Демографија

Член од
14 февруари 2009
Мислења
489
Поени од реакции
1.696

Не знам дали вреди да се гледа видеово, ама мене ми беше интересно. Пример, Јужна Кореа, од 2006 до 2021, значи за 15 години потрошиле 200 милијарди долари на демографски политики - НУЛА успех.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.769
Поени од реакции
21.841

Не знам дали вреди да се гледа видеово, ама мене ми беше интересно. Пример, Јужна Кореа, од 2006 до 2021, значи за 15 години потрошиле 200 милијарди долари на демографски политики - НУЛА успех.
267 милијарди поточно :D но Јужна Кореја за разлика од нас (па речиси од сите ако не сите останати држави во светот) имаат многу токсична работна навика така да реално не треба да се земаат за пример.

А ова дека на нашите властодршци им значи нешто или пак дека ќе направат нешто сериозно со овој проблем - воопшто не верувам.
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.269
Поени од реакции
1.091
Знам дека ќе налутам доста луѓе, али јебига.

Јас мислам дека луѓето што немаат деца, не треба да имаат право на глас. Треба да биде твоја должност на својата татковина да придонесиш до нејзината иднина.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.553
Поени од реакции
28.991
Знам дека ќе налутам доста луѓе, али јебига.

Јас мислам дека луѓето што немаат деца, не треба да имаат право на глас. Треба да биде твоја должност на својата татковина да придонесиш до нејзината иднина.
Оти тие што имаат деца па гласаат за партија за децата да ги испопикаат во администрација ја суредија државата.
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.269
Поени од реакции
1.091
Оти тие што имаат деца па гласаат за партија за децата да ги испопикаат во администрација ја суредија државата.
Тогаш децата нивни ќе ги трпат нивните одлуки. Ама мислам дека нема да биде како што мислиш.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.553
Поени од реакции
28.991
Тогаш децата нивни ќе ги трпат нивните одлуки. Ама мислам дека нема да биде како што мислиш.
Нема што да мислиш, во Македонија се доживува тоа.
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
661
Поени од реакции
394
Знам дека ќе налутам доста луѓе, али јебига.

Јас мислам дека луѓето што немаат деца, не треба да имаат право на глас. Треба да биде твоја должност на својата татковина да придонесиш до нејзината иднина.
Интересна идеја. Претходно треба да се расчистат само неки работи
1. која е границата, деца може да се добијат и на 50 години и на 20, може да се вадат дека покасно ќе имаат деца и така да гласаат на неколку циклуси.

2. Дали правото на глас ќе го загубат оние што не можат да имаат деца. И кој ќе дава потврда а тоа.

3. дали правото на глас се губи ако децата ззаминат во странство

Тогаш децата нивни ќе ги трпат нивните одлуки. Ама мислам дека нема да биде како што мислиш.
Може државата да пропаѓа а индивидулано да не трпиш ништо од тоа дури уште подобро да живееш
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.269
Поени од реакции
1.091
Интересна идеја. Претходно треба да се расчистат само неки работи
1. која е границата, деца може да се добијат и на 50 години и на 20, може да се вадат дека покасно ќе имаат деца и така да гласаат на неколку циклуси.

2. Дали правото на глас ќе го загубат оние што не можат да имаат деца. И кој ќе дава потврда а тоа.

3. дали правото на глас се губи ако децата ззаминат во странство
Прашања на место.

1. Кога ќе ги добиеш тогаш, 20 или 50, имам 40 годишни видено што се како деца, а 20 годишни како старци.
2. Ако не можеш да имаш дете, можеш да посвоиш или удомиш. Ова важи и за родители од истиот секс. Имање родители во животот е многу подобро одколку да бидат сираци.
3. Ова ќе го одговорам со 2 услови:
  • Ако децата мигрираат во странство, правото на глас се губи на родителот.
  • Може да има опција ако се во странство, пак да можат да плаќаат во пензиско, тогаш мислам ќе може да им се врати правото на глас.
Може државата да пропаѓа а индивидулано да не трпиш ништо од тоа дури уште подобро да живееш
Епа да, моментално дечките млади шетаат наместо да имаат деца. Додека државата пропаѓа, се сликаат во Барса и Милан. А луѓе со семејство не можат до одмор да истуркаат.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.553
Поени од реакции
28.991
Епа да, моментално дечките млади шетаат наместо да имаат деца. Додека државата пропаѓа, се сликаат во Барса и Милан. А луѓе со семејство не можат до одмор да истуркаат.
Можеше да ти биде мило тоа што сега младите имаат шанса да направат нешто 100 генерации пред нив што не можеле, ама мораше да бидеш огорчен.
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.269
Поени од реакции
1.091
Можеше да ти биде мило тоа што сега младите имаат шанса да направат нешто 100 генерации пред нив што не можеле, ама мораше да бидеш огорчен.
Да ми е мило за тоа што демографијата отиде у контејнер? Напрај 2-3 деца после уџум ако сакаш фати.
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.269
Поени од реакции
1.091
Па прават сите, уџум, во земји што функционираат.
Изгледа не ме разбираш, не правам муабет за миграција. Правам муабет за луѓето што се во Македонија, повеќе ги влечи да одат на одмор и шетање него брак и деца да имаат. Тие што се веќе мигрирани не ни гласаат.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.553
Поени од реакции
28.991
Изгледа не ме разбираш, не правам муабет за миграција. Правам муабет за луѓето што се во Македонија, повеќе ги влечи да одат на одмор и шетање него брак и деца да имаат. Тие што се веќе мигрирани не ни гласаат.
Па кога да шетаат на 70 години во инвалидска количка ако дочекаат пензија?
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.269
Поени од реакции
1.091
Па кога да шетаат на 70 години во инвалидска количка ако дочекаат пензија?
Кога ќе си ја завшат должноста до татковината. Ако им требаат 70 години, нивен проблем.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom