Деривати на Chromium и Google Chrome

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.312
Поени од реакции
29.776
букмаркс сепуку
Харакири, и тоа без асистенција... споро умирање со цревата надвор.

Има квикбар (нешто како букмаркс бар) кој се активира како скриен сетинг, и каде не можеш да импортираш ништо. Обавезно ќе земам сега линк по линк да ставам и да правам фолдер структура.
Него тоа што нема носкрипт ја прави целата оваа хромиум платформа непожелна за мене. Ќе се помачам некој ден со Операва чисто додека да го дебагирам проблемот со АТИ картичкава и фајерфокс.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
Има квикбар (нешто како букмаркс бар) кој се активира како скриен сетинг, и каде не можеш да импортираш ништо. Обавезно ќе земам сега линк по линк да ставам и да правам фолдер структура..
Има екстензија со која може да се импортираат старите букмарци во новата опера.
 
S

Sagan

Гостин
Го инсталирав вчера чисто да видам што е како е,и додека играв покер на фб ме префрли на некој х-сајт а немав вируси никакви во pc предходно,побрз е од хром.
Претпоставувам кажуваш за spark. Пошто темава е за сите деривати на chromium и google chrome, неќам да се создаде чуство дека темава е за спарк, ни па дека ја нешто убедувам некого колку он тоа е добар.

Значи засега листата која е предмет на дискусија е оваа:
  • Torch (сличен на Spark),
  • Comodo (насочен кон безбедност),
  • Iron (насочен кон безбедност),
  • Yandex (насочен кон рускиот пазар),
  • Titan (насочен кон безбедност),
  • Sleipnir (интеграција со социјални мрежи),
  • Rockmelt (интеграција со Facebook),
  • Flock (интеграција со социјални мрежи),
  • Epic (приватност при сурфање),
  • CoolNovo (брзина, опции)...
  • Spark
  • Amigo (руски социјални мрежи + FB&Twitter)
  • Black Hawk (''Chrome speed + Firefox functionality'')
Надополнувајте ако знаете други, споделете искуства ако сте користеле некој.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.312
Поени од реакции
29.776
Има екстензија со која може да се импортираат старите букмарци во новата опера.
Да ама само од стара верзија на Опера. Што правиш ако мигрираш од друг бровсер?
Кој сака да се замара да инсталира стара верзија на Опера за да ги импортира букмаркс од кој-и-да-е бровсер, па потоа да инсталира нова Опера, па да инсталира/конфигурира екстензија за импорт на букмаркс од старата Опера...?
Башка потоа треба во скриени сетинзи да конфигурираш активација на quickbar кој уствари е букмарк бар, и како таков е нефункционален за било што повеќе од неколку десетини линкови.

Вчера им го читав форумот, имаат купишта корисници што се жалат и мигрираат на нови бровсери или остануваат на старата Опера. Девелоперите ветиле букмаркс уште од јули но нема ништо ни во последната верзија (18ка, излезена месецов), сега има изјави во стилот 90% од корисниците не користат букмаркс или користат 10тина линкови за што е доволен спид-дајалот.
Мое мислење за Опера @#samurai# е дека не заслужуваат човек да се замара со нив се додека не го решат букмарк системот (и други работи). Бар пола година, цела година не ги погледнувам пак.
 
Член од
24 мај 2010
Мислења
2.048
Поени од реакции
4.640
Мое мислење за Опера @#samurai# е дека не заслужуваат човек да се замара со нив се додека не го решат букмарк системот (и други работи). Бар пола година, цела година не ги погледнувам пак.
Ехеее умре Оперка одаамна. Уште кога почна да ги отвара страните делумно, па стегај по три четири пати рифреш ама џабе и ја прекрстив во оперка посерка. Сега па со инаетов да не можеш да користиш букмаркс веќе :tapp: самоотепанција :facepalm:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.312
Поени од реакции
29.776
Две информации.
- Торч доаѓа со вградени мултимедијални екстензии, и наводно целна публика му се корисници кои практикуваат честа репродукција на видео/аудио директно од нет.
- Рокмелт прекинал да го развива десктоп бровсерот.
http://techcrunch.com/2013/04/11/rockmelt-browser-web/
 

marinium

Even Cops Dial 911 -S.W.A.T !
Член од
5 мај 2013
Мислења
984
Поени од реакции
496
вака да ве прашам зошто ми се смени стилот на baidu spark-ov ? можда тоа да е селокупен апдејт ? барам да сменам нешто сетингс јутуб неможам да најдам....го прашувам брат ми ме шупчи малиот:mad::confused:... еве и слика ќе ви ставам од ова новово па ако знаете кажете .... а иначе многу ми е ѕверски супер ми се погоди ..:love::coffee:
Spark 20140401223410.png
 
S

Sagan

Гостин
Претпоставувам кажуваш за spark. Пошто темава е за сите деривати на chromium и google chrome, неќам да се создаде чуство дека темава е за спарк, ни па дека ја нешто убедувам некого колку он тоа е добар.

Значи засега листата која е предмет на дискусија е оваа:
  • Torch (сличен на Spark),
  • Comodo (насочен кон безбедност),
  • Iron (насочен кон безбедност),
  • Yandex (насочен кон рускиот пазар),
  • Titan (насочен кон безбедност),
  • Sleipnir (интеграција со социјални мрежи),
  • Rockmelt (интеграција со Facebook),
  • Flock (интеграција со социјални мрежи),
  • Epic (приватност при сурфање),
  • CoolNovo (брзина, опции)...
  • Spark
  • Amigo (руски социјални мрежи + FB&Twitter)
  • Black Hawk (''Chrome speed + Firefox functionality'')
Надополнувајте ако знаете други, споделете искуства ако сте користеле некој.
  • Super Fast Browser (користи 10-15% помалку ресурси при пуштање видеа на YouTube)
[DOUBLEPOST=1399057353][/DOUBLEPOST]
вака да ве прашам зошто ми се смени стилот на baidu spark-ov ? можда тоа да е селокупен апдејт ? барам да сменам нешто сетингс јутуб неможам да најдам...
На каков стил мислиш? Скинот?
Capture.JPG

Се си функционира добро, па и YouTube.
 

marinium

Even Cops Dial 911 -S.W.A.T !
Член од
5 мај 2013
Мислења
984
Поени од реакции
496

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Хромов стана ѓубре или имам проблеми со компјутеров.....ме интересираат туѓи искуства :)
 

marinium

Even Cops Dial 911 -S.W.A.T !
Член од
5 мај 2013
Мислења
984
Поени од реакции
496
Хромов стана ѓубре или имам проблеми со компјутеров.....ме интересираат туѓи искуства :)
baidu spark spored mene ...(y)
znaci imas mn opcii gluposti sto se korisni :)
ja go koristam od zimoto od koa se otvori temava i da ti kazam sum zadovolen , razgledaj go :)
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
Сте го пробале ли Comodo Dragon? Онака океј е на прв изглед, ништо посебно, али и тоа барав, без глупи додатоци и ствари...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom