Демографија

Член од
24 август 2017
Мислења
386
Поени од реакции
905
Na sto go baziras ova tvrdenje? Dobar sel od Evropskite zemji imaat povisok natalitet od aziskite, juznoamerikanskite i tn. Retki koja zemja e nad replacment nivo.
Jas pisav za beliot hristijanski maz, a ne za drzavi vo EU kaj sho muslimanive I ostali kancer africki krevaat prosek, eve ti oficijalna grafa vidi Screenshot_20240624_222926_Chrome.jpg
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.268
Поени од реакции
1.091
Стапката на замена кај Амишите, што се однесува на бројот на деца потребни за одржување на големината на популацијата, е значајно висока во споредба со многу други популации. Традиционално, заедницата на Амишите има многу висока стапка на плодност, често просечно околу 6 до 7 деца по семејство. Ова значително го надминува стапката на замена од 2.1 деца по пар, што е општо потребно за одржување на стабилна популација без имиграција.

Високата стапка на раѓање кај Амишите е значаен фактор за нивниот брз раст на популацијата, бидејќи тие исто така имаат многу ниски стапки на напуштање на верата. Оваа комбинација на висока плодност и стапки на задржување придонесува за стапка на раст на популацијата многу повисока од онаа на поголемата популација во САД.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.540
Поени од реакции
28.959
Не е нетокму мислење друже него сте себични, нејзе и реплицирав затоа што ја начна она темата со патриотизам, слободно можеш од секој страна да го свртиш муабетот и да заклучиш дека е тотално непродуктивно за еден човек ако е пред се здрав и прав да не основа поколение и семејство затоа што ете немал 2000е плата и 200 квадрата каде би требало да живее. Никој не ви вика да имате по 5 деца и да живеете во штала ама да се вадиш на тоа дека ете државата е лоша па не знам платата била мала за да основаш семејство ти е чиста лага, а вистината е дека си само себичен и не ти се замара да чуваш деца и да одвоиш време и посветиш дел од животот на твоето поколение како што твоите го направиле тоа за тебе.
Темата се начна од некој друг.
Како така дека ги познаваш луѓето до тој степен што си им ја отклучил психата па секој знаеш зошто немал деца.
Тотално спотивно од реалноста инаку, 90% од луѓето сакаат деца, работат на тоа и пола бракови се веќе склучуваат после зачнато или родено бебе со второ на пат.
Тоа што зимате полоши цивилизации за пример како да се водело политика на наталитет, или некое дамнешно минато кога не постоело струја нема да престане да ме фасцинира.
Проблемот се решава со разгледување на сегашните проблеми.
Еве ти живееш во една од европскиве држави, кажи ми зошто цели фамилии сосе деца напуштаат се од Македонија и се селат таму, а притоа имале пари претходно.
Тоа е вистинската причина за падот на наталитетот. Не останаа млади луѓе за пород.
 
Последно уредено:
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.529
Поени од реакции
6.032
Газа, Израел, Палестина.. си слушнал за таква област и зошто се прават деца?
Не прават деца ради држава никаде. Како оди тоа, доаѓа маж од работа и и кажува на жената ајде мори прочитав во весник дур се враќав во бус наваму дека демографија паѓа, сеа ќе те ебам за да родиш уште едно од нашите лол? Како некој добива ерекција мислејќи на државата?
Па ете убер националисти како јапанци со скоро 100% чиста етничка слика во нивната земја имаат наталитет на мртов пацов.
Се работи за сет од комплексни причини поради кои демографијата е таква каква што е, и тоа не е универзално, она што е проблем во Данска не е проблем кај нас на пример. Кај нас со мааалку поголема свест на владеачки клики и работодавци би се поправила таа слика, но веч је прошо воз нажалост.
 
Член од
20 јуни 2018
Мислења
113
Поени од реакции
354
Во Албанија излегоа резултатите од пописот во 2023 година. Прво што може да се забележи е пад на населението во споредба со пописот од 2011г. за 430 илјади или 14,8%. Screenshot 2024-06-29 073832.png

Скоро половина од населението е стационирано во делот околу Тирана и Драч.
Screenshot 2024-06-29 073643.png

Исто така вреди да се напомене дека Албанија минатата година има најмал број на родени деца во последните 70год. (веројатно и повеќе), трендот на намалување продолжува и оваа година. Screenshot 2024-06-29 074112.png

Има интересна пирамидална споредба на населението во 2011г. и 2023г. од која може многу добро да се види во кои старосни групи најмногу се намилил процентот на население, а тоа се генерациите од 19 до 45 години.

Screenshot 2024-06-29 074014.png
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.755
Поени од реакции
21.804
Ова е повеќе за економија или статистика но несомнено влијае и на демографијата.

 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.967
Поени од реакции
17.799
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.217
Поени од реакции
16.729
Како родител на женски деца малку ми се промени перцепцијата. Гледам дека многу мажи, не сите да се разбереме, но тренд секако постоји, мислат дека децата се пред се женски „проблем„ и обврска. Они да продолжат како и пред бракот, да си одат у теретана и кладилница, понекогаш да ја прошетатат количката реда ради, да спијатт во посебна соба бидејќи боже мој, бебето се разбудило и тие мораат да станат. Такво е мнозиството од моето друштво, мојата генерација и чудно ме гледаат кога ќе посочам на тоа. Се прават „мачо„ типови, полна уста со „воук„ и „традиционални вредности„ а се обични мрзливци.
НЕ може така другари, жените не се повеќе спремни, а и не треба да бидат, покрај себе трутови да трпат. И ти ќе менуваш пелени, ќа стануваш ноќе да си го заспиеш детето, ќе направиш ручек, ќе и помогнеш на жената, се заедно ќе работите.
Ќеркиве уште ми се мали, но така ќе бидат воспитувани, ако видат дека идниот изабраник е себичен и не сака да учествува во обрските, тогаш чао. Да можат да да кажат чао, ќе мораат да добијат воспитување кое ќе им овозможи добра работа и плата да не зависат од никого. Малку идеалистички, но ќе направам се така да биде.Тоа е моја обрска родителска.
Дали тоа значи деца на постара возраст и автоматски помал наталитет, значи, но не сакам да бидатт робови на квази размислувања и натурања на квази вредности.
Ako si sposoben da obezbedis celosna finansiska poddrska na semejstvoto togas ne ti e mestoto vo kujna da mies sadovi i na terasa da pruzas alista. Ulogata na mazot e da se ztrvuva za semejstvoto i da pruzi materijalno, na vakov ili takov nacin, samo sto modernoto vreme i ekonomskata situacija napravija od mazot pateticna domakinka za zal.
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
660
Поени од реакции
392
Ako si sposoben da obezbedis celosna finansiska poddrska na semejstvoto togas ne ti e mestoto vo kujna da mies sadovi i na terasa da pruzas alista. Ulogata na mazot e da se ztrvuva za semejstvoto i da pruzi materijalno, na vakov ili takov nacin, samo sto modernoto vreme i ekonomskata situacija napravija od mazot pateticna domakinka za zal.
Да не бидеме буквалисти и од шумата да не ги гледаме дрвата. Поентата е двата родитела ЗАЕДНИЧКИ да се грижат за семекството и децата. Ќе пере чинии и ќе пружа алишта тој што е слободен и што може, ако жената е зафатена со децата и мажот треба понекогаш да готви. А и не мора, индивидуално е како ќе се поделат обврските. Важно е додека жената ги работи домашните задачи таткото треба да се грижи за децата, да ги шета, да се игра со нив, да ги нахрани, итн.
Јас укажувам на случаи кога таткото ВООПШТО НЕ САКА ДА ИМА НИШТО СО ДЕЦАТА. Си продолжуваат со своите животи како и дотогаш. Така нема повеќе деца. И мајката кога ќе сфати дека се мора сама нема да се реши за повеќе деца. Можеш да бидеш мачо, но најди време за своето семество.

Премногу е лаконски и неточно да се тврди дека МОДЕРНИТЕ ВРЕМИЊА (Шо и да се подразбира под тоа) го направила мажот патетична домаќинка. На такви тврдења поедини политичари во светот ја темалат својата популистичка политика, ѓоа тие ќе го вратат местото на мажот. Гласајте за мене, после кој ве е.ава.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.744
Поени од реакции
4.419
Ako si sposoben da obezbedis celosna finansiska poddrska na semejstvoto togas ne ti e mestoto vo kujna da mies sadovi i na terasa da pruzas alista. Ulogata na mazot e da se ztrvuva za semejstvoto i da pruzi materijalno, na vakov ili takov nacin, samo sto modernoto vreme i ekonomskata situacija napravija od mazot pateticna domakinka za zal.
Зашто се осеќаш ко патетична домаќинка ако сакаш да помогнеш дома? Финансиската поддршка е единствена должност на таткото? Мајката не треба да заработува? Камо среќа жена ми да е поербап од мене, немам никаков проблем да носи поише пари од мене. Да видиш како одма од 140 со 100 иде на 120 со 80 кога товарот е распределен на повеќе од еден.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.967
Поени од реакции
17.799
Да не бидеме буквалисти и од шумата да не ги гледаме дрвата. Поентата е двата родитела ЗАЕДНИЧКИ да се грижат за семекството и децата. Ќе пере чинии и ќе пружа алишта тој што е слободен и што може, ако жената е зафатена со децата и мажот треба понекогаш да готви. А и не мора, индивидуално е како ќе се поделат обврските. Важно е додека жената ги работи домашните задачи таткото треба да се грижи за децата, да ги шета, да се игра со нив, да ги нахрани, итн.
Јас укажувам на случаи кога таткото ВООПШТО НЕ САКА ДА ИМА НИШТО СО ДЕЦАТА. Си продолжуваат со своите животи како и дотогаш. Така нема повеќе деца. И мајката кога ќе сфати дека се мора сама нема да се реши за повеќе деца. Можеш да бидеш мачо, но најди време за своето семество.

Премногу е лаконски и неточно да се тврди дека МОДЕРНИТЕ ВРЕМИЊА (Шо и да се подразбира под тоа) го направила мажот патетична домаќинка. На такви тврдења поедини политичари во светот ја темалат својата популистичка политика, ѓоа тие ќе го вратат местото на мажот. Гласајте за мене, после кој ве е.ава.
Ova se muabeti za druga tema i nema nikakva vrska so demografija. Mazite denes se svetlosni godini podobri domakjini od prethodnata generacija a demografijata probiva dno.
Автоматски споено мислење:

Ako si sposoben da obezbedis celosna finansiska poddrska na semejstvoto togas ne ti e mestoto vo kujna da mies sadovi i na terasa da pruzas alista. Ulogata na mazot e da se ztrvuva za semejstvoto i da pruzi materijalno, na vakov ili takov nacin, samo sto modernoto vreme i ekonomskata situacija napravija od mazot pateticna domakinka za zal.
90posto od mazite denes ne mozhe da zarabotat dovolno za zenata da bide domakjinka. Megjudrugoto i zenite ocigledno ne ja sakaat taa uloga, pre bi rabotele. Donegde gi svakjam, i ja ne bi mozel da dremam doma, da peglam peram i da ja cekam zena mi od rabota.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.401
Поени од реакции
31.289
Не знаев дека @Vanlok бил толку радикален по ова прашање, таа опција би ми била во дистописки решенија категорија која не ми се верува да пројде во либерални земји.
Во нивниот дисконект со реалноста, они би се зачудиле како работите сами ќе се вратат во нормала во рок од само една генерација, само ако еднаш засекогаш се прекине увозот на „култура“ и влијание од тие кои се инжинери на сето ова што се случува. Ако почнат да се промовираат традиционалните вредности, наместо ова лудило денес.

Нема потреба од дистопија по рецептот на Алдус Хаксли (@Menethil веројатно не ни слушнал за него). Има потреба од прекинување на ненормални работи и пракси. Има потреба од забранување на финансирање на невладни организации од странство. Па кој сака да се eбe во г'з за кеиф, нека се ебe, ама не и за пари платени за ширење пропаганда.
Јас никако не би дозволил да не се дава пензија за самци и бездетни фамилии, но би направи да има значајни даночни повластици за фамилии со деца. Колку повеќе деца, толку помалку данок. Пази не зборувам за социјална помош, не! Помалку данок, помалку земање од заработеното. Пошто ако видите во пресметките за плати, бруто и нето износите се скоро за половина различни. Плаќате и за циганите и за сите неработници. Значи имај деца и помалку ќе плаќаш данок. Па „ѓуптинот“ (како што кажаа) нека прави пак по 10+ деца, ама без социјална помош. Но ако заработува тогаш пеки и за него помалку данок. Истото и за Шќиптарите, и за сите други. Инцентива за работење и заработување, не инцентива за паразитирање и цицање туѓи заработени пари.

Исто и цел рамковен договор треба да се укине и отсега бенефиции/вработување само по меритократија. Намалување админситрација за едно 50-80%. Итн, итн, ама подобро тука да застанам... Нормално ова е утопија се додека сме под западно ропство, и под шќиптарски сатрапи.
Автоматски споено мислење:

А таквите како @Menethil што не тагнуваат кога зборуваат за некој што не ја следи дискусијата... На таквите можам само да им дадам зелено џамче. :D
Автоматски споено мислење:

Интересна физиономија и презиме има писателкава
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom