Дежурна Ординација! #2

Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.807
Поени од реакции
7.185
Совет барам,не сум користел воопшто други креми цел живот,освен стрикно невенова маст . Но има некој мал успешен ефект. Се мачам со псоријаза од мали нозе заради тироидната жлезда и заради тоа резултат генетски не ми лачи кожата природна маст, недоволно природна хидратација. Да ми препорачате некоја секојдневна маст за сува кожа . Може од било каде . ДМ МАРКЕТ, Орифлејм итн по аптеките . Шо користите вие со сличен проблем .
1. Си пробал ли со промена на исхрана?

2. Од креми пробај Lanolin од Медела, имаш по нашиве аптеки. На природна база е, нема негативни појави.
Или combination of olive, almond, peanut, and lanolin oils, plus Vitamin E.

3. Сребрена вода, но не смееш во очи.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.496
Поени од реакции
9.406
Совет барам,не сум користел воопшто други креми цел живот,освен стрикно невенова маст . Но има некој мал успешен ефект. Се мачам со псоријаза од мали нозе заради тироидната жлезда и заради тоа резултат генетски не ми лачи кожата природна маст, недоволно природна хидратација. Да ми препорачате некоја секојдневна маст за сува кожа . Може од било каде . ДМ МАРКЕТ, Орифлејм итн по аптеките . Шо користите вие со сличен проблем .
Обиди се со рицинусово масло, добро е и за псоријазата што ја имаш
 
Член од
3 јуни 2018
Мислења
308
Поени од реакции
134
Совет барам,не сум користел воопшто други креми цел живот,освен стрикно невенова маст . Но има некој мал успешен ефект. Се мачам со псоријаза од мали нозе заради тироидната жлезда и заради тоа резултат генетски не ми лачи кожата природна маст, недоволно природна хидратација. Да ми препорачате некоја секојдневна маст за сува кожа . Може од било каде . ДМ МАРКЕТ, Орифлејм итн по аптеките . Шо користите вие со сличен проблем .
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
заради тироидната жлезда и заради тоа резултат генетски не ми лачи кожата природна маст, недоволно природна хидратација.
...на твоето да се додаде и стресни ситуации, покачен крвен притисок, дијабетес, покачен холестерол во крвта, како и вишок на килограми, како фактори на провоцирање и активирање на псоријаза,
...зависи од локација и тип на псоријаза и степен на кожната промена треба да се примени различен приод на барем ублажување на неподносливите кожни промени, така треба да се напише и опише местото и самата кожна промена, дали има лушпи, дали е во вид на красти, дали е само црвенило.....итн.
...но едно е сигурно дека без коритикостероид, барем малкуцка некој ден да се намачка нема да се повлече или барем ублажи неподносливите кожни промени од псоријаза, така да BUTAVATE (klobetazol propionat) би требало да ја ублажи ситуацијата, додека другите денови би се одржувала хидратација на кожата на друг начин.
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
714
Поени од реакции
1.232
Decki Edno prasanje .... SeeE desava da imam cuvstvo ko da sum vozbuden ,napnat,I se nesto vo iscekuvanje ,nekoas sakam da zemam dlabok zdiv nemozam ...pametot tuka non stop mi e ...inace NEMam nekoi drygi simptomi ,podvizen sum ,rabotam itn...se ova mi se desava koga CE pomislam da odreeeena situacija ,I koga se naogam vo odredena sredina ,ponekogas sakam Samo da odmoram ....vas sovet ? Sto moze da bide ? Znam deka CE recete anksioznost ....Dali mozebi e nekoj drug problem ...I da pametot se tuka mi e ...ete ova mi e ova mi e ova CE se sluci itn...pomos sovet lek ....pozdrav
 
Ф

Флеш

Гостин
Decki Edno prasanje .... SeeE desava da imam cuvstvo ko da sum vozbuden ,napnat,I se nesto vo iscekuvanje ,nekoas sakam da zemam dlabok zdiv nemozam ...pametot tuka non stop mi e ...inace NEMam nekoi drygi simptomi ,podvizen sum ,rabotam itn...se ova mi se desava koga CE pomislam da odreeeena situacija ,I koga se naogam vo odredena sredina ,ponekogas sakam Samo da odmoram ....vas sovet ? Sto moze da bide ? Znam deka CE recete anksioznost ....Dali mozebi e nekoj drug problem ...I da pametot se tuka mi e ...ete ova mi e ova mi e ova CE se sluci itn...pomos sovet lek ....pozdrav
панични напади .... или кажано едноставно ,премногу се оптеретуваш и мислиш на една работа ,наместо да се релаксираш . Нормална работа е ,гледај да си во контакт со повеќе луѓе и види од каде ти е изворот на паниката,што ти е извор . Како да пишам правилно,desensitization на англиски е , стравот шо тие ,да го ослабиш. Нормална фаза во животот е , само релаксирај се .
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
714
Поени од реакции
1.232
панични напади .... или кажано едноставно ,премногу се оптеретуваш и мислиш на една работа ,наместо да се релаксираш . Нормална работа е ,гледај да си во контакт со повеќе луѓе и види од каде ти е изворот на паниката,што ти е извор . Како да пишам правилно,desensitization на англиски е , стравот шо тие ,да го ослабиш. Нормална фаза во животот е , само релаксирај се .
Koga ova se desava pulsot mi e 100 go meram ,pritisokot top 120 so 80 ,si vikam Dan mi e srce unpm ...koga sum vonkontakt so lugje se smiruva malce...nemozam ni kilaza da dignam....Fala na sovet kje probam :) mislam deka znam od kade e stravot ...mislan deka vonsituacijava netreba beganje ..Samo da se soocam so toa ....inace mnogu stresen period bese .....vonposledno vreme
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
панични напади .... или кажано едноставно ,премногу се оптеретуваш и мислиш на една работа ,наместо да се релаксираш . Нормална работа е ,гледај да си во контакт со повеќе луѓе и види од каде ти е изворот на паниката,што ти е извор . Како да пишам правилно,desensitization на англиски е , стравот шо тие ,да го ослабиш. Нормална фаза во животот е , само релаксирај се .
...не е нормална фаза да мисли дека нешто му е па го стега во гради, па ќе умре од инфаркт или има кој знае што болест што никако не можат да откријат, ама ако откријат ќе биде касно, да не може во тој момент да диши ниту издиши, тогаш што ќе прави во постара возраст кога ќе има нормално шкрипење на телото, зошто не сме роботи, ќе шкрипи таму ваму,
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
714
Поени од реакции
1.232
...не е нормална фаза да мисли дека нешто му е па го стега во гради, па ќе умре од инфаркт или има кој знае што болест што никако не можат да откријат, ама ако откријат ќе биде касно, да не може во тој момент да диши ниту издиши, тогаш што ќе прави во постара возраст кога ќе има нормално шкрипење на телото, зошто не сме роботи, ќе шкрипи таму ваму,
Sakas da kazes ??? Nesto stvarno mi e ...:) Ili psihata e cudesna rabota ? :)
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Koga ova se desava pulsot mi e 100 go meram ,pritisokot top 120 so 80 ,si vikam Dan mi e srce unpm ...koga sum vonkontakt so lugje se smiruva malce...nemozam ni kilaza da dignam....Fala na sovet kje probam :) mislam deka znam od kade e stravot ...mislan deka vonsituacijava netreba beganje ..Samo da se soocam so toa ....inace mnogu stresen period bese .....vonposledno vreme
...види, ако поминуваме на пешачки на прометна улица на семафор зелено светло и наеднаш се пали црвено светло, ние среде пешачки и не сме спремни за таква ситуација и наеднаш доаѓа до израз излачување на адреналинот, симпатикус реагира да би успееле да стрчнеме да не бидеме поспани и да не не згазне автомобил, ако мериме во тој момент пулсот па и притисок, знаат тие кои носеле 24ч холтер, не 100 , туку многу повисоки вредности се регистрираат и тие се нормални вредности поради самата ситуација,

...кога кај тебе ќе те стегне некаде, веднаш реагираш панично оти мислиш на умирачка кој знае што ќе те стрефне и адреналинот твој се лачи нагло, стега крвни садови, срцето ќе забрза да престигне да испумпа, а ти земаш апарат да мериш, па нормално е и 130 да исчука во минута, па не е нормално при таков стрес и страв да си млитав, тогаш немаш заштитни механизми во телото и тоа е многу полошо,
Sakas da kazes ??? Nesto stvarno mi e ...:) Ili psihata e cudesna rabota ? :)
...викаат, бутур не ти е, да те однесе некој во некоја пештера да те малтретира да видиш зорт, ќе се изненадиш како твоето тело све ќе истрпи, човечко тело издржува со полуфункционални органи стари особи на нива под 40 степени да вршат физичка аргатска работа, ти млад здрав без вродени мани и болести хендикеп, ќе се усереш кога ќе те стегне некаде,

.... тоа централата горе што ја имаш те управува, дај контролирај се и кажи и на твојата психа дека не се плашиш и токму тогаш кога ќе те стегне и ќе имаш 100 отчукување на пулсот направи 10 склека и кажи ,,шетај сега,, на твојата психа, ,,моето тело е здраво и ти претеруваш,, да се знае кој управува!
 
Последно уредено:
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.901
Поени од реакции
1.362
Decki Edno prasanje .... SeeE desava da imam cuvstvo ko da sum vozbuden ,napnat,I se nesto vo iscekuvanje ,nekoas sakam da zemam dlabok zdiv nemozam ...pametot tuka non stop mi e ...inace NEMam nekoi drygi simptomi ,podvizen sum ,rabotam itn...se ova mi se desava koga CE pomislam da odreeeena situacija ,I koga se naogam vo odredena sredina ,ponekogas sakam Samo da odmoram ....vas sovet ? Sto moze da bide ? Znam deka CE recete anksioznost ....Dali mozebi e nekoj drug problem ...I da pametot se tuka mi e ...ete ova mi e ova mi e ova CE se sluci itn...pomos sovet lek ....pozdrav
Паничен напад со потење, тремот на раце зголемен пулс.
Си имал стресна ситуација па сега кога се олабави телото напаѓа анксиозноста.
Срцето ниту боли ниту стега. Ако недај боже има некаков проблем, еднаш мава, губи човек свест и ајт на болница. Тие бодежи, такихардии ти се од помислата дека имаш проблем и фактички мозокот ти се фокусира само на една работа и те фаќа паника доколку осетиш тежина. Ти и предходно од страф си осетил тежина и тешко дишење ама не си клавал на дикат и си поминало одма ама сега дека се фокусираш само на то и зато те фаќа паника фактички се вртиш во круг цело време. Оди до аптека и земисиги Magnezan Neuro Doctor Viton. 370денари 30таблети за цел месец. Одлични се и многу помагаат за вака за анксиозност. Значи не се антидепресиви, витамини се и во нив има К2, магнезиум, цинк, б6, б12 и други витамини само не ги памтам кој беа. Јас ги користев и ми помагаа многу. И гледај да преспиваш преку дента, гледај да одмараш повеќе и ќе помини. Не е страшно, сите сме го поминале тој период.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Значи не се антидепресиви, витамини се и во нив има К2, магнезиум, цинк, б6, б12 и други витамини само не ги памтам кој беа.
...морам да те поправам, не ми замерувај, содржи витамини како К2, Б6, Б12 и содржи минерали како магнезиум и цинк.
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
870
Поени од реакции
1.378
Koga ova se desava pulsot mi e 100 go meram ,pritisokot top 120 so 80 ,si vikam Dan mi e srce unpm ...koga sum vonkontakt so lugje se smiruva malce...nemozam ni kilaza da dignam....Fala na sovet kje probam :) mislam deka znam od kade e stravot ...mislan deka vonsituacijava netreba beganje ..Samo da se soocam so toa ....inace mnogu stresen period bese .....vonposledno vreme
Ignoriraj. Napravi gi ednas pregledite dokolku sakas, ama ne zabeguvaj ako ti e novo. Lesno e da se kaze vaka na forum ama gledaj da poslusas. Ne si sam, toa da go imas sekogas na um.

ako veruvas vo bioenergija pretrcaj do kaj Laste vo Madzari. Ke te naprai picikato :)
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
714
Поени од реакции
1.232
Паничен напад со потење, тремот на раце зголемен пулс.
Си имал стресна ситуација па сега кога се олабави телото напаѓа анксиозноста.
Срцето ниту боли ниту стега. Ако недај боже има некаков проблем, еднаш мава, губи човек свест и ајт на болница. Тие бодежи, такихардии ти се од помислата дека имаш проблем и фактички мозокот ти се фокусира само на една работа и те фаќа паника доколку осетиш тежина. Ти и предходно од страф си осетил тежина и тешко дишење ама не си клавал на дикат и си поминало одма ама сега дека се фокусираш само на то и зато те фаќа паника фактички се вртиш во круг цело време. Оди до аптека и земисиги Magnezan Neuro Doctor Viton. 370денари 30таблети за цел месец. Одлични се и многу помагаат за вака за анксиозност. Значи не се антидепресиви, витамини се и во нив има К2, магнезиум, цинк, б6, б12 и други витамини само не ги памтам кој беа. Јас ги користев и ми помагаа многу. И гледај да преспиваш преку дента, гледај да одмараш повеќе и ќе помини. Не е страшно, сите сме го поминале тој период.
Strav me fakja ...zasto I ovoj simptom go imam....venite na racete mi se debeli ,koga kje gindignam racete togas se smiruvaat ...od sto moze toa da e?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom