Ден на ... ?

Ден на манифестација која ти е омилена!

  • Ден на дрвото

    Гласови: 6 12,8%
  • Ден на празот

    Гласови: 1 2,1%
  • Ден на ракијата

    Гласови: 7 14,9%
  • Ден на пивото

    Гласови: 7 14,9%
  • Ден на виното

    Гласови: 1 2,1%
  • Ден на смоквата

    Гласови: 3 6,4%
  • Ден на костените

    Гласови: 2 4,3%
  • Ден на пастрмајлијата

    Гласови: 4 8,5%
  • Ден на стари автомобили олдтајмери

    Гласови: 2 4,3%
  • Ден на книгата

    Гласови: 4 8,5%
  • Ден на тиквата

    Гласови: 4 8,5%
  • Ден на калинката

    Гласови: 6 12,8%

  • Вкупно гласачи
    47

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.278
...
,,,,kako bre ne vi e sram,,,se raboti za vo poveketo sluchaevi na Makedonski arhaichni praznici,,
Повеќето од овие биле македонски архаични празници. ОК

Кои од овие се тоа? (гарант се шест или повеќе) и со кои македонски архаични празнци се поврзани или ги наследиле?
  1. Ден на дрвото
  2. Ден на празот
  3. Ден на ракијата
  4. Ден на пивото
  5. Ден на виното
  6. Ден на смоквата
  7. Ден на костените
  8. Ден на пастрмајлијата
  9. Ден на стари автомобили олдтајмери
  10. Ден на книгата
  11. Ден на тиквата
  12. Ден на калинката
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.765
Поени од реакции
29.033
Повеќето од овие биле македонски архаични празници. ОК

Кои од овие се тоа? (гарант се шест или повеќе) и со кои македонски архаични празнци се поврзани или ги наследиле?
  1. Ден на дрвото
  2. Ден на празот
  3. Ден на ракијата
  4. Ден на пивото
  5. Ден на виното
  6. Ден на смоквата
  7. Ден на костените
  8. Ден на пастрмајлијата
  9. Ден на стари автомобили олдтајмери
  10. Ден на книгата
  11. Ден на тиквата
  12. Ден на калинката
,,,ako gi nema vo navedenite,,,zatoa e temata,,,i chlenovite aktivno da uchestvuvaat,,,ednostrano i inaetchisko gledanje na rabotite vodi samo do isteruvanje hirovi,,,
,,,zatoa ti i takvite ko tebe ste tuka da go pridodadete i vashiot doprinos kon unapreduvanje na opshtestvenite priliki pa i tuka na forumov,,,
,,,i sekogash ke te potsekjam,,,aj ne se brukaj,,,pravenje na osovina okolutebe te pravi narcis,,,a toa i ne e bash dobro kako za tebe nekoj,,,
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.278
,,,ako gi nema vo navedenite,,,zatoa e temata,,,i chlenovite aktivno da uchestvuvaat,,,ednostrano i inaetchisko gledanje na rabotite vodi samo do isteruvanje hirovi,,,
,,,zatoa ti i takvite ko tebe ste tuka da go pridodadete i vashiot doprinos kon unapreduvanje na opshtestvenite priliki pa i tuka na forumov,,,
,,,i sekogash ke te potsekjam,,,aj ne se brukaj,,,pravenje na osovina okolutebe te pravi narcis,,,a toa i ne e bash dobro kako za tebe nekoj,,,
Не бе за мене, батали ме мене, ја сум лош.

Ја зборам за темава, за деновиве кои ти рече повеќето биле македонски архаични празници.
Еве што викаш:
,,,,kako bre ne vi e sram,,,se raboti za vo poveketo sluchaevi na Makedonski arhaichni praznici,,
Кои од деновите се македонски архаични празници?
Денот на пивото?
Денот на стари автомобили?

Кој?
Ајде еве, не биле повеќето, си згрешил, еден ден само наведи?


Или можеби уопште никој од овие не е македонски архаичен празник, него си пишал било што, што си замислил дека ќе биде у одбрана на ментално ретардираната пријателка.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Kaкви глупости...:facepalm:


... на Манифестацијата Денот на Празот во с.Василево 2017 , градоначалникот на општина Василево Марјан Јанев...



...присутни претставникот на ОН и на УНДП во Р. Македонија Луиза Винтон и амбасадорката на Јапонија во Р.Македонија Кеико Ханеда ...


...меѓу другите присутен и министерот за Земјоделство шумарство и водостопанство Љупчо Николовски !

п.с.
...ајде @Fredy Guarin кажи повторно сега ,,глупости,,! :)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.278
Не го карај, твоја банда е он. Сега во овие тешки мигови за Македонија, вие вистинските патриоти треба да сте сплотени, а не да се расправате!
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Ден на Калинката



...градот Валандово се наоѓа во југоисточниот дел на Македонија и има медитеранската клима која овозможува освен лозарството и разни градинарски култури, да се одгледуваат и медитерански производи, како: смокви, бадеми, маслинки, но најмногу калинки и јапонските јаболка,



...само во Валандово може да се види калинка насекаде по дворовите со седум различни бои...




...фонтаната во центарот на Валандово е во форма на калинка како заштитен знак на градот, па не е ни чудо што тука во почетокот на октомври се празнува денот- ДЕН НА КАЛИНКАТА !



младите од Валандово насобрале многу калинки со што цедејќи ги се почастиле со најбогатиот витамински природен напиток за здравје ...но јас би сакала мал осврт околу македонски стари (архаични) црковни празници поврзани со овие денови да видиме се или не се ?
Повеќето од овие биле македонски архаични празници. ОК...Кои од овие се тоа? (гарант се шест или повеќе) и со кои македонски архаични празнци се поврзани или ги наследиле? 12. Ден на калинката
...празникот Свети Симеон-Симеоновден и Црковната Нова Година имаат значајно место во македонскиот народ, започнувањето на есенските земјоделски работи коишто за нашиот човек значеле и егзистенција, секогаш биле проследени со многу обичаи да обезбедат богат род на земјоделските култури така да во Гевгелиско на овој ден се береле црни метли и памук, а во селото Драглиште уште при вршењето на житото се водело сметка за засевање да се одбере наједрото жито, тоа го закитувале со црвени зрна од калинка, со растение смичец кое во ова село го викале староцвет и со други зелени цвеќиња, од новото жито меселе една тркалезна пита со дијаметар околу една педа и со дупка во средината од околу една дланка т.н Богача, Боговица или Богова пита, на нивата орачот ја држел погачата над една вреќа, а друг го истурал семето низ отворот на погачата во вреќата се додека таа не се наполнела и за тоа време додека се претурало семето низ питата сите домашни биле накитени на главите со калинки и други цвеќиња, а и заврзаната вреќа ја накитувале со разни цвеќиња, потоа погачата ја држела домаќинката, а сите вртеле во круг и откинувале по еден касај, калинките се ставале за да е едро житото, а погачата се кревала високо за да порасне високо житото и да е чисто како што е чиста питата....
така и Валандово реши да си празнува Ден на калинката за да има бериќет од земјоделските работи кои се во овој период !
Кои од деновите се македонски архаични празници или можеби уопште никој од овие не е македонски архаичен празник, него си пишал било што, што си замислил дека ќе биде у одбрана на ментално ретардираната пријателка.
п.с.
запознај ја Македонија, нејзините обичаи и архаични празници за да ја сакаш повеќе ! :smirce:
 
Последно уредено:

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.765
Поени од реакции
29.033
Не бе за мене, батали ме мене, ја сум лош.

Ја зборам за темава, за деновиве кои ти рече повеќето биле македонски архаични празници.
Еве што викаш:

Кои од деновите се македонски архаични празници?
Денот на пивото?
Денот на стари автомобили?

Кој?
Ајде еве, не биле повеќето, си згрешил, еден ден само наведи?


Или можеби уопште никој од овие не е македонски архаичен празник, него си пишал било што, што си замислил дека ќе биде у одбрана на ментално ретардираната пријателка.
,,, pak si ja utnal poentata,,,,, zborort mi beshe ti i takvite kako tebe da dadevte mal pridones vo nekoja tema,,, sluchajno se trefna da bide taa ,,,, bidejki destruktivnosta pochna đa caruva po forumof,,, pochnete veke so poinakov pristap kon site ,, ne e problem samo so nekoja si bjonse,,,, kako rak rana se shirite aj malku sabur da se vrati kvalitetot na forumov,,,
,,,ajt pozzzz,,,
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.779
Поени од реакции
7.517
Премногу се измислуваат денови на се и сешто. Ова ден на празот, ден на тиквата е непотребно. Што има тоа да се одбележува и да му се дава посебен ден во календарот за да се спомене.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom