Дежурна Ординација! #2

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Oди па кажи и да ти даде нешто.Една година одам и ништо ми вика не било.

Не би беше прашањето зашто чекаат,туку зашто таму чекаат а на други места не!И од кај да знаеш дека јас по моја волја одам на снимање?Инаку ова Гликозен статус,јетрени ензими или ехо на синуси немам правено,ама веројатно неврологот знае,па ме пратил на М.Р
.
Една недела друже.
 
Член од
28 мај 2009
Мислења
3.361
Поени од реакции
3.963
Може тресам глупости, ама сум чул дека би можело да е од некаков недостаток на витамини. Едно време имав сличен проблем, не знам како..само од себе.. ми помина.
pa ijas sum slusal deka e do nedostatok na vitamini , ama koj i kako toa e enigma ke si treba da otidam na analiza kaj doktor ..a znae nekoj za toa kade se ide na koj specijallist?
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
pa ijas sum slusal deka e do nedostatok na vitamini , ama koj i kako toa e enigma ke si treba da otidam na analiza kaj doktor ..a znae nekoj za toa kade se ide na koj specijallist?
Дерматолог.

Инаку јас мислам дека не е ништо страшно, жениве на кутикулите маме им ебаваат на маникир (што не треба да се праи, пошто кутикулите се тука со причина), ти се секираш што ти се лупат и пукаат. Мачкај некоја кремица витаминска, хидратантна. Би требало да поможи.

И јас имам слушнато нешто за недостаток на витамини, цинк, што знам.
 
Член од
28 мај 2009
Мислења
3.361
Поени од реакции
3.963
Дерматолог.

Инаку јас мислам дека не е ништо страшно, жениве на кутикулите маме им ебаваат на маникир (што не треба да се праи, пошто кутикулите се тука со причина), ти се секираш што ти се лупат и пукаат. Мачкај некоја кремица витаминска, хидратантна. Би требало да поможи.

И јас имам слушнато нешто за недостаток на витамини, цинк, што знам.
фала за одговорот , ама не му се секирам многу јас него ко ставам рацете у џеб ужасно болат недај боже да го потфатиш те скина :)
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
фала за одговорот , ама не му се секирам многу јас него ко ставам рацете у џеб ужасно болат недај боже да го потфатиш те скина :)
Знам и мене ми се има случувано, пецка, боли и у живец те мава.
Еве ти овдека имаш за некои болести на ноктите:
http://dermnetnz.org/hair-nails-sweat/nails.html
 
Член од
22 април 2012
Мислења
74
Поени од реакции
54
Значи имав воспаление на мускулите од премногу нагло вежбање.Ме држеше 2 дена али помина.. Сега веќе 6 ден како немам воспаление, но имам треперње на еден мускул од десната страна (пеперутката). Значи на секој 2 3 саата по 10 минути мускулот ми трепери и осеќам како игра...Ако може ваше мислење!
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.304
Поени од реакции
7.282
Значи имав воспаление на мускулите од премногу нагло вежбање.Ме држеше 2 дена али помина.. Сега веќе 6 ден како немам воспаление, но имам треперње на еден мускул од десната страна (пеперутката). Значи на секој 2 3 саата по 10 минути мускулот ми трепери и осеќам како игра...Ако може ваше мислење!
Консумирај храна која е богата на магнезиум (банани, бадеми) или земи шумливи таблети, намали кафе и ќе помине.
 
Член од
8 август 2012
Мислења
108
Поени од реакции
23
Пред скоро две години имав сличен случај, силни главоболки кои траеа со денови и изгубив вид на лево око. Додуше моето беше краткотрајно некаде за саат време ми се врати видот, ама јас таква испаничена отидов на невролог и ме прати на магнет. За да не чекам земав болнички упат ме примија како да лежам во болница ама немаше место па си седев дома само на сабајле одев за испитувања. и за 2 дена имав направено од испитувања на крв, електролити, екг и магнет и ги добив резултатите. Кај мене немаше ништо страшно, така да колку и да ти се чини страшно немој да се паничиш. Еве ти начин како да завршиш побрзо работа за да не чекаш. Болнички упат и сакале неќеле мораат да те завршат побрзо. Со среќа и побрзо да пишеш добри резултати.

п.с Како што те посоветуваа веќе, најдобро ќе биде да прво одиш на офтамолог за да не испадне дека нема воопшто потреба од магнет.
Во ред,но кај мене тоа е само еден дел од проблемот.Имам и сврбежи и пукања по врат,глава,и на крај па и ова со оково.
 
Член од
10 јули 2010
Мислења
127
Поени од реакции
45
На одредени места на лицево ми се појавува црвенило. Некој да ми препорача нешто?? Највише имам под очите. Некоја маст,крема или терапија?
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
На одредени места на лицево ми се појавува црвенило. Некој да ми препорача нешто?? Највише имам под очите. Некоја маст,крема или терапија?
Да не пиеш некоја терапија? Многу работи можат да провоцираат црвенило на лице, дерматитиси, егземи, реакции од лекови, некои метаболити од бактерии (хеликобактери) вака не може никој да ти помогне.

За подетално иди на доктор.

Во меѓувреме можеш да се мачкаш на местата со бекутан крема со цинк оксид. Не мачкај стероидни креми без да ти каже доктор.
 
Член од
10 јули 2010
Мислења
127
Поени од реакции
45
Да не пиеш некоја терапија? Многу работи можат да провоцираат црвенило на лице, дерматитиси, егземи, реакции од лекови, некои метаболити од бактерии (хеликобактери) вака не може никој да ти помогне.

За подетално иди на доктор.

Во меѓувреме можеш да се мачкаш на местата со бекутан крема со цинк оксид. Не мачкај стероидни креми без да ти каже доктор.
Кај можам да ја најдам таа крема? Бев на доктор и вика не е ништо страшно може и да е од временските промени:eek: Видов невидов дека докторчето е тапа си заминав. Еден пријател ми препорача Синопен маст. Дали може да ја земам и оваа маст?
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
Кај можам да ја најдам таа крема? Бев на доктор и вика не е ништо страшно може и да е од временските промени:eek: Видов невидов дека докторчето е тапа си заминав. Еден пријател ми препорача Синопен маст. Дали може да ја земам и оваа маст?
Синопен на своја рака не!

Бекутан кремата во секоја продавница ја има.

Ако толку те замара проблемот иди на дерматолог со ужа специјалност алергологија, тоа ќе треба да те закаже матичниот.
 

Hiryu

H+
Член од
5 мај 2013
Мислења
674
Поени од реакции
848
Кај можам да ја најдам таа крема? Бев на доктор и вика не е ништо страшно може и да е од временските промени:eek: Видов невидов дека докторчето е тапа си заминав. Еден пријател ми препорача Синопен маст. Дали може да ја земам и оваа маст?
Па и не е ништо страшно., не ти треба крема ниту кармин-машко си.

Во меѓувреме сњмени ја перницата смени исто така и покривка, почесто проветрувај и избегнувај мајонез, брза храна исто и енергетски пијалоци.
Ако примаш некој лек(било каков) или пак додаток во исхрана вo Билобил до 5-HTP, витамин Б6) кажи бидејќи оваа реакција е типична од коагенси.
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
Повеќе е техничко прашање, но дали некој знае како оди процедурата со менување на матичен лекар? Значи на неколку места ми кажаа дека на 6 месеци се менува матичен, а на друго место ми рекоа дека е битно да е само два пати годишно, а не дека мора да се поминати 6 месеци. Која е вистината?
Проблемот е што мојот матичен гиниколог го имав формално од 2001, а одев на приватно за се. Во јуни месец мораше да отидам поради упути и на тоа остана. Денес во книшката гледам дека печатот ми е ставен од 13.06.2013 и останав збунета што бутур ми ставала пак печат.
Значи дали во овој случај утре имам право да изберам нов матичен или ќе треба да чекам до декември?
 
Член од
31 март 2013
Мислења
44
Поени од реакции
2
Дечки вчера нешто ми се деси не знам како да објаснам ке почнам од почеток. Бев болен 2 дена од стомачен вирус и пиев Бедоксин Б6 витамин, реглан апчиња, аналгин и Хумана прашак што се раствора во вода. Епа вчера беше 2-риот ден и вечерта нешто се почувствував ко збунет не знаев едноставно што правам, неможев да спијам некоја нервоза ми се ствараше. Бев едноставно како расеан и страв ме фати па реков да пишам овдека пред да ме направет будала надворешно ова да го кажам. Благодарам однапред секое мислење е добредојдено. :(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom