Делото на Херман Хесе

Дискусија во форумот 'Уметност, литература, јазик' започната од elena_e, 12 септември 2008.

 1. elena_e

  elena_e

  Член од:
  20 мај 2008
  Мислења:
  961
  Допаѓања:
  41
  Штотуку ја прочитав “Степскиот волк“ од Херман Хесе, од која сум навистина воодушевена. Знаејќи дека Хесе е германски писател, приврзаник на мистицизмот со размислувањата, мислев дека заслужува да има тема за него. Досега, освен “Степскиот волк“ ги имам прочитано “Демијан“, “Сидарта“, “Среќен е тој што умее да сака“. Какви се вашите впечатоци од делата на Хесе?

  Бидејќи “Степскиот волк“ е последно што прочитав од Хесе, ќе си дозволам и да ја искоментирам. Главен јунак е Хари Халер, подвоена личност распната меѓу мирот и нагоните. Секоја личност во себе носи две спротивни личности, една секогаш среќна, а другата со мазохистичка природа. На крај, Халер ја сфаќа апсурдноста на животот, а со тоа ја подобрува својата душевна состојба.
   
  На babsyy му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Вокерка

  Вокерка Модератор

  Член од:
  29 јануари 2006
  Мислења:
  6.199
  Допаѓања:
  4.432
  При крај сум и јас со „Степскиот волк“, генијален е Хесе, тука нема дилеми.
  Покрај оваа и мене ми се прочитани „Демијан“, „Сидарта“, и „Среќен е тој што умее да сака“.

  Обработува теми за кои треба да се размислува, неговиот стил е посебен, знае да ги долови нештата кои изгледаат толку комплицирано. Хесе секогаш ќе биде актуелен поради неверојатната способност да ги долови и да ни ги приближи и најделикатните ситуации и чувства. Дилемите на човекот и неговите сфаќања, неговите разделени личности, на крајот сепак вели дека хуморот е единствената работа што може да нè спаси, единствената работа во која можеме да го пронајдеме излезот.
   
  На babsyy му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Fryda

  Fryda

  Член од:
  2 август 2008
  Мислења:
  746
  Допаѓања:
  459
  Степскиот волк не ми е прочитана,моментално ја читам Демијан според која и има и филм.На почеток сум,сеуште не сум се воодушевила!
   
 4. simona_ragazza

  simona_ragazza

  Член од:
  3 февруари 2007
  Мислења:
  293
  Допаѓања:
  30
  Demijan, definitivno najomilena. Omilen citat od knigava: "Smelite i karakterni luge, im se sekogas neprijatni na drugite!". Za ovaa kniga, bi mozela da pisuvam ehee, samo mi se spie sega, drug pat.
   
  На Reni_rave му/ѝ се допаѓа ова.
 5. La Española

  La Española Лекот е отров!

  Член од:
  1 февруари 2007
  Мислења:
  1.806
  Допаѓања:
  554
  Хесе владее... Неговите книги уште повеќе...
   
 6. Пеам на свадби

  Пеам на свадби

  Член од:
  3 декември 2007
  Мислења:
  3.718
  Допаѓања:
  765
  Степскиот волк моментално ја читам. Не е книга што се чита во еден здив, затоа што е тешка, квалитетна книга. Читани ми се Демијан, Среќен е оној кој умее да сака и Сидарта на српски. Прв писател чија книга ми била за лектира, кој ме испровоцирал да прочитам и нешто друго од него. Степскиот волк, чувствувам дека е најдоброто дело. Психолошки роман, во кој се испреплетени 2 карактери на иста личност кои живеат во една крв.
   
 7. Ајанта

  Ајанта Македонка

  Член од:
  21 декември 2008
  Мислења:
  580
  Допаѓања:
  37
  Го обожавам начинот на кој Хесе ја опишува човечката душа и судбина. Ви го препорачувам "Нарцис и Златоуст", одлична е!
   
 8. VertigO

  VertigO 750ml ракија

  Член од:
  11 декември 2008
  Мислења:
  297
  Допаѓања:
  47
  Ја имам читано само Демијан а степскиот волк треба деновиве да ми ја дадат. Демијан ми е спичлес!!!! Прекрасна книга! Целата таа напнатост и опседнатост што се случува во умот на главниот лик. Фантастична книга!
   
  На Iskra му/ѝ се допаѓа ова.
 9. simeon

  simeon

  Член од:
  5 јануари 2008
  Мислења:
  981
  Допаѓања:
  407
  Од Хесе сум ја прочитал „Сирадра“ и Демијан“, кој не прочитал нека земе, Херман е закон човек
   
 10. MaRyJaNe-poison

  MaRyJaNe-poison Beauty in Black

  Член од:
  11 септември 2007
  Мислења:
  2.722
  Допаѓања:
  163
  Ги имам прочитано "Демијан" и "Сидарта". Првата ја прочитав кога имав 15 години, така да не ни паметам баш за што точно се работеше. Знам дека не ми остави некој голем впечаток книгата, или било до годините или не ми лежат такви книги. Планирам сега повторно да ја прочитам, па да видам како сега би ја доживеала.
  Сидарта, хм....не ми се допадна лично мене. Инаку, содржината не е лоша.
  Наредна - Степски Волк.
   
 11. Bacillus gagous

  Bacillus gagous Biohazardous

  Член од:
  21 јануари 2006
  Мислења:
  7.383
  Допаѓања:
  165
  А на германски ги читаш?
   
 12. MaRyJaNe-poison

  MaRyJaNe-poison Beauty in Black

  Член од:
  11 септември 2007
  Мислења:
  2.722
  Допаѓања:
  163
  Не. Други читам на германски.
   
 13. Lumus

  Lumus

  Член од:
  4 јануари 2009
  Мислења:
  48
  Допаѓања:
  4
  Мислам дека Хесе извонредно знае да го опише процесот на индивидуализација на личноста, почнувајќи со тотално одвојување најпрвин од семејството, како првична заедница па потоа и од општеството, и државата, на крај и одење кон создавање на една духовна величина нормално во Ничеански стил, што најубаво е опишано во Демијан, и за накрај да се надмине и стравот од смррта и да се запознае човекот себе си.
  Истата идеја може да се проследи и во Нарцис и Златоуст, и Сидарта каде на еден тотално Јунговски начин е опишано човековата индивидуализација и еманципирањеод светот и од и стадото и запозанавње на себе си но најпрвин преку брцнување во секојдневниот живот и неговите борби, маки и страдања.На крај да се создаде една дистанца и висина нормално духовна од која ќе може да се набљудува, сето останато, сета апсурдност на секојдневниот живот, создавање висина од која се враќаме како поцелосни и подобри луѓе.
   
 14. shapeless

  shapeless

  Член од:
  6 август 2008
  Мислења:
  646
  Допаѓања:
  17
  Незнам што би кажал за Хесе освен дека е нешто што мора да се прочита...
   
 15. Anele

  Anele princess without a crown*

  Член од:
  3 јануари 2009
  Мислења:
  135
  Допаѓања:
  4
  Најголем впечаток од делата на Херман Хесе ми остави Демијан. Првпат ја прочитав на 13 а после тоа ја имам прочитано уште два пати. Таа е книга од која црпам инспирација за се она што сакам да го напишам. некој вид на Библија за мене.
  Посебно ми се допаѓа делот во кој се побива тврдењето кое го налага католицизмот дека еден е Бог, богот на доброто на што Хесе ќе рече дека доброто и злото не можат да се издвојат едно од друго. Сите сме и добри и лоши, во сите нас го има богот на доброто и лошото-Абраксас...Го обожавам симболизмот во целата книга
   

Сподели преку: