Дежурна Ординација! #2

Член од
3 мај 2019
Мислења
17.694
Поени од реакции
9.531
Вака, пред 8 години ѓи скршив коските на ногата фибула и тибиа,до сега немав никаков проблем ама пред месец ипол почна да ме стега баш таму каде беше скршена коската и и ми трепери цела нога односно како нервите да треперат така нешто.

Бев ја снимав ногата коската не ниту скршена ниту пукната..

Имал ли некој вакво искуство?
мене ми се појавуваат такви промени кога ќе се менува времето и тоа точно на местата каде имав скршеници и операција.
Штом на ртг виделе дека се е во ред, тогаш добро е..мачкај се со кремот, пиј аналгетици и тоа е...како нови неможеме да се направиме...ќе си трпиме и ќе буткаме.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.100
Поени од реакции
10.358
И куркумата е добра за болки во зглобови и коски.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.505
Поени од реакции
34.616
Не, јас сум инвалидизирано лице не се движам, имам реуматоиден артритис веќе 32 години.
Плус пијам Раптен К за болќи и CH Alpha ..
Нозете воошто не ѓи оптеретувам, физикална терапија неможам оти имам многу бои во зглобовите.
... тоа веќе менува ситуација, ти си бил на ортопед поради екс повредата, инаку ревматологот со имунологот како специјалност треба да се занимават со ревматоиден артритис што си има процедура, дали воопшто земаш/имаш терапија со биолошки лекови за ревматоидниот артрит?
ако ДА, треба да се консултираш со тие специјалисти кои ти ја водат трапијата, дали можеш да ги пиеш овие понудените суплементи од ортопед, да не расипеш на друга страна терапијата што толку години си болен од ревматоиден артрит.

види спојлер!

 
Последно уредено:

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.384
Поени од реакции
21.930
Не,неземам биолошки лекови,во минатото зимав ама многу лошо поминав ми се вкочанија сите зглобови па прекинав.Само за болки земам Раптен К ми одговара, предтоа зимав волтарен апчиња .. Инаку болеста е во стагнација ..
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.100
Поени од реакции
10.358
Како се лечи хомосексуалноста и каква болест е тоа?
Хомосексуалноста не е болест, следствено на тоа не постои и третман за истата.

За хомофобијата on the other hand, постои нешто што се вика mind your own business.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.505
Поени од реакции
34.616
Како се лечи хомосексуалноста и каква болест е тоа?
Меѓународната класификација на болести на Светската здравствена организација „сè уште ја одржува хомосексуалноста како медицинска дијагноза.“

Меѓународната статистичка класификација на болести и сродни здравствени проблеми (МКБ -10)2 е статистичка алатка која може да ја користат земјите-членки за известување за луѓето кои контактираат со здравствените установи.

МКБ -10-АМ е Меѓународна статистичка класификација на болести и поврзани здравствени проблеми.

Хомосексуалноста првпат се појави во МКБ во нејзината 6-та ревизија (1948), во Категорија 320 - Патолошка личност - како еден од поимите вклучени во под-категоријата 320.6 - Сексуални отстапувања.
Така беше задржан во 7-та ревизија (1955),
но во 8-та ревизија (1965) беше префрлена од категоријата „Патолошка личност“ во онаа на „Сексуални отстапувања и нарушувања“ (шифра 302) и специфичната под-категорија стана 302,0 - Хомосексуалност.
Хомосексуалноста беше задржана во истата категорија и под-категорија во 9-та ревизија на МКБ (1977), па следи 10-та ревизија на МКБ

...хомосексуалноста беше класифицирана под шифра 302.0, со инструкција да се „кодира хомосексуалноста овде без разлика дали се смета или не како ментално растројство“.
Иако МКБ никогаш не изјави дека хомосексуалноста треба да се смета за болест, оваа формулација носи ризик од погрешно толкување.

...за да следи, предлог декласификација на категориите на болести поврзани со сексуалната ориентација во меѓународната статистичка класификација на болести и сродни здравствени проблеми (ICD-11).

Z72.52 е шифра на МКБ што се користи за одредување дијагноза на високоризично хомосексуално однесување и е доволно детален за да се користи за да се специфицира медицинска дијагноза.
 
Последно уредено:
Член од
3 јуни 2018
Мислења
308
Поени од реакции
134
Дали и како може да се отстранат камења во бубрези и што помага при тоа
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.100
Поени од реакции
10.358
Меѓународната класификација на болести на Светската здравствена организација „сè уште ја одржува хомосексуалноста како медицинска дијагноза.“

Меѓународната статистичка класификација на болести и сродни здравствени проблеми (МКБ -10)2 е статистичка алатка која може да ја користат земјите-членки за известување за луѓето кои контактираат со здравствените установи.

МКБ -10-АМ е Меѓународна статистичка класификација на болести и поврзани здравствени проблеми.

Хомосексуалноста првпат се појави во МКБ во нејзината 6-та ревизија (1948), во Категорија 320 - Патолошка личност - како еден од поимите вклучени во под-категоријата 320.6 - Сексуални отстапувања.
Така беше задржан во 7-та ревизија (1955),
но во 8-та ревизија (1965) беше префрлена од категоријата „Патолошка личност“ во онаа на „Сексуални отстапувања и нарушувања“ (шифра 302) и специфичната под-категорија стана 302,0 - Хомосексуалност.
Хомосексуалноста беше задржана во истата категорија и под-категорија во 9-та ревизија на МКБ (1977), па следи 10-та ревизија на МКБ

...хомосексуалноста беше класифицирана под шифра 302.0, со инструкција да се „кодира хомосексуалноста овде без разлика дали се смета или не како ментално растројство“.
Иако МКБ никогаш не изјави дека хомосексуалноста треба да се смета за болест, оваа формулација носи ризик од погрешно толкување.

...за да следи, предлог декласификација на категориите на болести поврзани со сексуалната ориентација во меѓународната статистичка класификација на болести и сродни здравствени проблеми (ICD-11).

Z72.52 е шифра на МКБ што се користи за одредување дијагноза на високоризично хомосексуално однесување и е доволно детален за да се користи за да се специфицира медицинска дијагноза.
Хомосексуалноста е тргната од меѓународната класификација на болести на 17 мај 1990 год.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.592
Поени од реакции
18.009
Дали и како може да се отстранат камења во бубрези и што помага при тоа

плус ќе најдеш нешто добро против болки, мене само диклофенак ми помогна


со лесно
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.505
Поени од реакции
34.616
Хомосексуалноста е тргната од меѓународната класификација на болести на 17 мај 1990 год.
значи, си беше болест, па потоа пу пу не е болест, еднаш болест секогаш болест, а сега што се измешаа други политички интереси, тоа е само мешање во медицината и изобличување по директива!

ice_screenshot_20220629-162837.jpeg

... 01.10.2018 година активна дијагноза конкретно за „висок ризик на хомосексуално однесување“, со код на дијагноза Z72.52, штом има код на дијагноза „нека не биде болест“ туку како би го класифицирале? дијагноза без болест? се знае кој и што добива дијагноза, ама не смеат некако да кажат директно, па одоколу со дијагноза „висок ризик“!

ice_screenshot_20220629-162647.jpeg
 
Последно уредено:
Член од
3 јуни 2018
Мислења
308
Поени од реакции
134
Дали некој има искуство со лековити води од цркви,манастири...или нешто друго слично на ова?
Не прашувам за мене
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.734
Поени од реакции
7.547
значи, си беше болест, па потоа пу пу не е болест, еднаш болест секогаш болест, а сега што се измешаа други политички интереси, тоа е само мешање во медицината и изобличување по директива!

Прегледај го приврзокот 336977

... 01.10.2018 година активна дијагноза конкретно за „висок ризик на хомосексуално однесување“, со код на дијагноза Z72.52, штом има код на дијагноза „нека не биде болест“ туку како би го класифицирале? дијагноза без болест? се знае кој и што добива дијагноза, ама не смеат некако да кажат директно, па одоколу со дијагноза „висок ризик“!

Прегледај го приврзокот 336978
За женска хистерија кој е кодот?
 
Член од
7 јуни 2011
Мислења
4.160
Поени од реакции
3.120
Дали и како може да се отстранат камења во бубрези и што помага при тоа
Јас патам од ова.. Последно кога ме фати 2020 година заминав во Пашино Рувце-Прилепско кај баба Ратка.. Ти дава 2 напитока од кој еден е чај..
Не осетив да исфрлим ништо ама па фала богу немав од тогаш напад..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom