Демографија

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
10.205
Поени од реакции
17.588
Кога ќе дојде време за пензија ќе нема народ кој ќе работи и да го полни тој пензиски фонд и стандардот ќе опаѓа. Најверојатно ќе треба да се работи додека сме живи затоа што неверувам ни дека ќе има од што да зимаме пензија и сега моментално ги фрламе во вода парите за пензиски фонд.
90% od svetot odamna ne funkcionira so penziski fondovi na toj nacin... ovde se znae kolku pari rabotodavecot investira sekoj 3 meseci vo tvojot fond a ti si odlucil kako toa ke e investirano. denot koga ke se penzioniras mozes da si gi zemes parite u kesh ili da si "kupis" penzija koja ti mozes da odlucis na kolku godini ke e i koga ke istece ili da si platis dozivotna...

bitniot moment e nema potreba od drugi da go polnat fondot... poln si e so tvoj pari.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
8.899
Поени од реакции
15.550
90% od svetot odamna ne funkcionira so penziski fondovi na toj nacin... ovde se znae kolku pari rabotodavecot investira sekoj 3 meseci vo tvojot fond a ti si odlucil kako toa ke e investirano. denot koga ke se penzioniras mozes da si gi zemes parite u kesh ili da si "kupis" penzija koja ti mozes da odlucis na kolku godini ke e i koga ke istece ili da si platis dozivotna...

bitniot moment e nema potreba od drugi da go polnat fondot... poln si e so tvoj pari.
Ne veruvam ni ova da im pomogne na segasna moja generacija (20,25 god)
Kje doe momentot kaj so kje nema koj da im prodade uslugata koja ke sakaat da ja kupat, bezrazlika kolku pari zastedile na strana.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
10.205
Поени од реакции
17.588
Ne veruvam ni ova da im pomogne na segasna moja generacija (20,25 god)
Kje doe momentot kaj so kje nema koj da im prodade uslugata koja ke sakaat da ja kupat, bezrazlika kolku pari zastedile na strana.
ti moze ne si los... moze ke bides i posledna generacija sto ke ima kolku tolku normalen zivot pred se da se raspadne... onie pod 10 se za zalenje
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
426
Поени од реакции
169
Не мора да значи. Секоја генерација за себе мисли дека е „изгубена„ генерација, проколната, итн. Оние кои се родени 90-те години кои ги преживеа сите тие кризи, војни исто така мислеа дека за нив нема светло утре, но се снајдоа и добро живеат, не сите се разбира.
Во секоја криза некој ќе пројде поарно, а некој ќе на.бе.
 
Член од
22 декември 2018
Мислења
142
Поени од реакции
190
Не мора да значи. Секоја генерација за себе мисли дека е „изгубена„ генерација, проколната, итн. Оние кои се родени 90-те години кои ги преживеа сите тие кризи, војни исто така мислеа дека за нив нема светло утре, но се снајдоа и добро живеат, не сите се разбира.
Во секоја криза некој ќе пројде поарно, а некој ќе на.бе.
Да така е но немаше вакви демографски критични падови како сега што има. Последниве 4 години се многу критични за демографски пад во цела Европа, Кина и УСА.
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
426
Поени од реакции
169
Можеби е време да се навикнеме на овој тренд, и така велат дека има премногу луѓе во светот, 8 милијарди. Економистите и политичарите се навикнаа на стален раст на ГДП, сега треба да смислат нов модел, кога нема раст
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
4.996
Поени од реакции
15.272
Табела за првата половина од 2022 година.


June update:

Germany 1.43
German citizens 1.34
Foreigners 1.83-1.88

In the first half of 2022, the number of births declined by 9.3%. By state, the strongest declines were in Hamburg (-14.5%) and Berlin (-13.1%).

ТФР во Европа по регион во 1960.Проекции на некои држави.

Популација на Јужна Кореја под 20 години. Денес има дупло помалку деца отколку во 1980.Животен век во САД.

 
Последно уредено:
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.363
Поени од реакции
2.161
Само Ирците се котат како глувци.

Да не било potato famine и имиграцијата пред 150год овие ќе биле една од најбројните нации во светот. Во Европа сигурно би биле.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.736
Поени од реакции
6.317
Само Ирците се котат како глувци.

Да не било potato famine и имиграцијата пред 150год овие ќе биле една од најбројните нации во светот. Во Европа сигурно би биле.
Да, но и кај нив со тек на време опаѓа наталитетот и постепено се приближуваат кон оние просечни Европски просеци/вредности...
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
16.026
Поени од реакции
19.263Автоматски споено мислење:

Пренесно мислење од друг форум: Огромен дел од порастот е заради имиграција. Без имиграција и социјализам (потребен за да се привлече имиграцијата), квалитетот на живот во САД веројатно би бил споредлив со Швајцарија или Норвешка. Вака само ги цедат даночните обврзници за да си финансираат имиграција и пораст на демографија.
Автоматски споено мислење:
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2013
Мислења
4.996
Поени од реакции
15.272
Македонија. Помалку работници, повеќе пензионери. Рецепт за успешна економија.Животен век во Европа и САД.
A lot of people think the US is a more violent society. And it is true there are more intentional homicides in the US than the EU (data for 2021)


Of course, the EU has a larger population - so adjusted for population the murder rate looks like this.


But the US is a more dangerous place in other ways too. It has a lot more traffic fatalities for instance.


Adjusted for population, that's a rate that is almost three times higher than in the EU.


But what's really shocking is the number for drug-induced deaths. The US is off the scale with over 100,000 deaths in 2021. That compares with 5800 i the EU


The death rate from drugs is actually 23 times higher in the US than in the EU. It's absolutely shocking. Granted, there may be some differences in how these are measured, but the difference is enormous.


Кина има поголем животен век од САД.% of children ages 0-4 in total population and median age, using Eurostat's latest dataТФР Африка.

 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom