Денешни вести спрема AI за светската политика

Член од
13 јули 2006
Мислења
15.022
Поени од реакции
17.768
Со оглед дека решив да не следам директно вести од мејнстрим медиуми, решив да видам што може AI да ми генерира како сумирано за денот. Па, да видиме со што може да не информира секој ден.

Се надевам нема да има коментари во темава за самите вести, туку само за квалитетот на резултатите.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Certainly, here are the summaries of 10 recent news stories in Macedonian, as of May 8, 2023:

 1. Кина - Иницијативата "Појас и пат": Кинеската влада инвестира значајно во инфраструктурни проекти во Азија, Африка и Европа како дел од нејзината иницијатива "Појас и пат". Некои земји се опажаат од растечката влијание на Кина, додека други ја гледаат како можност за економски раст.
 2. Односите помеѓу САД и Русија: САД и Русија се во непријателски односи поради прашања како што се Сирија, Украина и интерференцијата во изборите. Две земји исто така се вклучени во воени активности во Арктикот, со секоја страна обвинувајќи ја другата за агресија.
 3. Климатските промени: Светските лидери се среќаваат во Глазгов за конференцијата за клима COP28, каде што разговараат за начини да се борат против климатските промени и да се намали излагањето на јаглерод. Некои земји бараат поамбициозни цели, додека други се нервозни да се обвржат на значајни промени.
 4. Афганистан: Талибаните ја преземаат контролата над повеќето од Афганистанот, откако САД ги повлекоа своите воени сили. Ситуацијата е нестабилна, со извештаи за насилство и нарушувања на човековите права.
 5. Светската економија: Светската економија се враќа од пандемијата, но многу земји се истражуваат со висока безработност и долгови. Некои експерти предупредуваат за можна рецесија ако владите не земат мерки за стимулирање на растот.
 6. Северна Кореја: Северна Кореја продолжува да ја развива својата јадрена програма, што предизвикува беспокојство кај меѓународната заедница. Во меѓувреме, земјата се соочува со сериозен проблем со глад, со милиони луѓе кои живеат во сиромаштија.
 7. САД - Иран: Односите помеѓу САД и Иран се напети, посебно поради иранската јадрена програма. САД се повлекоа од нуклеарниот договор во 2018 година, а Иран отговори со зголемување на својата обогатувачка дејност. Земјите имаат низа напади една на друга преку прокси групи.
 8. Европска унија: Европската унија работи за да се зголеми безбедноста и да се стабилизираја внатрешните односи. Со силни нагласоци врз мигрантската криза и безбедноста на границите, ЕУ се бори да одговори на потребите на своите граѓани.
 9. Блискиот Исток: Блискиот Исток е во постојана нестабилност, со конфликти во Сирија, Ирак и Јемен. Конфликтите предизвикуваат хуманитарна криза, со милиони луѓе кои живеат во сиромаштија и принудени да напуштаат своите домови.
 10. Куба: Куба се соочува со економски и политички предизвици, вклучувајќи глад и промена во управата. Последните протести предизвикаа репресија од страна на властите, со милиони луѓе кои беа принудени да напуштаат своите домови.
 

ruller

Expert
Член од
5 септември 2011
Мислења
484
Поени од реакции
291
Ova ti e poloso od mainstream mediumi, po moja logika naskoro i tie ke pocnat da izvestuvaat kako ke im diktira AI :popce:
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.022
Поени од реакции
17.768
Го прашав и Бинг што е верзија 4 на ChatGPT и тој ми даде само 5 вести иако му побарав 10 и плус го вклучи во пребарувањето и macedonian.

I can try to summarize some of the world news about politics in Macedonian language for today, but I may not be very accurate. Here are some possible summaries based on the search results:

 • ОБСЕ и Обединетите нации го обележаа 30-годишното соработување на состанокот на Советот за безбедност. ОБСЕ 16:05 ОБСЕ ОН Совет за безбедност1.
 • Европарламентарец Кјучјук: Недопустливо е да не му се дозволи на европарламентарецот Ковачев да ја посети Република Северна Македонија. Бугарската агенција за новини 13:25 Северна Македонија Европарламентарци Европски парламент1.
 • Северна Македонија се приклучи на создавањето на Специјален трибунал против Русија - министерот за надворешни работи на Украина. Украинска правда 19:18 Северна Македонија Украина Русија1.
 • Шолц поддржува давање шанса на Западен Балкан за членство во ЕУ. Германскиот канцелар им обеќа да им помогне на регионалните лидери да го оживеат своето долго заглавено членство во ЕУ. 10 Јун 20222.
 • Десет загинати во пожар во привремена болница за ковид во Северна Македонија. Загинатите се пациенти со коронавирус кои биле лекувани во модуларна зграда кога избувнал пожарот. Истражува се неговото потекло. 9 Септември 2021
Го натерав да побара уште вести:

Here are some more summaries based on the search results from other sources:
 • Заедничка изложба на бугарски и македонски уметници отворена во Европскиот парламент. Бугарската агенција за новини 19:35 Северна Македонија Европски парламент Бугарија1.
 • Скрајна десница нападна изложба на северномакедонски уметник во Грција. Анадолска агенција 18:45 Северна Македонија Грција Уметност1.
 • Шолц ги поканува западнобалканските земји да ги решат конфликтите. Канцеларот Олаф Шолц им направи апел за единство на средба со регионалните лидери во Берлин. 3 Ноември 20222.
 • Десет загинати во пожар во привремена болница за ковид во Северна Македонија. Загинатите се пациенти со коронавирус кои биле лекувани во модуларна зграда кога избувнал пожарот. Истражува се неговото потекло. 9 Септември 20212.
 • Зошто е толку тешко да се направи попис во Северна Македонија?. Како сенките од минатите напнатости помеѓу македонското мнозинство и етничката албанска малцинство го одложуваат пописот на населението. 12 Мај 20212.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.022
Поени од реакции
17.768
Here is a summary of 10 news from world politics for today in Macedonian language:

 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.022
Поени од реакции
17.768
ChatGPT 3.5 подобар е од Bing, засега.

Certainly, here is a summary of 10 news from world politics for today in Macedonian language:
 1. Американскиот претседател Бајден објави дека САД и Јапонија го поддржуваат мирот и стабилноста во Тајван.
 2. Европската унија и САД ги вовлекуваат Русија за нападите на сиријскиот режим на Асад врз опозициските цивилни.
 3. Новата предводничка на канцеларката на Германија, Ангела Меркел, Анет Ленерт, ги објави плановите за мерките против климатските промени.
 4. Иран и САД се обидуваат да ги подобрат своите односи, преку разговорите за јадранскиот нуклеарен договор.
 5. Претседателот на Русија, Владимир Путин, ги објави плановите за направата на нови технолошки инфраструктури за поддршка на економскиот растеж.
 6. Корејските преговарачи се обидуваат да го подобрат дијалогот меѓу Северна и Јужна Кореја, за да се намали напетоста на полуостровот.
 7. Премиерот на Израел, Нафтали Бенет, го посети Москва и се сретна со претседателот Путин, за да објасни забрани за увоз на руски ракети во Израел.
 8. Велика Британија објави планови за инвестирање во нови градинки и образовни институции, за да го подобри квалитетот на образованието.
 9. САД го потврди дека ќе ги продолжи финансиските помош за Афганистан, откако се повлече од земјата во август 2021 година.
 10. Франција објави дека ќе ги зголеми помошите за бежанците од Афганистан, кои ги напуштија своите домови по узурпацијата на талибаните во земјата.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
17.818
Поени од реакции
24.912
Премиерот на Израел, Нафтали Бенет, го посети Москва и се сретна со претседателот Путин, за да објасни забрани за увоз на руски ракети во Израел.
Те дознал дека си ти и те дупчи.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.022
Поени од реакции
17.768
Најпосле нешто конкретно се случи во врска со регулација на AI во САД, нешто најверојатно ќе се преслика во Европа.
Сам Алтман од OpenAI имаше три часовно сослушување во Конгресот. Најинтересното е што Алтман поддржува регулација на AI со тоа што Владата ќе ги лиценцира компаниите кои работат со напредни модели на AI.

Ова може да ги запре напорите на Open Source проектите кои во моментов стануваат толку напредни што можи со компјутер со подобра графичка да испроцесира солиден број на податоци.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Past hearings before Congress by tech CEOs have usually yielded nothing of note --- just lawmakers trying to score political points with zingers of little meaning. But this meeting had the opposite tone and tons of substance, which is why I wanted to share my breakdown after watching most of the 3-hour hearing on 2x speed.
A more detailed breakdown is available here, but I've included condensed points in reddit-readable form below for discussion!
Bipartisan consensus on AI's potential impact
 • Senators likened AI's moment to the first cellphone, the creation of the internet, the Industrial Revolution, the printing press, and the atomic bomb. There's bipartisan recognition something big is happening, and fast.
 • Notably, even Republicans were open to establishing a government agency to regulate AI. This is quite unique and means AI could be one of the issues that breaks partisan deadlock.
The United States trails behind global regulation efforts
Altman supports AI regulation, including government licensing of models
We heard some major substance from Altman on how AI could be regulated. Here is what he proposed:
 • Government agency for AI safety oversight: This agency would have the authority to license companies working on advanced AI models and revoke licenses if safety standards are violated. What would some guardrails look like? AI systems that can "self-replicate and self-exfiltrate into the wild" and manipulate humans into ceding control would be violations, Altman said.
 • International cooperation and leadership: Altman called for international regulation of AI, urging the United States to take a leadership role. An international body similar to the International Atomic Energy Agency (IAEA) should be created, he argued.
Regulation of AI could benefit OpenAI immensely
 • Yesterday we learned that OpenAI plans to release a new open-source language model to combat the rise of other open-source alternatives.
 • Regulation, especially the licensing of AI models, could quickly tilt the scales towards private models. This is likely a big reason why Altman is advocating for this as well -- it helps protect OpenAI's business.
Altman was vague on copyright and compensation issues
 • AI models are using artists' works in their training. Music AI is now able to imitate artist styles. Should creators be compensated?
 • Altman said yes to this, but was notably vague on how. He also demurred on sharing more info on how ChatGPT's recent models were trained and whether they used copyrighted content.
Section 230 (social media protection) doesn't apply to AI models, Altman agrees
 • Section 230 currently protects social media companies from liability for their users' content. Politicians from both sides hate this, for differing reasons.
 • Altman argued that Section 230 doesn't apply to AI models and called for new regulation instead. His viewpoint means that means ChatGPT (and other LLMs) could be sued and found liable for its outputs in today's legal environment.
Voter influence at scale: AI's greatest threat
 • Altman acknowledged that AI could “cause significant harm to the world.”
 • But he thinks the most immediate threat it can cause is damage to democracy and to our societal fabric. Highly personalized disinformation campaigns run at scale is now possible thanks to generative AI, he pointed out.
AI critics are worried the corporations will write the rules
 • Sen. Cory Booker (D-NJ) highlighted his worry on how so much AI power was concentrated in the OpenAI-Microsoft alliance.
 • Other AI researchers like Timnit Gebru thought today's hearing was a bad example of letting corporations write their own rules, which is now how legislation is proceeding in the EU.
P.S. If you like this kind of analysis, I write a free newsletter that tracks the biggest issues and implications of generative AI tech. It's sent once a week and helps you stay up-to-date in the time it takes to have your Sunday morning coffee.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom