Дежурна Ординација! #2

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
... тироиден хормон и ТСХ нема, некако уреата што толку ниска, како и да е поставената дијагноза ти е сигурно е од тоа што си раскажал што ти се случило во Хрватска, како што си пишал и тука во постот, такада не верувам дека тоа сега ти се случило, па и кога си бил во Жан Митрев па ти ја дале дијагнозата, тоа му доаѓа како ти да си ја одредил дијагнозата, а тие од Жан Митрев само ти ја потврдиле медицински, требаше да кажеш само дека не се чувствуваш добро, а не ти самиот да дадеш насока, а тие само да потврдат,
...случката во Хрватска дури е и очекувана кога секој ден си бил толку ангажиран по цел ден, без спиење и со многуте енергетски напитоци што телото ти се исрпило па дошло можеби до една мала еписода на омалаксување и можеби малку си се „изгубил“ во просторот, ама не и до панично растројство, не ми се верува дека дека може така да делуваш?
што мислиш ти онака за тебе, еве све си опишал, може ли да бидеш сам на себе доктор? ај дај коментар и мислење за себе што мислиш зошто се чуствуваш така... ај малку да поразговараме?
 
Член од
3 октомври 2019
Мислења
48
Поени од реакции
19
... тироиден хормон и ТСХ нема, некако уреата што толку ниска, како и да е поставената дијагноза ти е сигурно е од тоа што си раскажал што ти се случило во Хрватска, како што си пишал и тука во постот, такада не верувам дека тоа сега ти се случило, па и кога си бил во Жан Митрев па ти ја дале дијагнозата, тоа му доаѓа како ти да си ја одредил дијагнозата, а тие од Жан Митрев само ти ја потврдиле медицински, требаше да кажеш само дека не се чувствуваш добро, а не ти самиот да дадеш насока, а тие само да потврдат,
...случката во Хрватска дури е и очекувана кога секој ден си бил толку ангажиран по цел ден, без спиење и со многуте енергетски напитоци што телото ти се исрпило па дошло можеби до една мала еписода на омалаксување и можеби малку си се „изгубил“ во просторот, ама не и до панично растројство, не ми се верува дека дека може така да делуваш?
што мислиш ти онака за тебе, еве све си опишал, може ли да бидеш сам на себе доктор? ај дај коментар и мислење за себе што мислиш зошто се чуствуваш така... ај малку да поразговараме?
Третата слика мислам дека е со тиродиите резултато Тсх 0.80 фт4 1.5

Иначе тоа им беше во компјутерот од лани внесено валда кога бев еднаш и затоа им е пишана почетната случка....
Незнам искрено што може да се случува со мене...тоа очекувано беше таму да, но не ми беше очекувано толку време да ме држи таа епизода...1 год сум беез работа веке од тогаш и паднав психички и од таа страна не дека не сакам да работам него не се осекам доволно спремен физички и психички....нон стоп ми се врти свестата, дури и кога бев активен летото пример физчки премногу Тогаш бев на антидеприсиви зепира пак 4-5 месеци , идев на тури со велосипедот пример 30-40км значи имам сила да возам и да се движам ама не се осекам комотно цело време додека го правев тоа, или кога стојам во место повеке од 1 мин право ми се врти свестата и неможам едноставно... слаб, омалаксан, со многу точки во очите Eye Floater , зуење во ушињата, чуство пред онесвестување во секој момент, затоа и ги остаив антидепресивите тогаш, незнам што да мислам искрено, сите резултати во ред а мене тоа мисе случува нон стоп и незнам како да го надминам... а паничните напади знам од што ми се , скоро ги имам нив, од некни дали реакција беше од апчето дали нешто друго кога се парализирав 15 мин и ми викаа брза помош од тогаш уште толку ме удри во психата, значи буквално мислев дека ке умрам, неподвижен со 5 луге оклу мене викат брза помош па викат не идеме ништо не му е , па ме носат таму и само поминувам со дизаепам 2-3 дена под ред, и идем на доктор др ден и ми викат се ти е во ред крвта и ехото ....

Класично анксиозно размислување имам ете тоа мислам , дека имам некоја дијангоза што не ми е откриена, вирус некој од хрватска, авто имуна болест, Lyme Disease ( иако се тестирав негативен пишете ) нешто што ми го напага нервнио систем такво размислување имам
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
....нон стоп ми се врти свестата, дури и кога бев активен летото пример физчки премногу Тогаш бев на антидеприсиви зепира пак 4-5 месеци , идев на тури со велосипедот пример 30-40км значи имам сила да возам и да се движам ама не се осекам комотно цело време додека го правев тоа, или кога стојам во место повеке од 1 мин право ми се врти свестата и неможам едноставно... слаб, омалаксан, со многу точки во очите Eye Floater , зуење во ушињата, чуство пред онесвестување во секој момент, затоа и ги остаив антидепресивите тогаш, незнам што да мислам искрено, сите резултати во ред а мене тоа мисе случува нон стоп и незнам како да го надминам... а паничните напади знам од што ми се , скоро ги имам нив, од некни дали реакција беше од апчето дали нешто друго кога се парализирав 15 мин и ми викаа брза помош од тогаш уште толку ме удри во психата, значи буквално мислев дека ке умрам, неподвижен со 5 луге оклу мене викат брза помош па викат не идеме ништо не му е , па ме носат таму и само поминувам со дизаепам 2-3 дена под ред, и идем на доктор др ден и ми викат се ти е во ред крвта и ехото ....
Класично анксиозно размислување имам ете тоа мислам , дека имам некоја дијангоза што не ми е откриена, вирус некој од хрватска, авто имуна болест, Lyme Disease ( иако се тестирав негативен пишете ) нешто што ми го напага нервнио систем такво размислување имам
ice_screenshot_20201020-204803.png
... велиме лекови со две страни, со две оштрици, колку се добри толку се лоши, чувствително за дозирање и за редовно пиење или нагло прекинување,
ice_screenshot_20201020-204850.png

...си пиел ...не ти помогнале ...па си ги прекинал...и пак се враќаш на истото...

ice_screenshot_20201020-204834.png
... ако самиот не си помогнеш, никој не може повеќе од тебе, а како прво треба да му дадеш до знаење на „твоето тело“ дека ТИ не се плашиш, ни ако се онесвестиш, ни ако ти зујат ушите, ниту ако имаш автоимуна болест или друга страшна болест, дали може да му контрираш на тоа?
... ете соочисе со ризикот, ете ќе се онесвестиш, па што ? кажи онака во себе „ми е гајле“ не си ни прв ни последен да му се случи тоа, има кој околу тебе да се грижи ако АКО АКО паднеш ...зошто однапред да се плашиш дека што ќе биде ако се онесвестиш? ако ти зујат ушите, нека зујат, ете и мене ми зујат не му давам значење, ми излегуваат све нешто точки во видот летаат „крпи“ натаму наваму во очното дно, а посебно кога се погледнува кон небо...цик цак иде...па нека иде...ќе помине, нека ти биде свеедно ете и јас го имам тоа и што ако, ќе помине со време, не му давај значење, совладај го тоа да се контролираш... дали може така за почеток?
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
edno prasanje...mnogu problemi mi izlegoa priblemi vo posledno vreme.
Vnukot mi e 17 godini. Veke podolgo vreme e nervozen(nek,meseci od koga pocina tatkomu) e se pocesto takov po nekolku dena.
Posebno ovie denovi i ne kazuvase sto mu e ne razgovara,pocna i da lupa po zidovi i da krsi nesto.
Duri sega se otkri ova. Pozadi na gorniot del na gazot (ima li nekoe vnatresno vlakno) mu tecelo gnoj i smrdelo,verojatno i toa mu smeta.
Inaku slabi se so odrzuvanje higiena zatoa sto nemaat kupatilo a i ishranata ne im e redovna.
Care, kade da go nosime na pregled,sega so pandemijava kade bi primale vakvi slucaevi. Treba li operacija.
Ova prva pat go slusam ne sum cul nekoj da go ima bar ne nie.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
edno prasanje...mnogu problemi mi izlegoa priblemi vo posledno vreme.
Vnukot mi e 17 godini. Veke podolgo vreme e nervozen(nek,meseci od koga pocina tatkomu) e se pocesto takov po nekolku dena.
Posebno ovie denovi i ne kazuvase sto mu e ne razgovara,pocna i da lupa po zidovi i da krsi nesto.
Duri sega se otkri ova. Pozadi na gorniot del na gazot (ima li nekoe vnatresno vlakno) mu tecelo gnoj i smrdelo,verojatno i toa mu smeta.
Inaku slabi se so odrzuvanje higiena zatoa sto nemaat kupatilo a i ishranata ne im e redovna.
Care, kade da go nosime na pregled,sega so pandemijava kade bi primale vakvi slucaevi. Treba li operacija.
Ova prva pat go slusam ne sum cul nekoj da go ima bar ne nie.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.037
Поени од реакции
15.627
edno prasanje...mnogu problemi mi izlegoa priblemi vo posledno vreme.
Vnukot mi e 17 godini. Veke podolgo vreme e nervozen(nek,meseci od koga pocina tatkomu) e se pocesto takov po nekolku dena.
Posebno ovie denovi i ne kazuvase sto mu e ne razgovara,pocna i da lupa po zidovi i da krsi nesto.
Duri sega se otkri ova. Pozadi na gorniot del na gazot (ima li nekoe vnatresno vlakno) mu tecelo gnoj i smrdelo,verojatno i toa mu smeta.
Inaku slabi se so odrzuvanje higiena zatoa sto nemaat kupatilo a i ishranata ne im e redovna.
Care, kade da go nosime na pregled,sega so pandemijava kade bi primale vakvi slucaevi. Treba li operacija.
Ova prva pat go slusam ne sum cul nekoj da go ima bar ne nie.
Нека нанесува саќе од мед на местото и нека го менува секој ден. Максимално за две недели ќе помине, јас така спасив газот од нож.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
edno prasanje...mnogu problemi mi izlegoa priblemi vo posledno vreme.
Vnukot mi e 17 godini. Veke podolgo vreme e nervozen(nek,meseci od koga pocina tatkomu) e se pocesto takov po nekolku dena.
Posebno ovie denovi i ne kazuvase sto mu e ne razgovara,pocna i da lupa po zidovi i da krsi nesto.
Duri sega se otkri ova. Pozadi na gorniot del na gazot (ima li nekoe vnatresno vlakno) mu tecelo gnoj i smrdelo,verojatno i toa mu smeta.
Inaku slabi se so odrzuvanje higiena zatoa sto nemaat kupatilo a i ishranata ne im e redovna.
Care, kade da go nosime na pregled,sega so pandemijava kade bi primale vakvi slucaevi. Treba li operacija.
Ova prva pat go slusam ne sum cul nekoj da go ima bar ne nie.
Нека се проба 2 недели со „бабина маст“ од човеков 075 511 323 или некои други што прават маст на база на невен.
Ако не бива, Софија Пејкова на пластична хирургија во државна болница.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Kade mozam da dobijam mislenje za vakcina za grip na lice koe ima Kron? Bolesta se menadzira i e pod kontrola, dobiva terapija.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Kade mozam da dobijam mislenje za vakcina za grip na lice koe ima Kron? Bolesta se menadzira i e pod kontrola, dobiva terapija.
Не е баш едноставно прашањето, обично терапијата за кронова болест е имуносупресивна, а вакцините за грип се со жив вирус и може да биде ризично. Зависи од многу фактори, најдобро е да се консултира со тој што му ја води терапијата или евентуално со клинички имунолог.
 

AAbrat

*******
Член од
28 октомври 2015
Мислења
696
Поени од реакции
1.554
Кратко прашање не е за темава ама поврзано е со здравство па ке прашам.. Немам здравствено осигурување , каде треба да одам утре во биро за вработување или во социјално ? Имам диплома од средно завршено, моментално сум не вработен. Секоја помош ми е добредојдена, до утре сабајле ми треба одгворор.
Благодарам.
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
1.709
Поени од реакции
2.036
Кратко прашање не е за темава ама поврзано е со здравство па ке прашам.. Немам здравствено осигурување , каде треба да одам утре во биро за вработување или во социјално ? Имам диплома од средно завршено, моментално сум не вработен. Секоја помош ми е добредојдена, до утре сабајле ми треба одгворор.
Благодарам.
Во агенцијата за вработување. Таму кога ќе те евидентираат, ќе добиеш здравствено осигурување. Поздрав.
Автоматски споено мислење:

Во агенцијата за вработување. Таму кога ќе те евидентираат, ќе добиеш здравствено осигурување. Поздрав.
види ПП
 
Последно уредено:

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.146
Децо, лекарско уверение треба да земам за да отпочнам процедурата за возачка, ми рекоа у медика плус да одам. Колку време трае и како точно оди процедурата за лекарското, што се прегледува, и тн?
 
H

HoT _iCe

Гостин
Дечки, на прсти ми искачав едни чудни како брадавице, некои викав помагало млеко од смокву, некои други некои биљке, ја би сакаја ако има некој стручан да даде малце попрофесионално мислење, дали има некоја крема што ги суши корени или против брадавице, од што се појавља, дали сам закачија некоју бактерију или е од прљаво и слично, стрес, појма немам.
Една ми е бш стара, мислу дека гу имам сас године и викам ај бе кој ќе се замара, брадавица е ама ичера гледам још една никнала и почнуе да ме нервира.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Дечки, на прсти ми искачав едни чудни како брадавице, некои викав помагало млеко од смокву, некои други некои биљке, ја би сакаја ако има некој стручан да даде малце попрофесионално мислење, дали има некоја крема што ги суши корени или против брадавице, од што се појавља, дали сам закачија некоју бактерију или е од прљаво и слично, стрес, појма немам.
Една ми е бш стара, мислу дека гу имам сас године и викам ај бе кој ќе се замара, брадавица е ама ичера гледам још една никнала и почнуе да ме нервира.
Течен азот. Не е лошо и доктор да ѕирне првин, кожен/пластичар/дерматолог штојазнам. Не е лошо и слики да стаиш.
 
H

HoT _iCe

Гостин
Течен азот. Не е лошо и доктор да ѕирне првин, кожен/пластичар штојазнам.
Ахам, ќе мора да се распрашам, сга не знам како функционира у кризу ама проба неколко тија „алтернативни“ лекови и не помагав.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom