Дежурна Ординација! #2

nako

No1
Член од
22 јануари 2006
Мислења
918
Поени од реакции
35
пред некој ден имав незгоден пад, паднав бочно на рамо, отече многу и помодре ( иако големи болки немав ), отидов на лекар за снимање и во резултатот ми пишуваше Фрактура на хирушки врат на лев хумерус со отчеп на туберкулум мајус со импактација на фрагменти.
Искрено раката не можам да ја мрднам нагоре инаку некој големи болки немам, докторката нешто ме исплаши дека може би ќе мора и на операција да се иде ( вградување на плочка ), ме интересира дали навистина е сериозна толку многу повредата и за колку време оздравува ваков вид на повреда.
инаку раката не ми е во гипс туку мобилизирана со ортопетско помагало за фиксирање на раката.
I0000000.jpg
 

Attachments

Член од
28 септември 2018
Мислења
52
Поени од реакции
134
пред некој ден имав незгоден пад, паднав бочно на рамо, отече многу и помодре ( иако големи болки немав ), отидов на лекар за снимање и во резултатот ми пишуваше Фрактура на хирушки врат на лев хумерус со отчеп на туберкулум мајус со импактација на фрагменти.
Искрено раката не можам да ја мрднам нагоре инаку некој големи болки немам, докторката нешто ме исплаши дека може би ќе мора и на операција да се иде ( вградување на плочка ), ме интересира дали навистина е сериозна толку многу повредата и за колку време оздравува ваков вид на повреда.
инаку раката не ми е во гипс туку мобилизирана со ортопетско помагало за фиксирање на раката.
Прегледај го приврзокот 237409
На ртг гледам дислокација. Препорачувам хируршка имплантација на ОСМ во спротивно ќе следуваат ограничени движења и болки со текот на времето. Со помин
 

nako

No1
Член од
22 јануари 2006
Мислења
918
Поени од реакции
35
На ртг гледам дислокација. Препорачувам хируршка имплантација на ОСМ во спротивно ќе следуваат ограничени движења и болки со текот на времето. Со помин
а каде се вршат тие операции и дали се тешки, нешто препорака за хирург
 
Член од
28 септември 2018
Мислења
52
Поени од реакции
134
а каде се вршат тие операции и дали се тешки, нешто препорака за хирург
Ортопедија односно трауматологија. Препорака др. Небојша Настов -стара градска болница
Небојша е супер за рамо. Во четврток е во амбуланта, побарај приоритетен упат.
Или кај мојот колега др. Зоран Несторовски во ГОБ 8ми Септ
Исто во четврток ординира.

Не се плаши од операцијата, успешно се средува ваков проблем. Се пристапува со отворена метода и се фиксира со ОСМ, постоперативно околу еден месец, вклучено и физ. терапија. Сепак тоа е индивидуално кај секој пациент.
 
Последно уредено:

nako

No1
Член од
22 јануари 2006
Мислења
918
Поени од реакции
35
Ортопедија односно трауматологија. Препорака др. Небојша Настов -стара градска болница
Небојша е супер за рамо. Во четврток е во амбуланта, побарај приоритетен упат.
Или кај мојот колега др. Зоран Несторовски во ГОБ 8ми Септ
Исто во четврток ординира.

Не се плаши од операцијата, успешно се средува ваков проблем.
ти благодарам другар, докторката од градска ми рече дека може би ќе заздрави, ќе чекаме 3 недели, но ако не ќе мора на операција
 

nako

No1
Член од
22 јануари 2006
Мислења
918
Поени од реакции
35
Само што ми ги донесоа резултатите од компјутерска томографија во извештајот пишува:
"фрактура на хирушкиот врат од лев хумерус со зафакање и фрактура на туберкулум мајус без значајна дислокација на фрагментите. Главата од хумерусот се зглобува со гленоидот без луксација на истата."
Како што ми кажа докторката сега треба да помине некое време за да се види како иде заздравувањето но за операција ништо не спомна
за побрзо заздравување земав таблети калциум 600 со витамин д, дали треба уште нешто да се пиезатоа што од време на време качувам и блага температура
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Само што ми ги донесоа резултатите од компјутерска томографија во извештајот пишува:
"фрактура на хирушкиот врат од лев хумерус со зафакање и фрактура на туберкулум мајус без значајна дислокација на фрагментите. Главата од хумерусот се зглобува со гленоидот без луксација на истата."
Како што ми кажа докторката сега треба да помине некое време за да се види како иде заздравувањето но за операција ништо не спомна
за побрзо заздравување земав таблети калциум 600 со витамин д, дали треба уште нешто да се пиезатоа што од време на време качувам и блага температура
Магнезиум цитрат, калциум не ти треба. Вит Д 2000 единици на ден најмалку. K2 MK7 180 mcg/ден, магнезиум најмалку 300мг/ден.
 
Член од
26 јануари 2020
Мислења
15
Поени од реакции
0
Сакам нешто да споделам со вас..Последниве 3-4дена скоро секој час ми се моча и тоа неколку капки и на крај премногу ме боли кога ќе ми допре осеќам болка ме пецка на крај кога ќе завршам со мочање дури и понекогаш очите ќе ми се насолзат,дали знаете што може да ми биде?некоја бактерија нешто или?не знам што може да ми биде?кој се разбира или му се има десено нека ми каже?
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Купи си ѓумбир и џвакај мали парценца повеке пати у ден. Малце е љут ама брзо престанува кога ке се напиеш вода,
важно за брзо време ќе ти помине инфекциката на бешиката, ако не истио ден утредента сигурно. Од лично искуство.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Сакам нешто да споделам со вас..Последниве 3-4дена скоро секој час ми се моча и тоа неколку капки и на крај премногу ме боли кога ќе ми допре осеќам болка ме пецка на крај кога ќе завршам со мочање дури и понекогаш очите ќе ми се насолзат,дали знаете што може да ми биде?некоја бактерија нешто или?не знам што може да ми биде?кој се разбира или му се има десено нека ми каже?
90% уринарна инфекција. Пиј многу, МНОГУ вода и сок/чај од брусница.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.225
Поени од реакции
78.816
увин чај помага и пишуе на него дека е за уринарни инфекции
исто помага препивање со вода
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
Сакам нешто да споделам со вас..Последниве 3-4дена скоро секој час ми се моча и тоа неколку капки и на крај премногу ме боли кога ќе ми допре осеќам болка ме пецка на крај кога ќе завршам со мочање дури и понекогаш очите ќе ми се насолзат,дали знаете што може да ми биде?некоја бактерија нешто или?не знам што може да ми биде?кој се разбира или му се има десено нека ми каже?
И Бактрим можеби, ако е уринарна или циститис. Витамин Ц исто, таквите бактерии тешко опстојуваат во кисела средина. Со лесно, побрз помин!
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.540
Поени од реакции
34.704
... јас пишувам ама кој ме чита, ибупрофенот не поради коронавирусот туку воопшто треба да го одбегнувате, имате други аналгетици!
...токму така, ама ме мрзеше да објаснувам, кафетинот има идеална формула комбинација од 4 компоненти парацетамол, пропифеназон, кофеин и кодеин што покрива токму 4 различни симптоми од различно потекло, со една таблета 4 места како извор на болка покривате!
Да, тоа сакам да кажам. Ретко имам таква главоболка која е ( претпоставка ) од спондилозата и не помага кафетин воопшто.
Избегнувам да пијам аналгетици колку можам, но, кога доаѓа кнап пијам кафетин, после 2 часа станува неподносливо и морам бруфен и се смирува. Па што ќе пијам и кафетин и бруфен, одам директно на бруфен.
Ибопруфенот е генерално еден од најбезбедните NSAID достапни незнам од кај ти се тебе приказниве, ај ако не да се клукаме тогаш Аналгин што е баниран во 90% од цивилизираниот свет.
source: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1855338/
... немам ништо против, секој ќе употребува тоа што сака, само ако се натпреваруваме со клинички студии не знам до каде ќе стигнеме јас имам искуства од пракса, ти не знам од каде можеби од клиничкава студијава што ја постираш од 2007 година пред цели 13 години, еве ти понова од 2017 година околу антиинфламаторни нестероидни лекови конкретно ибупрофенот! инаку околу Аналгинот (metamizol) не коментирав, беше зборот за аналгетикот Кафетин!

ice_screenshot_20200315-203541.png

,,...сегашната употреба на сите студирани НСАИЛ, вклучително и напроксен, е поврзана со зголемен ризик од акутен миокарден инфаркт...,,
клиничка студија ТУКА !
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.709
Поени од реакции
9.541
@bijons ...te molam ako sakas odgovori mi.
Eve veke edna nedela kako imam cuden problem, bolka od levata strana na stomakot, negde pod srceto I toa mi se slucuva pri smeenje.
Dijafragmata li e, muskul nekoj, no mnogu e neprijatna tapa bolka.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.732
Поени од реакции
24.355
Прашање: рубела е ситната сипаница, онаа која многумина ја прележаа како мали? Или е нешто слично за која сме добиле вакцина? Патем, кои вакцини ги примавме ние што сме родени посче распадот на Југославија, знае некој?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom