се` на светот е веќе одредено во кој правец ќе се движи а ние немаме никаква моќ да одлучуваме сами за своите постапки. Деталите ќе ги разглобуваме во од...

Се пронаоѓате себе си во идејава?
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
На макро ниво точно е дека си лимитиран во делувањето и воедно спречен да иницираш некакви си тектонски промени, но да речеш дека си нашол добро платена работа во Космофон зошто така ти било судено тоа е глупост.
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Koga se spomnuva determinizam, nekoi prepoznavaat dva koncepta, edniot onoj filozofski za koj sto govori Viktor, i edniot onoj naucen za koj sto na vremeto zboruval de Laplace. A jas pak, ne uspevam da gi oddelam edna od druga. :)

Pri pretpostavka deka postoi determinizam, sleduva deka nie so pomos na nekoi zakoni bi mozele da predviduvame sto ke se slucuva vo idninata ( toa e vsusnot vo kratki crti Laplace-ovata ideja ). Ama pa podocna principot na neizvesnost celosno ja otfrli taa ideja, a od druga strana super uspesno se sebepromovirase preku kvantnata mehanika. :toe:

No, sepak ostanuva prostor za diskusija, ama samo ako se zadrzuvame cisto na filozofsko tumacenje na konceptot. A tuka veke ke se izmesaat loncinjata, sekoj so svoite ubeduvanja i mislenja, sekako i konceptot Gospod neminovno ke se zamesa vo diskusijata, pa koj kako veruva i gleda na toa, i tako dalje i tako dalje.:)

Kako i da e, interesna tema. :smir:
 
V

[vladimir]

Гостин
Одлична тема :salut:

Детерминизамот ја понужува секоја индивидуа третирајки ја како објект кој егзистира во една однапред координирана средина. Ако е навистина така да се е однапред координирано, волја не ни е потребна и доаѓа прашањето што воопшто ни е потребен интелект за развој? Првичната теоретска констатација е оваа, но дали навистина во практиката тоа е така. Секојдневно се користи овој термин како синоним за поимовни разграничувања. Биолошки, географски, технолошки, економски и други врсти на детерминизам. Се јавува и како доминантен детерминизам што се мисли на оној фактор кој најмногу влијае на некоја дадена појава, што за мене претставува вистинска дефениција за овој поим.
 

демнач

Неафирмиран кајганџија
Член од
11 август 2008
Мислења
1.621
Поени од реакции
412
Да прашам грубо,дали што и да одлучам јас,пример денес да останам дома тоа значи дека така требало да биде пред јас да одлучам???
 
V

[vladimir]

Гостин
Да прашам грубо,дали што и да одлучам јас,пример денес да останам дома тоа значи дека така требало да биде пред јас да одлучам???

Грубо, да. Тоа е филозофското учење на детерминизмот.
Ако моментално си незадоволен или срекен не си самиот заслужен за тоа ниту пак си крив, затоа што така морало да биде без обзир дали тоа е производ на природата (биг бенг и бла бла) или некоја надмоќна појава (господ бог), детерминизмот вели дека во секој случај подлежиме на закони кои неможеме да ги надминем, овде се мисли на гените кои ни се одредени од самото раѓање.
 

marko_d

Ретард
Член од
10 април 2009
Мислења
430
Поени од реакции
18
Детерминизмот грубо значи дека слобода не постои, што е прилично срање коа ќе помислиш ....
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Да прашам грубо,дали што и да одлучам јас,пример денес да останам дома тоа значи дека така требало да биде пред јас да одлучам???
Грубо... да.

Не толку грубо, би значело дека сите твои размислувања, однесувања и идеи се производ на таа необјаснива виша сила (за луѓето, најлесно кажана Бог) која практично ти наметнува како да размислуваш без ти да знаеш. Одлуката да останеш дома е затоа што така е решено и тоа ќе доведе до еден сплет на околности, а ти ќе седиш и размислуваш како ли ќе беше ако не останеше дома. Доколку “решеше“ да искочиш од дома, тоа ќе значеше дека така е одредено и ќе мислеше дека лошите или добрите случки немаше да се случат ако останеше дома. Вистината според детерминизмот е дека што и да одлучиш ти, всушност не си ти.

Во моментите кога универзумот решил дека треба да се седи дома, секое противење е залудно а (хипотетички) чувството дека нешто пркосиме на природата е само дел од планот за кој сме веќе предодредени.
Секако, примери за демантирање има колку сакате, и примери за потвда на идејава исто толку. Јас само понекогаш не знам зошто некои работи се случуваат, иако ниту директно или индиректно не сум ги испровоцирал, за потоа на истиот начин се` да си дојде на свое место.
 

демнач

Неафирмиран кајганџија
Член од
11 август 2008
Мислења
1.621
Поени од реакции
412
Тоа грубо (како максимална крајност) би значело дека се` на светот е веќе одредено во кој правец ќе се движи а ние немаме никаква моќ да одлучуваме сами за своите постапки.
Значи само како појаснување ме интересира темава и не поставувам прашања за да терам инает напротив за да научам ако се разбира можам нешто повеќе.
Со што на пример докажува ова учење дека немам моќ врз моите постапки?
Јас би сватил за доказ со тоа што ако некој ми рече во 2015 ќе мораш да идеш во Америка по секоја цена и јас колку и да се противам пак со сплет на околности отидам ондак цврсто ќе поверувам дека е вистина.Ме интересира ако знаеш какви се нивните објаснувања за јас да поверувам и да сватам дека ова филозофско учење е вистинито.
Знам дека имаше еден астролог Симеон што се занимаваше со некоја индиска астрологија и он кажуваше дека на 6 или 7 години кармички мора да се случат некои работи што нема бегање.И сеа се јавува слушател и он вика 1999 ви има умрено некој Близок во семејството?Или 2001 имавте огромен успех?На мое чудење беше многу прецизен во кажувањата?Кажуваше дека според тоа негово гледање некои работи се 100% предодредени на 7 години а другите можеме да ги менуваме?
 

Marionka_z

Omnia mea mecum porto
Член од
16 јануари 2009
Мислења
208
Поени од реакции
29
Ако се е веќе предодредено и решено однапред како ќе биде и што ќе биде, значи ли тоа дека ние треба само да вегетираме и ништо повеќе?
Запишано е некаде таму, дека јас ќе бидам милионер, на пример. И јас ќе си лежам дома и ќе го чекам тој убав ден. Хммм..
Не верувам дека баш се однапред се знае. Тогаш ние сме само марионети? Не сакам да верувам дека е така.
Не дека не верувам дека постои нешто што се нарекува " виша сила", " Бог" или кој како ја нарекува веќе, ама не сакам да верувам дека сите одлуки се во неговите раце. Зошто тогаш поседуваме волја, разум, интелигенција? Зошто сме воопшто живи?
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Ако се е веќе предодредено и решено однапред како ќе биде и што ќе биде, значи ли тоа дека ние треба само да вегетираме и ништо повеќе?
Запишано е некаде таму, дека јас ќе бидам милионер, на пример. И јас ќе си лежам дома и ќе го чекам тој убав ден. Хммм..
Не верувам дека баш се однапред се знае. Тогаш ние сме само марионети? Не сакам да верувам дека е така.
Не дека не верувам дека постои нешто што се нарекува " виша сила", " Бог" или кој како ја нарекува веќе, ама не сакам да верувам дека сите одлуки се во неговите раце. Зошто тогаш поседуваме волја, разум, интелигенција? Зошто сме воопшто живи?
Ave vidi, okey, jasna ti e poentata i drzi, ama pa ti karikiras do ekstrem. :)
Ako e predodredeno za tebe da stanes milioner, ne mora da znaci deka e predodredeno da stanes milioner lezejki, mozebi e predodredeno da se unakazis od rabotenje. :) :toe:
 

демнач

Неафирмиран кајганџија
Член од
11 август 2008
Мислења
1.621
Поени од реакции
412
Ave vidi, okey, jasna ti e poentata i drzi, ama pa ti karikiras do ekstrem. :)
Ako e predodredeno za tebe da stanes milioner, ne mora da znaci deka e predodredeno da stanes milioner lezejki, mozebi e predodredeno da se unakazis od rabotenje. :) :toe:
Ама поентата е дали може некој воопшто да докажи дека некој морал да стане милионер.Лесно е да се рече "Тебе ти беше предодредено" ама отпосле.
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Ама поентата е дали може некој воопшто да докажи дека некој морал да стане милионер.Лесно е да се рече "Тебе ти беше предодредено" ама отпосле.
Procitaj mi go prviot post na temava.
Nema dokazuvanje vo filozofija, ima filozofiranje. :):toe:
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.782
Поени од реакции
4.011
Океј, не ја сфаќам филозофијава.

Демек, секоја причина си има последица?
Дека ако денес нешо направам, сум преодредила нешто да ми се деси утре?
„Не напишав ништо на колоквиумот, па затоа имам 0 поени„
Причинско-последичен однос?

Или дека некаде ми бил запишан секој мој потег во животот, па ја само го следам тоа без да имам никакво влијание?

Зашо воведот во темата ми е за првата реченица, а после за вториот, па се збунив.
 

Justice for All

Tempus fugit
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.372
Поени од реакции
85
Океј, не ја сфаќам филозофијава.

Демек, секоја причина си има последица?
Дека ако денес нешо направам, сум преодредила нешто да ми се деси утре?
„Не напишав ништо на колоквиумот, па затоа имам 0 поени„
Причинско-последичен однос?

Или дека некаде ми бил запишан секој мој потег во животот, па ја само го следам тоа без да имам никакво влијание?

Зашо воведот во темата ми е за првата реченица, а после за вториот, па се збунив.
Не, тоа е фатализам - демек постои судбина и од неа нема бегање.
Ова е појќе како, учење што вели дека се е детерминирано, (пред)одредено. Воглавно кажува дека немаш слободна волја. Твојата слобода е само слобода да избереш помеѓу понудените опции и плус, која опција ќе ја избереш е пак одредено од некои надворешни фактори. Ова ти е како Њутонова механика. Црната топка влегла во страничната дупка. Зошто? Зошто јас сум ја удрил четворката со белата, а пак таа ја удрила црната. И тоа е така, одредено е каузално. Кога ќе ја удриш белата топка со таква сила, под тој агол, на тој начин и при таков распоред на топките секогаш се добива истиот резултат. Значи во превод: сега ти, со ова ниво на знаење, во ова расположение (...земени предвиди сите фактори што може да влијаат на тебе кога ја правиш одлуката...) и пред тебе поставен еден единствен избор, секогаш ја правиш истата одлука. И да се вратиш назад во времето неможеш поинаку да одлучиш зошто универзумот ја детерминирал твојата одлика. Во превод: нема за што да се каеш, се биднало онака како што морало да биде. Еве што пишива на Вики, многу ми се допадна: Determinists believe the universe is fully governed by causal laws resulting in only one possible state at any point in time.

И тоа е круцијалното прашање: дали кога пред истиот Џастис од пред 10 години се испречи истата одлука тој ќе одлучи поинаку? Ако да, тогаш детерминизам, ако не, тогаш постои елемент на шанса.

Е сеа интересно е што Њутновата механика е закон на макро ниво, но не и на мирко ниво. Колку се помали честичките толку помалку се подврнуваат на Њутновите закони на механика и тука всушност постои елемент на шанса.

П.с. Интересен за разгледување е Лапласовиот демон

Ух... голем пост. Страшно многу ме интересира оваа тема. Уште од средно.:kesa:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom