Дежурна Ординација! #2

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.917
Чаре за воспалени крајници (воспалуваат нон стоп, се работи за женско лице 18 години и си има проблеми уште од бебе со нив), дали е паметно да се вадат или има некој иљач?
Нон стоп настинува лесно и при најмала промена на времето и и отекуваат.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Чаре за воспалени крајници (воспалуваат нон стоп, се работи за женско лице 18 години и си има проблеми уште од бебе со нив), дали е паметно да се вадат или има некој иљач?
Нон стоп настинува лесно и при најмала промена на времето и и отекуваат.
Нека ги извади што побрзо. Сестра ми така секоја есен настинуваше, и отекуваа, ајде утре ќе ги вадиме, ајде задутре, ајде напролет, наесен и додека апла не ја здоболеа и мораше да се вадат. Па и операцијата наместо пола саат, рутина колку и што трае, и траеше саат и пол зошто и беа потечени до тоа ниво што морале да сечат подолго време.

Нека не се мачи девојчето :)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.917
Нека ги извади што побрзо. Сестра ми така секоја есен настинуваше, и отекуваа, ајде утре ќе ги вадиме, ајде задутре, ајде напролет, наесен и додека апла не ја здоболеа и мораше да се вадат. Па и операцијата наместо пола саат, рутина колку и што трае, и траеше саат и пол зошто и беа потечени до тоа ниво што морале да сечат подолго време.

Нека не се мачи девојчето :)
Па и малава е таква, кога беше ептен мала 5-6 години се плашеше и на лекар за преглед да отиде, а не пак крајници да вади, а додуша и сега се овенува кога и спомне човек дека можеби треба операција. А колку време треба за целосно опоравување после операцијата и колку дена треба да лежи на болница? Ако не се лажам се прави со општа анестезија и нема да осети болки за време на операцијата, а после отранувањето има поголеми болки 4-5 дена после операцијата и можни крварења 2-3 недели после операцијата се додека не се среди слузницата.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Па и малава е таква, кога беше ептен мала 5-6 години се плашеше и на лекар за преглед да отиде, а не пак крајници да вади, а додуша и сега се овенува кога и спомне човек дека можеби треба операција. А колку време треба за целосно опоравување после операцијата и колку дена треба да лежи на болница? Ако не се лажам се прави со општа анестезија и нема да осети болки за време на операцијата, а после отранувањето има поголеми болки 4-5 дена после операцијата и можни крварења 2-3 недели после операцијата се додека не се среди слузницата.
Општа анестезија ти даваат, ништо не осеќаш. Во болница се лежи макс 3 дена, после те пуштаат дома и од 7-10 дена преку сила гледаш да одмараш.
 
B

Blade Torch

Гостин
На пиволенд минатата недела попив лакт со сета сила во долниот дел на реброто. И мислев дека за една недела ќе пројде, ама ете уште ме стега. Иам проблем при станување од кревет или при свиткување. Немам налетано на слични примери, не знам дали да почекам уште малце или да идам да ме снимаат?
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.010
Поени од реакции
865
На пиволенд минатата недела попив лакт со сета сила во долниот дел на реброто. И мислев дека за една недела ќе пројде, ама ете уште ме стега. Иам проблем при станување од кревет или при свиткување. Немам налетано на слични примери, не знам дали да почекам уште малце или да идам да ме снимаат?
сними се и ќе знаеш на што си,не чекај.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.508
Поени од реакции
4.331
Пред десет дена имав фрактура на малиот прст од ногата. Ми го санираа и го пазев до максимум, ама утре принуден сум да облечам чевли. Сеуште не сум појден на контрола и не знам што да правам. Ја ставив ногата во чевел али во тој момент не почувстував болка, потоа го притиснав и осетив блага болка.
Не знам дали коската е зарасната а болката е нормална и после толку време, или пак не е зарасната и би било ризик да го изложам на притисок? Не знам што да правам.
Некој со искуство да ме посоветува? :)

(јадранки - не иди во предвид) (n):D
 
Член од
24 декември 2013
Мислења
470
Поени од реакции
659
Пред десет дена имав фрактура на малиот прст од ногата. Ми го санираа и го пазев до максимум, ама утре принуден сум да облечам чевли. Сеуште не сум појден на контрола и не знам што да правам. Ја ставив ногата во чевел али во тој момент не почувстував болка, потоа го притиснав и осетив блага болка.
Не знам дали коската е зарасната а болката е нормална и после толку време, или пак не е зарасната и би било ризик да го изложам на притисок? Не знам што да правам.
Некој со искуство да ме посоветува? :)

(јадранки - не иди во предвид) (n):D
Десет дена е рано да зарасне коската во целост. Пробај со чевли поголем број па стави во здравата влошка во чевелот а во другата нека ти биде бандажиран прстот. 3 недели треба за потполно зараснување. Оди на контрола и прашај си го својот доктор.Поздрав[DOUBLEPOST=1442386800][/DOUBLEPOST]
kazete nesto lek za jecmeni, mi stoi veke mesec dena me nervira nikako da pukne, mi kvari lepota
Пробај да го триеш со лук надворешно. Делува
Нормално ставај хлоранфеникол маст за очи, миј со чај со камилица, ставај прокулин капки.
 
Последно уредено:
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.734
Поени од реакции
24.373
Чекаме резултати, ама да прашам во меѓувреме да не има некој да сподели искуство. 27 цм јазол на тироидната, без омалаксаност, болки, гушења... Има некој идеја што би можело да биде?
 
Член од
6 јули 2008
Мислења
13
Поени од реакции
2
Мене ми личи дека од настинката му е, јас би му посоветувал аналгин да пие чим нема веќе температура неколку дена и исто така како што ти пишаа горе, има една маст што затоплува, се вика Руски балзам, нека проба да се мачка на тој дел каде што го боли и нека мирува, па нека види како ќе му биде деновиве дали ќе има подобрување. Ако не можете да најдете Руски балзам, може било која маст што има аналгетско дејство и што загрева, ќе прашате по аптеките.
Подолго време не можев да пишам.. беше во Ск на пулмологија и му открија дека е алергичен на доста работи, треви, дрва, житарки, мачки, кучиња. Болката наводно се јавувала затоа што имал отежнато дишење оти јадел храна на која е алергичен и не примал соодветна терапија за другото. Плус има синуси. Му дадоа терапија и сега ќе оди пак на контрола, да видат што понатаму. Откако ја почна ттерапијата и болките исчезнаа, така да сега веќе и тренира и утакмици има.[DOUBLEPOST=1442394749][/DOUBLEPOST]
На бубрежна колика ми личи ова...Го тера ли на повраќање? Уринарен дискомфорт има ли некој?
Не, ништо од тоа, добар е сега, се утврди дека е од алергија, како што пишав погоре.
 
Член од
14 август 2015
Мислења
33
Поени од реакции
14
Дечки пецкање во уста после јадење. А имам хронични синуси ми се слива цело време и искашлувам.

Грлово ме пече цело врме особено лево и десно и благо зацрвенето. Дури и малку непцата ми се воспалени (иако мисалм дека тоа ми е зошто јадев вчера чипс со многу сол.

А вчера ми правеа и крвна слика истата е добра и црп е ок.

Се мислам дека може се работи за некоја гливична инфекција. Правам гаргара со сода бикарбона. А за стрес и да не зборам спијам по неколку саати на ден и имам хронилно јак стрес веќе една година.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Нешто за болки во половината? Пробав со маст и масажа, ама не поминува.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom