Дежурна Ординација! #2

Член од
22 ноември 2018
Мислења
320
Поени од реакции
617
Според Европа:
Високо нормален: систолен 130-139 и дијастолен 85-89
Степен 1 хипертензија: систолен 140-159 и дијастолен 90-99
Степен 2 хипертензија: систолен 160-179 и дијастолен од 100-109.
Степен 3 хипертензија: систолен од 180 и нагоре и дијастолен од 110 и нагоре.
Според Америка:
Степен 1 е 130-139 и 80-89
.
.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
паметно ли е да се земаат апчинња?
Ако имаш покачен притисок и поготово ако се пирамил да, енапирил не толку.

За оптимално кардиоваскуларно здравје 110/70 е најдобар, намалување под тие бројки не допринесува за подобра долговечност.

 
Последно уредено:
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.847
Поени од реакции
10.443
Дали докотор Горица има склучено договор со фондот и дали долго се чека за термин?
Автоматски споено мислење:


Не е само воспалено,не се гледа добро на сликата зосшто има ставано кантарионово масло. Раната крвари денес ,утре и задутре заздравува го чеша се надеваме дека здравее а веќе третиот ден пак исто.Се лупи самата кора и пак крвари.
по ова што го пиша ми делува на псоријаза ама глупо е да се нагаѓа и да го третирате без да знаете што конкретно е


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
3 мај 2021
Мислења
13
Поени од реакции
4
Ако имаш покачен притисок и поготово ако се пирамил да, енапирил не толку.

За оптимално кардиоваскуларно здравје 110/70 е најдобар, намалување под тие бројки не допринесува за подобра долговечност.

пиеш ли ти? ја имам 30 години не сакам да ги земам
 
Член од
16 август 2015
Мислења
225
Поени од реакции
278
Ми земаа крв од левата рака, првиот ден се беше во ред ама утредента ми се појавија две големи темно сини модрици на десната страна од вената.
Прв пат ми се случува ова, се надевам не е ништо сериозно?
e dobro de skoro na site sekogas so im zimaat krv od vena se praat modrici sledniot den na toa mesto. Za da ne ti se naprai modrica takva sleden pat koa ke ti zemat krv i odma stom ti go staat pamukceto stiskaj silno na toa mesto vrz pamukot i drzi nekoe vreme . Dodusa i tie so bockaat cim ti go staat pamukot ne za dzabe vikaat stiskaj/drzi tuka malce.
 

S.L

Желба по титула :D
Член од
1 јули 2013
Мислења
1.848
Поени од реакции
1.284
Pred nekoj den vezbav noze(vtotrnik). Se dvizan dnevno od 8do12 km redovno... ama vo cetvrokot pocna da mi stanuva premnogu cudno vo predolellt na besikata, testisite, preponite... i iskreno ne mozam tocno da ja detektiram bolkata kaj e... a kaj testisite osekjam nekoja neprijatna tenzija... napraviv proverka na testisite niso somnitelno ne osetiv. Dali bi mozelo da e od vospalenie na preponite ili da ne si igram igracki da odam da napraam eden ubav pregled?
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.040
Поени од реакции
10.252
Pred nekoj den vezbav noze(vtotrnik). Se dvizan dnevno od 8do12 km redovno... ama vo cetvrokot pocna da mi stanuva premnogu cudno vo predolellt na besikata, testisite, preponite... i iskreno ne mozam tocno da ja detektiram bolkata kaj e... a kaj testisite osekjam nekoja neprijatna tenzija... napraviv proverka na testisite niso somnitelno ne osetiv. Dali bi mozelo da e od vospalenie na preponite ili da ne si igram igracki da odam da napraam eden ubav pregled?
Колку години си?

Други симптоми некои имаш? Зачестено мокрење? Болка при мокрење? Температура? Болката дали се шири кон некаде? Крв во урина?

Оток или грутки некои?
 
Член од
16 август 2015
Мислења
225
Поени од реакции
278
Pred nekoj den vezbav noze(vtotrnik). Se dvizan dnevno od 8do12 km redovno... ama vo cetvrokot pocna da mi stanuva premnogu cudno vo predolellt na besikata, testisite, preponite... i iskreno ne mozam tocno da ja detektiram bolkata kaj e... a kaj testisite osekjam nekoja neprijatna tenzija... napraviv proverka na testisite niso somnitelno ne osetiv. Dali bi mozelo da e od vospalenie na preponite ili da ne si igram igracki da odam da napraam eden ubav pregled?
kila
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.366
Поени од реакции
38.343
Pred nekoj den vezbav noze(vtotrnik). Se dvizan dnevno od 8do12 km redovno... ama vo cetvrokot pocna da mi stanuva premnogu cudno vo predolellt na besikata, testisite, preponite... i iskreno ne mozam tocno da ja detektiram bolkata kaj e... a kaj testisite osekjam nekoja neprijatna tenzija... napraviv proverka na testisite niso somnitelno ne osetiv. Dali bi mozelo da e od vospalenie na preponite ili da ne si igram igracki da odam da napraam eden ubav pregled?
Братче, најубаво да не вежбаш и да престанеш со активнот на една недела. Ако продолжи да те боли можеш да направиш еден преглед за кила да не имаш. А ако те пушти кога ќе вежбаш носи појас, каиш, што и да имаш. Пошто најлесен начин е да се заебеш неносејки појас у теретана.
 

S.L

Желба по титула :D
Член од
1 јули 2013
Мислења
1.848
Поени од реакции
1.284
Колку години си?

Други симптоми некои имаш? Зачестено мокрење? Болка при мокрење? Температура? Болката дали се шири кон некаде? Крв во урина?

Оток или грутки некои?
24 години имам.
1. Непријатна тензија и недефинирана болка.
2/3. Немам болка, ниту пак зачестено мокрење. Но имам еден друг проблем... кога ми се мокри не го осеќам, мислам осеќам само тензија околу бешиката, но не како порано со сум имал точна назнака дека ми се мокри. Тоа малце ме чуди. Температура немам ниту пак крв... урината си е баш бистра.
4. Болката се појавува на неколку начини. Лева страна на препоните боли баш онака како кога си се превежбал(како воспалено местото да е), десната страна не можам точно да ја дефинирам кај боли, а некогаш ми се појавува онака кратка болка(како струја да прошло низ мене) од бешиката до кај тестисот десен. Болките не се постојани, ама кога не боли се осеќам непријатно. Не знам како да го објаснам тоа. Како цело време тензија да имам во таа регија.
5. Оток немам ниту грутка... 2/3 пута се проверив после туширање и све си е у ред баш онака темелно одев.
 
Член од
16 август 2015
Мислења
225
Поени од реакции
278
24 години имам.
1. Непријатна тензија и недефинирана болка.
2/3. Немам болка, ниту пак зачестено мокрење. Но имам еден друг проблем... кога ми се мокри не го осеќам, мислам осеќам само тензија околу бешиката, но не како порано со сум имал точна назнака дека ми се мокри. Тоа малце ме чуди. Температура немам ниту пак крв... урината си е баш бистра.
4. Болката се појавува на неколку начини. Лева страна на препоните боли баш онака како кога си се превежбал(како воспалено местото да е), десната страна не можам точно да ја дефинирам кај боли, а некогаш ми се појавува онака кратка болка(како струја да прошло низ мене) од бешиката до кај тестисот десен. Болките не се постојани, ама кога не боли се осеќам непријатно. Не знам како да го објаснам тоа. Како цело време тензија да имам во таа регија.
5. Оток немам ниту грутка... 2/3 пута се проверив после туширање и све си е у ред баш онака темелно одев.
brat ti pisav i pogore , najverovatno kila imas. A i kako so pisa clenot pogore najloso vezbanje osobeno za squats e bez pojas. Odi na lekar pod itno use denes na urgentno. Ima poveke vida na hernija ( kila ) ali spored ova so go pisuvas ti imas Preponska Hernija.Idi na urgentno ne si igraj igracki i ne cekaj
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: S.L

S.L

Желба по титула :D
Член од
1 јули 2013
Мислења
1.848
Поени од реакции
1.284
brat ti pisav i pogore , najverovatno kila imas. A i kako so pisa clenot pogore najloso vezbanje osobeno za squats e bez pojas. Odi na lekar pod itno use denes na urgentno. Ima poveke vida na hernija ( kila ) ali spored ova so go pisuvas ti imas Preponska Hernija.Idi na urgentno ne si igraj igracki i ne cekaj
Da okej sfakjam toa samo treningot ne bese tezinski bea obicni vezbi iscekor, cucanj, lateralno i takvi vezbi so po 50 povtoruvanja vo serija. Ne vezbam so ogromni tezini nikogas... a sega poso se zatvoreni teretanive doma bez tezina pravam trening.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.040
Поени од реакции
10.252
24 години имам.
1. Непријатна тензија и недефинирана болка.
2/3. Немам болка, ниту пак зачестено мокрење. Но имам еден друг проблем... кога ми се мокри не го осеќам, мислам осеќам само тензија околу бешиката, но не како порано со сум имал точна назнака дека ми се мокри. Тоа малце ме чуди. Температура немам ниту пак крв... урината си е баш бистра.
4. Болката се појавува на неколку начини. Лева страна на препоните боли баш онака како кога си се превежбал(како воспалено местото да е), десната страна не можам точно да ја дефинирам кај боли, а некогаш ми се појавува онака кратка болка(како струја да прошло низ мене) од бешиката до кај тестисот десен. Болките не се постојани, ама кога не боли се осеќам непријатно. Не знам како да го објаснам тоа. Како цело време тензија да имам во таа регија.
5. Оток немам ниту грутка... 2/3 пута се проверив после туширање и све си е у ред баш онака темелно одев.
Најдобро да идеш на лекар. Вака ние сега може да си нагаѓаме до утре дали е кила, уринарна инфекција или камче, спи или едноставно мускулно воспаление. Преглед, крвна слика и урина да се испита.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: S.L
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.933
24 години имам.
1. Непријатна тензија и недефинирана болка.
2/3. Немам болка, ниту пак зачестено мокрење. Но имам еден друг проблем... кога ми се мокри не го осеќам, мислам осеќам само тензија околу бешиката, но не како порано со сум имал точна назнака дека ми се мокри. Тоа малце ме чуди. Температура немам ниту пак крв... урината си е баш бистра.
4. Болката се појавува на неколку начини. Лева страна на препоните боли баш онака како кога си се превежбал(како воспалено местото да е), десната страна не можам точно да ја дефинирам кај боли, а некогаш ми се појавува онака кратка болка(како струја да прошло низ мене) од бешиката до кај тестисот десен. Болките не се постојани, ама кога не боли се осеќам непријатно. Не знам како да го објаснам тоа. Како цело време тензија да имам во таа регија.
5. Оток немам ниту грутка... 2/3 пута се проверив после туширање и све си е у ред баш онака темелно одев.
Имаш само малку истегнати некој дел од долниот стомачен ѕид. Немаш клиничка хернија (ингвинална) или можеби тестисот си го истегнати малку. Мирување и ќе помине ако имаш црвенило или грутка право на лекар матичен или хирург.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: S.L

Kajgana Shop

На врв Bottom