Делото на Херман Хесе

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Добра е Демијан заборавив нејзе да ја препорачам.
 

Вештица

love&reason
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
856
изгледа сите што ја читаат темата и си ги препорачуваат книгите од хесе, веќе ги имаат читано:pos2:
хесе е класика, а тоа е гаранција за генијалност само по себе
 
Член од
13 септември 2009
Мислења
287
Поени од реакции
110
Планирам да читам се што ќе најдам од него а засега ја имам читано само Демијан. Неверојатна книга мн се пронаоѓам во неа
Ја имам читано 3 пати а секој пат се поразлично ја доживувам! Тоа е веќе нешто!
 

NIght_Elf

High Priestess
Член од
15 јуни 2007
Мислења
479
Поени од реакции
13
Последната што ја имам прочитано од Хесе ми е „Нарцис и Златоусти“ извонредно дело кое го препорачувам на секого, Херман Хесе е генијалец тука нема сомнежи.
Освен оваа од него ги имам прочитано и Демијан Сидарта и Степски волк... за следна ја планирам Игра на стаклените перли..
Еве еден мал дел од Нарцис и Златоусти.... (навистина се извинувам што не е на македонски)

"Govorim to ozbiljno. Nije naš zadatak da se približimo jedan drugom, kao što se ne sastaju ni sunce ni mesec, ni more ni kopno. Nas dvojca smo, prijatelju dragi, sunce i mesec, mi smo more i kopno. Naš cilj nije da se slijemo jedan sa drugim već da saznamo jedan drugoga i da jedan u drugom naučimo da vidimo i poštujemo ono što taj drugi jeste: naša suprotnost i dopuna.

Duboko je uvlačio u sebe vlažni, gorki miris vazduha u parku i pri svakom koraku mu se činilo da gura prošlost daleko od sebe, kao čamac koji mu, stigavši na obalu, više ničemu ne služi. U tom ispitivanju i spoznaji nije bilo ni traga ni mirenja sa sudbinom i prkosno, i prožet preduzimljivim žarom, uperio je pogled u novi život koji više nije smeo da se iscrpi u nedoumici i sumornom lutanju; već treba da ga, kao strmi put, smelo povede naviše. On se kasnije, i možda sa više gorčine nego što to obično čine muškarci, oprostio od slatkog sutona mladosti. Sad se siromašan i sam obreo usred bela dana i više nije hteo da izgubi nijedan jedini njegov dragoceni čas.

Sasušeno drvo je zauvek mrtvo, smrznuta ptica se nikad više ne vraća u život, a isto tako ni čovek kad umre."
 
Член од
5 декември 2008
Мислења
698
Поени од реакции
211
Добар писател иако многу често не се сложувам со неговата филозофија која ја третира во неговите романи а води корени од источните религии. Инаку за човекот, за индивидуата, за потргата по себе си, за можностите на битието и неговата поделеност тоа го објаснил и опишал многу убаво. Од него последно ја читав Степски волк , Нарцис и Златоуст и ,, Демијан ‘‘-пред неколку години. Сега планирам да ја земам ,,Игра со стаклените перли..‘‘ за која имам слушнато дека била добра, па ке видиме ;)
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
431
Поени од реакции
935
Добар писател иако многу често не се сложувам со неговата филозофија која ја третира во неговите романи а води корени од источните религии. Инаку за човекот, за индивидуата, за потргата по себе си, за можностите на битието и неговата поделеност тоа го објаснил и опишал многу убаво. Од него последно ја читав Степски волк , Нарцис и Златоуст и ,, Демијан ‘‘-пред неколку години. Сега планирам да ја земам ,,Игра со стаклените перли..‘‘ за која имам слушнато дека била добра, па ке видиме ;)

Игра со стаклените монистра е навистина прекрасно дело, кое дефинитивно вреди да се прочита, бара прилично концентрација (посебно првите стотина страни дури навлезеш во суштината на делото се малку исцрпувачки), меѓутоа има силна порака, која се извлекува и низ основната приказна и трите помали приказни дадени дополнително, да не откривам повеќе...

Инаку ги имам читано и Демијан, Степскиот волк, Нарцис и Златоуст, Сидарта, Росхалде, голем почитувач сум на делото на Хесе, доста поттикнува на размислување, сепак има извесна мрачна и сурово отрезнувачка нота, дефинитивно не е неговото творештво за релаксирање, а за стилот немам зборови, ме воодушевуваат неговите долги и по половина страна реченици, толку богати по звучност и содржина.
 
Член од
29 јануари 2012
Мислења
28
Поени од реакции
16
Книга која ја имам прочитано од Хесе е "Демијан".Искрено, кога би бирала слободна литература, своеволно не би го одбрала Хесе. Книгата ја прочитав бидејќи ни беше по програма, за на училиште, и , воодушевена сум. Најмногу ми се допадна делот за постоењето на "Абраксас". Едноставно сметам дека тоа е многу точно, затоа што секој во себе има по еден "Абраксас", со други зборови, длабоко во себе се скриени и двата, и демонот и богот. Секој си има свои демони во себе но одлуката останува на нас, дали само ќе се предадеме на демонот, или ќе се бориме до крај.
 

#LakersMK

iChangeWorlds
Член од
31 јули 2008
Мислења
1.325
Поени од реакции
250
Сакам да ја почнам Среќен е тој што умее да сака. Ваши мислења ако може?
 

^X^

Член од
22 декември 2007
Мислења
1.457
Поени од реакции
376
Сакам да ја почнам Среќен е тој што умее да сака. Ваши мислења ако може?
Мене оваа не ми се допадна, а земав да ја читам затоа што Хесе е автор, но не успеав да ја прочитам до крај, ми здосади. Не знам може до мене е.

Инаку од Хесе ги имам прочитано Степскиот волк и Демијан и двете ме одушевиле. Особено од Степскиот волк која ја имам прочитано неколку пати, потоа ја читав Демијан, за да запрам со Среќен е тој што умее да сака.
 

Down

Boozer
Член од
4 мај 2012
Мислења
3.236
Поени од реакции
5.159
Сидарта е една од најдобрите книги што некад сум ги прочитал. Целата моја замисла за единствената филозофија на животот е одлично одсликана во крајот. Штета само што неможам да се раководам и живеам по таа филозофија ( се уште ). Ќе ја фатам сеа да ја читам Степски волк ваљда е исто добра ако не и подобра од Сидарта.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom