Дежурна Ординација! #2

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
^ Иди на заболекар прво, а после на снимање на глава/вилица.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.817
^ Иди на заболекар прво, а после на снимање на глава/вилица.
Шо мислиш да е? Оваа спомна дека е можно нешто изместување на вилица.
Исто така да потенцирам дека некогаш на двете ми крцка, она при голтање, ама почесто на десното.
 
Последно уредено:
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Знае некој/а како тече процедурата за замрзнување јајце клетки на нашиве клиники?
Процедурата исто како ин витро со терапија, а може и природно. Се плаќа за да ги чуваат 5 години и после тоа нов договор за чување и се доплаќа за секоја година.
Цените им се само за едно ставање и не може да се додава. Секое ново додавање е како нова постапка и се наново се плаќа. Не може сега 15, а после година да ми текне дека сакам да додаам уште 10.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Процедурата исто како ин витро со терапија, а може и природно. Се плаќа за да ги чуваат 5 години и после тоа нов договор за чување и се доплаќа за секоја година.
Цените им се само за едно ставање и не може да се додава. Секое ново додавање е како нова постапка и се наново се плаќа. Не може сега 15, а после година да ми текне дека сакам да додаам уште 10.
Да, да, многу јасно. Фала за одговорот :)
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Шо мислиш да е? Оваа спомна дека е можно нешто изместување на вилица.
Исто така да потенцирам дека некогаш на двете ми крцка, она при голтање, ама почесто на десното.
А зошто не одиш да те снимаат кога веќе докторот апла ти рекол ако продолжи да крцка да одиш да снимаш?
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.817
А зошто не одиш да те снимаат кога веќе докторот апла ти рекол ако продолжи да крцка да одиш да снимаш?
Oти првично бев појден ради таа „кнедла" в грло шо се сомневав дека ми е на нервна база, али сакав да ја расчистам дилемата да не станува збор за некакво воспаление на крајници за да пијам лекови.
Пошто претходно мака мачев така со некој вид анксиозност што ми резултираше со нервна напнатост и по некој паничен напад за што известен бев за сите симптоми кои добар дел си ги имав како страв, вртоглавица, онака страв и напнатост од гужба, отежнато дишење и сл.
Кога ми рече дека не ми се воспалени крајниците во тој момент, но се познавало дека од мал сум имал посензитивни крајници, добив впечаток дека „ради реда" ми го испра увото, реков да оставам малку да не се среди самото по себе да не ми е и тоа од мисла.
После прегледот кнедлата магично исчезна (што значи ради самата помисла била тука).
А ова со крцкањево продолжи. Исто како и напнатоста, пошто работава ми е таква со мозгање и некогаш се чувствувам преморен, пошто не сум влезен салам во машинава, кондиционо мислам.
 
Последно уредено:
Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.688
Поени од реакции
5.444
Најефтино вадење на лекарско уверение за вработување (освен Железничар)?
 
Член од
15 август 2019
Мислења
79
Поени од реакции
30
Да ми каже некој дали може преку матичниот да се закажи термин за преглед/консултации кај специјалист во државна болница во Скопје (бидејќи во мојот град нема таков специјалист), а притоа јас да сум од друг град?
Фала однапред!
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.496
Поени од реакции
80.563
Последниве 2 дена имам јака вртоглавица од која неможам да стојам на нозе. Првата ми траеше негде 15 минути, а втората вечерва негде околу минута ипол, кратка беше.
Притисокот ми е нормален 130 со под 90, сум немал досега никакви проблеми, али еве кога ќе се деси ова вртоглавицата (која патем ме бутка налево), притисокот иде до 160 со 110.
Денес ете баш не пиев кафе, пазев на исхраната, пешачев саат време, и пак ми се повтори вечерва.

Утре ќе ја проверам крвта, али сакам ваше мислење за ова.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Последниве 2 дена имам јака вртоглавица од која неможам да стојам на нозе. Првата ми траеше негде 15 минути, а втората вечерва негде околу минута ипол, кратка беше.
Притисокот ми е нормален 130 со под 90, сум немал досега никакви проблеми, али еве кога ќе се деси ова вртоглавицата (која патем ме бутка налево), притисокот иде до 160 со 110.
Денес ете баш не пиев кафе, пазев на исхраната, пешачев саат време, и пак ми се повтори вечерва.

Утре ќе ја проверам крвта, али сакам ваше мислење за ова.
Јади по 2-3 големи салати неколку дена, и види дали ќе се смени, (со многу малце сол) вода повеќе исто.
 
Член од
22 ноември 2018
Мислења
320
Поени од реакции
617
Последниве 2 дена имам јака вртоглавица од која неможам да стојам на нозе. Првата ми траеше негде 15 минути, а втората вечерва негде околу минута ипол, кратка беше.
Притисокот ми е нормален 130 со под 90, сум немал досега никакви проблеми, али еве кога ќе се деси ова вртоглавицата (која патем ме бутка налево), притисокот иде до 160 со 110.
Денес ете баш не пиев кафе, пазев на исхраната, пешачев саат време, и пак ми се повтори вечерва.

Утре ќе ја проверам крвта, али сакам ваше мислење за ова.
Вака да знаеш дека 130 со 90 не се зема како нормален притисок, вртоглавиците се појавуваат од варијацијата на притисокот па затоа би советувал освен крвна слика обавезно упат за на интернист.
Кога правите крвна слика не го заборавајте најважниот параметар LDL кој не влегува во основниот пакет
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Последниве 2 дена имам јака вртоглавица од која неможам да стојам на нозе. Првата ми траеше негде 15 минути, а втората вечерва негде околу минута ипол, кратка беше.Притисокот ми е нормален 130 со под 90, сум немал досега никакви проблеми, али еве кога ќе се деси ова вртоглавицата (која патем ме бутка налево), притисокот иде до 160 со 110.Денес ете баш не пиев кафе, пазев на исхраната, пешачев саат време, и пак ми се повтори вечерва.Утре ќе ја проверам крвта, али сакам ваше мислење за ова.
1569598498530.png 1569598460734.png

... честа и погруба примена на стапчињата за чистење уши после туширањето, како и често внесување на предмети како пенкало или нешто слично додека работиме пред компјутер може да биде кривец за „откачување“ на ушниот восок кој притиска како чеп на внатрешно ДЕСНО уво и делува на центарот за рамнотежа (те тера на лево) и појава на вртоглавици (vertigo) , па додека не се испира увото малку потешко дека ќе се смираат тие еписоди од вртоглавици, тоа може да е една причина!


... три капки од 3% хидроген (медицински) во ушето би можело да се стопи и излезе тој восок што би било причина на притискање на средно уво и појава на вртоглавица!

1569598420156.png 1569598592353.png

друга причина, може да биде низок шеќер во крвта (гладен или неправилна исхрана), анемија, низок притисок и ТОЛКУ КАЈ ТЕБЕ... затоа што си млада особа и вртоглавиците се последица САМО на ова што укажав ( немаш невролошки симптоми, немаш нарушување на говор и вид, главоболки, повраќање), единствено во овој период внимавај со нагли движења на главата немој да ја наведнуваш подоле од струкот ниту да ја фрлаш наназад, нема теретана и обавезно спиење на повисока перница... додека не се стабилизираш, ако не, право на преглед на ушите кај доктор оториноларинголог!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom