Дежурна Ординација! #2

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.421
Поени од реакции
20.125
Пред 6 месеци го набив малиот прст на левата рака со баскет. До ден денес при појако оптеретување или истегнување/притискање чувствувам болка во средниот зглоб од прстот. Се случува и понекогаш (најчесто на сабајле кога станувам од спиење) да се појави мал оток кој се чувствува при стегање на прстот. Тие се симптомите, па ве молам за ваше мислење, ако имате или сте имале сличен проблем. Би отишол и на лекар специјалист бидејќи мислам дека 6 месеци се доволно време за заздравување и досега требаше да немам никакви симптоми.
си имал напукнатина, не си ја фиксирал и не заздравела како што треба. последица на сето тоа е горе наведеното !!!
 
Член од
15 март 2009
Мислења
68
Поени од реакции
15
Бев на лекар веднаш после повредата.. таму ми рекоа дека не е сериозно и ме пратија на домашно лекување. Прстот ми беше отечен, но со ставање мраз и компресија отокот го снема по 4-5 дена, а и прстот можев да го движам нормално како и претходно. Единствено што остана од тогашните симптоми е оваа мала болка што не ми прави голем проблем али сепак создава непријатност. И малиот оток што се јавува чат-пат по случајност.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Неуролог е доктор специјализиран во дијагностицирање и лечење на болести или оштетување на функција на мозокот, рбетен столб,периферни нерви и мускули на автоимунмускулен систем, значи во тие пореметувања спаѓа : мозочен удар( инсулт, шлог), тумори на мозокот и рбетниот столб, дистрофија на мускули, главоболки, менингитис, енцефалитис, епилепсија, Паркинсонова болест, Алцхајмерова болест, мултипла склероза и пореметување на сонот.
http://zdravstvo.gov.mk/nevrologija/
Физијатар e доктор који се занимава со проценка и лечење на пациенти со физички или когнитивни оштетувања и инвалидитет кои се последица на мускулно- скелетни состојби како што се : дегенеративни промени на зглоб, кук, кичма, телесни деформитети, бол во вратот или грбот, повреди на работа или спортски повреди или од невролошки ситуации на мозочен удар , повреди на мозокот и рбетниот столб, тие ги водат процедурите за секојдневните активности и лечење на пацинетите со помош на терапевтски процедури за лечење на болката со помош на терапевтски вежби, електодијагностика , протези итн...
 

Ѕид на плачот

Намќорка
Член од
7 септември 2016
Мислења
143
Поени од реакции
68
можи да зазраве набиен прс,ама послем една година,имаф јас набијен прс и не саздраве лесно ич,немошише да јадам и да пијам и да го кревам прстето јадев само со лефа рака. :)
 
Член од
27 август 2016
Мислења
32
Поени од реакции
12
Препорака за некој добар невролог/невропсихијатар што и да е, се работи за главоболка(најверојатно мигрена).
 
Член од
15 март 2009
Мислења
68
Поени од реакции
15
Prijatele, za tie 6 meseci si mozel i prstot da go izgubis. Idi na lekar, neznam sto si cekal... I so koj pamet baras nekoj na forumov da ti kaze to da praes ako imal slicen problem? Sekoj covek e sopstvena individua, i ne treba da prasuvas babini devetini. Isto mozese da postavis slika kako izgleda, da snimis prstot itn. I sto ako sea na primer ti bil napuknat i ti zarasnal loso? Znaes deka toa mora da se sredi hiruski? Utre pod itno na lekar.
Бев на лекар... ми даде маст Sinedol и шумливи таблети Ca+Mg. Рече да сме пробале со тоа.. да не ме праќа одма на специјалист. Ќе пробам месецов, ќе видам. Ако не бива ќе барам упат за ортопед, да се снима и да видиме шо е.. се надевам ништо лошо.
Иначе, уште кога се повредив пред 6 месеци бев во болница, како што спомнав во претходниот пост, и ми рекоа дека не е ништо штом можам да стегнам тупаница. Ме пратија на домашно лекување.. ставав мраз и компресија 5-6 дена и потоа го снема отокот, а болката се намалуваше. Подоцна, со тек на време, мала болка се чувствуваше при појако оптеретување, а по неколку месеци по повредата, почна да се јавува многу мал оток, кој го чувствував при стегање тупаница. Али отокот се појавува онака рандом, најчесто на сабајле, кога станувам од спиење, и го снемува по неколку минути. Не знам, целата работа ми е многу чудна...
Како и да е, фала на одговорите, ќе ве известам за било какви промени. Поздрав :)
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Tocno e toa deka se vodi generalno nezdrav nacin na zivot ... poveke sedenje pred kompjuter, a pomalku vreme pominato vo prirodata nadvor, nezdrava hrana, kafinja, cigari, stresovi, dinamicen zivot, dinamicno sekojdnevie i.t.n. no sepak treba da postojat doktori i aparatura koi za kratok vremenski period mozat da dadat precizni dijagnozi so cel nivno tretiranje navreme, sepak sme neli 21 vek i ne ziveeme vo Uganda !
Eve jas samo se setam od klinika na klinika i nikade ne mozat da mi najdat nisto, dodusa dosega ne me ni pregledale asalno seuste neznam sto e problemot, a skoro dva meseci se cuvstvuvam uzasno ... sekojdnevni glavobolki i vrtoglavici, zasemetenost, tahikardii, macnina i tezina vo zeludnikot(osobeno posle obrok), a ponekogas i gusenje(osobeno navecer) ... dijagnoza za site ovie simptomi ?!!
P.S. Kafinjata i cigarite skoro gi reducirav na 0, a alkohol nitu konzumiram nitu pak nekogas sum konzumiral, po gradba sum slab, otsekogas sum bil slab i sum bil pretezno aktiven covek vo zivotov, redovni vikend pesacenja, velosipedizam i sl.
Glikemiite mi se vo red i na gladno kako i posle jadenje vo granici na normala, pritisokot mi e vo najgolem broj na merenja vo granici na normala, nekogas vo odredeni slucai znae da mi otide do kaj 140 ili 150, no dosta retko !
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Tocno e toa deka se vodi generalno nezdrav nacin na zivot ... poveke sedenje pred kompjuter, a pomalku vreme pominato vo prirodata nadvor, nezdrava hrana, kafinja, cigari, stresovi, dinamicen zivot, dinamicno sekojdnevie i.t.n. no sepak treba da postojat doktori i aparatura koi za kratok vremenski period mozat da dadat precizni dijagnozi so cel nivno tretiranje navreme, sepak sme neli 21 vek i ne ziveeme vo Uganda !
Eve jas samo se setam od klinika na klinika i nikade ne mozat da mi najdat nisto, dodusa dosega ne me ni pregledale asalno seuste neznam sto e problemot, a skoro dva meseci se cuvstvuvam uzasno ... sekojdnevni glavobolki i vrtoglavici, zasemetenost, tahikardii, macnina i tezina vo zeludnikot(osobeno posle obrok), a ponekogas i gusenje(osobeno navecer) ... dijagnoza za site ovie simptomi ?!!
P.S. Kafinjata i cigarite skoro gi reducirav na 0, a alkohol nitu konzumiram nitu pak nekogas sum konzumiral, po gradba sum slab, otsekogas sum bil slab i sum bil pretezno aktiven covek vo zivotov, redovni vikend pesacenja, velosipedizam i sl.
Glikemiite mi se vo red i na gladno kako i posle jadenje vo granici na normala, pritisokot mi e vo najgolem broj na merenja vo granici na normala, nekogas vo odredeni slucai znae da mi otide do kaj 140 ili 150, no dosta retko !
не знам зошто си разочаран што не ти нашле ништо ? посакуваш да имаш болест? само веќе појавена болест на твоето тело можат да дијагностицираат, ако се моментални промени тогаш сам пронајди ги како што почна , направи комплетни лабораториски биох.анализи како прво а да добиеш патоказ во кој правец треба да идеш со испитување... што значи за тебе тахикардија? објасни поточно и за вртоглавиците :cautious:
 
Последно уредено од модератор:
Член од
5 август 2016
Мислења
312
Поени од реакции
221
Веке 4 дена ми трпнат до малиот и малиот прст на левата рака, кажете нешто шо да направам за да престане трпнењето
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
1.346
Поени од реакции
184
Здраво
Пишав пред недела дена во врска со синусите и затнатото уво. Правев инхалации и пиев лекови и веќе болката на челото, носот и забите ја нема, а исто така увото се подобри. Можи да ме здоболи малце само левата страна на носот и челото но не многу. Но сепак носот сеуште ми е затнат(едната страна) а исто така ко ке голтам осејќам како лепенка на едната страна и додека не ставам капки имам тешкотии со дишењето преку нос и кога зборувам... Ме пратија на ренген и на снимката се гледа дека имам циста или полип на едната страна. Е сега 5 минути се расправаа дали е тоа или тоа. Отидов кај матичниот лекар и ми вика дека не е полип и дека нема потреба од операција додека друг лекар во ординацијата ми вика треба операција. Инсистирав да ми дадат упут за во друг град. Ми дадоа па сега утре треба да одам..

Прашањето ми е дали отстранувањето на циста или полип е опасна и дали треба многу време за опоравување бидејќи за два месеци треба да ️ ( можеби е глупаво прашањево но врска немам што е ни едното ни другото и колку е ризично ниту пак кај се наоѓа и дали ќе имам лузни, знам само дека сум и тоа многу)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Здраво
Пишав пред недела дена во врска со синусите и затнатото уво. Правев инхалации и пиев лекови и веќе болката на челото, носот и забите ја нема, а исто така увото се подобри. Можи да ме здоболи малце само левата страна на носот и челото но не многу. Но сепак носот сеуште ми е затнат(едната страна) а исто така ко ке голтам осејќам како лепенка на едната страна и додека не ставам капки имам тешкотии со дишењето преку нос и кога зборувам... Ме пратија на ренген и на снимката се гледа дека имам циста или полип на едната страна. Е сега 5 минути се расправаа дали е тоа или тоа. Отидов кај матичниот лекар и ми вика дека не е полип и дека нема потреба од операција додека друг лекар во ординацијата ми вика треба операција. Инсистирав да ми дадат упут за во друг град. Ми дадоа па сега утре треба да одам..

Прашањето ми е дали отстранувањето на циста или полип е опасна и дали треба многу време за опоравување бидејќи за два месеци треба да ️ ( можеби е глупаво прашањево но врска немам што е ни едното ни другото и колку е ризично ниту пак кај се наоѓа и дали ќе имам лузни, знам само дека сум и тоа многу)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Маслата ги купи ли?
 
Последно уредено:
Член од
17 јануари 2009
Мислења
1.346
Поени од реакции
184
Маслата ли купи ли?
Искрено не, затоа и не пишав. Ми рекоа да се држам до терапијата со антибиотици и да не ставам се и сешто додека ги пијам, но правев инхалации со изрендан рен, ѓумбир и што уште не кој поможи доста, како што реков кога правев инхалации од кога ке довршев осејќав болка-притисок во носот и челото па бидејќи правев неколку дена болката исчезна 80-90%, сега имам благо стегање во носот но де трпи иако ми е затнат, а исто така пиев и малку јаболков оцет кој ми поможи со исфрлањето на шлајмот. Можеби и затоа ми рекоа да не пробувам се и сешто зашто веќе сум пробал се и сешто.

Патем само што пристигнав во Охрид, утре имам преглед па се надевам дека тука ќе го најдат решението :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom