Дежурна Ординација! #2

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.702
Поени од реакции
19.748
Ме касна пчела прв пат после 15 години и тоа на стаза додека возев точак :zver:
Пече сега ама се трпи, на грбот е убодот. Сакам да прашам, да ставам ли нешто утре кога ќе станам или ок е и вака?
Gledaj toa bockata da ja izvadis, ako ne ti otekuva nemas maka.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.702
Поени од реакции
19.748
Извадено е осилото, нема гајле од тоа. Мислев нешто плус да не се прави оти за убоди аматер сум :D
Ima tuka edno super penkalce Benadril za ubodi e, ako go najdes epten e dobro za sekakvi insekti ako te apnat.
 
Член од
6 јули 2008
Мислења
13
Поени од реакции
2
Decki brat mi veke 2-3 veceri ne spie od bolki vo zadniot del od grbot t.e. kaj bubregot. Ima i oteznato disenje. Ne mu pomaga ni ketonal ni brufen,nisto.. Otidovme na lekar i mu rekoa da odi na pulmologija vo sk i da se ispitat alergii,bidejki e napraveno snimka na pluca,eho na site organi i ekg i nema nisto. E sega prasanjeto mi e kako da mu se barem ublazi bolkata? Ne pomaga ni masaza. Znaci nemam voopsto doverba vo tukasnite doktori,taa na interno ni rece masaza,sto ako e od alergija, nema logika da go masirame..Ima li sansi da e od alergija i mozam li nekako da pom da ja ublazi bolkata?
 
Член од
2 јули 2007
Мислења
231
Поени од реакции
154
Евентуалната алергија не би имала никаква врска со болката кај бубрегот, али сакам да те прашам нешто.

-Колку години има брат ти?
-Дали болката се јавила нагло или постепено? Дали се јавила после некоја тешка физичка активност?
-Дали се работи за тапа болка или некое чуство на тежина? Дали има други маки освен отежнато дишење и дали таа болка се зајачува со дишење?
-Дали се направени крвни испитувања, биохемиски испитувања на урината со уринокултура? И можеби РТГ на абдомен?
-Дали после давање на кетонал и слично, барем малку му се ослободува болката?
 
Член од
6 јули 2008
Мислења
13
Поени од реакции
2
- Има 24 години и професионлано се бави со спорт, но вели таму никој го нема удрено
- Болката се јави нагло,болката е остра(вели како неој да го сече со нож и интензивна, но само кога лежи) ова е втор пат да го повторува, значи пред еден месец му се јавија силни болки но беа на левата страна, ги направи анализити шт предходно ги споменав, му дадоа терапија + спреј за нос, бидејќи и тогаш имаше отежнато дишење. Тогаш за неколку денови му помина болката се до пред 4-5 дена кога беше во друга држава цел ден, каде се прехлади и потоа качи температура. Температурата слегна за еден ден, но се јави болката и веќе 3 вечери не може да спие..
- Да и првиот пат и сега се испита крв и мокрача и се направи рентген( РТГ е тоа така? :) ) на градниот кош, сите наоди беа во ред
- Пред две вечери земаше кетонал и не му ја намали болката, а вчера земал бруфен исто немало некоја посебна помош

Се мислам да не е од некоја промаја, од настинка или сл.. ама сепак ми е чудно да не му се намали болката и покрај кетонал..
Ти благодарам однапред
 

NelTu

Coffee addict
Член од
1 август 2011
Мислења
2.370
Поени од реакции
7.013
Decki brat mi veke 2-3 veceri ne spie od bolki vo zadniot del od grbot t.e. kaj bubregot. Ima i oteznato disenje. Ne mu pomaga ni ketonal ni brufen,nisto.. Otidovme na lekar i mu rekoa da odi na pulmologija vo sk i da se ispitat alergii,bidejki e napraveno snimka na pluca,eho na site organi i ekg i nema nisto. E sega prasanjeto mi e kako da mu se barem ublazi bolkata? Ne pomaga ni masaza. Znaci nemam voopsto doverba vo tukasnite doktori,taa na interno ni rece masaza,sto ako e od alergija, nema logika da go masirame..Ima li sansi da e od alergija i mozam li nekako da pom da ja ublazi bolkata?
И јас исто имав болки во тој предел, неможев ни да спијам ни ништо. Едино ми поминуваше ако го затоплам местото. Ми препишаа некоја маст за затоплување, незнам како се викаше, и спиев со појас, и цел ден си дремев пред печка, зашто беше зима. Нека проба со шише топла вода да го затопли местото, ако помине нека си земе маст.
 
Член од
6 јули 2008
Мислења
13
Поени од реакции
2
И јас исто имав болки во тој предел, неможев ни да спијам ни ништо. Едино ми поминуваше ако го затоплам местото. Ми препишаа некоја маст за затоплување, незнам како се викаше, и спиев со појас, и цел ден си дремев пред печка, зашто беше зима. Нека проба со шише топла вода да го затопли местото, ако помине нека си земе маст.
Tи благодарам, ми текна и на тоа, рече ќе проба со топло шише.. А дали ти утврдија од што ти се појави таа болка и дали од тогаш ти се има вратено? Матичен ти ја препиша маста?
 

NelTu

Coffee addict
Член од
1 август 2011
Мислења
2.370
Поени од реакции
7.013
Tи благодарам, ми текна и на тоа, рече ќе проба со топло шише.. А дали ти утврдија од што ти се појави таа болка и дали од тогаш ти се има вратено? Матичен ти ја препиша маста?
Не ми утврдија.
Инаку да матичен ми ја препиша.
 
Член од
2 јули 2007
Мислења
231
Поени од реакции
154
- Има 24 години и професионлано се бави со спорт, но вели таму никој го нема удрено
- Болката се јави нагло,болката е остра(вели како неој да го сече со нож и интензивна, но само кога лежи) ова е втор пат да го повторува, значи пред еден месец му се јавија силни болки но беа на левата страна, ги направи анализити шт предходно ги споменав, му дадоа терапија + спреј за нос, бидејќи и тогаш имаше отежнато дишење. Тогаш за неколку денови му помина болката се до пред 4-5 дена кога беше во друга држава цел ден, каде се прехлади и потоа качи температура. Температурата слегна за еден ден, но се јави болката и веќе 3 вечери не може да спие..
- Да и првиот пат и сега се испита крв и мокрача и се направи рентген( РТГ е тоа така? :) ) на градниот кош, сите наоди беа во ред
- Пред две вечери земаше кетонал и не му ја намали болката, а вчера земал бруфен исто немало некоја посебна помош

Се мислам да не е од некоја промаја, од настинка или сл.. ама сепак ми е чудно да не му се намали болката и покрај кетонал..
Ти благодарам однапред
Мене ми личи дека од настинката му е, јас би му посоветувал аналгин да пие чим нема веќе температура неколку дена и исто така како што ти пишаа горе, има една маст што затоплува, се вика Руски балзам, нека проба да се мачка на тој дел каде што го боли и нека мирува, па нека види како ќе му биде деновиве дали ќе има подобрување. Ако не можете да најдете Руски балзам, може било која маст што има аналгетско дејство и што загрева, ќе прашате по аптеките.
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2015
Мислења
33
Поени од реакции
14
Дечки правев крвна слика пред 3 недели и тогаш лимфоцитите ми беа 48% а горна граница беше 40%. Сега после 3 недели ја повторив крвната слика и пак сите параметри се добри освен лимфоцитите се 2,1 а референтна вредност е од 0,5 до 5 а изразени во проценти 24,2 и тука стои референтна вредност од 15 до 50%. Другото е се добро.

Јас од тегоби имам само некој сув кашал и печење по должина на хранопроводот.

Но што е со моите лимфоцити?
 

NelTu

Coffee addict
Член од
1 август 2011
Мислења
2.370
Поени од реакции
7.013
Обично спијам по 12+ саати, но во последнава недела,недела и пол, едвај по 6.
Неможам да заспијам до 4,30 5,00, и се будам имам чувство дека сум ненаспана ама неможам да продолжам со спиење....

Вчера, заспав накај 5,00 5,30 и станав во 8, значи сум спиела 3 саати.... Цел ден шетам, плус добив, по некоја логика треба да ми биде мачно и да ми се спие... ама ништо од сонов еве....
Што не е во ред овде?
п.с само 2 кафиња пиев денес
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.446
Поени од реакции
68.659
Имам болки во стомакот поточно под папокот одкако пред 3 месеци кренав тешко, на средината и према десна страна, бев на ехо нема ништо, бев да проверат кила нема ништо. Дали некој би знаел на што може да асоцира ова. Благодарам.
Јас имам сличен проблем, ми се повторува од време на време, па се губи. Исто кога правев ехо, ми рекоа ништо не ти е. Ваљда ќе преживееме :icon_mrgr:


Иначе, денес дури игравме кошарка, се судрив со еден играч така што како што беше во паѓање со цела сила ме погоди со главата директно кај срцето (плус јас трчав во таа насока). Почна ептен да ме стега во тој дел, ама продолжив да играм уште саат време, со тоа што од време на време имав потешкотии во дишењето. Сега кога се оладив, чувствувам константа мала болка во пределот на градите и многу поголема болка под левата лопака на грбот. Треба ли да се секирам или да одмарам само? :icon_mrgr:
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
- Има 24 години и професионлано се бави со спорт, но вели таму никој го нема удрено
- Болката се јави нагло,болката е остра(вели како неој да го сече со нож и интензивна, но само кога лежи) ова е втор пат да го повторува, значи пред еден месец му се јавија силни болки но беа на левата страна, ги направи анализити шт предходно ги споменав, му дадоа терапија + спреј за нос, бидејќи и тогаш имаше отежнато дишење. Тогаш за неколку денови му помина болката се до пред 4-5 дена кога беше во друга држава цел ден, каде се прехлади и потоа качи температура. Температурата слегна за еден ден, но се јави болката и веќе 3 вечери не може да спие..
- Да и првиот пат и сега се испита крв и мокрача и се направи рентген( РТГ е тоа така? :) ) на градниот кош, сите наоди беа во ред
- Пред две вечери земаше кетонал и не му ја намали болката, а вчера земал бруфен исто немало некоја посебна помош

Се мислам да не е од некоја промаја, од настинка или сл.. ама сепак ми е чудно да не му се намали болката и покрај кетонал..
Ти благодарам однапред
На бубрежна колика ми личи ова...Го тера ли на повраќање? Уринарен дискомфорт има ли некој?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom