Дежурна Ординација! #2

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Дали знаете природен "лек" за обична циста на јајници? И колку се опасни? Кај мене е мала тек на почеток, 16мм ама баш се испаничив... а бидејќи немам родено страв ми е да ја пијам хормонската терапија...
Myo inositol.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455













Во Авицена, направи insulin OGTT, ако се потврди дијагноза, суплементираш Myo inositol, (природен "лек") па дури можеш и Metformin (glucophage) после консултација со ендокринолог.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Едно прашање ако некој знае да ми одговори.
Од време на време ми доаѓаат многу чести нагони за мокрење. Не е секојдневно, да речеме просечно еднаш во неделата. Кога сум дома не ми е проблем, ќе одам ќе измочам, не ми смета. Ама неколку пати ми се случува пред и за време на односи со девојката, и е прилично фрустрирачки. Не прилично, туку многу. Ерекцијата ми доаѓа одма, што е зборот ни 5 секунди не ми требаат, ама одма осеќам дека ми доаѓа и мокрачата и морам да станам да мочам. И пак. И пак.
Инфекција немам, не ме пече додека мокрам. Не се ни некои големи млазови мокрача што ми доаѓаат, ама сепак доволно за да морам да се испразнам.
Некој совет, или да си го барам чарето на уролог?
Читав и нешто на интернет малце, вика дека може и од цигарите да ми биде, на околу кутија-кутија и пол на ден сум. Исто вика и дека може од тежината да биде, 180 висок со 106 кила сум, спаѓам во гојазната група, па тоа вршело и дополнителен притисок на бешиката.
...ниту цигарите ниту дебелината, твојот случај може да биде инфекција која на почеток дава такви симптоми на често мокрење т.е. неможност на задржување на мокрачата, што не мора да пече, тоа ќе биде појава на печење понатаму ако не се санира честово мокрење... најчесто тоа би можело да биде инфекција добиена токму од тоа место кога „се чувствуваш фрустирачки“ и затоа не треба ти да одиш на уролог, туку ТАА треба да оди на гинеколог и да даде микробилошки брис и да се види кој соодветен антиботик и антимикотик треба двајцата да пиете, а таа дополнително и да мачка и вагиналете да употреби во вагиналната регија, види колку е висок процентот на немање симптоми кај жените цели 75%, така да може не е ни свесна дека нешто си има и си го пренесува токму кај тебе!

1567354804152.png 1567354979098.png

... најчесто Панцеф табл., Флажил 400мг и Увин чај - ќе ТИ завршат работа за 5 дена!

1567354912202.png 1567355055491.png

но никако сексуален однос за тој период, па ни после ако партнерката е носител, а истата не сака да иде на гинеколог и да се лечи!
 
Последно уредено:

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Сабајле треба да правам тестирање хив/хепатит па сакам да прашам пошто не прашав кај матичната дали може кафе и вода претходно да пијам или важи исто како за крвна слика дека не смее?
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.037
Поени од реакции
15.630
Сабајле треба да правам тестирање хив/хепатит па сакам да прашам пошто не прашав кај матичната дали може кафе и вода претходно да пијам или важи исто како за крвна слика дека не смее?
Можеш да пиеш.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Веќе 3-4 дена имам некоја досадна тапа болка во зглобовите на вилицата.Не сум стегал заби,не сум правел ништо за да ја воспалам/повредам.хелп?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Фала ти најмногу.Станувам у 5 и до 7:30 додека не сотрам кутија цигари со две големи шољи турско кафе не функционирам
и? не се прашуваш тогаш зошто воопшто правиш лабораторски анализи ако за само два часа пушиш цело пакло цигари и пиеш две големи шољи кафе? што мислиш ти? треба некој да ти каже дали може или не може?
... кога се прават итни лабораториски тестови поради итноста на здравствената ситуација се прогледува низ прсти за некои работи за некои анализи, ама да се иде најавено за тестирање кое го правиш најмногу еднаш годишно има ли смисла да мешаш други „супстанци“ што ги внесуваш предходно со осетливоста на тестот? зборуваме за било кој тест! ... јас не гледам оправдување! :neetaka:
( еве како пример вирусно оптоварување со HCV кога се конзумира кафе:
кафе - 790,000 IU / ml
без кафе - 480,000 IU / ml
хепатитис панели се осетливи тестови )... али нема врска, кај нас се тера дека се може!
 

Тишка

Кротитељ
Член од
1 јуни 2011
Мислења
6.897
Поени од реакции
9.493
Дали требит упут од матичен за да се напрајт крвна слика?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Дали требит упут од матичен за да се напрајт крвна слика?
...ако сакаш да поминеш само со партиципација за извршена лабораториска услуга ДА! треба упат од матичен лекар! инаку сите лабораториски анализи може приватно да си ги направиш со што ќе си платиш цел износ на тестот и услугата и подарок ќе си добиеш - балон во боја да не се плашиш кога ќе те боцнат! :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Знае некој/а како тече процедурата за замрзнување јајце клетки на нашиве клиники?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
и? не се прашуваш тогаш зошто воопшто правиш лабораторски анализи ако за само два часа пушиш цело пакло цигари и пиеш две големи шољи кафе? што мислиш ти? треба некој да ти каже дали може или не може?
... кога се прават итни лабораториски тестови поради итноста на здравствената ситуација се прогледува низ прсти за некои работи за некои анализи, ама да се иде најавено за тестирање кое го правиш најмногу еднаш годишно има ли смисла да мешаш други „супстанци“ што ги внесуваш предходно со осетливоста на тестот? зборуваме за било кој тест! ... јас не гледам оправдување! :neetaka:
( еве како пример вирусно оптоварување со HCV кога се конзумира кафе:
кафе - 790,000 IU / ml
без кафе - 480,000 IU / ml
хепатитис панели се осетливи тестови )... али нема врска, кај нас се тера дека се може!
Нема гајле
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.817
Aj да прашам дали имал некој сличен проблем.
Пред 7-8 месеци негде, имав некое воспалување на крајнициве, првин ми беше затнато едното, па другото уво. Десното чинам ми беше затнато некаде еден месец и слушав послабо. И пушти нештото.
И се беше ок. Е сега некаде за мај, бев на повисока надморска височна ме отепа така поприлично студен ветер. Од тогаш имам сетено, при секое голтање, како да ми крцка нешто кај ушево десно. Онака голташ и прај нешто крцццц, онака кратко. Бев на специјалист, ми вика си имал проблем со крајниците се гледа и ко мал и сега, немаш моментално воспаление, освен во десното уше некој процес, ми го испери нешто и вика ако продолжи да ти крцка да дојдиш со камерчиња да го снимаме. И не појдов.
Од шо можи да е, некое трајно оштетување, нерв, тапанче нешто?

п.с заборавив да надополнам, на специјалист бев бидејќи чувствував како кнедла в грло, која накрај се испостави дека ми е на нервна база, ради напнатост, нова работа, период на адаптација и слично.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom