Декриминализација на марихуаната во Македонија

Дали е добар потег да се легализира рекреативното конзумирање на марихуаната?

  • Да.

    Гласови: 47 63,5%
  • Не.

    Гласови: 17 23,0%
  • Можеби.

    Гласови: 10 13,5%

  • Вкупно гласачи
    74

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.278
Да се објасниме малку
Џанак не е терм за уживател на марихуана.
Џанак е терм за особа која користи хероин.
Марихуаната не е Хероин.
edit:
Од марихуана не се станува зависен , тие што пушат марихуана немаат причина да разбиваат автомобили и да крадат за да купат марихуана, напушени во кола многу ретко возат брзо скоро никогаш. И забите им се чисти а дилерите ако им биле испопаѓани тоа значи дека влечеле хероин на фолија.
Уште еднаш
Марихуаната не е Хероин.
Фала Богу некој што знае што значи џанак - термин, кој го употребуваат често за сенешто.

Инаку, се станува зависен од марихуана. Исто ко што се станува зависен од цигари, кафе, шеќер, хероин, кока кола и тн.
Не е тоа зависност, ни приближно, на ниво на зависност од хероин и цигари, ама е зависност.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.365
Поени од реакции
38.340
Имам читано дека травата го суши мозокот, колку е точно не знам, само од луѓе што сум слушал.
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
355
Поени од реакции
236
Имам читано дека травата го суши мозокот, колку е точно не знам, само од луѓе што сум слушал.
Тоа е муабет од 80 десетите , нема врска обратен процес е потикнува размислување и ширење на мозочните клетки ако цигарите ги уништуваа мозочните клетки досега сите пушачи на цигари немаше да знаат да зборуваат пошо нели пушат по 1 2 кутии дневно.
https://www.youtube.com/watch?v=uX7CAoxBNOU
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.365
Поени од реакции
38.340
Тоа е муабет од 80 десетите , нема врска обратен процес е потикнува размислување и ширење на мозочните клетки ако цигарите ги уништуваа мозочните клетки досега сите пушачи на цигари немаше да знаат да зборуваат пошо нели пушат по 1 2 кутии дневно.
https://www.youtube.com/watch?v=uX7CAoxBNOU
каква врска имаат цигарите со травата? споредуваш тутун со канабис, тоа е небулоза бато. Травата ако ја пушиш секој ден и те како ти го суши мозокот и твоите когнитивни функции ги намалува.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.483
Поени од реакции
33.585
Имам читано дека травата го суши мозокот, колку е точно не знам, само од луѓе што сум слушал.
Taka i nas ne plasea ko mali, so toj mit. Moze e tocno, kojznae na podolgi relacii. Iako stavot im e najmnogu od koga ke vidat napusen u bavna snimka - gotovo presusil ovoj... Zamisli kako mi e mene, jas od gane tonam poso ionaka sum baven lik i mrza poradi 90/60 pritisok... I sega ako pafkam so nekoj ke si kaze ovoj presusil, a ja na rabota sum sharp kako rain man, bukvalno milionski sumi vo evra isplakjam na klienti na dnevna baza i edna greska kaj mene kosta 2 do 3 iljadi evra, margin of error mi e na zavidlivi nivo i rabotam periodov pod golem pritisok, brzo. Ama ete nekoj ke ti kaze isusen mu e mozokot. Ili nekoj videl primeri od delikventi koi i da ne pusele gane ke se delikventi i si povrzuvaat raboti.

Ja poddrzuvam merkata, bas mi e milo sto ednas sme prvi i napred. Pozadinata realno ne me interesira, mnogu pobitni stvari od ova se biznis, kako kvalitetni lekovi i tenderi za niv, no nikoj ne izlezel na ulica da protestira za ova. JASNO deka e biznis, sto ne e od novite zakoni, samo stiskam palci da rezultira so zasitenost od gane i poeftino da bide. Pred nekoj den, zvonam na covek sto ne go znam, vikam sakam gane za 4.000, za eden saat mi donese do doma na vrata, cela pleskavica od gane, gramaza za koja moze da si napravam problemi so policija iako mi e samo za mene i domasna upotreba. Vika ako sakas prasok, apcinja, sve ima... E tolku e lesno ako nekoj saka da se drogira i ne gledam pricina legalno gane bi mu smenilo ako nekoj saka da proba drugo. Toa deka e gate way drug od primeri preraskazani od koleno na koleno isto taka mi e nebiten muabet, jas mnogu godini pusam pa eve recimo ekstaza ili nesto drugo, me plasat sinteticki stvari, nikad ne bi zel osven vo kontrolirani uslovi, pod toa mislam sertificiran shaman. :D

Problemot sega e kvalitetot, u Strumica imame odlicno gane, tuka sadeno i tuka vadeno, dodeka primer Skopjevo e haos, sto sve ne se pusi. Normalno, ne moze da ja sporedam so holandiskata, francuskata itn no sepak e dobra, pa so dekriminalizacijata i regulacijata ke se krene mnogu kvalitetot ama malku i cenata. Inace jas ne pusam cigari i nikad ne sum pa pokraj site gluposti od segasnata vlada najmnogu gi mrazev za ukinuvanje zakonot zabrana za pusenje vo zatvoreni prostorii, no ako ova e cenata sto treba da se plati za legalno gane, nemam problemi vise i so toa.
 
Последно уредено:

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
Тоа е муабет од 80 десетите , нема врска обратен процес е потикнува размислување и ширење на мозочните клетки ако цигарите ги уништуваа мозочните клетки досега сите пушачи на цигари немаше да знаат да зборуваат пошо нели пушат по 1 2 кутии дневно.
https://www.youtube.com/watch?v=uX7CAoxBNOU
Ednas zboruvav so edno dete dodeka duvase i mi zboruvase nesto za fizika.
Imeto na toa dete bese Albert Ajnstajn.
 
Член од
22 јуни 2019
Мислења
813
Поени од реакции
1.295
Taka i nas ne plasea ko mali, so toj mit. Moze e tocno, kojznae na podolgi relacii. Iako stavot im e najmnogu od koga ke vidat napusen u bavna snimka - gotovo presusil ovoj... Zamisli kako mi e mene, jas od gane tonam poso ionaka sum baven lik i mrza poradi 90/60 pritisok... I sega ako pafkam so nekoj ke si kaze ovoj presusil, a ja na rabota sum sharp kako rain man, bukvalno milionski sumi vo evra isplakjam na klienti na dnevna baza i edna greska kaj mene kosta 2 do 3 iljadi evra, margin of error mi e na zavidlivi nivo i rabotam periodov pod golem pritisok, brzo. Ama ete nekoj ke ti kaze isusen mu e mozokot. Ili nekoj videl primeri od delikventi koi i da ne pusele gane ke se delikventi i si povrzuvaat raboti.

Ja poddrzuvam merkata, bas mi e milo sto ednas sme prvi i napred. Pozadinata realno ne me interesira, mnogu pobitni stvari od ova se biznis, kako kvalitetni lekovi i tenderi za niv, no nikoj ne izlezel na ulica da protestira za ova. JASNO deka e biznis, sto ne e od novite zakoni, samo stiskam palci da rezultira so zasitenost od gane i poeftino da bide. Pred nekoj den, zvonam na covek sto ne go znam, vikam sakam gane za 4.000, za eden saat mi donese do doma na vrata, cela pleskavica od gane, gramaza za koja moze da si napravam problemi so policija iako mi e samo za mene i domasna upotreba. Vika ako sakas prasok, apcinja, sve ima... E tolku e lesno ako nekoj saka da se drogira i ne gledam pricina legalno gane bi mu smenilo ako nekoj saka da proba drugo. Toa deka e gate way drug od primeri preraskazani od koleno na koleno isto taka mi e nebiten muabet, jas mnogu godini pusam pa eve recimo ekstaza ili nesto drugo, me plasat sinteticki stvari, nikad ne bi zel osven vo kontrolirani uslovi, pod toa mislam sertificiran shaman. :D

Problemot sega e kvalitetot, u Strumica imame odlicno gane, tuka sadeno i tuka vadeno, dodeka primer Skopjevo e haos, sto sve ne se pusi. Normalno, ne moze da ja sporedam so holandiskata, francuskata itn no sepak e dobra, pa so dekriminalizacijata i regulacijata ke se krene mnogu kvalitetot ama malku i cenata. Inace jas ne pusam cigari i nikad ne sum pa pokraj site gluposti od segasnata vlada najmnogu gi mrazev za ukinuvanje zakonot zabrana za pusenje vo zatvoreni prostorii, no ako ova e cenata sto treba da se plati za legalno gane, nemam problemi vise i so toa.
pa so oglet na site odgovori so gi pisuvas na ova forumot kajgana gleda se deka si celo vreme haj naduvan. so apcinja i gane..
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
Можеби малку оффтопик ама секогаш ми била мистерија зошто нешто вакво не се актуелизира?


Кога веќе имаме нешто што е потенцијално квалитетно зошто да не се искористи?
Zatoa sto opiumot e vtor najgolem esport na arapskite zemji.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.377
Поени од реакции
5.838
Едно време се вртеа муабети за трава како gateway drug кон хорс, кока, мет и остали појаки дроги а сите забораваат дека тоа секогаш ама баш секогаш е алкохолот.
Скроз ми е орвелијански ова со алкохолот шо на магичен начин е "недрога".
Од екс-дилер имам слушано дека она што го нарекуваат "бело" во Мкд и се продава као за кока е уствари издробен кристален мет и пошто никој нема пробано прав кокс сите трипаат дека се на колумбиско бело, во реалност се на мет, само што им го наплаќаат како суво злато. Па као статусен симбол, кој трза бело е успешен и тие срања. Дур има овци...
 

AAbrat

*******
Член од
28 октомври 2015
Мислења
696
Поени од реакции
1.554
Od marihuana se stanuva itekako zavisen, pokraj psihicki, i fizicki, koj minuval niz proces na detoksikacija gi znae kosmarite, noknoto budenje, noknoto potenje, nesonica, nervoza i razdrazlivost. Spored mene toa spaga vo fizicka zavisnost, mozebi i gresam.
This !
Потврдено од мој личен близок другар кој пушеше 10-11 години редовно на дневна база. Последниве месец дена е фаза на откажување и во никој случај не му е лесно. Проблеми со спиење + потење+ анаксиозност.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.365
Поени од реакции
38.340
Taka i nas ne plasea ko mali, so toj mit. Moze e tocno, kojznae na podolgi relacii. Iako stavot im e najmnogu od koga ke vidat napusen u bavna snimka - gotovo presusil ovoj... Zamisli kako mi e mene, jas od gane tonam poso ionaka sum baven lik i mrza poradi 90/60 pritisok... I sega ako pafkam so nekoj ke si kaze ovoj presusil, a ja na rabota sum sharp kako rain man, bukvalno milionski sumi vo evra isplakjam na klienti na dnevna baza i edna greska kaj mene kosta 2 do 3 iljadi evra, margin of error mi e na zavidlivi nivo i rabotam periodov pod golem pritisok, brzo. Ama ete nekoj ke ti kaze isusen mu e mozokot. Ili nekoj videl primeri od delikventi koi i da ne pusele gane ke se delikventi i si povrzuvaat raboti.

Ja poddrzuvam merkata, bas mi e milo sto ednas sme prvi i napred. Pozadinata realno ne me interesira, mnogu pobitni stvari od ova se biznis, kako kvalitetni lekovi i tenderi za niv, no nikoj ne izlezel na ulica da protestira za ova. JASNO deka e biznis, sto ne e od novite zakoni, samo stiskam palci da rezultira so zasitenost od gane i poeftino da bide. Pred nekoj den, zvonam na covek sto ne go znam, vikam sakam gane za 4.000, za eden saat mi donese do doma na vrata, cela pleskavica od gane, gramaza za koja moze da si napravam problemi so policija iako mi e samo za mene i domasna upotreba. Vika ako sakas prasok, apcinja, sve ima... E tolku e lesno ako nekoj saka da se drogira i ne gledam pricina legalno gane bi mu smenilo ako nekoj saka da proba drugo. Toa deka e gate way drug od primeri preraskazani od koleno na koleno isto taka mi e nebiten muabet, jas mnogu godini pusam pa eve recimo ekstaza ili nesto drugo, me plasat sinteticki stvari, nikad ne bi zel osven vo kontrolirani uslovi, pod toa mislam sertificiran shaman. :D

Problemot sega e kvalitetot, u Strumica imame odlicno gane, tuka sadeno i tuka vadeno, dodeka primer Skopjevo e haos, sto sve ne se pusi. Normalno, ne moze da ja sporedam so holandiskata, francuskata itn no sepak e dobra, pa so dekriminalizacijata i regulacijata ke se krene mnogu kvalitetot ama malku i cenata. Inace jas ne pusam cigari i nikad ne sum pa pokraj site gluposti od segasnata vlada najmnogu gi mrazev za ukinuvanje zakonot zabrana za pusenje vo zatvoreni prostorii, no ako ova e cenata sto treba da se plati za legalno gane, nemam problemi vise i so toa.
Значи вадено и садено со љубов е во струмица, овде у скопје ти шиткаат магдонос да пушиш. Така викаат луѓево што ги знам што знаат луѓе што пафкаат. Ја реално не познавам пошто не се дружам со стонери.
Автоматски споено мислење:

This !
Потврдено од мој личен близок другар кој пушеше 10-11 години редовно на дневна база. Последниве месец дена е фаза на откажување и во никој случај не му е лесно. Проблеми со спиење + потење+ анаксиозност.
Зошто се откажува сега кога е модерно да се пуши?
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.037
Поени од реакции
15.627
Едно време се вртеа муабети за трава како gateway drug кон хорс, кока, мет и остали појаки дроги а сите забораваат дека тоа секогаш ама баш секогаш е алкохолот.
Скроз ми е орвелијански ова со алкохолот шо на магичен начин е "недрога".
Од екс-дилер имам слушано дека она што го нарекуваат "бело" во Мкд и се продава као за кока е уствари издробен кристален мет и пошто никој нема пробано прав кокс сите трипаат дека се на колумбиско бело, во реалност се на мет, само што им го наплаќаат како суво злато. Па као статусен симбол, кој трза бело е успешен и тие срања. Дур има овци...
Глупости на тон. Кристалниот мет не ти утрнува непце, јазик, вилица, ноздрва, плус дејството му е до 48 часа понекогаш. Не велам дека има квалитетен кокаин во Македонија, односно некрстено бело, пример ставаат амф, креатин, апчиња, ама сигурно не и кристал мет. Колку пари толку музика.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.483
Поени од реакции
33.585
Значи вадено и садено со љубов е во струмица, овде у скопје ти шиткаат магдонос да пушиш. Така викаат луѓево што ги знам што знаат луѓе што пафкаат. Ја реално не познавам пошто не се дружам со стонери.
Автоматски споено мислење:



Зошто се откажува сега кога е модерно да се пуши?
Poveli, ke se druzime, ke ideme stonirani u cineplex, pa ke pisas tuka feedback. Problemot e sto tuka narod pati od niza vrednost, na se' gledaat kako na status, dali e moderno, mora sekoj eden od eden slusnat muabet da go klasificiraat vo nekoja nivna fioka. Sekoj so pusi e dzanak, nema eve doktori ili programeri koi zapaluvat rekreativno.

Ama i jas go pravam istoto, i za mene sekoj sto pusi cigari i pie alkohol a ganeto za nego e droga mi e retardiran, ama ne go osuduvam, pak se druzam i so takvi, repliciram na takvi na forum, itn...

Еве интернет што вели за Холандија:
Cannabis in the Netherlands is illegal, but is decriminalised for personal use. Recreational consumption of the drug is tolerated, and it is available in coffee shops.

Во хотел на масичка ме дочека истото предупредување, ама почнуваше со: „Иако сте чуле дека во Холандија марихуаната е дозволена, тоа не е точно.“
Eve ziveev tamu i skoro ke se selam, tamu lugjeto si odat od rabota vozejki tocak i si pafkaat po pat. Tolerated e blago, nikoj ne te zakacuva, samo ako imas poveke vo tebe od dozvoleno moze da ti mrcat, da ti go zemat, da go frlis... A ne tuka gi zatvaraat mladive za 2 grama i gi tormozat u stanica i valkat dosie. Se pusi po parkovi i basically sekade, se vrakam od iskacanje prazna ulica stama a smrdi na treva, tamu vozduhot e kontakiniram, samo se pazi na decata mnogu, ne smees vo nivna blizina, skolo... Bilo kade so dete moze da te vidi. Inace trevata e poeftina od hranata, preskapa drzava a cena na treva i drogi kako nasite tuka ama e kvalitetna bidejki e regulirana.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom