Демографија

Член од
22 декември 2018
Мислења
142
Поени од реакции
190
Кина веќе од 2022 година почна губи население, најверојатно ќе губи по 2 милиони жители годишно. Урбанизацијата како и напредокот на науката, и урбаното живеење си го прави своето..
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
4.998
Поени од реакции
15.275
Не е баш демографија но сепак интересна информација според мене.
Literacy rates in Turkey in 1927. The rate of literacy in Turkey overall was 9%.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.736
Поени од реакции
6.317
Кина веќе од 2022 година почна губи население, најверојатно ќе губи по 2 милиони жители годишно. Урбанизацијата како и напредокот на науката, и урбаното живеење си го прави своето..
Mislam deka i Japan veke podolg vremenski period nanazad stoi lošo so demografijata odnosno prosekot im e po edno dete, e sega da imaat visok životen vek, no sepak slab/nizok natalitet veke decenii nanazad !
 
Член од
23 јуни 2015
Мислења
183
Поени од реакции
322
Колку што гледам по официјални статистики, пола Европа има полоша демографска слика од Русија, а најголем пад на наталитет оваа година имаат Балтикот и Финска, за Балканот пак да не правиме муабет секаде е катастрофа, освен Албанците кои сеуште стојат добро, и тоа не во Албанија туку на Косово и во Македонија, Албанија од друга страна пак прв пат во историја прошла година имаат негативен природен раст, барем од кога се мери официјална статистика.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
4.998
Поени од реакции
15.275
Животен век во САД по населби? (countes) споредено со државниот просек во 1980 и 2019.

Fp9U16LXsAAYzQg.jpeg
Fp9U16MXgAA4hnD.jpeg
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
4.998
Поени од реакции
15.275
Грешка има кај Италија, бројката е околу 310000, нема се уште официјална бројка за 2022.Norway reported 51,480 births in 2022. This was the lowest number of births since 1985. Norway’s TFR is now likely around 1.42-1.44 the lowest TFR in Norwegian demographic history (in 2021 it was 1.55 after a very brief rally from 2020’s then all time record low TFR of 1.48).
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.372
Поени од реакции
4.541
Грешка има кај Италија, бројката е околу 310000, нема се уште официјална бројка за 2022.

Кај и да е ќе почнат да ги штанцаат у лаборатории бебињата, ќе немаат проблем големите држави со наталитет.
Највероватно Јапан ќе бидат први у тоа :D Ем што им треба, ем што ги бива.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
4.998
Поени од реакции
15.275
Прелиминарен резултат за првото тромесечие во 2023 година.

FsGNiLJWYAI6n99.png

Програмата на Вучич дава резултат, Србите раѓаат повеќе деца.

FsI-0oxWAAATtb-.png

In 2021, the EU regions with the highest life expectancy at birth were:
Madrid (85.4 years)
Navarre (84.8 years)
Åland Islands (84.6 years)

Lowest regions were in Bulgaria: North-West (69.7), North-Central (70.4) and South-East (71.0)
FrVVNfaWwAgfzIp.jpeg
 
Последно уредено:
Член од
22 декември 2018
Мислења
142
Поени од реакции
190
Прелиминарен резултат за првото тромесечие во 2023 година.

Прегледај го приврзокот 373296

Програмата на Вучич дава резултат, Србите раѓаат повеќе деца.

Прегледај го приврзокот 373297Прегледај го приврзокот 373298
Браво за Србите, добра програма беше и кај нас будалите ја прекинаа...
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
4.998
Поени од реакции
15.275
Според ООН демографската слика на Украина. Ако во 2021 имало 200.000 мажи на возраст од 20 години, денес има 70.000. Ако во 2021 имало 200.000 жени на возраст на 20 години, денес има 50.000.

 
Член од
14 август 2006
Мислења
40.846
Поени од реакции
70.705
Украина реши (нешто слично како нас) својата иднина у ѓубре да ја фрли, само поради потребата политичарите да му се улизуваат на Западот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom