Дежурна Ординација! #2

Член од
30 јануари 2023
Мислења
6
Поени од реакции
1
Ако се бањаш секој ден тогаш користи гел за туширање sensitiv. И држи го на суво и ќе ти помине. Ваљда е кожата само иритирана.
Dove sensitive skin body wash користам. Нешто уште поблаго како бебешкиве да купам или добар е овој? За колку време би требало да помине? Не е дека нешо многу ми прави проблем, само веќе почна да ме нервира. И дали да продужам да го отварам кога се бањам за да ја одржувам хигиената на глансот или да направам пауза, да не го иритирам дополнително со тоа?
За тоа да го држам на суво, те молам подетално да го бришам после вц или? Фала
 
Последно уредено:
Член од
28 ноември 2022
Мислења
228
Поени од реакции
336
Друже баш наборот ме пецка кога ќе го протресам кога одам по вц. Наборот и ме чеша понекогаш у денот. Тоа ерозија малце имам онака одма како споено со наборот кон надвор. Црвенило немам многу. Секрет уопште, нити дамки или флеки се е супер на глансот се бањам секој ден и гледам. У уста немам нишо посебно сем на јазик стандард она пушачкото од цигари.
Пиев Зинат на своја рака пред неколку недели имав бронхитис ваљда и ми пројде. Иначе тоа за Кандида што ми пушти селфтест пишуе дека треба да вријам од Кандида за да покаже нешо али ќе напраам.
Za tvojata maka poveḱe faktori može da se vo igra sigurno i samiot si pročital bidejḱi se interesiraš za tvojot problem, što e dobro. Loša higiena ḱe isklučime bidejḱi za toa vodiš smetka, SPB ḱe isklučime bidejḱi veḱe si proveril. Vo igra ni se bakteriski ili gabični kolonii kako i možna alergija. Treba da igrame loto!
Da ti kažam da primaš antibiotik na slepo ne možam, sovesta ne mi dozvoluva. Da te tretiram so antifungalni kremi isto ne možam, iako mi odi natamu pametot osobeno otkako kaža deka si bil bolen, si primal antibiotik pri što celosno imunitetot ti padnal, no sepak ne mora da znači. Kako što ti kaža @Kadaif koristi što ponežen gel za tuširanje, slobodno možeš i za bebinja.
Ajde za da elminirame možni alergii promeni brend na gel za tuširanje no da bide isto senzitiv, promeni prašok za perenje poradi direkten kontakt so oblekata koja ja nosiš. Nosi poširoki gaḱi od 100% pamuk, postojano neka se ,,luftira,,.
Štom glansot ti e čist i zdrav, makata e samo kaj prepuciumot i jas se somnevam na edna obična iritacija koja bi trebalo da ti pomine za nekolku dena. Občino postitis pretežno sekogaš e zaedno so balanitis što go narekuvame balanopostitis, što ne e vo tvojot slučaj. Posle mokrenje isuši go so toaletna hartija, kako što ti kaža kolegata drži go postojano suv. Isto taka vozdrži se od seks i masturbacija. Žal mi e no vaka onlajn bez nikakvi ispituvanja i rezultati tolku možam da ti pomognam, da eksperimentirame na slepo jas lično ne možam da se nafatam.

Aman Stern duso, zasto da proveruva bakterija vo usta:)
Poradi somnež od prekumeren rast na Candida
 
Член од
30 јануари 2023
Мислења
6
Поени од реакции
1
Za tvojata maka poveḱe faktori može da se vo igra sigurno i samiot si pročital bidejḱi se interesiraš za tvojot problem, što e dobro. Loša higiena ḱe isklučime bidejḱi za toa vodiš smetka, SPB ḱe isklučime bidejḱi veḱe si proveril. Vo igra ni se bakteriski ili gabični kolonii kako i možna alergija. Treba da igrame loto!
Da ti kažam da primaš antibiotik na slepo ne možam, sovesta ne mi dozvoluva. Da te tretiram so antifungalni kremi isto ne možam, iako mi odi natamu pametot osobeno otkako kaža deka si bil bolen, si primal antibiotik pri što celosno imunitetot ti padnal, no sepak ne mora da znači. Kako što ti kaža @Kadaif koristi što ponežen gel za tuširanje, slobodno možeš i za bebinja.
Ajde za da elminirame možni alergii promeni brend na gel za tuširanje no da bide isto senzitiv, promeni prašok za perenje poradi direkten kontakt so oblekata koja ja nosiš. Nosi poširoki gaḱi od 100% pamuk, postojano neka se ,,luftira,,.
Štom glansot ti e čist i zdrav, makata e samo kaj prepuciumot i jas se somnevam na edna obična iritacija koja bi trebalo da ti pomine za nekolku dena. Občino postitis pretežno sekogaš e zaedno so balanitis što go narekuvame balanopostitis, što ne e vo tvojot slučaj. Posle mokrenje isuši go so toaletna hartija, kako što ti kaža kolegata drži go postojano suv. Isto taka vozdrži se od seks i masturbacija. Žal mi e no vaka onlajn bez nikakvi ispituvanja i rezultati tolku možam da ti pomognam, da eksperimentirame na slepo jas lično ne možam da se nafatam.


Poradi somnež od prekumeren rast na Candida
Добро шефе сепак ти си абдоменален хирург без навреда но друга бранша си, другиот лекар не знам која специјализација ја има. На мене ова ми трае веќе 5 дена, колку време би требало да помине ако е само иритација, зошо мене ми е исто ни подобро нит полошо? Би било ли лошо да пробам покрај се друго што ми кажавте овде и да се мачкам со нешто на база clortimazole за гљивици?
Има ли некој уролог, дерматовенеролог или гинеколог што има повеќе знаење и искуство од оваа област? Thnx
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.591
Поени од реакции
34.778
Помош! Изгледа posthitis имам не е до толку како на сликава, немам рани само имам малце црвенило на foreskin како сува да е кожата и малце потпукана од надвор. Малце знае да заболи кога ќе го протресам после вц, понекогаш малце чешање осеќам и толку. Глансот внатре е супер, само надворешно ми е проблемов. Со што масти да се мачкам?
Сексуално преносливи болести проверени немам само што земав резултати платив too much €€€. Фала и ве молам без зафрканции.
Прегледај го приврзокот 364728
У Швицерска сум на црно без осигурање, у аптека проверив шекер и немам. €€€€ за на доктор веќе неам. Лекови можам да земам од другарче наше што работи у аптека ама што да земам I don't know. Thnx
kan.jpg 1_512.jpg

... CANESTEN (Clotrimazol) крем било каде си во светот, па и во Швајцарија има иста генерика, односно овој антифунгален лек што го има таму е под името Gromazol (Clotrimazol) крем, намачкај пред спиење, па ќе бидеш во ред!

...инаку имаш посебна тема на машки полов орган:

 
Последно уредено:
Член од
30 јануари 2023
Мислења
6
Поени од реакции
1
Прегледај го приврзокот 364820Прегледај го приврзокот 364819

... CANESTEN (Clotrimazol) крем било каде си во светот, па и во Швајцарија има иста генерика, односно овој антифунгален лек што го има таму е под името Gromazol (Clotrimazol) крем, намачкај пред спиење, па ќе бидеш во ред!

...инаку имаш посебна тема на машки полов орган:
Фала ти ептен, утре го купувам. Само ако може подетално објаснување во врска со мачкањето.
Дали да го мачкам и внатрешно, мислам глансот и дополнително надворешно. Дали пред мачкање да се избањам и да го исчистам и внатрешно па потоа да се намачкам. И дали само еднаш дневно ќе биде доволно? И најважното за мене, за колку дена отприлика би требало да помине. Thnx
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.304
Поени од реакции
7.271
Фала ти ептен, утре го купувам. Само ако може подетално објаснување во врска со мачкањето.
Дали да го мачкам и внатрешно, мислам глансот и дополнително надворешно. Дали пред мачкање да се избањам и да го исчистам и внатрешно па потоа да се намачкам. И дали само еднаш дневно ќе биде доволно? И најважното за мене, за колку дена отприлика би требало да помине. Thnx
Ќе одиш кај другарчето и ќе му речеш да ти дајт клотримазол крема еден процент.

После одеш дома го миеш со вода, бришеш да биде сув, и го мачкаш 2-3 пати дневно. И така 2-4 недели. Ако ти е подобро две недели треба да се доволно.

Земи си го поефтиниот, пошто меѓу нив нема разлика освен во цената каде канестенот е сигурно 5 пати поскап од другите а вршат сите иста работа.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.591
Поени од реакции
34.778
Ќе одиш кај другарчето и ќе му речеш да ти дајт клотримазол крема еден процент.

После одеш дома го миеш со вода, бришеш да биде сув, и го мачкаш 2-3 пати дневно. И така 2-4 недели. Ако ти е подобро две недели треба да се доволно.

Земи си го поефтиниот, пошто меѓу нив нема разлика освен во цената каде канестенот е сигурно 5 пати поскап од другите а вршат сите иста работа.
... не да го „брише“ може да се „разрани“, туку само нежно со бебешка влажна марамица, јас мислам дека за три дена ќе осети видно подобрување, па ќе си прекине со мачкањето, но навиката да си остане да секогаш после бањање превентивно ќе си помине еден слој околу главчето што секое мушко треба да си има навика исто како женско.
 
Член од
30 јануари 2023
Мислења
6
Поени од реакции
1
Фала ви ептен на сите!
Само уште едно кратко прашање до абдоменалниот хирург ако не е проблем.
Пред 4 години имав два дена болка во левиот препон и бев кај еден твој колега. Со прст ме стисна на две места под скотрумот и ми кажа да кашлам, после ми кажа дека имам малце проширени ингвинални канали, нешо како почетни кила кажа дека било тоа, али нешо само внатрешно без никаква избочина од надвор. Али демек не требало операција зошо не сум спортист. И други пати во иднина така ме заболувало на ден-два и си проаѓало без нишо, али тоа ретко ептен. Е сеа, можно е да ми се створат надворешни класика кила или не? И дали може сами од себе со време да ми се затвотат тие канали. Thnx
 
Член од
28 ноември 2022
Мислења
228
Поени од реакции
336
Фала ви ептен на сите!
Само уште едно кратко прашање до абдоменалниот хирург ако не е проблем.
Пред 4 години имав два дена болка во левиот препон и бев кај еден твој колега. Со прст ме стисна на две места под скотрумот и ми кажа да кашлам, после ми кажа дека имам малце проширени ингвинални канали, нешо како почетни кила кажа дека било тоа, али нешо само внатрешно без никаква избочина од надвор. Али демек не требало операција зошо не сум спортист. И други пати во иднина така ме заболувало на ден-два и си проаѓало без нишо, али тоа ретко ептен. Е сеа, можно е да ми се створат надворешни класика кила или не? И дали може сами од себе со време да ми се затвотат тие канали. Thnx
Uzivaj za malku otvoreni ingvinalni kanali kaj pacienti koi ne se sportisti ne treba nikakva operacija, cel zhivot mozes taka da si go pomines bez nikakov problem i ednostavno zaboravi na toa, ne se optovaruvaj bez potreba so gluposti. Sekoj tret covek vo ambulanta da go legnam na grb i da mi se nakasla, ke mu ispalpiram prosireni kilni kanali i toa kaj 90% od pacientite sekogash bilateralno se proshireni, samo kaj 10% edniot kanal ostanuva proshiren.
Da beshe profesionalen sportist ke ti zakazevme termin za vo sala, no ne si.
Opshto pripazuvaj se kolku mozes od diganje tesko za da ne se proshiruvaat povekje, koga moras teshko nesto da krevas pravi go toa pravilno potocno spoeni nozete t.e. vo kolenicite.
Nekogas sosema ocekuvano e da osetis bolka vo prepon, testis, noga prakticno da te ,,potcetat,, kilnite kanali ete deka se malce otvoreni. Ednostavno toa e bolka predizvikana od ingvinalniot nerv koga ke se ,,pritisne,, vo toj predel i togash se javuva taa bolka, no nishto strasno vo takov slucaj miruvanje, analgetik po potreba, ke se smiri nervot za kratko i teraj dalje.
Inaku hernija nikoj ne znae dali i koga moze da dobie, sekoj treba da vnimava shto i kako kreva. Opusteno samo i ne misli na toa. Ednostavno zaboravi na kanalite.
Na prasanjeto dali ima shansa sami po sebe prirodno da se zatvorat delumno kanalite so vreme, odgovorot e ne.
Relax, mackaj Canesten za makata koja ja imash ke se resi toa brzo, kanalite zaboravi gi.
 
Последно уредено:
Член од
13 април 2021
Мислења
3.115
Поени од реакции
10.443
... не да го „брише“ може да се „разрани“, туку само нежно со бебешка влажна марамица, јас мислам дека за три дена ќе осети видно подобрување, па ќе си прекине со мачкањето, но навиката да си остане да секогаш после бањање превентивно ќе си помине еден слој околу главчето што секое мушко треба да си има навика исто како женско.
Габите обожаваат темна и влажна средина, па не мислам дека е паметно користење влажни марамици.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.591
Поени од реакции
34.778
Габите обожаваат темна и влажна средина, па не мислам дека е паметно користење влажни марамици.
...пишуваме, во моментот кога после миење треба да го избрише главчето од половиот орган, не со сув пешкир, туку со влажна марамица за да не би се разранил од сувиот пешкир, па после тоа да намачка антифунгалната крема која нема да дозволи никакво уживање на кандида во темна и влажна средина.
 
Член од
17 март 2017
Мислења
315
Поени од реакции
513
Барам совет за женска особа,која веќе некое време има проблем со гласните жици и гласот.Тоа трае веќе три месеци,чувствува иритација на грлото,не се работи за настинка или некое друго заболување на грлото.Исто не станува збор ни за некоја алергија,предходно се нема така појавено.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.304
Поени од реакции
7.271
Барам совет за женска особа,која веќе некое време има проблем со гласните жици и гласот.Тоа трае веќе три месеци,чувствува иритација на грлото,не се работи за настинка или некое друго заболување на грлото.Исто не станува збор ни за некоја алергија,предходно се нема така појавено.
3 месеца е долго време. Мора да се јави на специјалист за уво нос и грло! За да се види што е проблемот!
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.591
Поени од реакции
34.778
Барам совет за женска особа,која веќе некое време има проблем со гласните жици и гласот.Тоа трае веќе три месеци,чувствува иритација на грлото,не се работи за настинка или некое друго заболување на грлото.Исто не станува збор ни за некоја алергија,предходно се нема така појавено.
...а штитната жлезда? прегледана на ехо, ендокринолог?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.304
Поени од реакции
7.271
...а штитната жлезда? прегледана на ехо, ендокринолог?
Ако е штитовидната жлезда и матичниот може да утврди со еден стетоскоп.

Обструкција на горни дишни патишта со слушалка не се промашува.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom