Дежурна Ординација! #2

Член од
28 ноември 2022
Мислења
225
Поени од реакции
329
Посочив коски, 'рскавици, мускули*... многу мала е болката поминува со масажа и најчесто ми се јавува ако седам подолко... Без паники.
ПС. Во грб е болката не во гради...
Zarem treba da napisam izvestaj,,
Th.
Blok max gel S. nadv x2
Analgetik po potreba
Odmor vo narednite 2 sedmici
,,i da go resham problemot

Nikoj ne moze da dade dijagnoza vrz tvoja textualna anamneza bez izvrsen klinicki pregled. Sovet: poseta na lekar.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Zarem treba da napisam izvestaj,,
Th.
Blok max gel S. nadv x2
Analgetik po potreba
Odmor vo narednite 2 sedmici
,,i da go resham problemot

Nikoj ne moze da dade dijagnoza vrz tvoja textualna anamneza bez izvrsen klinicki pregled. Sovet: poseta na lekar.
imagesнб.jpg 60ba128dea7fe-back-cushion-waist-pillow-office-SDL090768263-3-4466a.jpg

...зарем не го приметуваш дека се „гали“ ништо не му е, аман од толку седење пред компјутер и никакви позадински подржуваќи за исправена кичма седењето како кифла нормално дека ќе му се случат такви чудни болки несвојствени за млади особи.
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
386
Nekolku dena imam nekoe zuenje vo usite, glavata, nesto slicno kako da sum vo trafostanica.....dosadna rabota, posebno noke.
Gledam na tv reklamiraat selenogin tableti, pa ima li nekoj iskustvo so niv?
Проблемот може да биде нешто од ова:
Корситење аспирин или нешто слично.
Користење анти биотик.
Користење некоj анти инфламаторен лек.
Слушање пре гласна музика или си. биден/а во простор со гласна музика.
Инфекции во ушите.
Голема ушна замастеност (too much earwax)

Друго:
Проблеми со шеќер.
Проблеми со лоша циркулација.
Масти во артерии.
Калциум во артерии.
Проблеми со притисок.
Стрес

Работи што би можеле да помогнат се:. b-vitamins (mostly b1,b6,b12),zinc,melatonin,R-alpha lipolic acid,ginko biloba, magnesium,taurine, vitamin c, vitamin a i e, ubiquinol.


Поздрав.
 
Последно уредено:
Член од
28 ноември 2022
Мислења
225
Поени од реакции
329
Nekolku dena imam nekoe zuenje vo usite, glavata, nesto slicno kako da sum vo trafostanica.....dosadna rabota, posebno noke.
Gledam na tv reklamiraat selenogin tableti, pa ima li nekoj iskustvo so niv?
Tinitus? Neshto za shto medicinata nema konrekten lek. Poseta na ORL za pregled i eventualno da ne e potrebno cistenje na usi
Mozhno javuvanje na tinitis od mnogu pricini, kako subjektivni i objektivni. Kaj ,,pomladi,, pacienti pocesto e vospalenieto na srednoto uvo kako pricina za ,,periodicen,, tinnitus.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Tinitus? Neshto za shto medicinata nema konrekten lek. Poseta na ORL za pregled i eventualno da ne e potrebno cistenje na usi
Mozhno javuvanje na tinitis od mnogu pricini, kako subjektivni i objektivni. Kaj ,,pomladi,, pacienti pocesto e vospalenieto na srednoto uvo kako pricina za ,,periodicen,, tinnitus.
...или можно како последица на прележан коронавирус, или пак како последица на покачување на крвниот притисок при што повеќе се „слуша“ навечер во тишина, на аудиометрија ќе и' назначат намален слух токму на тоа уво и терпија што сите исто ја добиваат, а резултот е ист.
...„затнато“ уво за да се чисти со млаз на топла вода, мора да даде барем минимална болка на уво или чувство како да се слуша сопствено ехо, а не само зуење.


...јас би рекла, подобро да се справи со него (тинитус) да го „научи“ мозокот да го игнорира тоа зуење како најдобар лек за справување, да не се седи во тишина ниту во прегласна средина, туку во средна звучна средина каде мозокот да има повеќе звуци за процесирање, со што нема да се потенцира толку зуењето, а можно со исчезнување на факторите поради што настанал само ќе се повлече или едноставно ќе се живее со него (менопауза како одговорна на многу промени на телото), да не се лажеме дека постои некаква терапија со медицински лек за тинитус, малку повеќе одмор, сон и намалување на стресот, во овие студени денови кога се оди на работа фрли некое шалче околу или носи капа, немој ладно топло на увото и што е најважно адаптирање на таква зуечка состојба.
 
Член од
28 ноември 2022
Мислења
225
Поени од реакции
329
...или можно како последица на прележан коронавирус, или пак како последица на покачување на крвниот притисок при што повеќе се „слуша“ навечер во тишина, на аудиометрија ќе и' назначат намален слух токму на тоа уво и терпија што сите исто ја добиваат, а резултот е ист.
...„затнато“ уво за да се чисти со млаз на топла вода, мора да даде барем минимална болка на уво или чувство како да се слуша сопствено ехо, а не само зуење.


...јас би рекла, подобро да се справи со него (тинитус) да го „научи“ мозокот да го игнорира тоа зуење како најдобар лек за справување, да не се седи во тишина ниту во прегласна средина, туку во средна звучна средина каде мозокот да има повеќе звуци за процесирање, со што нема да се потенцира толку зуењето, а можно со исчезнување на факторите поради што настанал само ќе се повлече или едноставно ќе се живее со него (менопауза како одговорна на многу промени на телото), да не се лажеме дека постои некаква терапија со медицински лек за тинитус, малку повеќе одмор, сон и намалување на стресот, во овие студени денови кога се оди на работа фрли некое шалче околу или носи капа, немој ладно топло на увото и што е најважно адаптирање на таква зуечка состојба.
Se soglasuvam vo celost so dopolnuvanjeto za problemot kaj pacientot.

Dali e potrebno krvna slika pred operacija na kila(hernia)?
Sekako deka da, diferencijalna krvna slika so celosna biohemija. Po baranje na anestesteziologot zadolzitelno kje vi bidat izvrseni site potrebni labaratoriski analizi pred intervencija.
 
Ф

Флеш

Гостин
Последниве 2/3 дена ужасно се влоши. Не можам да дишам,немам доволно здив,болка во градите и постојано како нешто ме кочи во грлото,препоставувам дека е секретот од носот оти ми се лепи за гласните жици и ненормално кашлам да го исфрлам . Бев пред 2 месеца кај уво/нос/грло,као тоа е секрет на гласни жици.Земи марисол и ќе ти среди одма.Ништо не помогна . Имав епизоди со краток здив,,си реков ништо сериозно. Ама последниве денови ме утепа. Закажав за пулмологија,ќе видиме,но термин чак крај на месец,мене ми е се полошо.

Читав на нет,да не има проблем со функцијата на гласните жици. Неправилно да се затвораат ? Сето кашкање грубо,секретот шо се таложи,повраќање едноставно ги поремети со неправилно затворање на гласните жици?


Vocal cord dysfunction (VCD) ?!


Чаре ....?
 
Член од
2 јануари 2023
Мислења
2
Поени од реакции
2
Здраво сакам да ве прашам насоката на пенисот кога ќе биди во ерекција може да биде поставен нагоре или надоле или пак хоризонтално прави.Сакам да прашам од со зависо насоката?
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
386
Последниве 2/3 дена ужасно се влоши. Не можам да дишам,немам доволно здив,болка во градите и постојано како нешто ме кочи во грлото,препоставувам дека е секретот од носот оти ми се лепи за гласните жици и ненормално кашлам да го исфрлам . Бев пред 2 месеца кај уво/нос/грло,као тоа е секрет на гласни жици.Земи марисол и ќе ти среди одма.Ништо не помогна . Имав епизоди со краток здив,,си реков ништо сериозно. Ама последниве денови ме утепа. Закажав за пулмологија,ќе видиме,но термин чак крај на месец,мене ми е се полошо.

Читав на нет,да не има проблем со функцијата на гласните жици. Неправилно да се затвораат ? Сето кашкање грубо,секретот шо се таложи,повраќање едноставно ги поремети со неправилно затворање на гласните жици?


Vocal cord dysfunction (VCD) ?!


Чаре ....?
Вака тешко е да ти се одговори бидејќи немаш опишано "што,како,зошто" но сигурно ова ке ти помогне.

Причини се:
Acid reflux/желудочна киселина
Многу, викање, пеење,гласно зборување
Инфекции
Алхохол
Алергии
Проблеми до синусите
Изложеност на хемикалии,прашина
Пушење цигари/седење во иста просторија со пушачи
Респираторни инфекции
Настинки

Совет:
Соодветна хидрација,(можеш да пробаш и гаргара со солена вода)
Избегнувај fast-food,пржена храна, рафиниран и производи, цитрусни овошја(лимон,портокал),млечни продукти,и остри зачини што би ти ја иритирале состојбата.(можда и глутен е добро да се одбегне ако си алергичен)

Јади повеќе интегрални житарици ако веќе јадеш(и ако не си алергичен на глутен, не знам каква ти е состојбата) мешункасти растенија, туршија, кисела зелка (ако не ти смета, или добро изми ја) овошје,зеленчук,семки,јаткасти плодови

Од суплементи можеш за пробаш:
D3 за имунитет а можеш да го искомбинираш со K2.
Селен
Цинк , ако го земаш подолг период без престан земај го со cooper, за 1х неделно не мора
Пробиотик
Дигестивни ензими
Витамин Ц со кверцетин и цитрусни биофлавоноиди


Поздрав.
 
Последно уредено:
Член од
13 април 2021
Мислења
3.040
Поени од реакции
10.251
Последниве 2/3 дена ужасно се влоши. Не можам да дишам,немам доволно здив,болка во градите и постојано како нешто ме кочи во грлото,препоставувам дека е секретот од носот оти ми се лепи за гласните жици и ненормално кашлам да го исфрлам . Бев пред 2 месеца кај уво/нос/грло,као тоа е секрет на гласни жици.Земи марисол и ќе ти среди одма.Ништо не помогна . Имав епизоди со краток здив,,си реков ништо сериозно. Ама последниве денови ме утепа. Закажав за пулмологија,ќе видиме,но термин чак крај на месец,мене ми е се полошо.

Читав на нет,да не има проблем со функцијата на гласните жици. Неправилно да се затвораат ? Сето кашкање грубо,секретот шо се таложи,повраќање едноставно ги поремети со неправилно затворање на гласните жици?


Vocal cord dysfunction (VCD) ?!


Чаре ....?
Пробај да се инхалираш. Ако немаш инхалатор, може да си направиш во домашни услови, инхалација со топла вода и морска сол.

Можеш да си земеш и брис од нос и грло.

Алергии испитани?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.232
Поени од реакции
7.039
Последниве 2/3 дена ужасно се влоши. Не можам да дишам,немам доволно здив,болка во градите и постојано како нешто ме кочи во грлото,препоставувам дека е секретот од носот оти ми се лепи за гласните жици и ненормално кашлам да го исфрлам . Бев пред 2 месеца кај уво/нос/грло,као тоа е секрет на гласни жици.Земи марисол и ќе ти среди одма.Ништо не помогна . Имав епизоди со краток здив,,си реков ништо сериозно. Ама последниве денови ме утепа. Закажав за пулмологија,ќе видиме,но термин чак крај на месец,мене ми е се полошо.

Читав на нет,да не има проблем со функцијата на гласните жици. Неправилно да се затвораат ? Сето кашкање грубо,секретот шо се таложи,повраќање едноставно ги поремети со неправилно затворање на гласните жици?


Vocal cord dysfunction (VCD) ?!


Чаре ....?
Имаш ти најверојатно бактеријален брохит кој си го влечиш подолго време. Оди кај матичниот да ти дајт еден антибиотик за да те види Госпо.

Thank me later
 
Член од
22 април 2005
Мислења
1.333
Поени од реакции
504
Zdravo. Mi treba sovet za trigliceridi. So godini vekje mi se od 11 do 13 sto e ogeomno. Sega jas sum si kriv ne piev dolgo vreme apcinja a sega pocnav triglid I uste edni kapsuli od crven oriz. Holesterol mi e 8 sto I toa e mnogu a se hranam pretezno zdravo. Verojatno samata krv sozdava bez razlika sto jadam a i od stres so godinite sigurno e. Sto predlagate da pijam ili jadam nesto na prirodna baza za trigliceridi i holesterol? Fala odnapred.
Автоматски споено мислење:

Zdravo. Mi treba sovet za trigliceridi. So godini vekje mi se od 11 do 13 sto e ogeomno. Sega jas sum si kriv ne piev dolgo vreme apcinja a sega pocnav triglid I uste edni kapsuli od crven oriz. Holesterol mi e 8 sto I toa e mnogu a se hranam pretezno zdravo. Verojatno samata krv sozdava bez razlika sto jadam a i od stres so godinite sigurno e. Sto predlagate da pijam ili jadam nesto na prirodna baza za trigliceridi i holesterol? Fala odnapred.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom