Демони

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.662
Поени од реакции
4.728
Buntovnik , ebi se i ti i selman mintas (koj i da e ),.. 12 pati si spamiral u podforumov , koj kurac coece ?
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.084
Поени од реакции
15.920
Селман Минтас е прочуен торбешки ентитет кој потекнува од Пагаруша и за себе вели дека лечи натприродни болести со Куран.
 

hypoterrian

Young Free Thinker
Член од
12 јуни 2016
Мислења
162
Поени од реакции
49
Некако ова со демониве ми е интересно, и тоа од повеќе аспекти. Што точно претставуваат тие, поконкретно, што се, од каде се, кој ги создал и зошто? Што им прават на луѓето, а луѓето не можат да си го направат сами? Ги видел ли некој од форумџииве, разговарал ли со нив, ги прашал ли нешто? Испадна работава дека за се е виновен некаков демон, а никако човек. Демони од најразличен тип има во речиси сите вери и скоро сите прават бељи. Ми личи на еден убав ескапизам и оправдување пред сопствената совест. Виновникот е битие кое не подлежи на никаква рационална, објективна проверка и е одлична замена за некој да ја објасни својата забегана природа. Е сега, зборувајќи малку воопштено, но не премногу далеку од темава, сите ние си имаме во нас некакви демони, кои повеќе или помалку успешно ги контролираме, а кои мошне згодно се групирани во поимите потсвест, темна, скриена страна на нашиот карактер, која понекогаш како многу грдо лице и ја покажуваме на средината што не опкружува.
Инаку, изразот демон потекнува од хеленскиот израз дајмон (некаков дух, кој можел да биде добар или лош, сличен по значењето би бил и изразот гениј, кој порано исто така значел духовно битие, а не исклучителна надареност. Терминот ангел е исто така од грч. потекло и значи гласник, аберџија. Денес овој збор е исклучиво поврзан со духовно битие пратено од Бога, односно божји гласник. А кој знае можеби порано и не било толку ретко за денешниот ангел некој да речел дека се работи за добар демон, и обратно, за денешниве демони - лош демон. Го напоменав само како една ретроспектива во однос на тоа како се менуваат значењата на одредени зборови низ вековите.
Ја на пример со џаволот се договорив за мојата душа да имам 6 трилиони долари за 20 год.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Ја на пример со џаволот се договорив за мојата душа да имам 6 трилиони долари за 20 год.
Кој ќе чека 20 години :) Да си му ги побарал сега, ајде некако. Вака...

Инаку, дали го провери ситниот текст најдолу од договорот што го потпиша? Обично таму има услови, правила и разни анекси и секогаш тука има некаква заебана, скриена финта. Никој не го чита тој дел, па после ѓаволот им бил крив.
 

hypoterrian

Young Free Thinker
Член од
12 јуни 2016
Мислења
162
Поени од реакции
49
Кој ќе чека 20 години :) Да си му ги побарал сега, ајде некако. Вака...

Инаку, дали го провери ситниот текст најдолу од договорот што го потпиша? Обично таму има услови, правила и разни анекси и секогаш тука има некаква заебана, скриена финта. Никој не го чита тој дел, па после ѓаволот им бил крив.
Не бе брат ја такви работи не читам. Ти дане го читаш тој големион текст кога ќе инсталираш нешо? Иначе у кратки црти за 6 трилиони долари = мојата душа. Мене ми личеше на убав договор
 

faust.mephistopheles

Aga Aganlija
Член од
9 декември 2014
Мислења
720
Поени од реакции
1.533
Селман Минтас, специалистот за истерување духови. Јас како дете имав голема мака со еден демон што по цела ноќ не ми даваше мир. Тамам кога ќе заспиев, доаѓаше во форма на касандра и цицаше како луда. Нон стоп бербат се будев. По дискусија со одредени духовно просветлени луѓе добив сознание дека се работи за демонот “суккубус“. Мене тогаш не ми беше јасно зошто беше овој преубав ангел во форма на касандра која лудо пуши именуван демон? Нејсе, работата истера до таму да на мајками и се смачи од бербатот на чаршафите и ме примора да го посетам Селман Минтас. Селман тогаш веќе беше свежо специализиран.Ми даде уплаф вода и пропеа као биљбиљ и јас за прв пат заспав мртов ладен во буквална смисла на зборот. Кога се разбудив го проколнав “Селманееее, штипикурееее, к.. да јадеш“.
Затоа страв од демони ич, само од луѓе во форма на демони. True story :anco:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom